travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Brunei

Başkenti : Bandar Seri Begawan
Brunei
Dili : Malayca
Para Birimi

:

Brunei Doları
Dini : İslam
Önemli Şehirleri : Sandakan,Seria,Bangar Tutong
Özet Bilgi
Brunei ya da resmî adıyla Brunei Barış Ülkesi Devleti, Brunei Darü's-Selam Devleti Güneydoğu Asya'da Borneo adasında yer alan sultanlık. Ülkenin tek komşusu Malezya'dır. Başkenti Bender Seri Begavan'dır. İslami monarşi ile yönetilen ülkenin resmi dili ise Malayca'dır. Dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah, eski gazeteci Malezyalı Azrinaz Mazhar Hakim ile 2005 yılında 3. evliliğini yapmıştır.
Diğer Bilgiler
Bandar Seri Begawan olan ülkenin nüfusu 330 689 kişi (2000), yüz ölçümü 5770 km2dir. Yönetim biçimi meşrutî monarşidir. Başlıca kentleri, Bandar Seri Begawan, Sandakan, Seria, Bangar, Sukang ve Tutong’tur. Başlıca dağları Kinabalu (4102 m), Bukit Pagon (1850 m), başlıca akarsularıysa Belait ve Temburong’tur. Ülkenin para birimi Brunei doları, resmî dili Malay dilidir. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 17 400 $ (1999), zorunlu eğitim süresi 12 yıl, ortalama ömür 74 yıldır. Borneo adasının kuzey kesimlerinde yer alır. Karadan Malezya’nın Sarawak yöresiyle çevrelenmiştir. Kuzeybatıdaki dar kıyı ovası dışında genellikle engebelidir. Ülkede sıcak, nemli ve yağmurlu tropikal iklim hüküm sürer. Yıllık ortalama sıcaklık 24 derecedir. Ülkenin dörtte üçü, sık tropik yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Ekime elverişli alanlar ülkenin ancak %2′lik kısmını oluşturur. Doğal kaynakları petrol, doğal gaz ve kerestedir. Tarım ürünleri pirinç ve muzdur. Endüstri ürünleriyse petrol (ülke gelirinin %90′ı petrolden sağlanır) ve doğal gazdır
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.