travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Ekvator

Başkenti : Quito
Ekvator
Dili : İspanyolca
Para Birimi

:

Amerikan Doları
Dini : Hristiyanlık
Önemli Şehirleri : Quito, Cuenca, Guayyaquil 

Özet Bilgi
Ekvador, Güney Amerika'da temsili demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus yer alır.  Ana karadan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus'ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dahilindedir. Adını aldığı ekvatorla ülke ikiye bölünmüştür.


Resmi Adı: Ekvador Cumhuriyeti
Yönetim biçimi: Cumhuriyet  
Kuruluş: İspanya'dan 10 Ağustos 1809  - İspanya'dan 24 Mayıs 1822  - Gran Colombia'dan 13 Mayıs 1830 da ayrıldı
Nüfus: 15.007.343 (2011 tahmini) -  Dünyada 82. Sırada
Büyük şehirler: Guayaquil 2.634 milyon, Quito (başkent) 1.801 milyon (2009)
Doğum oranı: 1000 de 19.96 (2011 tahmini) – dünyada 89.
Yaşam beklentisi: Kadın 79, erkek 73 – dünyada 82.
Etnik gruplar:  65% mestizo, 25% yerli, 7% İspanyol veya beyaz, 3% siyah
Okuma yazma oranı: 91%, (15 yaş ve üstü nüfusu)
Yüzölçümü:  283,561 km2  (Galapagos dahil) – Dünyada 74.
En düşük ve en yüksek rakım: En düşük Pasifik 0 m. En yüksek Chimborazo 6,267 m
İşsizlik oranı: 5% (2010 tahmini) – dünyada 46.
Fakirlik sınırının altı nüfus: 33,1% (2010 tahmini)
Tarım ve hayvancılık ürünleri: Muz, kahve, kakao, pirinç, patates, şeker kamışı, koyun, domuz, balık, karides, süt ürünleri
Quito
Quito
Resmi adı, San Fransisco de Quito. Ekvador'un başkentidir. Şehrin yüksekliği 2,500 metredir ve bu onu dünyadaki ikinci en yüksekte yer alan başkent yapar. Quito, Ekvator'un 25 km. güneyinde yer alır. Bu yüzden, yüksekliğe rağmen, Quito'da her yıl düzenli olarak ılıman iklim görülür. En yüksek sıcaklık öğle ortasında görülürken (26 C), en düşük sıcaklık geceleri görülür (7 C). Ortalama sıcaklık ise 15 C'dir. Şehirde sadece iki mevsim vardır: kuru ve nemli. Kuru mevsim (Haziran ile Eylül arası) yazdır, nemli mevsim (Ekim ile Mayıs Arası) ise kış mevsimidir.

Sıfır noktası olarak tabir edilen 0 derece enlem Quito'dan geçmektedir. Tam sıfır enleminin üstünde çeşitli deneyler yapılarık, buranın sıfır noktası olduğu kanıtlanmaktadır. Oldukça eğlenceli bir gezi durağıdır. 
Cuenca
Cuenca
Resmi adı Santa Ana de los cuatro ríos de Cuenca olan şehir 467.000 nüfusuyla ülkenin 3. büyük şehridir.  Azuay eyaletinin başkentidir.  Ülkenin güneyinde 2500 m. de yer alır. Şehir merkezi UNESCO Kültür Mirası listesinde yer almaktadır.
Guayaquil
Guayaquil
Resmi adı Santiago de Guayaquil, Ekvador’un en büyük şehri ve ülkenin ticaret limanıdır. Şehir aynı zamanda Guayas eyaletinin başkentidir. Guayaquil,  Guayaquil körfezinde Pasifik Okyanusuna dökülen Guayas nehrinin batısında yer alır. Konumundan dolayı ülkenin endüstri ve üretim merkezidir.
Otavalto
Otavalto Pazarı
Otavalo kantonunun başkenti olan Otavalo, İmbabura eyaletindeki en geniş yerli halkı barındırır. Kasabanın nüfusu 50.000 kadardır ve  Imbabura 4,630m, Cotacachi 4,995m ve Mojanda volkanları ile çevrilidir.
Otavalo halkı genellikle pamuklu dokumadan yapılan tekstil ürünlerini üretir ve bunu kasabanın pazarında satarlar. Cumartesi günleri kurulan pazar çok büyük olmasına karşın haftanı n her günü pazar açıktır.
Pazarda genellikle her türlü tekstil ürünü, yağmur ormanlarında yetişen palmiye ağacından elde edilen çekirdeklerden (tagua nut) yapılmış takılar, müzik aletleri, deri ürünleri, yerli kostümleri, elle boyanmış seramikler, çantalar, baharat ve gıda ürünlerine kadar hemen her şey satılır. Başlangıçta verimli volkanik topraktan dolayı çiftçilikle geçinen halk, turizmin gelişmesiyle ticarete yönelmiştir. Civardaki köylerden Cotacachi dana derisinden yapılmış deri ürünleri, San Antonio ağaç oymacılığı ile ünlenmiştir.
Chimborazo
Papalacta
Papallacta (Papajacta diye okunur) Quito’dan Amazon Ormanlarına giden yol üzerinde 3.300 metre irtifada kurulmuş bir köydür. Papallacta termal havuzları ile Ekvador’da önemli turizm merkezlerinden biridir.  Papallacta’dan inerken ekosistem Alp sisteminden tropik orman sistemine dönüşür. 
Cotopaxi
Ekvador'un 5.897 m yüksekliği ile ikinci en yüksek dağı ve ülkenin en yüksek aktif volkanıdır.  Aynı zamanda dünyanın en yüksek aktif volkanlarından biridir. Bir Ekvador dağı olarak 6310 m. ile Chimborazo daha yüksek olsa da artık volkanik olarak aktif değildir. Dünya çapında en yüksek aktif volkan olarak şu an 6887 m yükseklikle Arjantin-Şili 'deki Ojos del Salado kabul edilir. Cotopaxi, Doğu-Andlar’a ait olarak, merkez Ekvador'da, kendi ismiyle anılan milli parkın sınırları içinde, Quito'un yaklaşık 50 km güneyinde yer alır. Faal bir volkan olmasına rağmen, ülkenin en çok tırmanılan dağı ve büyük ihtimalle tüm Güney Amerika'nın en çok ziyaret edilen zirvesidir
Not: Ekvatordaki şişkinlikten dolayı, dünyanın merkezine göre en yüksek nokta Everest değil Chimborazo’dur. Everest, deniz seviyesinden itibaren en yüksek dağdır.
Riobamba
Chimborazo volkanının yanında yer alan bu şehir, Chimborazo eyaletinin başkentidir. Riobamba Quito’dan Quayaquil’e giden yol üzerinde önemli bir kavşaktır. Riobamba aynı zamanda Sibambe ve Ekvador’un en yüksek zirvesi olan Chimborazo’ya giden nostaljik trenin hareket noktasıdır. And Dağlarının Sultanı sıfatını alan bu şehir oldukça sakin ve 18-19 yy.dan kalan taş binaları ver satranç tahtası gibi kurulmuş yapısıyla ilgi çekicidir.  Burada da özellikle Cumartesi günleri kurulan pazarda civarda üretilen tekstil, el işleri, deri ve süt ürünleri satılır.                     
Galapagos Adaları
Galapagos Adaları
Galapagos Adaları (İspanyolca: Islas Galápagos, resmi: Archipiélago de Colón), Colón Takımadaları olarak da bilinir, Büyük Okyanusun doğusunda Ekvador'a bağlı takımadalar. Uzak ve izole bir konumda olan adalar, Güney Amerika kıtasının yaklaşık 1000 km batısında yer alır. Galapagos takımadaları toplam 50,000 km² yüzölçüme sahiptir.
Adalar grubu 14 büyük ada, (Isabela, Santa Cruz, San Salvador (Santiago, James), Fernandina, San Cristóbal, Floreana (Santa Maria), Marchena, Española, Pinta, Santa Fe, Genovesa, Pinzón, Darwin ve Wolf), 8 daha küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşur. Adalarda, yaklaşık 25.000 kişi (2004) yaşar.
Charles Darwin, evrim kuramı çalışmasına esin kaynağı olan gözlemlerini bu adalardan bazılarında yapmıştır. Volkanik bir yapıya sahip olan ada, içerisinde kendine özgü birçok biyolojik tür barındırmaktadır.
Üst üste binmiş lav akıntılarından oluşan Galapagos Adalarındaki bir bölümü hala etkinliğini sürdüren çok sayıda yanardağ vardır.Yüksek yanardağlar, kraterler ve yarlar, adanın sarp ve engelli yapısını daha da belirginleştirir.
Galapagos Adalarını 1535'te, Peru'ya gitmekte olan Panama piskoposu Tomas de Berlanga keşfetti. Ama İnka çanak çömlekleri üzerindeki resimlerin gösterdiğine göre, İspanyol egemenliği öncesinde Güney Amerika Yerlileri bu adalara uğramıştı. Uzun yıllar boyunca korsanların sığınak olarak kullandığı adalar, ancak 1832'de Ekvador tarafından ilhak edildikten sonra yerleşime açıldı. Charles Darwin'in 1835'te bölgeyi ziyaret etmesi adalara dünya çapında ün kazandırdı. Ayrıca adanın bir kısmının (Isabela'nın kuzey uzantısı) deniz atına benzemesi de turistlerin ilgi kaynaklarından biri olmuştur. Kara kaplumbağalarının adada bulunması birçok turiste ilgi odağı olmuş, avcıların akınlarıyla günümüzde türleri tehlike altındadır. Günümüzde adalarda yaşam gelişmeye açıktır.
Diğer Bilgiler
On beşinci yüzyılın ilk yarısında, dağlık bölgelerdeki beş yerli kültürü ile kıyıdaki iki yerli kültürü birleşerek Quito Kraliyeti kuruldu. Burası daha sonra İnkalar tarafından işgal edildi. Quito mühim bir İnka şehri hâline geldi. 1531 senesinde İspanyol Francisco Pizarro bugünkü Ekvador kıyılarına ayak bastı. Burayı fetheden İspanyollar, sömürgeleri olarak Lima genel valiliğine bağladılar.
Latin Amerika bağımsızlık savaşlarında Simon Bolivar ve Jose Antonia de Sucre liderliğinde Ekvador’un bağımsızlığı için mücadele eden halk, 1822’de İspanyol sömürgesi olmaktan kurtuldu. 1830 senesine kadar kendisi gibi yeni bağımsızlığına kavuşan Venezüella ve Kolombiya ile beraber Büyük Kolombiya Devletini meydana getirdiler. 13 Mayıs 1830’da Ekvador kendi bağımsızlığını ilan etti. 1832’de Galapagos Adaları tamamen Ekvador’a geçti. Çeşitli karışıklıklar ve sınır anlaşmazlıklarından doğan savaşlar ülkeye istikrar kazandırmadı. 1941-1942 yıllarında meydana gelen bir sınır anlaşmazlığı savaş neticesinde, topraklarının yaklaşık yarısını kaybetti. Ekvador’un temel gayesi o zaman kaybettiği toprakları elde etmekti. 1963’te yapılan ihtilalle bir cunta kuruldu. 1966’da yeni bir askerî darbe oldu. 1968’de başkan seçilen J.M. Valisco anayasayı kaldırarak ülkeyi diktatörlükle idare etmeye başladı. 1972’de o da devrildi. Ülke sivil idareye ancak 1978 yılında kavuşabildi. Halen sivil hükümet başta bulunmaktadır.
Coğrafya
Ekvador, üç temel bölgeden, bir de Büyük Okyanus'ta bulunan adalardan meydana gelmiştir. La Costa, ülkenin batısındaki, Büyük Okyanus'u da kapsayan alçakta bulunan kıyı şeridini içerir. La Sierra, ülkenin ortasından geçen, kuzeyden güneye uzanan yüksek irtifadaki bölgedir. El Oriente, ülkenin doğusundaki Amazon yağmur ormanlarını kapsar. Ülke yüzölçümünün yaklaşık yarısını kaplar. Región Insular ise, ülkenin batısındaki Büyük Okyanus'ta bulunan Galapagos Adalarıdır.
Ekvador'un üç temel bölgeden meydana gelmesi ile oluşan coğrafi konumu aynı zamanda iklim farklılığını oluşturur. Bu iklim farklılığı; muz, ananas gibi tropikal meyvelerin yanında kakao ve kahve gibi bitkiler ile pirinç, şeker, tütün, mısır, patates, elma, mandalina gibi değişik iklim tarımsal ürünlerinin yetişmesini de sağlar.
Ülke, 22 eyaletten meydana gelir ve her eyaletin kendi idari merkezi bulunur.
İklim
Kıyıdaki düz bölgeler, sıcak ve rutubetli olup, sıcaklık 24°C-30°C arasında değişir. Guayaquil’in batısı sıcak ve kuraktır. İç bölgelerde sıcaklık 32°C, yüksek platolarda 10°C’dir. Dağların etek kısımlarında yatağan karlar vardır. (2310-2772 m) arasında değişen And Dağları arasındaki düz bölgelerde iklim serin bir bahar havası niteliğinde olup, halkın çoğu burada yaşar. Buralarda bütün sene boyunca sıcaklık pek az değişir. İki mevsim vardır: Aralıktan mayısa kadar yağışlı geçen mevsim ve hazirandan kasıma kadar süren kurak mevsim.
Doğal Kaynaklar
Yüksek And Platoları ve ülkenin Pasifik kıyılarındaki bölgeler hariç, çok orman vardır. Umumi olarak ormanlık bölge denizden başlayıp, 3000 m yüksekliğe kadar devam eder. Bu ormanlık bölgelerde çok çeşitli ağaçlar bulunur. En mühimlerinden birisi, hafifliği ve mukavemeti sebebiyle talep gören balsa ağacıdır. Jeolojik şartlar ekvatordaki mineral kaynakların çokluğunu gösteriyorsa da, bu kaynaklar bakımından Ekvador pek zengin sayılmaz. Petrol, sülfür, altın, ticaret bakımından anlam ifade eden kaynaklar arasında yer alır.
Nüfus ve Sosyal Hayat
Nüfusu,  yerli halk ile melezler meydana getirir. Azınlık olarak zenciler de bulunur. Nüfus yoğunluğu dağlık bölge (Sierra) ve kıyı bölgesinin (Costa) bazı yerlerinde fazladır. Kızılderili olan yerli halk yüksek bölgelerde tarımla uğraşırlar. Doğu bölgelerde göçebe olarak yaşayanlar da vardır. Doğudaki balta girmemiş ormanlarda yaşayan Jivarolar ile Saparoslar hakkında iyi bir inceleme yoktur. Nüfusun % 25 i Kızılderili, % 65’i melezdir. İspanyollar % 8 gibi bir azınlığa sahip olmalarına rağmen ülke hâkimiyeti ellerindedir. Nüfusun büyük bir kısmı dağlarda yaşar. Doğu kısımlarla alçak yerlerde nüfus azdır
Siyasi Hayat
Hükümet şekilleri, ABD ve Latin Amerika’ya benzer. Bağımsızlıklarını kazandıklarından beri on altıncı defa siyasi hayat değişmesine rağmen 1967 anayasası da asılda pek değişiklik getirmemiştir. Tarihine bakılacak olursa, Ekvador Cumhuriyetinin politik tekamülü anayasa değişiklikleriyle düzelecek bir halde değildir.

Kuvvetlerin ayrılığı prensibine uyulur. Oy verme hakkına sahip olanlar tarafından 4 sene iş başında kalacak şekilde bir başbakan seçilir. Bu başbakan bir daha seçilemez. Bakanlar kurulu üyeleri 2 sene müddetle seçilir. Her il, en az iki üye seçer. Her bir üye 80.000 kişiyi temsil eder. Dört sene müddetince iş başında kalacak şekilde her ilden iki senatör seçilir. Buna ilâve olarak silahlı kuvvetlerden, üniversitelerden kıyı bölgelerindeki ziraat alanlarından ve “Sierra”lardan da toplamı 15 kişiyi tutacak kadar senatör seçilir. Bu fonksiyonel temsil sistemi birkaç anayasa değişikliğiyle beraber sürmüş olup, bunun başka bir ülkede benzeri yoktur.
Ekonomi
Ziraat başlıca geçim kaynağıdır. Kıyıdaki alçak nehir yataklarında tropikal nebatlar yetişirken, yüksek nehir yataklarında, iç bölgelerdeki dağ yamaçlarında ise meyve ve sebzecilik ehemmiyet kazanır. % 74,1’i ormanlık, % 4,5’u tarıma elverişli olup, geri kalan kısmı tarıma elverişsizdir. Ana üretim maddesi kakaodur. 1920’den beri kakaonun hastalıkla mücadelesinin zor olması, pek çok ziraatçiyi muz, kahve, pirinç vs. yetiştirmek zorunda bırakmıştır. Yılda 20 bin tonu geçen kakao üretimi vardır. Bunun ekserisi ihraç edilir. Dünyada muz üretimi yapan ülkelerin başında Ekvador gelmektedir. Pirinç, şeker, tütün, mısır, patates ve diğer sebzelerle, portakal, limon, ananas gibi meyveler üretilir. Ziraatın dörtte birini teşkil eden Tagua fındığından başka, ormanlardan elde edilen maddeler arasında kapak lifi, kırmızı hind meşesi  (tanik asit elde edilir) ve pek az da kauçuk yer alır. Hayvancılık önemlidir. 1923 ve 1948 tarihlerinde, Santa Elena Yarımadasında çıkan petrol, ülkenin ihtiyacını karşıladığı gibi, önemli bir bölümü de ihraç edilmektedir. İkinci Dünya Savaşı sırasında altın çok çıkmıştır. Bugün eski ehemmiyetini kaybetmiştir. Altınla beraber, bakır, gümüş ve kurşun da elde ediliyorsa da pek önemli değildir. Yılda 30.000 ton sülfür üretilir. Santa Elena Yarımadasında mutfak tuzu çıkarılır. Endüstri malları olarak tekstil, ilâç, kimyevî maddeler, süs eşyaları, konfeksiyonculuk, bisküvi, kauçuk mamulleri, selülozik maddeler ve çimento sıralanabilir. Bunların yanında şeker, ayakkabıcılık, mobilya sanayim, konservecilik, yemeklik yağlar, zımpara tozu, domuz yağı sayılabilir. Ekvador petrol ihraç eden ülkelerin meydana getirdiği OPEC’in tam üyeleri arasına girmiştir.


Spor – Kültür
Ülkedeki en popüler spor, diğer Güney Amerika ülkeleri gibi futboldur. Ekvador Milli Takımının maçları ülkedeki en çok izlenen spor olayıdır. 2007 Haziranında FIFA, deniz seviyesinden 2,500 metre veya üzeri yükseklikteki yerlerde maç yapılmasını yasakladı. Rafael Correa ve Peru, Bolivya ve Kolombiya'daki meslektaşları bu kuralı protesto etmek için ortak bir mektup hazırladılar.
Ekvador, 2002 Dünya Kupası ve 2006 Dünya Kupası'na katılma hakkı kazandı. 2006 Dünya Kupası'nda A Grubunda Polonya ve Kosta Rika'nın önünde bitirerek; Almanya'nın ardından ikinci sırada yer aldı.
Ekvador'da yemek türleri çok çeşitlidir. Tarımsal şartlar ile yükseklikle birlikte değişir. Domuz eti, tavuk, sığır eti engin çeşitlilikteki tahıllar, patates veya pirinçle birlikte, dağlık bölgelerde popülerdir. Ekvador'un dağlık bölgelerinde satılan sokak yiyeceği ise kavrulmuş domuz ile birlikte patatestir. Özellikle alçak bölgelerde bir çok meyve çeşidi bulunur. Karides ve ıstakoz kıyı kesimlerin vazgeçilmez yiyecek maddesidir.
1991 yapımı film olan Sensaciones Ekvador'da çekilmiştir ve Ekvadorlu kardeşler Juan Esteban Cordero ve Viviana Cordero tarafından yönetilmiştir. Viviana Cordero, daha sonraları Ratas, Ratones, y Rateros ve Un Titán en el Ring adlı filmlerde görev almıştır.
Filmlerin dışında, Ekvador'da bir yılda sayısız kitap basılmaktadır. Bunların en önemlileri Rod Glenn'in bilim kurgu romanı The King of America ve Kurt Vonnegut'un bilim kurgu romanı Galapagostur.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.