travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Malezya

Başkenti : Kuala Lumpur
Malezya
Dili : Bahasa Melayu (Resmi), İngilizce, Çin Lehçeleri
Para Birimi

:

Ringiti (RM)
Dini : İslam  
Önemli Şehirleri : Kuala Lumpur, Penang, Perlis, Sawarak, Sabah  
Özet Bilgi
Malezya, Güneydoğu Asya'da yer alan bir ülkedir. Malezya Federasyonu'nun 11 devletinin Singapur, Saravak ve Sabah (eski Kuzey Borneo)'ın birleşmesi ile oluşmuştur. Singapur 1965 yılında federasyondan ayrılmıştır. Kuzeyde Tayland, güneyde Singapur ve Endonezya ile komşudur. Ayrıca batıdan Andaman Denizi, doğudan Güney Çin Denizi'ne kıyısı vardır. Ülke coğrafi yönden Batı Malezya ve Doğu Malezya olmak üzere 2 bölgeye ayrılır.
Konum: Güneydoğu Asya, Endonezya ile Güney Çin Denizi Sınırında, Vietnam'ın güneyinde yer alır.
Coğrafi konumu: 2 30 Kuzey enlemi, 112 30 Doğu boylamı
Haritadaki konumu: Güneydoğu Asya
Yüzölçümü: 329,750 km²
Sınırları: toplam: 2,669 km
sınır komşuları: Bruney 381 km, Endonezya 1,782 km, Tayland 506 km
Sahil şeridi: 4,675 km
İklimi: tropikal
Arazi yapısı: Tepelikler ve dağlarla çevrili kıyı ovaları
Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Hint Okyanusu 0 m
en yüksek noktası: Gunung Kinabalu 4,100 m
Doğal kaynakları: Kalay, petrol, kereste, bakır, demir, doğal gaz, boksit
Nüfus: 25,715,819 (Temmuz 2009 verileri)
Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 72.5 yıl
Ulus: Malezyalı
Nüfusun etnik dağılımı: Malaya ve diğer yerliler %58, Çinli %27, Hint %8, diğer %7
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur
Gombak ve Klang Nehirlerinin kesişme noktasında 1800'lerin başında kalay madenlerinin keşfedilmesiyle küçük bir madenci köyü olarak kurulan Kuala Lumpur, 'çamurlu kavşak' anlamına gelir. Kısaca 'KL' denilen Kuala Lumpur bugün hareketli bir metropol, Malezya'nın federal başkenti ve ülkenin ticaret, siyaset, eğlence ve uluslararası etkinlikler merkezidir.Sultan Abdul Samad Binası ve, 31 Ağustos 1957'de İngiliz bayrağının son kez indirilerek yerine Malezya bayrağının çekildiği Merdeka Meydanı başta olmak üzere, şehrin ilginç yerleşimlerine turistler akın eder.
Kuala Lumpur'un sürekli değişen semaları, dünyanın en yüksek binaları olan 452 m yüksekliğindeki görkemli Petronas İkiz Kuleleri ile dünyanın dördüncü yüksek binası Menara Kuala Lumpur'a ev sahipliği yapar.
Hafif Raylı Ulaşım Sistemi ile halen inşaat aşamasındaki Hızlı Monoray Sistemi dahil, modern ulaşım hizmetleri sayesinde şehirde göz açıp kapatıncaya kadar bir yerden bir yere gidebilirsiniz. Kuala Lumpur, ultramodern bir şehre dönüşmekle birlikte sömürge döneminin görkemli binaları ile savaş öncesinin dükkan-evleri ve çalışma şekli eski günlerin çekiciliğini korur.
'Bahçe Şehir' ambiyansı Kuala Lumpur'a iner inmez ziyaretçileri büyüler. Ağaçlarla ve gözalıcı bitkilerle bezeli sokaklar ve binalar geceleri renkli ışıklarla aydınlatıldığında eşsiz bir görüntü çıkar ortaya. Amber Çiçeği ve Orkide Bahçelerini içinde bulunduran Göl Bahçeleri, Kuş, Geyik ve Kelebek Parkları Kuala Lumpur'un onlarca hazlarından sadece birkaçıdır. Antik çağlara uzanmak istiyorsanız, Milli Müzeyi kaçırmamalısınız. Şehrin diğer müzelerinde de ilginç konular işlenir.
Kuala Lumpur alış veriş çılgınlarının mükemmel fırsatlar yakaladığı bir şehirdir. Jalan Bukit Bintang, Jalan Tuanku Abdul Rahman ve Jalan Ampang boyunca sıralanan alış veriş merkezleri ile The Mall, Central Market ve Çin Mahallesi sayısız çeşitte ürünleri ve baştan çıkartıcı fiyatlarıyla ziyaretçileri mıknatıs gibi kendine çeker. Bu bölgelerde aynı zamada gece hayatı ve gece etkinlikleri de oldukça renklidir. Yerel ve Batı müzikleri dinlemek ya da kültür gösterileri izlemek için Milli Tiyatroyu veya Dewan Filharmonik Petronas'ı denemelisiniz. Şehirde gece golfü de yapılabilir. Son derece geniş seçenekleriyle nefis yerel mutfaklar ve batı mutfakları örneklerinin sunulduğu restoranlar günün her saatinde açıktır. Şehrin sayısız restoranını ve yiyecek sunulan farklı yerleri keşfedin; Kuala Lumpur'un gastronomi hazlarını tadın.
Perlis
Perlis
Malezya'nın en küçük eyaleti Perlis, Yarımadanın kuzeybatı köşesinde, Kedah eyaleti ve Tayland'la komşudur. Eyaletin en çekici özelliği, dingin atmosferiyle şehir yaşamının keşmekeşinden kaçma olanağı sunmasıdır.
Pirinç eyaletin başlıca geçim kaynağıdır. Yeşil pirinç tarlaları, kamış çatılı kulübeler, tarlalarına giden yerli çiftçiler eyaletin kırsal manzarasının bir parçasıdır. Sessiz köylerde binlerce yıllık gelenekler hala korunmaktadır. Tayland'a yakın oluşu ve tarihi bağlarından ötürü buranın halkı bazı Tayland gelenekleri ile Tayland dilini kullanır. Bu etki en çok sınırda, Malay ve Tayland ögelerinin eşsiz bir tat verdikleri Padang Besar şehrinde görülür.
Eyaletin kaçırılmaması gereken yerleri 370 m uzunluğundaki kireçtaşı mağarası, Kaki Bukit'te Gua Kelam, Wang Kelian ve Sungai Batu Pahat'taki Yılan Çiftliğidir. Çekici bir balıkçı şehri olan Kuala Perlis, deniz ürünleri ve yerel mutfağıyla tanınır. Dünyaca ünlü Pulau Langkawi adasına giden tekneler buradan kalkar. Eyalet başkenti Kangar aynı zamanda Eyalet Hükümetinin de merkezidir. 6 km mesafede görkemli Gunung Medan kireçtaşı kayalıkları uzanır. Kraliyet şehri Arau'da ise Eyalet Yöneticisinin konutu bulunur.
Pahang
Pahang
35,000 km2 alana yayılı Pahang, Malezya Yarımadasının en geniş eyaletidir. Bilim adamları, eyaletin büyük kısmını kaplayan sık yağmur ormanlarının oluşturduğu Taman Negara Milli Parkı ormanlarının 130 milyon yaşında olduğunu tahmin etmektedir. Sayısız flora ve fauna türünün bulunduğu bu park, turistlerin gezilecek yerler listesinde ön sıralarda yer alır. Doğaseverlerin muhteşem park manzaralarından azami yararlanabilmeleri için üstü korunaklı özel yürüyüş parkuları düzenlenmiş, ayrıca vahşi yaşamın gece izlenebilmesi için özel noktalar hazırlanmıştır. Daha fazla macera arayanlar, nehir raftingi, treking, kamping, balık avlama ya da diğer orman etkinlikleriyle Taman Negara yolculuklarını Malezya ormanlarında egzotik bir tatile çevirebilirler.
Pahang'ın güney bölgesinde yer alan Tasek Bera ve Tasik Cini ziyaret edilmeye değer iki tatlısu kaynağıdır. Tasik Bera ormanında Semelai yerlilerinin ilgi çekici yaşam tarzlarını izleyebilir, orman trekinglerine ya da heyecan verici nehir raftinglerine katılabilirsiniz. Pahang'da, orman maceraları dışında, dağlar arasında inzivaya çekilmek isteyen ziyaretçiler için de görkemli resortlarda değişik seçenekler sunulur. Serin iklimiyle Cameron Highlands, Malezya'nın çay, sebze ve çiçek yetiştirme sanayilerinin merkezidir. Burada ziyaretçiler için otel ve bungalov seçenekleri mevcuttur. Kuala Lumpur'a sadece 100 km mesafede yer alan Fraser's Hill ilginç koloniyal bungalovların bulunduğu bir dağ resortudur. Burası aynı zamanda kuşgözlemcileri için bir cenettir. Kuala Lumpur'a 1 saatlik mesafede yer alan Genting Highlands, dağlık serin bir ortamda gevşemek isteyenler için idealdir. Resortta kumarhane, eğlence parkı, oteller ve mükemmel bir 18 delikli golf sahası bulunur.
Pahang'ın başkenti Kuantan yakınlarında Asya'nın ilk Club Med tatil köyü olan Cherating ile Teluk Chempedak, Beserah ve Balok gibi dünya çapında tanınmış kumsallar uzanır. Dünyanın en güzel adalarından biri olarak nitelenen Tioman Adasına sahilde Mersing ya da Tanjung Gemuk'tan tekneyle ya da Kuala Lumpur ve Singapur'dan uçakla ulaşılabilir. Güney Çin Denizindeki bu 'Hayal Adası' güneşseverler ve dalış amatörleri için kaçırılmaz bir fırsattır. Jerantut'ta, Taman Negara yakınlarında bulunan Tekam Plantation Resort geniş kauçuk ve palmiye yağı plantasyonları ve meyve bahçeleriyle zirai turizm meraklılarını çeker. 
Sarawak
Sarawak
Malezya'nın en büyük eyaleti Sarawak, Borneo adasının güneybatısında yer alır. Geniş ilkel yağmur ormanları, devasa dağlar, mağaralar, eşsiz flora ve fauna ile farklı etnik topluluklardan oluşan Sarawak'ın tarihi kahramanlık destanları, romans, korsanlık hikayeleri ve isyanlarla doludur. James Brooke isimli bir beyaz 1841 yılında Brunei Sultanına bir isyanı bastırmakta yardımcı olunca, Sultan karşılığında kendisine Racalık unvanı verir. Böylece Sarawak, Beyaz Racalar'ın egemenliği altına girer.
Sarawak yönetimsel olarak dokuz bölgeye bölünmüştür. Kuching bölgesinde yer alan başkent Kuching, Sarawak Nehri kıyısında, denizden 32 km içerde bulunur. İngiliz etkisi mimaride ve çeşitli kamu binalarında görülür. Bunun en güzel örneği olan Sarawak Müzesi, Asya'nın en iyi müzelerinden olup Borneo'ya ait etnolojik ve arkeolojik eserler sergilenir. Kedi Müzesi, İslam Müzesi, Çin Müzesi, Ahşap Müzesi ve Polis Müzesinde Sarawak'ın ilginç yönleri ziyaretçilere tanıtılır. Şehrin diğer ilgi çekici yerleri arasında ikinci Beyaz Raca olan Charles Brooke'un karısı adına yapılan Fort Margherita ve halen Sarawak Valisinin konutu olan Astana sayılabilir. Pazar günleri kurulan ve yerel ürünlerin satıldığı Pasar Minggu halkla kaynaşmak için iyi bir fırsattır. Kuching'e 35 km mesafede bulunan efsanevi Santubong Dağının eteklerindeki Sarawak Kültür Köyü yine önemli turistik merkezlerdendir. Halk arasında canlı müze olarak anılan Kültür Köyünde eyaletin zengin folkloru sergilenir. Sarawak'ın muhteşem mağaraları doğanın insanoğluna hediyesidir. Güneydoğu Asya'nın en eski insan kalıntılarının bulunduğu Niah Milli Parkının mağaralarında 40,000 yıllık kalıntılar bulunmuştur. Milyonlarca yarasanın yaşadığı mağaralarda guanoların ve kuş yuvalarının gübre olarak kullanılmak üzere toplanmasını izlemek farklı bir deneyim olabilir.
Mulu Milli Parkı içindeki Mulu mağaraları da aynı şekilde büyüleyicidir. Bu devasa mağara Güneydoğu Asya'nın en geniş mağara sistemini içerir. Dünyanın en büyük mağarası olan görkemli Sarawak Chamber'a 40 adet Boeing 747 uçağının sığabileceği söylenir. Açık Su Mağarası ve Geyik Mağarası da mağara kaşifleri için en az aynı oranda heyecan vericidir.
Sarawak'ta geçirilen tatilin bir diğer etkinliği Skrang, Lemanak ve Batang Ai gibi hareketli nehirlerde yapılacak safarilerdir. Sarawak'ta ayrıca bir zamanlar ünlü kafatası avcılarının evi olan 'uzun ev'lerde konaklamak da yine farklı bir deneyimdir.
Sarawak'ın kendine özgü geleneksel küçük sanayileri ve zırai faaliyetleri unutulmaz anılar sunabilir. Zanaatçıların eserleri arasında ahşap oymacılığı, boncuk işleri, 'pua kumbu' (elde dokunmuş Iban kumaşı), 'ajat' sepetleri, Penan uyku örtüleri ve bazı topluluklara özgü şapkalar sayılabilir. Sarawak'ın çömlek sanatçılığı bugün Kuching, Miri ve Sibu gibi şehirlerde gözde bir yerel endüstri haline gelmiştir. Beyaz ve kara biberiyle ünlü Sarawak'ta biber üreticiliği önemli ekonomik faaliyetlerden biridir. 
Sabah
Sabah
Sabah eyaleti, Borneo adasının kuzeydoğu bölümünde yer alır. Güney Çin Denizine bakan Sabah'ın başkenti Kota Kinabalu eyaletin önemli etkinliklerine evsahipliği yapar. İngiliz yönetimi boyunca Jesselton adı verilen eyalet, İkinci Dünya Savaşı sırasında tamamen harap olmuştur. Yeniden kurulan şehir, bugün gelişmekte olan bir ticaret ve tatil merkezidir. Kısa bir tekne yolculuğu ziyaretçileri, kamping ve deniz sporları cenneti olan Tunku Abdul Rahman Park Adalarına götürür. Şehirden 2,5 saatlik yolculukla 754 km2 genişliğindeki Kinabalu Parkına ve Sabah'ın gururu Kinabalu dağına gidebilirsiniz. Tırmanışı son derece kolay olan, 4095 m yüksekliğindeki bu tepede orman trekingi ile dağcılık yapılabilir. Zirvede yemyeşil çevrenin nefes kesici manzarasını seyredebilir, şansınız varsa dünyanın en büyük çiçeği Rafflesia'yı görebilirsiniz.
Dünyanın en büyük Orangutan Rehabilitasyon Merkezi Sepilok, Sandakan şehrine 20 dakika mesafededir. Merkezde, bu ilkel maymunları kendi doğal ortamlarında oynarken izleyebilirsiniz. Daha güneyde, eyaletin iç kısımlarında bulunan Danum Vadisi Koruma Bölgesi, zengin flora ve faunasıyla tropik bir ormandır. Sandakan'a birkaç saat mesafede, Sukau'da doğa severler, hayatta bir kez yaşanacak bir deneyim ile uzun burunlu proboscis maymununu, değişik vahşi hayvanları ve belki nadir leoparları doğal ortamları içinde görebilirler.
Sabah, her biri kendi kültürünü ve geleneğini koruyan en az 31 etnik topluluğun yaşadığı büyüleyici bir kültürler mozaiğidir. Haftada bir kurulan ve yerel halkın çiftlik ürünleri, el yapımı ürünler, yiyecek ve hatta manda takas ettiği 'tamu'lar, yerel kültürlerin renkli karışımının canlı örneğidir. Turistler bu egzotik görüntüleri Kola Belud'da yakalayabilirler.
Sabah, nehir raftingi heyecanını yaşamaya hazır olanlar için biçilmiş kaftandır. Hızlı debili nehirler ve türbülanslı rapidler eyaleti rafting merkezi yapmıştır. Padas ve Kiulu Nehirleri nehir raftingi alanında dünya çapında üne sahiptir ve tüm ailenin keyifli zaman geçirmesini sağlayan turistik merkezlerdir. Etkileyici bir deneyim olan kaplumbağa gözlemciliği, Sandakan'a 40 km mesafedeki Selingan, Bakungan Kecil ve Gulisan adalarında yapılabilir. Burada, özellikle Temmuz-Eylül ayları arasında, kaplumbağaların geceleri yumurtalarını bırakmak üzere sahile çıkmaları izlenebilir. Kuzeybatıda Kota Kinabalu'ya 165 deniz mili mesafede bulunan Layang-Layang atolü deneyimli dalgıçlar için önemli bir noktadır. 2000 m okyanus dropu mükemmel dalış olanakları sağlar ve denizkaplumbağası, dev bir tropik balık türü olan manta ray ve köpek balığı gibi deniz canlıları ile mercanlar görülebilir. Ada aynı zamanda çok sayıda göçmen kuşun sığınağıdır. 
Langkawi
Langkawi
Dünyaca ünlü Langkawi, güneşin yıkadığı kumsallar, açık mavi sular ve doğal zenginliklerle sizi bekliyor.
Langkawi; Malezya yarımadasının kuzey-batı ucunda, Kedah Eyaleti sahillerinin karşısında sayısız adanın en büyüğüdür ve mücevher gibi parlayan 99 adacıktan oluşur. Uluslararası havaalanı, mükemmel karayolları, son teknolojiyle donatılmış marinalarıyla mükemmel altyapıya sahip Langkawi'de uygun fiyatlı otellerden ödüllü lüks tatil köylerine, muhteşem golf sahalarından, çok sayıda eğlence faaliyetine kadar herşeyi bulabilirsiniz.
Denizden gelen ziyaretçiler eyaletin en büyük şehri olan Kuah iskelesinde inerler. Adanın güney-doğusunda yer alan bu şehirde çok sayıda otel ve alış-veriş merkezi bulunur. Popüler Eagle Square'de (Kartal Meydanı) yükselen devasa kartal heykeli, çok uzaktan bile dikkat çeker. Yerel efsaneye göre, Lankgawi ismi kartal anlamına gelen "helang" dan türemiştir.
Langkawi'nin gözalıcı kumsallarında eğlence dolu bir tatil için mükemmel fırsatlar bulunur. Kuah'ın 22 km kuzeyinde yer alan Tanjung Rhu Kumsalı adını aldığı casuarina ağaçlarının doğal gölge sağladığı bir mekandır. Burada piknik yapabilir, sessizliğin tadını çıkarabilir, geçmişte yaşıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Akşam olurken, günbatımında çevrenin turuncu ve kırmızıya büründüğü büyüleyici bir ortam oluşur.
Langkawi'nin batı sahillerinde Datai, Kok, Burau Bay ve Tengah kumsalları bulunur. Datai Bay'de 18 delikli golf sahasında oynamanın tadını çıkarabilir, Langkawi manzarasına karşı tee-off (ilk vuruş) yapabilirsiniz. Günü Burau Bay'de geçirmek isteyenler at binebilir, Tengah Beach'e giden ziyaretçiler ise tekne kiralayarak ada gezisi yapabilirler. Kok Beach'te bulunan marina görünümlü tatil köyü Telaga Harbour Park'ta çok sayıda aktivite sunulur.
Langkawi Uluslararası Havaalanına 3 km mesafede bulunan Cenang Kumsalı, çok sayıda lüks otel, düşük bütçeli oteller ve restoranlarla gelişmiş bir bölgedir. Burada her yaştan insanın yararlanabildiği çok sayıda su sporları merkezi bulunur.
Adanın tamında, modern otellerde birinci sınıf konaklama ya da konforlu şalelerde sakin bir tatil yapılabilir. Otellerde ve otel dışında yer alan restoranlarda, canlı müzik ve hareketli bir ortam eşliğinde yerel ve uluslararası mutfak çeşitleri sunulur.
Kilim Doğa Parkında nehrin kaynağına doğru tekne gezisine katılabilir ya da kartalları beslemek gibi nadir bir faaliyette bulunabilirler.
Langkawi'nin 19 deniz mili güneyinde yer alan Payar Adası Deniz Parkında şnorkelle dalış yapılabilir. Segantang Adası, Kaca Adası ve Lembu Adası deniz parkını oluşturan diğer adalardır. Denizden hoşlanmayanlar, altı cam teknelerle düzenlenen turlara katılarak ayaklarının altında uzanan deniz yaşamını izleyebilirler. Langkawi'den Deniz Parkına ulaşım sürat motoru ya da katamaranla bir saat sürmektedir.
Langkawi her yaştan ziyaretçiye doğayla bütünleşme imkanı sunar. Ziyaretçiler; şelalelerden gizemli mağaralara, Langkawi'de kumsallardan daha fazlasını bulacaklar.
Langkawi'de gençler kadar ileri yaşta ziyaretçilerin de ilgisini çekecek çok sayıda eğlence düzenlenmektedir. Langkawi Sualtı Dünyasının çeşitliliğini keşfedebilir, dünyanın bu en büyük halka açık akvaryumundaki vatoz balıklarını, köpekbalıklarını, moray yılanbalıklarını, yeşil denizkaplumbağalarını, egzotik balıkları ve deniz bitkilerini görebilirler.
Adada ayrıca, batik giysiler ve gümüş objeler gibi ürünlerin sunulduğu elsanatları merkezleri ve hediyelik eşya mağazaları bulunur. Bu merkezlerde yerel dansları izleyebilir, batik atölyelerine katılabilirsiniz.
Sık yağmur ormanı manzarası karşısında gevşetici masaj yaptırmak isteyen ziyaretçiler adada bulunan çok sayıda spa arasından seçim yapabilirler.
Langkawi'nin gümrüksüz (duty-free) mağazalarından alış-veriş yapmak büyük bir zevktir. Pewter'dan parfümeriye, içkiden deriye kadar ürünlerde sunulan cazip fiyatlar alış-verişi dayanılmaz kılar!
Nasıl gidilir?
Karayolu
Karayolundan yolculuk eden ziyaretçilerin, Langkawi feribotlarının kalktığı Kuala Kedah ya da Kuala perlis2e gitmeleri gerekiyor. Kuala Lumpur'dan Kuala Kedah'a yolculuk altı saat, Kuala Perlis2e ise yedi saat sürer.
Langkawi'nin sıcak suları, uygun rüzgarları ve korunaklı koyları yatçılık için idealdir. Yılda bir kez düzenlenen Royal Langkawi International Regatta kaçırılmaması gereken bir etkinliktir.
Havayolu
Malezya Havayolları ile düşük bütçeli AirAsia Havayollarının Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanından (KLIA) Langkawi'ye direkt uçuşları bulunmaktadır. Londra'dan Langkawi'ye haftada iki kez direkt uçuş yapılmaktadır.
Langkawi Teleferik gezisine katılarak çevre adaların ve Andaman Denizinin nefes kesen manzararlarını seyredebilirsiniz.
Diğer Bilgiler
Portekiz'lilerin 15. yy'da Malezya'ya bıraktığı eserlerden biri.
Tunku Abdül Rahman bağımsızlık andı içerken (1957)
XIII.yy'la kadar 500 yıl süreyle Malezya, Srivicala Hindu ve Buddha'cı krallığının bir parçası olarak Sumatra'dan yönetildi. Malezya daha sonra Cavalılar ve Malakka'nın Malezya'lı hükümdarlarının egemenliği altına girdi. XV.yy'da Malakka'da İslamiyet yayıldı ve bütün yarımadayı kapladı. Portekizliler 1511'de Malakka'yı ele geçirdiler. Ancak Hollandalılar ile Portekizliler arasında sürekli bir mücadele başladı. 1641'de Portekizliler Malakka'dan çekildi. Hollandalılar burada 1795 yılına kadar egemen oldular. Penang'da 1786'da ve Singapur'da 1824'de yerleşmeye başlayan İngilizler giderek ticari ve siyasi etkinliklerini artırdılar. Bu arada çeşitli Malezya devletleri üzerinde hak iddia eden Tayland'la mücadeleler yapıldı. Malakka'yı Hollandalılar 1826'da tekrar işgal ettiler. Ancak 1826'da İngilizler Boğazlar Hükümeti'ni kurdu ve 1914'de son Malezya eyaleti olan Johore İngilizlere boyun eğdi.
II. Dünya Savaşı sırasında Malezya, Japonya tarafından işgal edildi. 1948'de Malezya Federasyonu hükümetine karşı gerillalar bir ayaklanma başlattılar. 1956'da yapılan İngiltere-Malezya konferansından sonra 1957'de Malezya'nın İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalması şartı ile bağımsızlığı kabul edildi.
Bağımsızlık ve Sonrası [değiştir] 1961'de Malezya başbakanı Abdurrahman Güneydoğu Asya'daki İngiliz kolonilerinin bir federasyon halinde birleşmesi fikrini ortaya attı. Bu federasyona Malezya, Singapur, Saravak, Sabah ve Brunei sultanlıkları katılacaktı. Çin, Endonezya ve Filipinler'in federasyon fikrini engellemeye çalışmalarına rağmen, İngiltere, Japonya, Avustralya, Yeni Zellanda ve Amerika Birleşik Devletleri'nin desteği ile 16 Eylül 1963'te yeni federasyon kuruldu. Federal devlete Brunei sultanlığı hariç adı geçen bütün devletler katıldı. Yeni federayon Malaysia (Büyük Malezya) diye adlandırıldı.Ülke topraklarından büyük çıkarı olan İngiltere, federasyon'un savunma görevini üstlendi. Fakat Çin ile barış isteyen akımların ülke içinde güçlenmesinin yanı sıra Endonezya'nın gerillacıları fiilen destekleyen tutumu yüzünden federasyon güçlüklerle karşılaştı. Malaysia federasyonu kurulurken Malezya federasyonu'nun anayasası bazı değişiklikler ile kabul edilmiştir. Singapur 1965 yılında federasyon'dan ayrılmıştır.
 Malezya'da birinci sınıf vatandaş anlamına gelen Bumiputra'lar Vergi ödemez, Üniversite'ye sınavsız girer.Bumiputra'lar sadece Malay'lar arasından çıkar. 
 Malezya'nın iklimi tropikal iklimdir. Muson rüzgarlarının etkisiyle de özellikle Ocak ve Mayıs ayları arasındaki sürekli yağışlar, ülkenin nem miktarının % 80 civarına kadar yükselmesine neden olur. Yıllık yağış ortalaması bölgelere göre büyük farklılık gösterir. Genelde 2000-2540 mm olan bu oran, Sabah'da 1500-4500 mm, Saravak'da ise 300-400 mm arasında değişir. Günlük sıcaklık, alçak yerlerde 21 °C ila 32 °C arasında iken, yüksek bölgelerde daha düşükdür. Başlıca özellikleri sıcaklık, rutubet ve nem olan iklimi sebebiyle, ülkenin % 70'ini kaplayan tropikal ormanları vardır. Ormanlardaki mevcut 15.000 tür bitkinin 6000 türünü çeşitli ağaç cinsleri meydana getirir. Bu ağaçlardan bazıları 45 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bambu gibi kerestesi makbul ağaçlar ve kauçuk ağaçları ve daha 800'ü aşkın tür orkide yetişir.
Malezya Güneydoğu Asya ülkeleri içerisinde yıllık kalkınma oranı en fazla olan ülkelerden biridir. Malezya, ekonomik açıdan kendi kendine yeterlidir. Enflasyonu düşük, güçlü bir sermaye yatırımına sâhip ekonomisi, sürekli gelişme içerisindedir.İşşizlik oranı % 7 civarındadır. Önceleri kauçuk ve kalay'a bağlı kalan ekonomisi, 1980 yılından sonra daha başka alanlara da sarkmıştır.Serbest dış alım ve hür teşebbüsün tesirindeki ekonomi 1980 yılında % 8,5 luk artış hızı göstermiştir.Kişi başına düşen milli gelir 2000 dolardır. Yıllık milli hasılanın % 18 ini imalatçılık , % 23’ünü tarım, % 4'ünü de madencilik teşkil eder.
En önemli ürünleri kauçuk, hindistancevizi, pirinç, muz, patates, ananas, hurma, mısır, çay, tütün'dür. Orman ürünleri bakımından oldukça zengin olup, özellikle kerestesi çok makbuldür.
Maden bakımından da zengin bir ülke olan Malezya, kalay üretiminde dünya birincisi olup, dünya kalay üretiminin % 70'ini karşılar. Diğer önemli madenleri demir, boksit, petrol, manganez, altın, tungsten ve titandır. Sanayide Güneydoğu Asya ülkeleri arasında ileri bir seviyededir. Başlıca ihracatı kalay, kauçuk, demir filizi, boksit, kereste, teneke kutu ve palmiye yağıdır.Dışarıdan makina, kimyevi maddeler, teknik araç ve gereçler almaktadır.Balıkçılık ve turizm önemli gelir kaynaklarıdır. 
Sanayi
Dünyaca ünlü Petronas Kuleleri
Malezya sanayi bakımından gelişmiştir. Petrol arıtma tesislerinin yani sıra otomobil, dayanıklı tüketim malları, tekstil ürünleri, çeşitli gıda maddeleri, çimento ve diğer inşaat malzemeleri, mobilya ve ağaç ürünleri, kâğıt ve kırtasiye malzemeleri, kimyasal maddeler, gübre, kauçuk, plastik eşya, toprak ve madeni eşya, mekanik araçlar, elektrik gereçleri, ilaç, palmiye yağı vs. üreten çok sayıda fabrika kurulmuştur. İmalat sanayisinin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 27'dir. Çalışan nüfusun yaklaşık % 18'i sanayi sektöründe iş görmektedir.
Eğitim [değiştir] Malezya'da eğitim federal hükümetin Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilir.
Çoğu Malezyalı eğitime 3 ila 6 yaşları arasında anaokulunda başlar. Anaokulları genel olarak özel olarak çalıştırılsa da, devlet tarafından yönetilen okullar da mevcuttur.
İlkokul [değiştir] Malezya'da İlkokul 7 yaşında başlar ve 6 senedir. Eğitim dili okullara göre değişmektedir. Malayca, Çince, Tamilce ve İngilizce egitim veren okullar vardır.
Genel olarak devlet tarafından yönetilen ve denetlenen olarak iki türlü ilk öğretim okulu mevcuttur. Ulusal okullar (Sekolah Kebangsaan) Malayca ağırlıklı olarak eğitim verirken, Ulusal-tip okullar (Sekolah Jenis Kebangsaan) Çince ve Tamilce ağırlıklı eğitim vermektedir. Ortaokula başlamadan önce,6.sınıfta, öğrenciler "Ujian Pencapaian Sekolah Rendah" (UPSR) veya "İlköğretim Takdir Sınavı" adı verilen sınava girerler.
Ayrıca önceleri "Penilaian Tahap Satu (PTS - İlk seviye takdir) sınavı verilen başka bir sınavda yapılmaktaydı. Bu sınavla başarılı öğrenciler anlaşılması ve 4. sınıf atlanarak 3. sınıftan 5. sınıfa atlamaları sağlanmaktaydı. [11] Bu sınav 2001 yılında kaldırıldı.
Ortaokul ve Lise [değiştir] Ortaokul Toplam 5 sene olup, özel okulda okumak isteyen öğrenciler ilkokul sonrası yapılan (UPSR) sınavı sonuçlarına göre çeşitli özel liselere kayıt yapabilmektedirler. Devlet liselerine kayıt yapmak için sınava girmeye gerek yoktur. Bu okullardaki başlıca diller Malayca, Çince, Tamilce ve İngilizce'dir. Lise 4'den Lise 5'e geçmek için PMR sınavı vardır. 

Malezya Nottingham Üniversitesi
Üniversite harç parası ve üniversitedeki bütün masraflar projeden sorumlu hoca tarafindan karşılanır. Eğitim süresi Lisans için 3-8 sene, Mastır için 2-3 sene ve Doktora için 3 veya daha fazla senedir. Eğitim dili Mühendisliklerde %80 İngilizce, %20 Malayca, Sosyal Bilimlerde %50 İngilizce, %50 Malayca. Mastır ve Doktora egitiminin tamami İngilizce ile yapılmaktadır. Gerek Malezya'daki ekonomik şartların daha rahat olması, gerekse üniversitelerin genelindeki Kalite/Fiyat oranının yüksek olması ülkeyi üniversite eğitimi için daha cazip kılmaktadır. Son yıllarda Türkiye'den de Üniversite eğitimi almak için Malezya'yı tercih eden öğrencilerin sayısında artış olduğu görülmüştür.
Yabancı Öğrenciler  Malezya'daki yabancı öğrencilerin çogunlugunu Arap ülkelerinden gelenler oluşturur. Öğrenciler genellikle yaşlı ve eğitim seviyeleri düşüktür. Arap ögrencilerin çoğunluğunu Sudan ve Libyalılar oluşturur. Sudanlıların buyuk bir kısmı Malezya'dan burslu, yani üniversitedeki projelerde çalışır. Türkiye için şu anda danışmanlık adı altında birçok sahte ve yetersiz siteye rastlanmaktadır. Malezya'da öğrenim görmek isteyen öğrencilerin, danışmanlık şirketlerinin yetki belgelerini istemesi ve dikkatli olmaları tavsiye edilir.


Malezya krallıkla yönetilen ve çok partili demokratik sisteme dayalı bir konfederasyondur. Konfederasyonu oluşturan federal eyaletler de krallıkla yönetilir. Batı Malezya'da bulunan eyaletlerin krallarından biri dört yıllığına genel kral, yani "yüce başkan" seçilir. Ülke 31 Ağustos 1957'de yürürlüğe konan anayasayla yönetilmektedir. İki meclisli bir parlamenter sistem uygulanmaktadır. Birinci meclis 69, ikinci meclis 180 üyeden oluşur. Bu meclislerin üyeleri serbest genel seçimlerle belirlenir. Malezya Birleşmiş Milletler, D-8, İslam Konferansı Örgütü, Asya Pasifik Ekonomik İşbirligi, İngiliz Milletler Topluluğu ve Uluslararası Para Fonu gibi birçok uluslararası örgüte üyedir.


Malezya'da ulaşım gelişmiştir.Ülkede 64672 km Karayoluna karşılık 1801 km Demiryolu vardır.Su yolları da ülkede önemli yer tutar.7,296 km su yolu vardır.115 Havaalanına karşılık 1 Helikopter alanı vardır.Başlıca Limanları:Bintulu, Kota Kinabalu, Kuantan, Kuching, Kudat'dır. Malezya'nın hayatında su yolları önemli bir yer alır. Halkın çoğu, su yollarına veya deniz kıyısına yakın yerlerde oturur.Bazı yerler sık ormanlarla kaplıdır. Bu bölgelerde ilerlemek çok zordur.Bu sebeple su yolları, en kullanışlı ve en pratik ulaşım şeklidir.

   

   
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.