travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Bulgaristan

Başkenti : Sofya
Bulgaristan
Dili : Bulgarca
Para Birimi

:

Leva
Dini : Hristiyanlık
Önemli Şehirleri : Plovdiv, Varna, Burgaz, Plevne,
Özet Bilgi
Bulgaristan Balkanlar'da yer alır ve batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir. 110 bin 994 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa'nın en büyük 16. ülkesidir. Balkan, Rodop ve Rila gibi dağlar yüzey şekillerini belirler. Rila üzerindeki Musala tepesi Balkanların en yüksek noktasıdır. Kuzeydeki Tuna Ovası ve güneydeki Yukarı Trakya Ovası da Bulgaristan'ın alçak ve verimli bölgeleridir.
Bulgaristan'ın ilk sakinleri Hint-Avrupa kökenli bir kavim olan Traklardır. Milatla birlikte ülke önce Roma İmparatorluğu, sonraysa Bizans İmparatorluğu egemenliğine girer. Aristokratik tabakayı oluşturan Bulgarlar bir süre sonra Slavlaşarak dillerini, 10. yüzyıldan itibaren de Ortodoksluğu kabul edip dinlerini bırakarak asimile olmuşlardır.Bizans İmparatorluğu yıkılıncaya değin Bizans ile savaşıp hâkimiyet alanlarını genişleten Bulgarlar, 1018-1186 yılları arasında yeniden Bizans İmparatorluğu'nun egemenliğine girmiştir. 14. yüzyılda Türklerin Rumeli'ye çıkmasından sonra bağımsızlıklarını yitirerek Osmanlı Devleti'nin egemenliğine girmişlerdir.Osmanlı Devleti'nin gerilemeye başlaması ve Çarlık Rusya’sının da desteğiyle, Balkanların tümünde olduğu gibi Bulgaristan'da da ulusal kurtuluş hareketi alevlenmiş, 93 Harbi'nden yenilgiyle çıkan Osmanlı Devleti, Bulgaristan'ı 1878 yılında içişlerinde bağımsız prenslik olarak, 1908 senesinde ise tam bağımsız çarlık olarak tanımıştır.I.Dünya Savaşı'nda Osmanlılarla aynı cephede savaşa katılan Bulgaristan, II. Dünya Savaşı'na da Almanya saflarında katılarak her iki savaştan da yenilgiyle çıkmıştır.II. Dünya Savaşı'nın ardından Balkanlar'da ilerleyen Sovyet ordusunun da yardımıyla Georgi Dimitrov önderliğinde sosyalist rejime geçen ülke, soğuk savaş yıllarında Varşova Paktı'nın üyesi olarak kalmıştır. Doğu Bloku'nun çözülmesiyle 1990 yılında sosyalist rejimin yıkıldığı Bulgaristan, komşusu Türkiye ile olan ilişkilerini oldukça olumlu bir temele oturtmuştur. Ülke 1 Ocak 2007 yılında Avrupa Birliği'ne katılmıştır.
Bansko
Bansko Kayak Merkezi
Bansko kayak merkezi  Pirin Dağları'nın en güzel kısmında yeralmaktadır. Bansko kayak merkezinin yerleşim birimini oluşturan ve Pirin dağlarının yamacında kurulu 930 metre rakımlı Bansko hem bölgenin ana idari, kültürel ve ekonomik merkezidir. 49.621 hektar alanı kaplayan Pirin milli parkı hudutları içerisinde yer alan, Bulgaristan'ın en büyük kayak merkezi olup aynı zamanda da kayak severlerin favorisi olmuştur. Dünya sampiyonu Alberto Tomba `nin kayak yaptigi, 2600 metrede Tomba ismiyle anilan, meshur Siyah zorluk dereceli, kayak pisti Bansko `da bulunmaktadir. Bansko Kayak ve Snowboard Pistleri Bansko’nun hemen üzerine 990 ile 2600 metre arasinda yer almakta olup çeşitli zorluk derecesinde pist mevcuttur.
 Özellikle Yunanistan,Romanya,Bulgaristan,makedonya ve Türkiye’den gelen kayak severler tarafından tercih edilen Bansko Kayak merkezi yerel boyutda bir çok kış organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.uluslar arası ve  öyleki bu konuda çok iddalı  kayak merkezi olup 2014 kış olimpiyatları için  onay almiş. Avrupadakilerin ve Türkiye'deki çoğu kayak serlerin  tercih ettiği Bansko kayak merkezi'inde toplam 13pist yer almaktadır.
Bulgaristan'daki bütük kayak pistleri Devlet tarafından denetim altında olduğundan dolayı herkese aynı düzeyde hizmet ve kalite sunulmaktadır.
Bansko Kayak Merkezi her mevsimi ayrı güzeldir.Huzur ve doğanın eşssiz güzelliği karşisinda etkilenmemek imkansız
Sveta Troitsa Kilisesi
Bansko şehrin merkezinde bulunan ve çanlı kule ile birlikte şehrin simgesi haline gelmiştir.
Bulgaristan'daki ikinci büyük kilisedir,eşssiz oymalı ikonları,telkari detayları,kolon ve kubbelerindeki orijinal duvar,usta işçiliğiyle ziyaretçilerin oldukça ilgisini  çekiyor,
Bansko’yu kuşbakışı izleyebileceğiniz tek bir yer var- Saatli Çan Kulesi. Kule “Sveta Troitsa” Tapınak Kompleksi içinde yer alıyor. 1850 yılında kurulan kent saati mekanizması 1865 yılında monte edilir. Kilise ise saat kulesinden de eski. 1835 yılında kutsanan kilise, bundan iki yıl önce inşaa edilmeye başlanmış. Kilise, Balkan Yarımadasının en büyük Ortodoks ibadethanelerinden birisidir. Kilisenin yapımı Osmanlı döneminde olduğu için, daha büyük önem kazanır. Rivayetlere göre Osmanlı idaresi Hıristiyan kiliselerin yapımına izin verir, ancak yüksekliğinin at üzerine binmiş bir insandan yüksek olmaması şartı getirilir.
Bansko müze Kompleksi
Bansko ilçesinde 7'si ulusal öneme sahip  130 üzerinde mimari ve tarihsel anıtlar vardır.100'den fazla arkeolojik yerler kaydı bulunmaktadır.
Müze kompleksi ülkedeki en iyi ve mükammel işleyen müze ağlarından birine sahiptir.
Bansko'daki müze yerleri geçmişin unutulmaz dünyasının ayrılmaz bir parçasıdır.
Bunlarda farklı dönemlerden arkeolojik,etnoğrafik malzemeler,orjinal kostümler,kitaplar ve el yazmaları,orjinal ikonlar ve oymalar,zengin resim malzemeleri toplanmiştir.
Uspenie Bogorodiçno Kilisesi
Kilise Osmanlı işgali sırasında yıkılan ortaçağ kilisenin temelleri üzerine xıı-xıv yüzyılda inşa edilmiştir.içerisindeki eşsiz ahşap oyma ikonlar oldukça değerlidir.
kilise,Mabet eski, küçük bir kilisenin yerine, Tanrı evinin zulümlerden korunması için 4 metre yüksek taş duvarlarla çevrili, geniş bahçeye inşa edilmiştir.
şehirdeki en eski  kilisedir. Osmanlı hükümdarlığı zamanında azimli Haskovolular birlik olup inançla, çabayla ve büyük cesaretle bu kilisenin inşaatı için izin alabilmişlerdir. Kilisenin kutsanması büyük bir merasimle 15 ağustos 1837 yılında, en büyük Hıristiyan bayramlarından biri olan Hz.Meryem’in ölümü ve göğe yükselişi gününün kutlamalarında yapılmıştır.
Nikola Vaptsarov Müzesi
Nikola Vaptsarov /1909-1972/ dikkate değer eserleri XX yüzyılın en popüler şairler arasında yer veren anti faşist bir şairdir.şiirleri 50 dilde tercüme edilmiştir.Vaptsarov 1952 yılında Uluslar arası Bariş Ödülün'e layık görünen tek bulgardır.
Bansko Müzeler Müdürü Svetla Baryakova daha fazla bilgi verdi: İlk müze 1952 yılında kuruldu. O zaman Nikola Vaptsarov’un kurşuna dizilmesinin 10. yılı anılmış. Onun aile evinde arşivinden yararlanarak, müze kısmı oluşturuldu. Çocukluğundan ortam müze teşhiri olarak hazırlandı.
Fotoğraflar, mektuplar ve özel eşyaları şairin ilk çocukluk ve gençlik yılları hakkında ipucu veriyor. Faşizme karşı mücadelenin anlatılıdığı eserleri, ardından idam cezası aldığı fikirerinden dolayı şiirleri ve eylemleri müzede sergileniyor. Vaptsarov, faşizme karşı mücadele ve yazılarından dolayı idam edildiğine 33 yaşındaydı. Müzede ”Motorni pesni” adlı meşhur kitabının ilk basımı da yer alıyor. Hayattayken Vaptsarov’un çıktığı tek şiir kitabıdır bu. “Vaptsarov müzesi” şehrin merkezinde bulunuyor. Müzenin karşısında Bansko belediye binası karşısında, ana meydanda bulunuyor. Tam karşısında ise, Nikola Vaptsarov’un adını taşıyan kültür ve okumaevi bulunuyor.
Neofit Rilski müzesi
Ulusal öneme sahip tarihsel bir anıt,Neofıt Rilski'nin doğduğu ev 1981 yılında müze haline getirilmiştir.Neofit Rilski Bulgar laikeğitim kurucusu ve ilk Bulgar ansiklopedici'dir.
ev XVII yüzyıl sonları XVIIIyüzyıl başlarından Bansko mimarisinin tipik bir örneğidir.
Evin belgesel salonunda kronolojik olarak Neofıt Rilski'nin uzun süredir devam eden,çok taraflı ve ulusal faaliyetlerine ilişkin malzemeler gösterilmiştir.
Diğer Bilgiler
EKONOMİ
1990'a değin devlet yönetiminde sosyalist ekonominin hâkim olduğu ülke, Doğu Bloğu' nun çözülmesi sonucu Sovyet pazarını kaybetmesi ve kapitalist ekonomiye eklemlenme sorunları nedeniyle 90'lı yıllar boyunca milli gelirin % 70'e yakın küçüldüğü çok ağır bir ekonomik bunalım yaşamıştır. Bulgar ekonomisi, 90'lı yılların sonundan itibaren toparlanma sürecinde ve Avrupa ülkeler arası en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alır. 
İKLİM VE COĞRAFİ ÖZELLİKLER
Balkan Dağları (Stara Planina) Bulgaristan'ı kuzeyde Tuna platosu, güneyde ise Trakya platosu olarak kabaca iki coğrafi bölgeye ayırır. Oldukça dağlık bir coğrafyaya sahip olan güney Bulgaristan'da Rodop ve Rila sıradağları yer alır. Ülkenin ve Balkanların en yüksek dağı olan 2925 metre rakımlı Musala Dağı da burada bulunmaktadır.Ülkenin en önemli ırmağı olan Tuna Nehri, aynı zamanda Romanya-Bulgaristan sınırını oluşturur. Bulgaristan sınırları içerisinde doğup, Yunanistan-Türkiye sınırını oluşturarak Ege Denizi'ne dökülen Meriç (Maritsa) Bulgaristan'ın bir diğer önemli akarsuyudur.Ilıman bir kara iklimi mevcuttur. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C, ocak ortalaması 0°C, temmuz 22°C’dir. Kuzey kısımları güneye nazaran daha soğuktur. Senelik yağmur ancak 640 milimetreyi bulur. Yaz aylarında yeterli olmayan bu durum, toprak kullanımında çok geniş bir sulama sisteminin gelişimini gerekli kılmıştır.
KÜLTÜR SANAT VE SOSYAL HAYAT
Çağdaş Bulgar kültürü Trak, Slav ve Bulgar kültürünün bir karışımı olsa da Yunan, Roma, Osmanlı ve Kelt kültüründen de etkilenmiştir. Trak eserleri pek çok lahit ve altın hazineyi içerir. Ülkenin sınırları Roma İmparatorluğu'nun Moesia, Trakya ve Makedonya eyaletlerini içerir ve pek çok arkeolojik keşif Roma dönemine dayanır, buna rağmen Antik Bulgarlar da müzik ve erken dönem mimaride etki bırakmışlardır. Birinci ve İkinci Bulgar İmparatorlukları Slav kültürü egemenliği altındaydı,Preslav ve Ohrid Edebiyat okulları sayesinde Doğu Ortodoks Slav dünyasında edebi ve kültürel anlamda büyük bir iz bıraktılar. Doğu Avrupa ve Asya'da pek çok ülkede kullanılan Kiril alfabesi bu edebiyat okullarında şekillendi.Büyük öneme sahip bir tarihsel kalıntı, Varna Nekropolü'nden çıkarılmış ve MÖ 5. binyıldan kalmış olan, dünyanın en eki işlenmiş altın hazinesidir. Ülkenin Orta Çağ'a kadar uzanan bir müzik tarihi vardır. Yoan Kukuzel (c. 1280–1360), Orta Çağ Avrupası'nın bilinen en eski bestecilerinden biridir. Ulusal halk müziği ayırt edilebilen bir sese sahiptir ve çeşitli gelenksel müzik aletleri kullanır, bunların arasında gadulka, gayda, kaval ve davul vardır. Bulgar Devlet Televizyonu Kadın Ses Korosu, en başarılı halk müziği toplululuklarından biridir ve 1960'ta bir Grammy Ödülü almıştır.
SOFYA
Sofya şehri Bulgaristan'ın başkentidir ve en büyük kentidir. Sofya'nın tarihi bundan 2700-2800 yıl öncesine dayanmaktadır. Romalılar bu bölgede oldukça etkili olmuşlar ve bu bölgelerde yaşamışlardır. Daha sonra Osmanlı egemenliğine giren kent 1879 yılında ise Bulgaristan'ın başkenti olmuştur. Sofya kenti adını St. Sophia'dan almıştır ve şehir meydanına bunu anlatan St Sophia heykelini dikmişlerdir. Soyfada gezilecek yerler arasında özellikle mimari özellik taşıyan yapılar bulunmaktadır. Bu yerler; Sofya Meclis Binası, Bilimler Akademisi, Aleksander Nevski Kilisesi, ivan Vazov Halk Tiyatrosu, St Sophia Heykeli, Özgürlük Parkı, Vasil Levski Anıtı, Banyabaşı Camii, Büyük Camii, Kara Camii, Altın Kubbeli Kilise sayılabilir.

BULGAR MUTFAĞI
Bulgar mutfağında özenle taze sebze ve meyve ilavesi ile ana yemekler ve tatlılar hazırlanır ve baharat yoğun olarak kullanılır.Yunan ve Türk Mutfaklarınında etkileri yemeklerde görülmektedir. Bulgar geleneksel yemekleri arasında  Banska Kapama, katmi parçalarını, lahana veya asma yaprağı, et, beyaz peynir ve ev yapımı yoğurt salatası, kıyılmış et ve patates ile bir özel kek, Moussaka sayılabilir.
Ayrıca mükemmel Bulgar şarapları unutulmamlıdır.Bulgaristan ;Fransa, İspanya, İtalya ve Yunanistandan  sonra dünyanın en büyük şarap üreticilerinden biridir. Deneyimli uzmanları asma çeşitlerinden Bulgar kırmızı ve beyaz şarapları üretmektedirler. Bazıları Gamze, Pamid, Mavrud, Cabernet, Merlot ve beyaz Muscat dır.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.