travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Botswana

Başkenti : Gaborone
Botswana
Dili : İngilizce, Tswana,
İkalanga, Sekgalagadi 
Para Birimi

:

Pula 
Dini : Hristiyanlık
Badima (Bostwana yerli dini) 
Önemli Şehirleri : Gabarone, Maun, Kasane, 

Özet Bilgi

Yönetim Biçimi: Parlamenter Cumhuriyet
Nüfus: 1,639,833
Yüzölçümü: 600,370 km2
Okur Yazar Oranı: %79,8
Etnik Dağılım: Tswana %79, Kalanga %11, Basarwa %3, Kgalagadi %3, Beyaz %3
Yaşam Beklentisi: 50,58 yıl
Doğal Kaynaklar: Elmas, Bakır, Nikel, Sodyum Karbonat
Tarım&Hayvancılık: Sığır
Endüstri: Maden, Tekstil, Etçilik


Botswana Cumhuriyeti, Afrika'nın güneyinde yer alan, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Botswana büyük ölçüde düz bir ülkedir. Ülkenin yüzölçümünün %70'ini kaplayan Kalahari Çölü, güneybatıda yer alır. Kuzeybatıda, dünyanın en büyük kara deltası olan Okavongo Deltası yer alır. Kuzeyinde de geniş bir tuzla olan Makgadikgadi bulunur. Güneyde, Güney Afrika Cumhuriyeti, batıda Namibia, kuzeyde Zambia ve doğuda Zimbabwe ile çevrilidir. Eskiden Bechuanaland adıyla, İngiliz hakimiyeti altında bir ülke olan Botswana, bağımsızlığını 30 Eylül 1966 yılında kazanmıştır.
Kasane
Chobe Ulusal Parkı
Botsvana'nın kuzeybatısında yer alan Chobe Ulusal Parkı, Afrika katısındaki vahşi hayvanların yoğun oranda bulundukları en büyük yerlerden biridir. Botswana'nın içinde en türün yaşadığı parkıdır. Ayrıca, ülkenin ilk ulusal parkıdır. 1967 yılında kurulmuştur ve 11,700 km2'lik yüzölçümüne sahiptir. Dört bölgeye bölünmüştür ve her bir bölgede farklı bir ekosistem yer alır. Afrika'daki en büyük fil sürüleri burada bulunur ve parkta toplamda yaklaşık 60.000 fil yaşar. Dünyanın en yoğun fil nüfusu buradadır. 1990'ların başında sadece birkaç bin olan fil nüfusu, düzenli olarak artmıştır. 1970'ler ve 80'lerdeki yasadışı kıyımlardan ve sömürülerden etkilenmemişlerdir. Bu bölgedeki filler boyut olarak, bilinen en büyük fil türü olan Kalahari Fil'idir. Kırılgan ve küçük dişlere sahiptirler. Filler dışında, mandalar, aslanlar, sırtlanlar, zebralar, çitalar, timsahlar, antiloplar, su aygırları ve daha bir çok çeşit memeli ve kuş yaşamaktadır. 
Diğer Bilgiler
Tarih:
19.yüzyılda, Botswana'da yaşayan Tswana halkı ve Kalahari çölünden göç eden Ndebele'lerin arasında çıkan anlaşmazlıklar, Hollandalı yerleşimcilerin de bölgeye gelmesiyle gerilime yol açmıştır. Botswana'li liderlerin çağrısıyla, İngilizler bölgeyi himayesi altına alır. Bölgenin kuzeyi Bechuanaland adını alır ve bugünkü Botswana sınırlarını oluşturur. Güneyi ise bugünkü Güney Afrika sınırlarının içerisine dahil edilir. Bugün de Tswana konuşanların çoğunluğu Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yaşamaktadır. 1964 yılının Haziran ayında, İngiltere hükümeti Botswana'da demokratik bir yönetimin kurulmasına razı olur ve 1965 yılında, hükmet yeni kurulan Goborone'a taşınır. 1965'te kurulan anayasa ile birlikte 30 Eylül 1966'da ilk seçim yapılır ve Botswana bağımsız bir ülke olur.

Ekonomi:
Bağımsız olduğundan beri, Botswana, kişi başına düşen gelirde, dünyanın en hızlı gelişen ülkesi oldu. Dünyanın en fakir ülkelerinin arasından, orta gelirde bir ülkeye dönüştü. 1966 – 1999 yılları arasında ortalama %9 bir ekonomik büyüme yakaladı. Bu rekor büyümeyi, elmas madenciliğinin getirdiği zenginliği, akıllı iktisadi politikalar ve dikkatli bir dış politika izleyerek kullanmakla elde ettiler. Ülkedeki en büyük elmas şirketi Debswana'nın hisselerinin %50'si hükümete ait ve ülke gelirinin yarısı buradan sağlanıyor. Ayrıca dünyanın en zengin elmas kaynakları da bu ülkede bulunuyor. 2010 yılında Uranyum madenciliğine de başlanılacak. Bunlara karşın, ülkenin gelişimi bütçe açıkları ve sağlık harcamalarının iyice çoğalmasıyla birlikte gerilemeye başlamış durumda. Özellikle AIDS salgını, Botswana'ya ağır darbe vurmaktadır.

Halk:
Botsvana'daki ana etnik gruplar: Tswana, Kalanga, Buşmen, AbaThwa'dır. Bunların dışında daha az sayıda beyazlar ve hintliler vardır. Hintli nüfus büyük ölçüde, Kenya, Zambia, Tanzanya, Morityus ve Güney Afrika'dan göç eden Hintli-Afrikalılardan oluşur. Beyazların ise bir kısmı Botswanalı, bir kısmı ise Afrika'nın diğer bölgelerinden(Zambia, Zimbabve, Güney Afrika) gelmiştir. Beyazlar tüm nüfusun %3'ünü oluşturur ve İngilizce ya da Afrikaans konuşurlar. İngilizce resmi dil olmasına rağmen, Botsvana'lıların sadece %2'si bu dili konuşabilir.
     Halkın %70'i, hristiyan(büyük oranda Anglikan ve Metodist). %6'sı Badimo adı verilen yerli dinine inanıyor. Yaklaşık %20'si herhangi bir dini kabul etmezken, yaklaşık 5.000 müslüman(çoğunlukla güney asya kökenli), 3.000 Hindu ve 800 Baha'i bulunuyor.
     Botsvana, kıtadaki en yüksek AIDS oranına sahip. Birleşmiş Milletler'in 2002 yılında yayınladığı rapora göre, yetişkinlerin %38,8'i AIDS hastası. Ülkede, yaklaşık 350.000 kişinin HIV virüsüyle yaşadığı tahmin ediliyor. 1990 yılında 64 yıl olan yaşam beklentisi, 2005 yılında 34 yıl'a düştü ve Swaziland'la birlikte tüm dünyadaki en düşük değere düştü.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.