travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Mozambik

Başkenti : Maputo
Mozambik
Dili : Portekizce
Para Birimi

:

Metical
Dini : Hristiyanlık,İslamiyet
Önemli Şehirleri : Beira ,Quelimane, Nampula, Pemba , Palma, 
Özet Bilgi
Mozambik veya resmi adıyla Mozambik Cumhuriyeti, Afrika'nın güneydoğusunda, Hint Okyanusu'na kıyısı olan ülke. Ülke; Tanzanya'nın güneyinde, Malavi ve Zambia'nın kuzey batısında, Zimbabve'nin doğusunda, Swaziland ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin kuzeydoğusundadır. Yüzölçümü 801.590 km²'dir. Malavi ile 1,569 km, Güney Afrika ile 491 km, Svaziland ile 105 km, Tanzanya ile 756 km, Zambiya ile 419 km, Zimbabve ile 1.231 km olmak üzere toplam 4,571 km. kara sınırı, tamamı Hint Okyanusu'na olmak üzere 2,470 km.'lik kıyı sınırına sahiptir.
Diğer Bilgiler
İklimi:
tropikalden subtropikale geçiş iklimi. Arazi yapısı: Kıyı ovaları, merkezde yüksek araziler, kuzeybatıda yüksek platolar, batıda dağlar yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği:Hint Okyanusu 0 m en yüksek noktası: Monte Binga 2,436 m Doğal kaynakları: Kömür, titanyum, doğal gaz, hidro enerji, tantal, grafit, gümüş, boksit.Arazi kullanımı tarıma uygun topraklar %4 daimi ekinler: %0 otlaklar, %56 ormanlık arazi, %18 diğer, %22 (1993 verileri) Sulanan arazi 1,200 km² (2000 verileri) Doğal afetler: Kuraklıklar, su baskınları, yok edici siklonlar Ülkenin önemli şehirleri; Beira, Quelimane, Nampula, Xaixai, Chimoi, Inhanbane, Pemba ve Tete'dir. Hint Okyanusu boyunca uzun ve ince uzanan ülkenin kıyı uzunluğu 2515 km'dir. Bu kıyıları limanların yanı sıra turistik sahillere sahiptir.
Komşuları : Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabve, Güney Afrika ve Svaziland'dır. Bu ülkelere gelen mallar genelde Mozambik limanlarından geçerek içeri girmektedir. İklimi okyanustan dolayı nemli ve sıcak tropikal bir iklimdir. Kuzeydeki Chimoi bölgesi rakımdan dolayı daha ılıman bir iklime sahiptir. Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 23,8 derecedir. Metre kareye düşen yıllık yağış ortalamasıysa, 1436,5 mm'dir. Nemli bir havası olan ülkenin ortalama yıllık nem değeri %75,1'dir.
Turizm
Mozambik, turizm açısından potansiyeli yüksek olan bir ülkedir. Ülkenin kuzey güney doğrultusunda uzanan Hint okyanusu kıyısındaki yaklaşık 2500 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi her yönüyle turistler için fırsatlar sunmaktadır. Temiz denizi ve uluslararası alanda ün yapmış dalış noktaları deniz turizmi sevenleri bu ülkeye çekmektedir. Başkent 'Maputo'da' 5 yıldızlı otel sayısı dörttür. 4 yıldızlı oteller de vardır. Med-cezir'in en güzel izlenebilen yerlerden biri Maputo'da 'Costa Do Sol' (Güneş Sırtı) mevkiindedir.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.