travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Gine

Başkenti : Konakri
Gine
Dili : Fransızca
Para Birimi

:

Gine Frankı
Dini : Hristiyanlık,İslam
Önemli Şehirleri : Labe, Kankan, Kindia,Siguiri, 

Özet Bilgi
Gine Cumhuriyeti, Kuzeybatı Afrika ülkesidir. Kuzeyinde Senegal, Gine Bissau, güneyinde Sierra Leone ve Liberya, doğusunda Mali, Fildişi Sahili; batısında ise Atlas Okyanusu bulunur. Ülkenin ismi, 'Guinea', asıl olarak Berberi'lerin Sahra Çölünün güneyi ve Gine Körfezi arasındaki bölgeye verdikleri isimden gelir
Diğer Bilgiler
Tarih:
Avrupalılar buraya ilk olarak 16'ncı yüzyılda köle ticareti için geldiler. Gine, 1958'de Fransa'dan bağımsızlığını kazandı. Ahmed Sékou Touré'nin diktatörlüğünde muhaliflere baskı yapan ve sosyalist ekonomi benimseyen uzun bir yönetim devam etti. Onun ölümünden sonra 1984'te Lansana Conté yönetimi ele aldı. 1993'te seçimler yapıldıysa da tartışmalı hale geldi. 2005 itibariyle ülkenin durumu halen kritiktir ve Uluslararası Kriz Grubu'na göre (International Crisis Group) 'zayıf ülke' statüsüne girme tehlikesindedir. Ülkede bir Daimi Birleşmiş Milletler Misyonu mevcuttur.2008 yılında Askeri cunta yönetimi devralmıştır.
Coğrafya:
Batı Afrika'da, Kuzey Atlas Okyanusunun kıyısında, Gine Bissau ile Sierra Leone arasında yer alır.Fildişi sahili 610 km, Gine Bissau 386 km, Liberya 563 km, Mali 858 km, Senegal 330 km, Sierra Leone 652 km boyunca sınırı bulunur. İklimi genellikle sıcak ve nemlidir; Haziran - Kasım yağmur mevsimi, Aralık Mayıs kuru mevsimdir.Kıyıda düz ovalar, iç kısımlarda tepelikli dağlık arazi yer alır.En alçak noktası: Atlas Okyanusu 0 m; en yüksek noktası: Nimba tepesi 1,752 m'dir.Boksit, demir yatakları, elmas, altın, uranyum, hidro güç, balık doğal kaynaklarındandır.
Ekonomi:
Gine ekonomisi tarım ve madenciliğe dayanır. Tarım ürünlerinin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 28'dir. Çalışan nüfusun % 78'i tarım alanında iş görmektedir. Üretilen tarım ürünlerinin başında pirinç, hurma, pamuk, muz, kahve, ananas, yer fıstığı, palmiye tohumu, mısır, darı, manyok, turunçgiller ve bunların dışında çeşitli sebze ve meyveler gelir. 1992'de 1 milyon 25 bin ton pirinç ve tahıl, 885 bin ton yer ürünleri (yer fıstığı, manyok vs.), 60 bin ton baklagil, 940 bin ton turunçgiller başta olmak üzere meyve, 420 bin ton da sebze üretilmiştir. Hayvancılık da iyi sayılır ve hayvan yetiştiricileri genellikle göçebelerdir. 1992 rakamlarına göre ülkede 1 milyon 200 bin baş sığır, 510 bin baş koyun, 33 bin baş domuz bulunuyordu. Balıkçılık da önemli gelir alanlarından biridir. 1991'de toplam 38 bin ton balık avlanmıştır. Bunun % 91'i denizlerden, % 9'u iç sulardan elde edilmiştir. Gine'de çıkarılan madenlerin başında boksit, demir ve alüminyum gelir. Gine, boksit üretiminde dünyada önde gelen ülkelerdendir. İhraç gelirlerinin % 87'si boksit, demir, alüminyum ve bunların konsantrelerinin ihracatından sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra elmas da çıkarılmakta ve ihraç edilmektedir. Maden gelirlerinin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 24'tür. İhraç edilen maden cevherlerinden ve konsantrelerinden yılda ortalama 685 milyon dolar döviz geliri sağlanmaktadır. Gine, altın başta olmak üzere yukarıda sayılanların dışında da çeşitli maden rezervlerine sahiptir, ancak bu madenlerin işletilmesi için henüz tesisler kurulamamıştır. Orman yönünden de zengin olan Gine orman ürünlerinden de önemli gelir temin etmektedir. 1991'de bu ülkede toplam 4 milyon m3 tomruk üretilmiştir.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.