travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Kosta Rika

Başkenti : San Jose
Kosta Rika
Dili : İspanyolca
Para Birimi

:

Kolon
Dini : Hristiyanlık
Önemli Şehirleri : Puntarenas, Limon, San Jose

Özet Bilgi
Kosta Rika, küçük bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika adı zengin kıyı anlamına gelmektedir. Latin Amerika'nın en önemli noktalarından biridir. Panama'nın kuzeyinde, Nikaragua'nın güneyinde yer almaktadır. Batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizidir. Ayrıca Kosta Rika, ordusu bulunmayan az sayıda ülkelerden biridir.
Diğer Bilgiler
Coğrafya
Arazi yapısı: Dar kıyı şeridi doğuda yükselerek yerini ülkenin belkemiğini oluşturan iç yükseltilere bırakır. Yükseltiler daha geniş bir alan kaplayan Antil Düzlüğüne yumuşak bir biçimde alçalır
Tropikal iklimin etkisindedir; kuru sezon (Aralık-Nisan) ; yağışlı sezon (Mayıs-Kasım); dağlık bölgeler daha soğuktur. dogal guzellikleri acisindan bir cennet olan orta amerika ulkesi. 12 ayri ekolojik bolgeye ayrilir, ki Kuzey Amerika'nin tamaminda bile boyle bir cesitlilik yoktur. minnacik bir ulke olmasina ragmen dunyadaki tum hayvan turlerinin %5'ine ev sahipligi yapar. 112 tane yanardagi vardir. Deniz seviyesinde tropik bir iklim gorulurken daglarina cikinca kendinizi isvicre vadilerinde sanabilirsiniz.
Monteverde Bulut ormanları sadece dağlarda ve yüksek kesimlerde bulunan, su ihtiyaçlarını havadaki nemden karşılayan dev ağaçlar topluluğuna verilen ad. Yağmur ormanları ise alçak düzlüklerde oluyor. San Jose'nin kuzeybatısındaki Monteverde bulut ormanı, Kostarika'nın simgesi adeta. Yapraklar, ağaç gövdeleri, kayalar, herşey yeşilin birbirinden güzel tonlarıyla kaplı. Dev ağaçların tepelerine asılı köprülerin üzerinde yapılan 'kanopi' turlarında, flora ve faunayı gözlemlemek mümkün. Olanca heybetiyle yükselen ağaçlar, gövdelerine tutunan diğer bitkiler, bir görünüp bir kaybolan gökyüzü, herşeyin üzerini kaplayan bembeyaz bulutlar... Ormanın girişinde bir de 'kelebek bahçesi' var. Soyu yıllar içinde tükenmeye yüz tutan onlarca kelebek türü, burada koruma altındadır.
Tarih
Kosta Rika 1821'de özgürlüğünü kazanıncaya kadar bir İspanyol sömürgesi olarak kaldı. İlk önce, yeni kurulan Meksika İmparatorluğu'nun bir parçası oldu, daha sonra 1824'te Orta Amerika Federasyonu'na katıldıysa da, 1838'de federasyondan ayrıldı. 1848'de bağımsız bir cumhuriyet oldu. 185359 arasında cumhurbaşkanlığı yapan Kosta Rika'nın ulusal kahramanı Juan Rafael Mora, ülkenin ekonomisinin gelişmesine ve eğitimin yaygınlaşmasına büyük katkıda bulundu. Kosta Rika, Orta Amerika'nın demokratik geleneği en güçlü ülkesidir. İlk serbest seçimler 1850'de yapıldı; 1920'de oy vermek için okuryazar olma zorunluluğu getirildi. 1925'te gizli oya geçildi. 191719 arasındaki kısa süreli diktatörlük dönemi dışında, demokratik seçimlere ve sivil devlet başkanına dayanan demokrasi geleneği hiç kesintiye uğramadı. Ülkede, yürütme görevini üstlenen bir başkan ve bir yasama meclisi vardır. 
Mutfak
Kostarika mutfağı yağ ve baharat bakımından zengin. Birçok yemek pilav ve siyah fasulye ile birlikte servis ediliyor. Ülkenin ulusal yemeği sayılan 'gallo pinto', pilav, siyah fasulye ve yağda kızarmış yumurtadan oluşan ve sabah kahvaltısında yenilen bir spesyal. Öğle yemeğinde aynı menü et ve salata ile destekleniyor. Kostarika'nın en ünlü içeceği kahve. Yerel halk kahveyi oldukça sert içiyor. Yumuşatmak için süt karıştırarak içmek de mümkün.

 

Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.