travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Kamboçya

Başkenti : Phnom Penh
Kamboçya
Dili : Khmer
Para Birimi

:

Riel (KHR)
Dini : Theravada Budizm
Önemli Şehirleri :  Phnom Penh, Siem Peap
Özet Bilgi
GENEL BAKIŞ: Kamboçya’yı dolaşan pek çok kişi gördükleri eserlerin muhteşemliği karşısında gözlerine inanamadıklarını söyler. Dünyanın en muhteşem yapılarından olan Angkor Wat’ı ziyaret ederken kalbiniz heyecandan yerinde duramayacak ama insanlık tarihinin en karanlık dönemlerinden birine şahit olmuş yerlerde bulunduğunuz sırada da gördükleriniz ruhunuzu felç ederken zihninizde de farklı bir aydınlanma yaşayacaksınız. Dünyaya bakışınız kökten değişecek.

YÖNETİM BİÇİMİ: Meşruti Monarşi

NÜFUS: 13.971.000 (Dünyada 63’üncü)

YÜZÖLÇÜMÜ: 181.035 km2 (Dünyada 89’uncu)

DİĞER DİLLER: Fransızca, İngilizce, Vietnamca

OKUR YAZAR ORANI: %73,6

ETNİK DAĞILIMI: Khmer %90, Vietnamlı %5, Çinli %1, diğer %4

COĞRAFİ KONUM: Güney Doğu Asya, Tayland Körfezi’ne kıyısı var. Tayland, Vietnam ve Laos ile komşu.

İKLİM: Mayıs-Ekim arası yağışlı, Kasım-Nisan arası kuru.
 
Phnom Penh
Phnom Penh
1 milyon nüfüsu olan Phnom Penh, Kamboçyanın başkenti olmakla beraber, aynı zamanda en kalabalık ve ekonomik olarak en büyük şehridir. Phnom Penh şehiri ismini, şehirde bulunan Wat Phnom Daun Penh'den alır. Wat Phnom, Tepe Tapınağı demektir. Daun Penh (Büyükanne Penh) o dönemde yaşamış zengin bir duldur. Phnom Penh, 1420 yıllarında, Kimer İmparatoru Ponhea Yat'ın, daha önceki başkent Angkor Thom'un Siyam tarafından işgal edildiğinde, başkent olmuştur. 1866 yılında ise, Kral Norodom I tarafından, Phnom Penh kalıcı olarak başkent ilan edilmiştir ve Kraliyet Sarayı inşa edilmiştir. Böylece, Fransız sömürgecilerin de etkileriyle birlikte, Phnom Penh'in bir kasabadan, şehire dönüşümü başlamıştır. Vietnam savaşı sırasında, Kamboçya Kuzey Vietnam Ordusu ve Viet Kong tarafından üs olarak kullanılmıştır. Bu dönemde, Kamboçya Hükümeti, Kuzey Vietnam Ordusu, Güney Vietnamlılar ve Kızıl Kimerler arasında çıkan kesintisiz çatışmalardan dolayı, şehire büyük bir mülteci akını başladı. 1975 yılında, nüfus iki milyona ulaştı. 17 Nisan'da şehiri komünist bir güç olan Kızıl Kimerler ele geçirdi. Phnom Penh'de yaşayanların büyük bir bölümü, zengin ve eğitimli olanlar, Kızıl Kimerler tarafından taşradaki çiftliklere çalışmaya gönderildi ve Yeni Halk olarak adlandırıldılar. 1979 yılında, Kızıl Kimerler, Vietnamlılar tarafından Phnom Penh'den çıkarıldı ve sonucunda insanlar Phnom Penh'e geri gelmeye başladılar. Fransa, Avustralya ve Japonya gibi ülkelerin yardımları ve yatırımlarıyla dönemin yaraları sarılmaya başlandı.

Wat Phnom

1373 yılında yapılan, 27 metre yüksekliğiyle, şehirin en yüksek dini binası olma özelliğine sahip Wat Phnom, Phnom Penh'deki en önemli pagodalardandır. Bir sel sırasında, dört adet Buda heykelinin suyla birlikte şehire gelmesinin üzerine, zengin bir dul olan Daun Penh (Büyükanne Penh) tarafından, yapay bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Phnom Penh şehri de ismini bu tapınaktan ve tapınağı yaptıran Büyükanne Penh'den almaktadır. Wat Phnom'un arkasında, 1431-1462 yılları arasında hüküm sürmüş Kimer Kralı Ponhea Yat'ın kalıntılarının ve ayrıca Angkor'dan getirilmiş Buda heykellerinin de korunduğu ayrı ayrı stupalar bulunmaktadır. Stupa, Budizm kültüründe, kutsal eşyaların ve kalıntıların saklanması için inşa edilen yapılara verilen addır. 

Ulusal Müze

Ülkenin en önemli tarihi ve arkeolojik müzesi olan Ulusal Müze, Kimer sanatına ait en geniş koleksiyonuna sahiptir. 1917 ve 1920 yıllarında, o zaman Kamboçya'nın kontrolünü elinde bulunduran Fransızlar tarafından, geleneksel Kimer stilinin, Fransız etkisinin birleşimini yansıtan bir mimarida yapılmıştır.

Gümüş Pagoda

Gümüş Pagoda, şehirdeki en önemli Budizm tapınağı olmakla beraber, aynı zamanda Kamboçya Kralı'nın resmi tapınağı olarak kabul edilir. İsmini ise, tapınağın döşemesinde kullanılan 5000 gümüş karodan alır. Som altından yapılma, büyük Buda heykeli, turistlerin ilgisini çekmektedir.

 
 
Siem Reap
Diğer Bilgiler
Kamboçya tarihine baktığımızda 1. ve 6.yy’lar arasında bügünkü Kamboçya’nın büyük kısmının, asıl gelir kaynağını Çin ve Hindistan arasındaki ticaret yol üzerindeki konumuna borçlu olan Funan Krallığı’na ait olduğunu görürüz. Kamboçya üzerinde büyük bir kültürel etkisi olan Hint kültürü, dini ve dili Kamboçyalılarca benimsendi. Sonradan kurulan küçük krallıklar birleşerek Güney Doğu Asya’daki en muhteşem krallıklardan biri olan Chenla İmparatorluğu’nu oluşturdu. Angkor Bölgesi’ndeki mimari alanda ve yapıda rakip tanımaz başarılarıyla ünlü olan Kmer İmparatorluğu, M.S. 802’de Jayavarman’ın döneminde kuruldu. Onun yönetimi sırasında Kmer kralı, devaraja (tanrı-kral) olarak kabul edilmeye başlandı. Büyük sulama sistemleri sayesinde Kmer nüfusununun artması, Angkor çevresindeki alanları kontrol eden merkezlerde yaşamı mümkün kıldı. Ama komşularının giderek artan baskılarının yanı sıra gereğinden büyük yapı projeleri, sınırların fazla genişlemesi sonucunda Angkor Krallığı zayıflamaya başladı. 1432’de Thailerin Angkor’u yağmalamalarının ardından şehir terk edildi ve başkent, Phnom Pehn’e taşındı. Vietnam ve Thai krallıkları Kamboçya bölgesine sırayla hakim oldular. 19.yy’ın ortalarındayken krallık neredeyse haritadan silinecekti. Ne kadar ilginçtir ki, sınırları koruyanlar 1864’den 1953’deki bağımsızlığın ilanına dek bu ülkeye hakim olan Fransızlar oldu. Ama Fransızlar, Vietnam’ın ekonomik potansiyeliyle daha fazla ilgili olduklarından Kamboçya’yı kendi haline terk ettiler. II. Dünya Savaşı bittiğinde ülkede hiç üniversite yoktu ve ancak bir tane orta okul vardı.

Kamboçya kralı Norodom Sihanouk 1953’de koloni döneminin sona ermekte olduğunu görüp ülkenin bağımsızlığını ilan edince yeni bir dönem de başladı. 1950’lerin sonuyla 1960’lar Kamboçya’nın altın yılları oldu, komşu ülkeler kendi iç sorunlarıyla uğraşırken Kamboçya’nın ekonomisi gelişti. Ama Sihanouk’un baskıcı ve düzensiz yönetimi nedeniyle sol ve sağ birleşti, ordu tarafından tahtından indirilen kral, Pekin’e kaçmak zorunda kaldı. 1969’dan itibaren Kamboçya, Vietnam Savaşı’na çekildi. ABD, Kamboçya’da komünistlerin üsleri olduğu şüphesiyle gizlice ülkeyi havadan bombalamaya başladı. 1970 darbesinden kısa süre sonra da Amerikan ve Güney Vietnam güçleri, Vietnam komünist güçlerini ülkeden atmak amacıyla Kamboçya’ya girdiler ama bu harekat başarıya ulaşmadı. Şiddetli çarpışmalar, ancak Phnom Pehn 17 Nisan 1975’de Kızıl Kmerlerin eline geçtiğinde sona erdi. Kızıl Kmerlerin Pol Pot’un liderliğinde ülkeye hakim oldukları 1975-79 döneminde Maocu, köylü, çiftçi kooperatiflerine dayanan bir ulus yaratılmaya çalışıldı. Ama yine bu dönemde ülkedeki eğitimli kesimin büyük kısmı da dahil olmak üzere pek çok kişi parazit olarak nitelenerek işkence gördü veya idam edildi. Kızıl Kmerlerin uyguladığı politika yüzünden 2 milyon kadar insan hayatını kaybetti. 1978’de Vietnam, ülkeyi işgal etti ve Kızıl Kmerleri devirdi. Ardından gelen kaos ve kıtlık döneminde yine yüzbinlerce insan öldü. Ama Kızıl Kmerler, Çin ve Tayland’ın (ve dolaylı olarak ABD’nin) parasal desteğiyle Phnom Pehn’deki Vietnam destekli hükümete karşı savaşmaya devam ettiler. 1991’de taraflar Paris’te bir barış anlaşması imzaladılar. 1993’de seçimler yapıldı ve Norodom Sihanouk tekrar kral oldu. Ama asıl güç yine Vietnam’ın desteklediği başbakan Hun Sen’deydi. Kızıl Kmerler döneminde işlenen suçların mahkemeler yoluyla cezalandırılması ise mümkün olmadı. Pol Pot 1998’de öldüğünde, bu suçlamalardan dolayı ceza görmekten de kurtulmuştu. Günümüzde Kamboçya, geçmiş yaralarını sarma yolunda ilerlemeye çalışmaktadır. Kral Sihanouk tahtını eski bir balet olan oğlu Sihamoni’ye bırakmıştır ama Başbakan Hun Sen, asıl gücü elinde tutan kişidir.

 
 
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.