travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Arjantin

Başkenti : Buenos Aires
Arjantin
Dili : İspanyolca
Para Birimi

:

Peso (ARS)
Dini : %70 Roman Katolik,
%10 Protestan,
%12 Agnostik, %8 Diğer,
Önemli Şehirleri : Buenos Aires, Mendoza, Bariloche 
Özet Bilgi
Konum: Güney Amerika kıtasının güney kesiminde,And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanır. Güney Amerika kıtasında 2., dünya genelinde 8. en büyük topraktır.
Yüzölçümü:  2.766.890km2
Nüfus: Yaklaşık 40 milyon
Yönetim: Federal Cumhuriyet
Bağımsızlık: İspanya’dan 9 Temmuz 1816,Portekiz tarafından 1821
Sınır ülkeler: Kuzeyde Paraguay ve Bolivya, Kuzeydoğuda Brezilya ve Uruguay,batı ve güneyinde de Şili ile komşudur.
İklim: Arjantin, tamamen güney yarım kürenin ılıman iklim kuşağında yer alır. Yazları hava sıcak ve rutubetli, kışları ise serindir.
En yüksek noktası: Aconcagua(6959 m.)
Yaşam beklentisi: Erkeklerde 72, kadınlarda 80
Irk: Uruguay’dan sonra en az yerli halka sahip Güney Amerika ülkesidir. %97 beyaz, %1 melez ve geriye kalan yerli halk(Quechua, Guarani,Mataca ve diğer azınlık halklar)
Etimoloji: Adı Latince ‘Argentum’ (gümüş) kelimesinden gelir.
Buenos Aires
Buenos Aires
Buenos Aires Arjantin’in başkenti, aynı zamanda en büyük şehridir. Şehir Atlantik Okyanus’unun kıyısında, Rio Parana ve Rio Uruguay nehirlerinin oluşturduğu huni biçimindeki Rio de la Plata adı verilen ağızda, Güney Amerika’nın doğusunda bulunur. Buenos Aires’in batısında Arjantin’in en verimli topraklarının bulunduğu Pampa bölgesi uzanmaktadır.
Kültür olarak Avrupa’dan etkilenen Buenos Aires bazı kaynaklarda  ‘Güney Amerika’nın Paris’i’ olarak adlandırılıyor.
Tierra del Fuego
Patagonya
 Güney Amerika'nın güney ucunda aynı adı taşıyan bir büyük adası da olan adalar topluluğu.  Macellan'ın 1520'de keşfettiği, 19. yüzyılda yerleşilen takımadalar, 1881 yılında Şili ve Arjantin arasında paylaşıldı ve her iki ülkedeki bir eyalete adını verdi. (Ateş Toprakları adı kimi zaman Tiarra del Fuego'nun İsla Grande Adası'nı belirtmek için de kullanılır.) Ushuaia en güneyindeki kara yerleşim yeridir. Ünlü Horn Burnu da bu topraklarda yer alır.
İklim ve bitki örtüsü  And Dağları en güneydeki adalarda ve kayalıklarda granitli ve diyoritli yarlarla son bulur; İsla Grande Dağları ise (yüksekliği 2.000 metreyi aşar) büyük başkalaşmalar geçirmiş şistlerdir. Soğuk, nemli ve sisli iklim, sürekli karların sınırını 700 metreye kadar indirir. Patagonya'nın Arjantin'deki bölümünün devamı olan İsla Grande'nin kuzeyini kaplar. Ancak Ateş Toprakları'nın büyük bölümü 500 metreye kadar görülen nemcil bir ormanla örtülüdür. Yüksek kesimlerde turbalıklar uzanır. Güney adalarında sadece cılız çayırlar bulunur. Kara hayvanları yönünden yoksul, deniz hayvanları yönünden çok zengindir (balinalar, yunuslar, morslar, foklar).
Ekonomi  Günümüzde iktisadi en önemli özellikleri, doğal gaz çıkarılmasından kaynaklanmaktadır; öte yandan kıta sahanlığı üzerinde petrol araştırmaları da yapılmaktadır.
Nüfus  Ateş Toprakları, toplam 71.500 kilometrakare yüzölcüme sahip olup, yaklaşık nüfusu 140.000 kişidir. Doğudaki Arjantin kısmında 133.000 batıdaki Şili kısmında ise 7.000 kişi yaşar. Kıtanın geneline kıyasla az bir nüfusa sahiptir.
Ushuaia
Ushuaia, Arjantin'in en güneydeki şehri. Diğer birkaç şehirle, Dünyanın en güneydeki şehri unvanı için tartışma halinde olan bir şehirdir. Esasında, Ushuaia'dan daha güneyde yerleşim yerleri olsa da, bunlar askeri üsler olup, sivil bir nüfusa sahip değildirler.
Arjantin eyaleti olan Tierra del Fuego'nun başkentidir. Ateş Toprakları'nın (Tierra del Fuego) güney yakasında, Beagle Kanalı kıyısında yer alır.
Ushuaia, bölgenin eski sahipleri Yámana dilinde Doğuya bakan koy anlamına gelir. Bir başka iddiaya göre ise Ushuaia, Yüzünü güneş batımına dönen koy anlamına gelir. Ancak bu iddia, Ushuaia Koyu'nun güneydoğuya açılması sebebiyle pek mantıklı görünmemektedir.

     
 Ushuaia, tarihi boyunca iklim, coğrafya, hayvan ve bitki dünyası, kızılderili köklerinin araştırılması maksadıyla Avrupa'dan gelen birçok bilimsel geziye konu olmuştur.
Şehir tarihinde önemli yer tutan olgu, 1902 yılında inşasına başlanan Presidio isimli binadır. 1920 yılında tamamlanan bu yapı hapishane olarak kullanılmıştır. Buradaki ağırlıklı olarak, politik ve şiddet içeren suçlardan dolayı bulunan tutuklular, milli parka giden mini bir tren yolu inşa etmişlerdir. Hapishane 1947 yılında kapanmış ve içinde birkaç müze barındıran bir yapı haline getirilmiştir. Bunlardan biri de Museo Presidio isimli, hapishane tarihini anlatan bir müzedir. Diğer bir tanesi de, araştırmaları Ushuaia merkezli yapılan Antarktika bilimsel gezileri ile ilgili müzedir.


Ateş Toprakları milli parkına yakın konumu ve çevrenin kendine özgü doğası, Ushuaia'nın turistik bir merkez olmasını sağlar.Antarktika ekspedisyonlarının çıkış noktası olması ve yolcu gemilerinin ara durağı konumu, kenti popüler kılan faktörlerdir.Hemen hemen bütün ürünlerin, şehre çok uzak mesafelerden getirilmesi zorunluluğu, Ushuaia'yı Arjantin'in ve Güney Amerika'nın en pahalı şehirlerinden biri kılar.
İlginç turistik yerlerden biri, 1979 yılında kurulan Museo del Fin del Mundo'dur (Dünya'nın ucu müzesi). Burasının önemli yanı Ateş Toprakları'nın doğal ve tarihi değerlerini barındırıyor olmasıdır.
Glaciar Martial buzulunun olduğu bölgeden şehrin manzarası harikadır. Beagle Kanalı karşısındaki Şili dağ manzarası ve Faro del Fin del Mundo (Dünya'nın ucundaki Fener) görülmeye değer.

Ruta Nacional No. 3 yolu (Panamerican karayolu sisteminin bir parçası) burada sona erer. Antarktika'ya giden gezi gemileri de buradan hareket eder ya da uğrarlar.
Diğer Bilgiler
Tarih :
Bölgedeki ilk insan yerleşimleri Milattan Önce 11.000 yıllarına dayanmaktadır. Su seviyesinin düşmesi ve kıtalar arası geçişin mümkün olduğu dönemde Kuzey Amerika’dan gelen halkın oluşturduğu bir yerli topluluk yaşamaktaydı. Deniz seviyesinin yükselmesi ile birlikte kıtalar arası geçiş mümkün olmadı. Bölgede yaşayan halklar avcılık toplayıcılıkla geçinmeye başladı. Ancak nüfusun büyük kısmı açlık noktasına geldiği zaman ilkel yöntemlerle tarım yapılmaya başlanmıştı. M.Ö. 6000 fasulye, kabak ve patates tarım toplumlarının belli başlı ürettikleri ürünlerdi.
İspanyollar bölgeye gelmeden önce, farklı kültürlerde insan toplulukları yaşamaktaydı. Kimisi avcı toplayıcı olarak hayatına devam ederken, İnka toplumu(günümüzde Peru toprakları olan yerde) yarı-şehirleşmiş bir hayat sürüyordu. Bugün Arjantin’in kuzeybatı bölgesinde, 1480 yılında Pachacutec yönetiminde İnka Krallığı bulunuyordu. Kuzeydoğu bölgesinde Guarani topluluğunun kültürü tatlı patates ve yuca denen tropik bir bitki üretmeye dayanıyordu. Bölgenin merkezi ve güney kesimleri(Pampa ve Patagonia) göçebe kültürüne hakimdi. Buradaki topluluklar 17.yy’da Mapucheler tarafından birleştirilmiştir.
Avrupalı kaşifler 1516 yılında Arjantin bölgesine geldi. İspanya kalıcı kolonisini 1580 yılında Buenos Aires’te kurdu. Bu dönem içerisinde İspanyol göçmenler ve ataları, genel olarak crillo olarak bilinirler, Buenos Aires bölgesinde toplandı. Diğer yaşayanlar da pampa bölgesinde yaşıyorlardı.1806 ve 1807’de İngiliz Krallığı Benos Aires’e iki saldırıda bulundu ancak criollo nüfusu her iki saldırıyı da geri püskürttü. 25 Mayıs 1810’da Buenos Aires halkı Kral Ferdinand VII.’nin düşürülmesinin ardından İlk Cunta Hükümeti kuruldu. Bu zaman zarfında, 1811 yılında Paraguay bağımsızlığını ilan etti.
Arjantin’de San Martin’e karşı büyük bir saygı duyuluyordu, çünkü Arjantin, Şili ve Peru’nun bağımsızlık süreçlerinde ulusal kahramanı oldu bu ülkelerin. 9 Temmuz 1816’da Tucuman’da toplanan bir Kongre sonucunda Arjantin’in İspanya’dan bağımsızlığı ilan edildi.
1818’de General Jose de San Martin, Andları geçerek Şili ve Peru’da bağımsızlıklarını ilan etmeleri için destek olmuştur, çünkü böylece bölgedeki İspanyol hakimiyetini zayıflatmak mümkündü. Merkezciler ve federalistler 1853’te ulusal birlik resmen edilene kadar bazı çatışmalar yaşadılarsa da, birleşmeden sonra bu çatışmalar sona ermiş  oldu. 1865-1870 yılları arasında kanlı 3 müttefik savaşları oldu. Bu savaşta Arjantin, Brezilya ve Uruguay Paraguay’a karşı savaştılar. Bu savaşın sonunda Arjantin Misiones ve Formasa eyaletlerini aldı, bunun önemi Buenos Aires’in Patagonia sınırında güney ve batı sınırını almış olmasıdır.
1870’lerde Avrupa’dan gelen yatırımlar ve göçmenlerle birlikte modern tarım teknikler uygulanmaya başlandı. Patagonia ve Pampa bölgesinde yaşamakta olan yaklaşık 1300 yerliyi öldürerek geriye kalan kabileleri de zorla kontrolü altına aldı.
1880’den 1916’ya kadar olan sürede, Arjantin dünyanın en zengin 10 ülkesinden biri konumuna geldi. Bunun en önemli kaynağı tarım ürünlerini ihraç eden bir ekonomiye sahip olmasıydı. 1916’ya kadar Muhafazakar güçler ülkeyi demokratik olmayan yöntemlerle yönetti.1916’da Radikaller kontrolü ele geçirip ilk kez seçimle hükümet kurdu.1930 ‘da Hipolito Yrigoyen ordu tarafından desteklenerek başa geldikten sonra 10 yıl daha muhafazakar sistemle yönetilmeye başlandı. 2. Dünya Savaşı süresince tarafsız kalan Arjantin’de bu süreçten sonra bazı politik değişiklikler oldu. 1946’da Juan Peron başkanlığında çalışan sınıfın güçlenmesi ve sendikalaşmış işçilerin sayısının artması yönünde çalıştı.1955’te de görevden alındı.
1950-1970 yılları arasında ülkede etkisini az belli eden askeri ve zayıf bir sivil yönetim vardı. Bu yıllarda ülke ekonomisi güçlendi ve yoksulluk oranı düştü. Aynı zamanda askeri yönetime karşı gelen bir topluluk Peron’un tekrar başa geçmesini istiyordu. 1973’te Peron tekrar başkanlığa geldi, ancak 1 yıl içerisinde öldü. Peron’un 3. Eşi İsabel, Başkan yardımcısı, Peron’un yerine ülkeyi yönetmek istedi ancak 24 Mart 1976’da askeri darbe ile ofisinden çıkarıldı.
1983’e kadar Ulusal Tekrar Örgütlenme Döneminde ülke cunta yönetiminde silahlı kuvvetler ile yönetildi. Askeri hükümet muhalifler hareketleri bastırdı ve solcu gruplara yasal olmayan yollarla baskı yaptı. Binlerce muhalif ortadan kaldırıldı.(Kirli Savaş dönemi). Bu savaş döneminde yer alan askeri liderlerin çoğu Amerika Okulu denen ABD’nin finanse ettiği bir okuldan mezun olan kişilerdi. Bu kişiler arasında Arjantin Diktatörlerinden Leopoldo Galtieri ve Roberto Viola’da bulunmaktadır. 1976-1983 yıllarında askeri yönetim sürecinde ülkenin büyük oranda dış borçları arttı. Ülkenin ekonomisi bu andan itibaren IMF’den ve dışardan alınacak borçlara bağlı olarak yönetiliyordu. Bu ekonomik problemler, ülke içinde bozulmalar, halkın insan hakları ihlaline karşı tepkisi ve 1982’de Falkland Savaşında İngilizler tarafından yenilmesi Arjantin’de askeri yönetimin sonu oldu.
1983 yılında Raul Alfonsin hükümeti ile birlikte tekrar demokrasiye geçildi. Bu hükümetin başa geçmesi ile birlikte Kirli Savaş döneminde ortadan kaldırılan insanlar hakkında araştırmalar yapıldı, silahlı kuvvetlerin sivil kontrol altına alındı ve demokratik kurumlar sağlamlaştırıldı. 3 askeri cuntada yer alan üyeler yakalanıp ömür boyu hapse çarptırıldı. Ancak bölgedeki ekonomik sorunu çözmede başarısız olması ve halkın güvenliğinin sağlanması konusunda yetersizlikleri sebebiyle süresinin dolmasından 6 ay önce görevinden ayrıldı.
1990larda hiper enflasyon sorunuyla karşı karşıya kaldı. Başkan Carlos Menem,1991’de peso-dolar sabit kuru ile bu sorunu durdurdu ve korumacı bariyerleri ve iş düzenlemelerini kaldırdı ev özelleştirme programını uygulamaya başladı. Bu reformlar yatırımlarda artışa sebep oldu. Ancak, pesonun değeri dolara bağlı olduğu için piyasada dolar fazlası olmaya başladı. Bunun bir sonucu olarak da dış borçlarda büyük bir artış oldu ve bunun sonucunda devlete ait şirketler ve servisler özelleştirildi. Bu dışa açılma yerel endüstriyi de olumsuz etkiledi. yani nüfusunun bir kısmı dolarını saklayıp, denizaşırı seyahatler yapıp lüks ürünler tüketirken, geriye kalan kesimi yoksulluk ve işsizlik sorunları ile karşı karşıya kalmıştı. IMF ve dünya ekonomistleri Arjantin pazarındaki liberalleşmeyi methedip bir model öğrenci olarak gösteriyorlardı. Ancak 1990’ların sonuna doğru ekonomideki yüksek oranda mali açık ekonomik krize sebep oldu. 1999’da yönetimindeki dönemi biten Menem, yarattığı bu birikmiş ekonomik sorunlar ve gözle görülür bozulmadan dolayı eski popülerliğini yitirdi.
2 Haziran 2002’de Meclis tarafından Arjantin Başkanı olarak Eduardo Duhalde seçildi. Yaklaşık 11 yıldır kullanılan peso-dolar uygulaması bırakıldı. Bu uygulama pesonun değerini kaybetmesine ve enflasyonun ani yükselişine sebep oldu. Daha esnek ve rekabete dayalı döviz kurları ile ülke tekrar endüstrileşme, ihracatı arttırma ve mali ve ticari kara geçme konusunda yeni ilkeleri benimsedi. 2002 yılını sonlarına doğru ülke ekonomisi istikrar kazanmaya başladı. 2003’te Nestor Kirchner başkan olarak seçildi. Kirchner’in başkanlığı döneminde, dış borçların bir kısmını IMF aracılığıyla ödendi, kamu hizmetleri sözleşmeleri tekrar düzenlendi ve daha önce özelleştirilen bazı yatırımlar tekrar kamulaştırıldı. Günümüzde Arjantin ekonomik büyüme sürecine girdi. 2007’de Arjantin’in ilk Kadın başkanı Christina Fernandez de Kirchner seçildi.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.