travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Burkina Faso

Başkenti : Ouagadougou
Burkina Faso

Dili : Fransızca,More Dili
Para Birimi

:

CFA Frangı
Dini : İslam
Önemli Şehirleri : Bobo-Diulaso, Kudugu, Vahiguya, Banfora, Koya,Abican,

Özet Bilgi
Burkina Faso, Batı Afrika'da küçük bir ülkedir. Eski adı Yukarı Volta 'dır. Burkina Faso, kendi dillerinde ' Mutlu insanların ülkesi ' anlamına gelmektedir. Sahra Çölü'nün güneyinde, Gana'nın kuzeyinde yer almaktadır. Tamamı kara ile çevrili Burkina Faso, 13 bölgeden oluşmaktadır. Ülke yeryüzündeki en fakir ülkelerinden biridir. Ülkedeki yüksek işsizlik oranı göçü tetiklemektedir. Ülkede eğitim; ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Ancak eğitim ücretlidir. Örneğin bir yıl süreyle bir ortaöğretim kurumunda okumak için yaklaşık $65 ödemek gerekir. Bu durum pek çok çocuğun eğitim alamamasınına yol açar. Başkentte bir Amerikan özel okulu bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı raporlarına göre %12.8 lik okuma-yazma oranıyla yeryüzündeki en az okuma-yazma oranına sahip ülke konumundadır.Nüfus artışı:%3.00 (2006 tahminleri) ortalama yaşam süresi 50'nin altındadır. Nüfusun büyük bir bölümü ülkenin güneyine ve merkezine toplanmıştır. Yaklaşık 5000 Avrupalı Burkina Faso'da yaşar. Ülke nüfusunun %50si Müslüman, %30 Hristiyan, %20'si Afrika dinlerine mensuptur. Ülkede demir, mangan ve altın yatakları bulunmaktadır. Başkenti Ouagadougou'dur. Sınır komşuları, Benin, Fildişi Sahilleri (Cote d'Ivoire), Gana, Mali, Nijer ve Togo'dur.
Diğer Bilgiler
Coğrafi durum:
Batı Afrika ülkelerinden olan Burkina Faso, batıdan ve kuzeyden Mali, kuzeydoğudan Nijer, güneydoğudan Benin, güneyden Togo, Gana ve Fildişi Sahili'yle çevrilidir. Tamamen kara ülkesidir. Denize kıyısı yoktur. En yüksek yerleri Tenekuru Zirvesi (794 m.) ve Aiguille de Sindou (717 m.)'dur. En uzun akarsuyu Volta nehridir. Burkina Faso topraklarından çıkan ve Volta adını taşıyan birden fazla ırmak bulunmaktadır. Bunların en uzunu Kara Volta'dır. Kara Volta Burkina Faso topraklarından çıktıktan sonra Fildişi Sahili topraklarına uğrayıp Gana topraklarına girer. Ak Volta ve Kızıl Volta olarak adlandırılan diğer iki Volta ise doğrudan Gana topraklarına girer. Bu üç Volta Gana toprakları içinde birleşerek Büyük Volta'yı meydana getirirler. Burkina Faso'nun bu üç Volta dışında küçüklü büyüklü daha başka akarsuları da mevcuttur. Volta nehirleri yavaş akan akarsular olduğundan yataklarında bataklıklar oluşmuştur ve bu bataklıklarda sağlığa zararlı sinekler üremektedir. Topraklarının % 32'si tarım alanı, % 30'u otlak, % 25'i ormanlıktır. Topraklarının bir kısmını da kumsal çöller ve kayalardan meydana gelen küçük dağ kütleleri oluşturur. Ülkede iklim bölgelere göre değişir. Kuzeyde çöl iklimi, ortada tropikal iklim, güneyde biraz daha yağışlı iklim hâkimdir. Havaların ısındığı Mart - Mayıs döneminde sıcaklık 40 dereceye kadar çıkar. Havalar genellikle kurak geçer. Kuraklık hayatı bazen önemli oranda etkilemektedir. Orta kesimlerde yer alan başkent Vagadugu'da yıllık sıcaklık ortalaması 29 derece, yıllık yağış ortalaması ise 884 mm.'dir.
Ekonomi:
Burkina Faso'nun ekonomisi daha çok tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarımın gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 42'dir. Çalışan nüfusun yaklaşık % 85'i tarım sektöründe iş görmektedir. Akarsu havzalarında oturanlar genellikle tarımla, buralardan uzak yerlerde oturanlar da çoğunlukla göçebe hayvancılıkla uğraşırlar. En çok üretilen tarım ürünleri tahıl, pirinç, mısır, pamuk, keten, sebze, şeker kamışı, yer fıstığı ve susamdır. 1992 yılı içerisinde 2 milyon 330 bin ton tahıl, 90 bin ton yer bitkileri (yer fıstığı vs.), 120 bin ton baklagiller, 72 bin ton meyve, 245 bin ton sebze üretilmiştir. En son rakamlara göre ülkede 4 milyon 100 bin baş sığır, 5 milyon 350 bin baş koyun, 530 bin baş da domuz yetiştirilmektedir. Ziraat ilkel usullerle yapılmaktadır. Bunun yanı sıra sık sık görülen kuraklıklar ve doğal afetler ülkede verimli bir ziraat yapılmasını önlemektedir. Bu afetler önemli miktarda ürün kaybına yol açmaktadır. Burkina Faso'nun denize kıyısı olmamakla birlikte iç suları balıkçılığa elverişlidir. 1991 yılı içinde bu sularda toplam olarak 7 bin ton balık avlanmıştır. Ülkede az miktarda altın, manganez, bakır ve elmas madenleri çıkarılmaktadır. Burkina Faso'nun 1.5 milyon tonluk altın, 13 milyon tonluk da manganez rezervine sahip olduğu tahmin edilmektedir. Ülkenin bunun yanı sıra fosfat, antimon, gümüş ve çinko yataklarına sahip olduğu bilinmektedir. Maden gelirlerinin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 1.2'dir. Topraklarının dörtte biri ormanlardan oluşan Burkina Faso'da 1991 yılında yaklaşık olarak 9 milyon m3 tomruk üretilmiştir. Fransız sömürgesi döneminde uygulanan ekonomik politika Yukarı Volta (Burkina Faso)'yu oldukça fakirleştirmiş ve halkı zor durumda bırakmıştır. Fransızların politikası yüzünden çok sayıda Voltalı vatanını terk ederek başka yerlere göç etmek zorunda kaldı. Fransız sömürgeciler Volta topraklarını ellerinde tuttukları dönemlerde bu toprakların bütün zenginliklerini kendi ülkelerine taşıdılar. Her yıl yaklaşık 500 bin kişi çalışmak için Gana, Mali ve Fildişi Sahili'ne gitmektedir. Bunlardan bazıları geri dönmeyerek oralarda kalmaktadırlar. Bu şekilde Fildişi Sahili'nde yaklaşık 1 milyon Burkina Fasolu bir nüfus oluşmuştur.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.