travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Birleşik Arap Emirlikleri

Başkenti : Abu-Dabi
Birleşik Arap Emirlikleri
Dili : Arapça
Para Birimi

:

Dirhem
Dini : İslam
Önemli Şehirleri : Dubai, Sharjah, Ajman, Fujarah, Umm Al-Qaiwain, Ra'sal-Khaimah
Özet Bilgi
Birleşik Arap Emirlikleri Ortadoğu'da Arap Yarımadası'nın güneydoğusunda bulunan, Umman ve Suudi Arabistan'la komşudur. Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü'l-Hayme, Şerce ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük ikinci emirliği olan Abu Dabi, aynı zamanda ülkenin siyasi, endüstriyel ve kültürel merkezi konumundadır.Birleşik Arap Emirlikleri 1971'de yedi emirlikten oluşan bir federasyon olarak kurulmuştur.7 emirliğin hakimleri en yüksek yönetim mercii olan Federal Yüksek Konseyi'ni oluşturmaktadır.Konsey üyeleri arasından bir başkan ve yardımcısı seçilir.Konsey Başkanı, Başbakan ve kabine atamasını yapmakla yetkilidir.
Emirlikler
Dubai
Dubai , Arap Yarımadası'ndaki yedi  emirlikden biridir. Bazen kendi emirliğinden Dubai Kenti olarak ayırt edilir.1960'larda yalnızca balıkçı kenti olan Dubai, 1990'lar sonrası uygulanan politikalar sonucunda ticaret başkenti olma yolunda ilerlemiş ve  2000'li yıllarda büyük projeler ile dünyaya adını duyuran bir şehir olmuştur. Şu an bölgenin en önemli ticaret ve turizm başkentidir. Birleşik Arap Emirlikleri'nin en lüks ve çağdaş olanıdır. Son 20 yılda bu topraklardan petrol çıkarılmaya başlamasıyla Dubai'nin yapısı değişmeye başlamıştır.Gelirinin %8'ini petrol oluşturur, bunda bölgenin finans ve iktisat merkezi olması büyük rol oynar. Gümrüksüz devasa alışveriş merkezleri burayı kısa zamanda alışveriş cenneti yapmıştır.Şehrin başında Şeyh Muhammed Raşid el Maktum bulunmaktadır. Şeyh Maktum birçok inanılmaz projeye imza atmıştır. Bunlardan en ilgi çekici olanları palmiye şeklindeki yapay ada ve dünya şeklini alan takım adalar olarak sayılabilir.
 Burj El Arab kent sınırları içerinde yer alır ve dünyadaki ilk 7 yıldızlı oteldir.Dubai modern çağ ile tarihin içiçe geçtiği bir kenttir.Gökdelenler kentin modern yüzünü temsil ederken,rüzgar kuleleri ve tarihi camiler geçmişi yansıtmaktadır.Pazar yerleri kentin başlıca turistik mekanlarıdır.Bur Dubai'de yer alan Bud Dubai Çarşı'sı kent pazarlarının bulunduğu yerlerdendir.Kemeraltı ve rüzgar kulelerinin gölgesi altında çok sayıda tekstil,elbise ve antika mağzası yerini almıştır.Dubai çok sayıdaki büyüleyici camileriyle dikkati çeker.Jumeirah camii,İslam mimarisinin en büyük ve en güzel örneklerinden birini temsil eder.Bastakiya ilçesi Dubai'nin geçmişe bakan yönünü yansıtır.Burada bulunan rüzgar burçları olağanüstü bir görüntüye sahiptir.Bur Dubai'de yer alan Sheik Saeed al-Matoum Evi,Dubai Müzesi,Jumeirah'taki Jumeirah plajı ve Creek yakınlarındaki Bait Al Wakael kentin görmeniz gereken başlıca yerleri arasındadır. 
 Kent kültürü BAE'nin ulusal kültürünü yansıtır.İslam kültürü günlük yaşamın tüm dokularına hakimdir.Kent mutfağında çeşitli kültüre ait yemekler bulmak mümkündür.Geleneksel yemeklerden bazıları Full(limon suyu,sarımsak ve baharatlı fasulye) ve Felafel/Shwarma (kızartılmış tavuk ya da kuzu eti) dir.Alkol sadece lisanslı yerlerde satılır.
 Dubai,Ortadoğu'nun alışveriş merkezidir.Bur Dubai'de yer alan  ''Burjman'' ve bunun dışında ''Dubai Mall'' kentin en önemli alışveriş merkezidir. Deira'da yer alan ''Deira Kent Merkezi'' en iyi alışveriş merkezlerindendir.Burada sayısız mağaza ve butiklere rastlayabilirsiniz . 
Abu Dabi
 Birleşik Arap Emirlikleri'nin kuzeyinde yer alır ve BAE'nin ve Abu-Dabi Emirliği'nin başkentidir. Ülke topraklarının %80'ini içine alır.Deniz seviyesine yakın yükseltiye sahip bir ada üzerinde bulunur.Kent topraklarının %70 çöl ile kaplıdır. Tek bir ada üzerinde yer alan Abu-Dabi'ye ait birçok semt ülkenin ana toprakları üzerinde bulunur. 200'den fazla adayı içine alan başkent 2 köprüyle ülke topraklarına bağlanır.Dünyanın en zengin kenti olan Abu-Dabi'de bunu şehrin heryerinde görmek mümkündür.Gösterişli yaşam ve eski kent pazarları moda ve geleneksel yaşam ahenk içinde birarada yaşar.400km boyunca uzanan bir kıyı boyuna sahiptir.Dünyanın en iyi korunan plajlarına ev sahipliği yapan Abu-Dabi;Al Raha ve Al Dana bayan plajlarına ve Breakwater ve Corniche' e akın eden binlerce turistin hayran kaldığı kentlerden biridir.Al Raha'nın plajları halka açıktır.Deniz kıyısı boyunca uzanan Corniche Bulvarı kentin en popüler yerlerinden biridir.
 Başkent çok sayıda tarihi ve kültürel esere ev sahipliği yapar.Al-Maqtaa Hisarı,gelenek köyü,Hili Arkeolojik Bahçeleri,Qasr El Hasn Sarayı,Bateen Tersanesi,Emirlikler Sarayı en önemlileridir.Çok sayıda heyecan verici park ,hayvanat bahçesi ve korunan doğa alanına sahiptir.Corniche Bulvarı ve Breakwater(dalgakıran),kent eğlence yaşamının en önemli bölgeleridir.Hemen her kültüre ait tatlar kent mutfağında mevcuttur. Başkentte 18'den fazla büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır.Marina ve Abu-Dabi alışveriş merkezleri en popüler alışveriş merkezleridir.Al Meena ve Al Ain çarşıları kentin en bilinen pazarları arasındadır.
Acman
Acman veya Ucman, Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) oluşturan yedi emirliğin en küçüğü.Üç bölümden oluşan emirliğin Basra Körfezi kıyısındaki ana bölümü, bütünüyle Şerce Emirliği'yle çevrilidir. Emirliğin başkenti ve tek kentsel yerleşim merkezi olan Acman buradadır. Öteki bölümler Arabistan Yarımadasının ucundaki Umman Dirseği üzerinde yer alan iki anklavdan oluşur. Bunlardan Ucman kentinin 60 km güneydoğusundaki küçük el-Maname'yle Ucman kentinin 89 km güneydoğusunda bulunan Mesfut'tur. Ucman, Birleşik Arap Emirlikleri'nin en yoksul üyesidir. Emirliğin gelirlerinin büyük bölümü, petrol zengini Abu Dabi Emirliği'nin yaptığı yardımlardan oluşur. Bunlara rağmen son yıllarda inşaat sektöründeki hızlı büyüme sayesinde, çevre emirliklerden ve yurtdışından büyük bir nüfus akımına uğramıştır. Mesfut'ta yüksek kaliteli mermer yatakları vardır. Nüfusun yüzde 95'i başkent Ucman'da yaşar. Ucman kenti asfalt bir yolla Dubai ve Resü'l-Hayme kentlerine bağlıdır.
Füceyre
Füceyre, Birleşik Arap Emirlikleri'ni oluşturan emirliklerden biri.Basra Körfezine kıyısı bulunmayan tek emirliktir. 1150 km²'lik yüzölçümüyle BAE'nin 4. büyük emirliğidir. Nüfus; 130,000 dir.
Resü'l Hayme
Resü'l-Hayme, Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) oluşturan emirliklerden biri. Umman Burnu üzerinde yer alır. Kuzeyde Basra Körfezi üzerinde yaklaşık 56 km'lik bir kıyı şeridine sahiptir. Yaklaşık 1,700 km²'lik bir alanı kaplayan emirliğin yönetim merkezi, kent boyutlarına yaklaşan tek yerleşmesi Resü'l-Hayme'dir. Yönetim merkezi enteresan bir şekilde seramik fabrikası binasındadır.
Diğer Bilgiler
TARİH
16. yüzyıl'da başlayan Portekiz etkisi 17. yüzyıl'da yerini İngilizlere bırakmıştır. Başat kabile Kavasim ile Arabistan içlerinden gelen Vehhabileri korsan olarak ilan eden İngilizler, 1819 - 1820'de kıyı limanlarına karşı saldırıya geçti.Aslında İngilizlerin asıl amacı, bölge ticaretini kendi egemenlikleri altına almaktı. Mahalli esnafin büyük bir direnişi dahi İngilizleri deniz ticaretini kendi güdümleri altına almalarını engelleyememiştir.Sonunda korsanlığa son veren 1820 Genel Barış Antlaşması'nı zorla kabul ettirdiler.
1853 yılında Denizlerde Kalıcı Ateşkes Antlaşması'nın imzalanması üzerine bölgeye Ateşkes Kıyısı adı verildi.İngilizler 1892 yılında Özel Ayrıcalık Antlaşması olarak bilinen bir paktın oluşmasını sağlayarak bölgenin dış politikasını denetim altına aldılar.Ateşkes Kıyısı 1873 - 1947 arasında İngiliz Doğu Hindistan Kumpanyası, sonraki yıllarda da İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından yönetildi.1971 yılında İngilizlerin Basra Körfezi'nden çekilmesi üzerine, emirlikler "Birleşik Arap Emirlikleri" adı altında bir federasyon oluşturdu.Birleşik Arap Emirlikleri asırlarca Osmanlı egemenliği altında yaşamış, petrolün bulunmasıyla İngilizler tarafından Osmanlı İmparatorluğu'ndan koparılmıştır. 2 Aralık 1971 İngiltere'den bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlık günü milli bayram olarak kutlanılır. Anayasası ise, yine 2 Aralık 1971'de oluşturulmuştur. 

İKLİM VE COĞRAFİ ÖZELLİKLER
Kıyı bölgelerinde yazları çok sıcak ve nemli hava hakim olup, sıcaklık 46 derecenin üzerine çıkmaktadır. Kışın ise ılıman bir iklim görülmekte ve sıcaklık 14-23 derece arasında kalmaktadır. İç kısımlarda çöl iklimi hüküm sürmekte, kışları soğuk, yazları ise sıcak ve kuru bir hava görülmektedir.
Kıyılarında devam eden Akdar Sıradağlarının arka kısımları çöllerle ve kumlu alanlarla kaplıdır. Sulak ve yeşil alanları çok azdır. Ancak Bureymi ve El-Jiva vahalarında kısmen de olsa yeşillik alanlara rastlanır. Bölgede derin kuyular açılarak su ihtiyacı karşılanır. Çıkarılan su arıtılmak suretiyle kullanılır.

EKONOMİ
Birleşik Arap Emirlikleri'nin en önemli gelir kaynağı petroldür. 1992'de toplam 837 milyon varil petrol üretmiştir.OPEC ülkeleri arasında 1993'te gerçekleştirilen anlaşmadan sonraki günlük petrol üretimi 2 milyon 160 bin varildir.1993'teki petrol rezervi 64 milyar 750 milyon varil olarak tahmin ediliyordu. Doğal gazın da ülke ekonomisine önemli katkısı olmaktadır. 1992'de 25.5 milyar m3 doğal gaz üretmiştir.1993'teki doğal gaz rezervi de 5.5 trilyon m3 olarak tahmin ediliyordu. Petrol ve doğal gazdan elde edilen gelirin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 47'dir. Birleşik Arap Emirlikleri'nin hem Basra Körfezi hem de Umman Denizi boyunca uzun birer kıyısının olması balıkçılık ve inci avcılığı imkânı vermektedir. İnci ticareti eski önemini kısmen kaybetmiş olsa da balıkçılık yine bir gelir kaynağı olarak sürdürülmektedir. 1991'de 92.5 ton balık ve deniz ürünü avlanmıştır. Topraklarının genelde çöl olmasına rağmen ülkede modern usullerle kısmen tarım da yapılmaktadır.
MUTFAK KÜLTÜRÜ
Arap mutfağında tavuk, kuzu, dana ve deve etleri yoğun olarak kullanılır. Etlere eşlik eden yoğurt ve labne gibi süt ürünleri yemeği tamamlar. Pilavlar ise Türk mutfağında olduğu gibi bu mutfağın da olmazsa olmazlarıdır.En çok tüketilen süt ürünleri arasında yoğurt, beyaz peynir, krema ve tereyağı öne çıkmaktadır. Burada labneden de mutlaka söz etmek gerekir. Labne oldukça koyu, süzme yoğurt ile peynir arasında bir kıvama sahip süt ürünüdür.Pirinç ve bulgur en çok kullanılan tahıllardır, buğday ise ekmek yapımında kullanılır. Susam, safran, nane, kekik, sumak, sarımsak, tarçın, kimyon gibi baharatlar yemekleri süsler, karakter ve zenginlik katar. Sık kullanılan baharatlardan biri olan tarçın hem et yemeklerinde hem de tatlılarda kullanılır. Safran ise hemen hemen tüm yemeklerde lezzet artırıcı olarak tercih edilir. Yer fıstığı, badem, kabuklu fıstık, leblebi, fındık gibi birçok kuruyemiş türü de salatalardan tatlılara kadar geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Kahvaltılar çabucak hazırlanan hamur işleri ve çay ile geçirilir. Labne; zeytin, zeytinyağı ve nane eşliğinde sunulur. Bu öğünde çay ve kahve tüketilir. Daha zengin kahvaltılarda zeytinyağı, sarımsak ve limon eşliğinde sunulan bir çeşit fava da bulunur. Öğle yemekleri günün en zengin öğünüdür. Genellikle salata ve mezeler eşliğinde sunulan et yemekleri ana öğünü oluşturur. Ana tabağın yanında ekmek, pirinç ya da bulgur pilavı, pişmiş ve çiğ sebzelerden oluşan mezeler sunulabilir. Yemeklerde içecek kullanılmaz. Akşam yemekleri genellikle hafif atıştırmalıklarla geçiştirilir. Günün en önemsiz öğünüdür. Bu öğün hafif yemekler, birkaç meze veya meyveler eşliğinde yapılır. 
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.