travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Moldova

Başkenti : Kişinev
Moldova
Dili : Moldovaca
Para Birimi

:

Moldova Leyi
Dini : Hristiyanlık, Musevilik, İslam
Önemli Şehirleri : Kişinev, Tiraspol, Beltiy, Bender,

Özet Bilgi
Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir doğu avrupa ülkesidir.
Moldova’nın Kuzey, güney ve doğusunda Ukrayna, batısında Romanya yer alır.Başkenti Kişinev dir. İçinden Prut ve Dniester nehirleri geçer .Moldova oldukça ılıman ve yağışlı bir kara iklimine sahiptir. Kışları ılık, yazları sıcak geçer. Ülkenin kuzey ve orta kısımları ormanlarla kaplıdır.
4.5 milyon civarındaki nüfusunun % 64’ünü Moldavyalılar, % 14’ünü Ukraynalılar, % 13’ünü Ruslar, % 4’ünü Türk asıllı Gagavuzlar meydana getirir. Ülkenin resmi dili olan Moldavca, Romencenin lehçelerindendir. Gagavuzlar kendi dilleri olan Gagavuzcayı kullanırlar. Başşehir Kişinev dışında önemli şehirleri Tiraspol, Beltiy ve Bender’dir. Ülkede okuma yazma bilmeyen yoktur. On yıllık bir temel eğitim programı uygulanır.

Mîlattan önce yedinci asırdan îtibâren İskitler, Sarmatlar, Galatlar, Traklar, Daklar ve Slavların yerleşim merkezi olan bölge, 12. asırda Macarların hâkimiyetindeydi. Karpat Dağlarında yaşayan Ulahlar, 1349’da Macarlara karşı ayaklandılar ve Moldovya’ya yerleşerek bağımsızlıklarını îlân ettiler. Bu devlet, kuruluşundan îtibâren çeşitli hücumlara mâruz kaldı. Leh, Macar ve Altınordu devletleri tarafından yapılan bu saldırılara karşı, Moldovya Devleti savunmada çok zorluk çekti.

On beşinci asrın başlarında Osmanlı akıncıları Moldovya topraklarına girdiler. 1455’te Fâtih Sultan Mehmed Hanın İkinci Sırbistan Seferi dönüşünde Moldovya Prensliği Osmanlı Devletine tâbi olmayı kabul etti. Osmanlı Devletinin hâkimiyeti altına giren bölgeye Boğdan ismi verildi. Üç asır boyunca Osmanlı hâkimiyeti altında kalan Moldovya’da 18. asırdan îtibâren Rus etkisi arttı. Osmanlı-Rus devletleri arasında önemli bir problem hâlini aldı. 1812 Bükreş Antlaşmasıyla bölge Rusya hâkimiyetine girdi. Moldovya, Birinci Dünyâ Harbinden sonra Romanya’ya bağlandı. 1924’te bölgeyi işgâl eden Rusya, Ukrayna’ya bağlı özerk bir cumhûriyet kurdu. İkinci Dünyâ Savaşında bölge yeniden Rumenlerin eline geçtiyse de savaşın sonunda Rusların geri aldığı topraklarda Moldovya Sovyet Sosyalist Cumhûriyeti kuruldu. Sovyet Sosyalist Cumhûriyetler Birliğinin dağılması üzerine 24 Ağustos 1991 bağımsızlığını îlân etti ve Moldovya olan adını Moldova olarak değiştirdi. Yeni cumhûriyet 1991 Aralık ayında Bağımsız Devletler Topluluğuna katıldı. Ruslar ve Ukraynalıların nüfus bakımından fazla olduğu Dinyester Irmağının doğusunda kalan bölgenin Rusya’ya bağlanmasını isteyen isyancılarla hükümet kuvvetleri arasında çatışmalar 1992 sonuna kadar devam etti. Ülkede hâlihazırda iç huzur sağlanmış değildir.
 
Kişinev
Kişinev
Moldova’nin baskenti Kisinev, Dinyester Nehri’nin kollarindan birinin kiyisinda, çok verimli topraklar üzerine kuruludur. Nüfusun çogunlugu Moldovalilardan (Romanlar) olusmasina ragmen Ukraynali, Bulgar, Gagouz, Rus, Alman ve Yunan gibi azinliklar da bulunmaktadir. Ülkenin gelenekleri ve kültürü de çok eski yüzyillara dayanmaktadir. Çevresinde büyük ve geliskin üzüm baglari bulunan sehirde, 12 bin dolayinda Müslüman nüfus olmasina ragmen, kentte cami bulunmuyor. Gagouz Türklerinin 8 bin kadari, Kisinev’de yasiyor
Diğer Bilgiler
Moldova Hakkında Bazı Bilgiler
Moldova için söylenecek ilk şey çok yeşil bir ülke. Özellikle yazın çok güzel bir havası var. Temiz, aşırı sıcak değil.
Moldovanın en önemli gelir kaynağı şarapçılık. Buna bağlı olarak yeme içme kültürü de çok gelişmiş. Çok güzel yemekler ve restaurant'lar var. Mısır unundan yapılan mamaliga ve domuz eti çok tipik bir Moldova yemeği. Turşular(Kırmızı domates), çorbalar (zama), peynirler moldova şarabı, şarap mahzenleri (brinzi), yumurtalar çok güzel.
Moldova'nın şaraplarının lezzeti tatmadan anlaşılamaz. Özellikle Cricova, Mileştii Miçi, Acorex, Purcari, Bostavan, Chateau Varteley, Dionysos en ünlü şarap üreticileri. Değişik Üzüm türleri de var. Codru, Negru de Purcari, Cahor gibi. Ayrıca köpüklü kırmızı şarap, vişne likörü, konyak ve balsam da çok güzel.
Ekim ayında bağ bozumu döneminde Ulusal Şarap Festivali yapılıyor. Bu dönem ülkeye girişte vize parası bile moldova şarabı, şarap mahzenleri alınmıyor moldova tatil.
Sokaklarda şarap sergileri ve şarap tadımları oluyor. Şarap tadımı için Mileştii Miçi'nin yer altındaki kavları çok büyük. Kavda hem fıçılarda hem de şişelerde şaraplar yıllandırılıyor. Galeriler 200 km'ye kadar uzanıyor, içinde araba ile dolaşılıyor.

Tarih
Avrupa’nın ayrılmaz parçası olan Moldova’nın tarihi, sarsıntı ve dramatik olaylar ile zengindir. Karpat-balkanî, merkezî-avrupa ve avro-asia gibi farklı kültürel ve tarihî akışları bölgesinde bulunarak, seneler boyunca protohindavrupa uluslarının, hatta hindavrupalıların da evvelki dallarının çeşitli kültürel adetlerini uyum içinde birleştirmiştir. Zamanla, bunlar, özel ve benzersiz özellikler kazanmıştır.

Moldova Cumhuryeti bölgesinde, avrupa genel-insani önemlerinin kapsadığı kültürel-tarihî önemi taşıyan çok sayıda (sekiz bin civarı) tarihî-arkeoloji anıtı bulunmaktadır. Moldova topraklarına çok daha eskiden yerleşilmiştir. Fazla sayıda arkeolojik kalıntıları, insanın bu topraklara yıllar önce (500 bin yıl civarı) yerleştiğini beyan eder.
M.Ö. V-IV. asırlar sınırı, eneolitic döneminde, en önemli kültürlerden biri oluşmakta, o zamanlardaki sanaat alanında benzersiz performansları ile anılan Kukuteni-Tripolie.
Geto-daçyalı uygarlığın dönemi, M.Ö. VI-I asırlar arası tarihe geçmektedir, bu da Moldova’nın tüm bölgerinde yaygınlaşmıştır. Daçya halkı, M.Ö. 105. yıldan başlayarak, İmparator Traian'ın Daçya zaferleri sonucu, romanize edilir ve kazananlardan Roma İmparatorluğu'nun dilini ve kültürünü edinir.
Romalı ordularının bu bölgeden geri çekilmesinden sonra (271 yılı, İmparator Aurelian’ın zamanında), ”göçen halklar” (Gotlar, Hunlar, Avarlar, Slavlar) dönemi başlar. Bu da, 1359 yılında moldovalı feodal devlet ile sonuçlanır, bunun da kurucusu I. Bogdan sayılır.
1812 yılında, Bükreş Rus-Türk Barış Antlaşması sonucu olarak, Moldova’nın Doğu kısmı, Prut ve Nistru nehirler arası bulunan Basarabia, Rus İmparatorluğu’na eklenmiş ve 1918 yılına kadar rus valiliği olarak kalmıştır.

1918 yılında Basarabia’daki devlet hükümetin yüksek makamı Sfatul Ţării, devletin Romania ile birleşmesine karar verir, bu durum da 1940 yılına kadar sürer ve 1939 yılındaki Ribbentrop-Molotov Paktı’nın sonucu olarak, Soviyetler Birliği tarafından eklenmiştir. SSCB’nin Özerk bölgesi olarak, XX. asırın son on yılına kadar devam etmiştir.
Merkez ve Doğu Avrupa ülkelerinde başlayan değişim sayesinde Moldova, 23 Haziran 1990 tarihinde egemenliğini, 27 Ağustos 1991 tarihinde de Devlet Bağımsızlığı’nı kazanmıştır. 2 Mart 1992 tarihinde Moldova Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler üyesi olmuştur.
 

Kültür
Moldova Cumhuriyeti Kültürü, geniş bir kültürel etkinliklerini kapsar: edebiyat, tiyatro, müzik, güzel sanatlar, mimari, sinema, yayıncılık, fotoğraf sanatı, tasarım, sirk, halk sanatı, arşiv ve kütüphaneler, yayımcılık, bilimsel araştırma, kültürel turizmi ve diğerleri.
Yorumlama Sanatı

Akademik konser etkinlikleri, üç konser kurumlar tarafından verilir:

 Ulusal Filarmoni "Sergey Lunkevich (2 konser salonu, senfoni orkestrası, koro şapel, halk müziği grubu);
 Organ Salonu;
 National Palace (Konser organizasyonu ve “Moldova-konser”: halk müziği ve halk oyunları, hafif müzik bantları).

Tiyatrolar
Moldova Cumhuriyeti’nde toplam 22 gösteri kurumu vardır: 18 drama tiyatrosu, bir opera ve bale tiyatrosu, bir etno-folk ve 2 kukla tiyatrosu vardır. 17 tiyatro başkentte ve 5 tiyatro diğer yerlerde bulunmaktadır. En önemli tiyatrolar, yurtdışı festivallerinde başarıyla katılır; yurtta uluslararası festivaller organize eder; Fransa, İtalya, ABD, Rusya, Japonya, Çin, Romanya ve diğer ülkelerde tur alır.

Güzel sanatlar
Moldova Cumhuriyeti’nde "Güzel sanatlar" terimi, üç tür içerir:
Boyama (anıtsal ve şövale)
Grafik (şövale, kitap, afiş, reklam veya diğer)
Heykel (plastik "en ronde-bosse", kabartma, yüksek kabartma, perspektif kabartma).

Son yıllarda, Moldova’da "kurmalar", "video-art", "kinetik heykel", "bilgisayar grafikleri", "dövme", "performans" v.b. oluşmaya başlamıştır.
Halk Sanatlarının, zengin çeşit ve türleri vardır. Çoğu, “dekoratif sanatlardır”: seramik, halk halı dokuması, geleneksel kıyafetler, taş ve ahşap çalışması, deri ürünleri, metal işleme, halk oyuncakları v.b.
Sergi salonları: Sergi Merkezi "Constantin Brâncusi", Moldova Ulusal Sanat Müzesi, özel sergi galerileri

Kültürel Miras
Moldova Cumhuriyeti’nde değeri önemli bir kültürel miras korunmuştur: arkeolojik evler, konaklar, kaleler, manastırlar ve kiliseler, anıtsal sanat işleri, anıtlar ve teknik tesisatlar, inşaat zincirleri: meydanlar, sokaklar, mahalleler, köyler ve kent merkezleri veya geleneksel mimarisi ile etnografik alanları.
Ülkenin mobil kültürel mirası, toplam 87 müzeden ibarettir: Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan 5 müze ve 7 şübe, 66 müze - yerel yönetim organlarına aittir. Bunların fonları; tarihi, ulusal ve evrensel kültür ile ilgili yaklaşık 700.000 adet miras içermektedir.
Moldova Cumhuriyeti arkeolojik mirası, önemli bir tarih için sanat eserleri ile zengindir. Paleolitik döneminden kalma heykel örnekleri bulunmuştur. Eneolitic döneminden kalma „Kukuteni-Tripolie” kültürü seramiği, Moldova Cumhuriyeti çeşitli bölgelerinde tespit edilmiş ve resimlerde bir mitoloji sunarak, tartışılmaz sanatsal yönü vardır

Gelenekler
Moldova Cumhuriyeti, zengin tarihli, çoğunlukla Moldovalı (Romenler) ve Ukraynalılar, Bulgarlar, Gagauzlar, Ruslar, Yahudiler, Çingeneler, Almanlar, Türkler, vb. birçok ulusal azınlıklar tarafından doldurulmuş bir Avrupa ülkesidir. Bu ülkede çokasırlı gelenekler muhafaza edilmiştir.
Farklılıklar olmasına rağmen, buradaki insanların en önemli kalitesi, misafirperverliğidir. Moldova'da her bir misafir büyük sıcaklık ile konaklanır: ev sahibi her zaman bir bardak güzel Moldova şarabı bulur, ev hanımı ise en güzel yemekler yapar. Misafirler, bayramı geçirmek için her evde olan geleneksel bir oda "Kasa Mare"ye davet edilir. Moldova’da bayramlar çok çeşitlidir. Herkes katılabilir. Örneğin, kış tatilleri, evden eve dolaşan ve Yeni Yılın gelmesini sevinçle haberdar eden çocuklar ve yetişkinler tarafından yapılan skeçler ve tebrik “Haitura” ile geçer. Herkes Noel Baba'nın hediye dolu bir kızak ile gelmesini bekliyor. Özellikle çocuklar bu buluşma için hazırlanıyor: farklı kostümler ve maskeler yapıyor, tiyatro sahneleri koyuyor. Aslında, bu dönemdeki geleneksel tarım takvimi bayramları, Hıristiyan bayramı - İsa'nın doğum günü, Noel ile denk gelir. Bir geleneksel bayram „Mărţişorul”, ilkbahar sembolüdür. Mart ayında herkes göğsüne doğanın yeniden doğuşunu ifade eden kırmızı ve beyaz renkli iki örgülü ip takar. Moldova’da bir halk dini bayramı Paskalya, lkbaharda kutlanır. İnsanlar, zengin bir masa için, önceden yiyecek ve şarap, paska ve boyalı yumurta hazırlar. Zamanla, yurtdışında boyalı Paskalya yumurtaları, bir el sanatı haline gelmiştir.

Bayram tatillerinde Moldova konukları, bir çeşit kültürel etkinliklere katılabilirler: konser ( "Mărţişor", "Cireşar", "Maria Bieşu davet eder" vb.), tiyatro ( "Biţei" vb.), "Bizim Dilimiz" Bağımsızlık Günü, şehir ve köy günleri kutlama etkinlikleri vb. Meyve günleri, şehir ve köylerde geleneksel fuarlar ile gerçekleştirilir. Bu etkinlikler sırasında yabancı turistler, folkloru ve geleneksel kostümleri yakından tanıyabilir.
Aile geleneklerini hatırlayalım: doğum ve nikah düğünleri, partiler v.b. Bunlar köylerimizde pek çok misafir ve hediyeler ile gerçek sahneler haline dönüşmüş. Kış günlerine özgü, şarkı ve dans müzisyenleri ile köylü gençlerin toplantıları Moldova’da gelenekseldir.
Haklı olarak, Moldova’da herhangi bir misafirin bir arkadaş olduğunu söylüyorlar.

Ulusal Mutfak Kültürü
Moldova, verimli ve güneşli bir toprağı, çalışkan bir halkı ile zengin bir ülkedir. Moldova doğası çok cömerttir: üzüm, meyve, sebze, et ve süt ürünleri, tahıllar ile zengindir. Verimli toprak ve geleneksel tarım yetiştiriciliği, ekolojik saf hammadde çeşitlerinin ekimini sağlar.
Moldova mutfağı, bölgesindeki diğer halkların geleneksel mutfağını etkilemiş, aynı zamanda Ukrayna, Bulgaristan, Gagoğuz, Rus mutfaklarından, geçmiş yüzyıllarda da Yunan ve Türk mutfağından öğeler almıştır.
Yerel mutfağın geleneksel yemekleri için kullanılan sebze çeşitlerinin bazıları: domates, acı biber, patlıcan, lahana, fasulye, soğan, sarımsak vb. Sebzeler, salata ve soslarda, pişirilmiş, buharlanmış, tuzlanmış veya salamura şeklinde olarak kullanılır; böylece, gerçek bir yemek sanatı elde edilir. Geleneksel mutfağına mısır ve mısır yemekleri özel bir renk katar: tahıl, çorbalar, gevrek, alkolsüz içecekler vb. En bilinen polentadır - bir mısır unu püresi ve tadı muhteşemdir. Polenta; biftek, peynir, kaymak vb. ile servis edilir.
Moldova mutfağında, özellikle sıcak yemekler ve aperatiflerde, et ürünlerinin özel bir rolü vardır. Popüler Tavuk çorbası, borş, güveç, kızartılmış domuz eti ve domuz pastırması, sığır eti köftesi, koyun eti mancası. Birçok et ve balık yemekleri ızgara kömür üzerinde yapılmaktadır. Bu çeşit ürünler genellikle önce sosta bekletilir. Hiçbir geleneksel bayram; sarma, răcitura (Gag.: Paça), tavuk suyunda el yapımı erişte v.b. olmadan geçmez. Moldova bayram masası, buğday unu yemekler ile dekore edilir: kek, börek, tartlar, meyveli, sebzeli ve fındıklı kuru pastalar vb.
Moldova’nın farklı bölümlerinde yerel mutfakları hakimdir: Doğu’da Ukraynalılar, borş tercih eder; Güney’de Bulgarlar, geleneksel bir sos – tavuk mancası, Gagoğuzlar ise, birçok baharatlar ile hazırlanan koyun çorbası ikram eder; Rus topluluklarında mantı popülerdir.
Moldova mutfağının geleneksel içecek çeşitleri şunlardır: meyve kompostosu, meyve suları ve alkollü içkiler: şarap, konyak, brendi, rakı vb.
Moldova’da bağcılık, bir asırlık geleneğidir. Ünlü Moldova şarapları, ülke dışında da bilinir. Onlar, farklı aromalı ve renkli olarak; sek, tatlı veya güçlü çeşitleri olduğu bilinir. Şarap için, Sovignon, Cabernen, Muscat gibi Avrupa üzüm çeşitleri ve de Feteaska, Siyah Rara, Moldova gibi Moldova üzüm çeşitleri kullanılmaktadır. Alkollü içecekler: rakı, brendi ve konyak, geleneksel yöntemler kullanılarak üretilmektedir. Moldova şarap imalathanelerinde şarap tattırımı organize edilir.


Din
Moldova Cumhuriyeti’nde iki dünya dinlerinin temsilcileri yaşamaktadır: Hıristiyanlar ve Yahudiler. Hıristiyanlar, 1800 topluluk; Yahudiler ise, 7 topluluk tarafından temsil edilmektedir. Bu bilgiler, Ortodoks Kilisesi’ne aittir. Ortodoks Hıristiyanlar, ülke nüfusunun yaklaşık %95 kapsamaktadır. Bunlara ait, 1.034 kilise, 36 manastır ve yaklaşık 5000 görevli (papazlar, dyakonlar, Kuretler vb.) ile 7 küçük manastır yerleşimi vardır.
Moldova Ortodoks Kilisesi (Moldova Metropolitanı), tüm Moldova ve Chişinău Mitropoliti Grace VLADİMİR tarafından yönetilir. Kilise; Chisinău, Edineţ ve Briceni, Cahul ve Lăpușna, Dubăsari ve Tiraspol, 4 piskoposluk olarak düzenlenmiştir. Bălţi’de bir papaz yardımcılığı etkinleştirilmiştir.
Dini personel, Chisinau İlahiyat Akademisi içerisinde İlahiyat Seminarı’nda (Chiţcani Manastırı - Noul Neamţ), Kız Ruhani Lisesi’nde (Suruceni Manastırı), Erkek Ruhani Lisesi’nde (“Naşterea Domnului” Manastırı - Zăbriceni) eğitim görmektedir.
Moldova Cumhuriyeti’nde, vicdan özgürlüğü ve din özgürlüğü anayasa (Madde 31) tarafından garanti edilmektedir. Herbir vatandaşın, eğer onun Anayasa ve yürürlükteki Kanun uyarınca ters değilse, özgürce herhangi bir biçimde, ayrı ayrı veya beraber, inancı yayma, özel veya genel olarak inanca girişme hakkı vardır.
 
Turizm
Moldova Cumhuriyeti, her ne kadar küçük bir alana sahip olsa da, her şeyden önce, bölge jeomorfolojik yönünden çeşitli peyzaj rezervasyonları veya Avrupa ve dünya değerinde eşsiz doğa manzaraları ve jeolojik anıtlar ile önemli turizm potansiyeline sahiptir. Son on yılda Moldova Cumhuriyeti turizmin; kırsal, şarap, kültürel, sağlık ve güzellik olarak öncelikli çeşitleri vardır.
Kırsal turizm
Bizim tarım topluluklarımız ve doğası güzel olan köylerimiz, doğanın koynunda dinlenmek isteyen turistler için çeşitli hizmetler sağlayabilir:

 Köy tipi geleneksel evlerde konaklama;
 Kırsal faaliyetlerine ve meşguliyetine istihdam imkanı;
 Kırsal folkloru, eğelenceler ve adetler ile aşinalık;
 Bu yöredeki uygulanan el sanatları ile aşinalık ve talep edenlerin el sanatları prosedürüne katılma imkanı;
 El sanatları ürünlerinin satış imkanı.

Şarap turizmi
Bizim üzüm bağlarımız, kırsal sektörün önemli bir konumudur. Yüzyıllardır Moldova'da üzüm ekimi ve şarap üretimi, zengin bir gelenek olarak oluştmuştur. Şu anda, ülkede 142 şarap fabrikası çalışır; 23 tanesinin koşulları, ziyaretçi ağırlamak için tasarlanmıştır. Burada turistler, şarap üretim ve şişelenme teknolojisi ile tanışabilir, tabii ki de hazır ürünün tadına bakabilirler. Ülkemizde üretilen şaraplar, kendi kalitesi ile uluslararası ünlülüğe sahiptir.
Moldova’da üzüm ekimi, en eski mesleklerden biridir. Moldova’nın üzüm bağlarından değerli şifalı ve diyet kaliteli zengin çeşitli sofralık yüzüm ve en seçkin tatları ile doğal şaraplar elde edilir. Herbir gelen ziyaretçi, Chardonnay, Pinot, Riesling, Cabernet, Aligote gibi Avrupa çeşitlerinden şarapların yanı sıra, Siyah Rara, Fetească, Plăvai gibi yerel kaliteli şarapları da takdir edebilir. Bu şaraplar isimleri, ya üzüm çeşitleri, ya da ülkenin haritadaki ünlü şarap imalathaneleri adını taşımaktadır: Purcari, Cricova, Ciumai, Romaneşti, Cojuşna, Mileştii Mici. Moldova şarapları; kraliyet masaları, lüks salonlar ve sergilerde takdir olduğu dünya üzerinde tanınmaktadır.
Ca ţară vitivinicolă, Republica Moldova oferă şansa selectării unor rute preferate, aşa încît turiştii pot vizita beciuri şi oraşe subterane, vinoteci, întreprinderi de prelucrare primară a vinului, de producere a şampaniei, divinului, heresului, balsamurilor etc. Fabricile de vinuri, în ansamblu, făcînd parte din ruta turistică “Drumul vinului în Republica Moldova”, prezintă o esenţială motivaţie de a ne vizita ţara. Ele constituie un mijloc de promovare a celui mai bun produs turistic autohton.
Cricova’da dünyanın en büyük şarap mahzeninde, gerçek bir yeraltı şehrin sokaklarında yürüyüş yapılabilir. Mahzenin toplam uzunluğu 100 km üzerindedir. Burada 3.000.000 dekalitre üzerinde en etkileyici şarap koleksiyonları ve geniş tatma odası bulunmaktadır. Buradaki şarap üreticilerine göre, "Kalite bir gelenektir". Moldova’da Cricova şarap mahzeni’ne gitmeyen turist azdır. Moldova şarap imalathanelerinin her birinde turistler, nezaket ve misafirperverlik ile karşılanır. Böylece, herkes için ona uygun şarabı seçmek için değerlendirme fırsatı vardır. Moldova’da tekrarlanan şarap yoktur. Örneğin, yıllar boyunca Mileştii Mici şarapları, yaklaşık 50 km uzunluğunda yeraltı taş konutlarında müthiş bir tat kazanırlar.
Cojuşna’da, bilenler bir Moldova halk dansının hassasiyetini ve dinamizmini anımsatan şarapları keşfedecektir.
Bu Tanrı şaraplarının gizemlerini öğrenmeyi isteyenler için Purcari veya Ciumai’da şarap tatmaları, gerçek bir Dernek oturumuna dönüşmektedir. Moldova’da unutulmaz bir tadı olan sert bir içkiye “konyak” denir. Bu içki, ta ki sabah çiğ tazelik kokusu, doğanın saflığı, kehribar parıltısı ve müthiş bir lezzet elde edilene kadar meşe fıçılarında bir süre bekletilir. Chişinau, Călăraşi, Bardar, Bălţi, Tiraspol veya Moldova’nın diğer şarap imalathanelerindeki konyak, Moldova şarapçıların becerisini onaylar. Şarap yolu, Moldova - dünya haritasında bir üzüm salkımını anımsatan tek ülkeyi daha iyi tanımak için yardımcı olacaktır!
Şarap fabrikaları, “Moldova Cumhuriyeti’ne Şarap Yolu” turistik rotasının bir parçası olarak, ülkemizi ziyaret etmek için önemli bir motivasyondur. Onlar, en iyi yerel turizmin teşvik aracıdır.


Kültürel turizmi
Moldova Cumhuriyeti, turizm için önem taşıyan zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Turistik devresine dahil olabilecek anıtlardan toplam 140 kültürel miras tespit edilmiştir. En ilk anıtlar, Geto-Dacia ve Roma surlarıdır.
Ortaçağ kale kalıntıları, çeşitli arkeolojik zincirleri, öncelikle Eski Orhei, mağara manastırları, konaklar ve köylü ev kalıntıları, turistler için dikkat çekicidir. Turistlerin ilgisini çekebilecek XIX. ve XX. yüzyılların iç mimari anıtların örneklerinin başkentte etkileyici bir sayısı vardır.
Moldova Cumhuriyeti’nde, sahip olduğu zengin koleksiyonu ile 87 müze falaiyet görmektedir. Buna ek olarak, çoğu özel mimarisi olan binalarda bulunmaktadır.
Ulusal turistik ürünün bir çekici noktası, ülkenin farklı bölgelerinde kültürlerin çeşitliğidir. Böylece Moldova Cumhuriyeti; gelenek, konuşulan dil, folklor, mutfak vb. milletler ve kültürler karışımını temsil eder. Ülkede belirli bölgesel gelenek ve kökenlerini yansıtan 880 üzerinde halk grupları vardır.

Sağlık turizmi
Moldova Cumhuriyeti Spa tesisleri, uluslar arası turistik Spanın bir parçasıdır.
Bu amaçla en ilgi görenler: “Bucuria-sind” - Vadul lui Vodă, “Codru” - Hîrjauca, Călăraşi ve özellikle “Nufărul alb” - Cahul.

Moldova Cumhuriyeti ilgi çekici noktaları
Doğal anıtlar: “O sută de movile” doğal rezervi, “Emil Racoviţă” mağrası, Ţaul parkı.
Muzeler: “Alexei Mateevici”, “Alexandr Puşkin”, “Constantin Stamati”, “Igor Vieru” müze-evleri, “Orheiul Vechi” Müze Kompleksi, Milli Etnografya ve Doğa Tarihi Ulusal Müzesi, Moldova Arkeoloji ve Tarihi Milli Müzesi, Halk Sanat Müzesi, “Dumitru Cara-Ciobanu” Milli Gagoğuz Müzesi.
Konaklar: “Zamfir Ralli Arbore” konağı, Manuc Bei Avcılık Kalesi.
Manastırlar ve kiliseler: Căpriana, Hîncu, Rudi, Saharna, Ţîpova, Curchi, Frumoasa, Cosăuţi, Japca. Biserica Adormirii Maicii Domnului din Căuşeni.
Şarap imalathaneleri: Cricova, Mileştii Mici, Purcari, Cojuşna
 
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.