travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Namibia

Başkenti : Windhoek
Namibia
Dili : İngilizce (Resmi),
Almanca, Afrikaans
Para Birimi

:

Namibia Doları
Dini : Hristiyanlık  
Önemli Şehirleri : Windhoek, Swakopmund, Oshakati, Grootfontein
Özet Bilgi
Yönetim Biçimi: Cumhuriyet
Nüfus: 2,088,669
Yüzölçümü: 825,418 km2
Etnik Dağılım: Siyah %87.5, Beyaz %6, Melez %6.5
Yaşam Beklentisi: 42,77 yıl
Doğal Kaynaklar: Uranyum, Bakır, Elmas, Kalay, Kurşun, Tuz, Çinko, Kurşun, Gümüş, Tungsten, Doğal Gaz, Hidro-enerji
Tarım&Hayvancılık: Fıstık, Darı, Sorgum, Sığır, Karakul Koyunu, Keçi, Devekuşu, Balık (sardalya, hamsi, berlam balığı, istavrit)
Endüstri: Maden, Küçük imalathaneler


Namibia Cumhuriyeti, güney Afrika'da, Atlantik okyanusu kıyısında bir ülkedir. Kuzeyde Angola ve Zambia, Doğuda Botswana, ve güneyde Güney Afrika ile komşudur. 1990 yılında Güney Afrika'dan bağımsızlığını kazanmıştır. Başkenti Windhoek'tir. Namibia ülkesi, ismini Namib çölünden alır. Yüzölçümü 825.418 km2'dir.  Herbiri farklı bitki örtüsü ve coğrafi özelliklere sahip beş genel coğrafi bölgeye bölünmüştür. İklimi genelde kurudur. Ülkenin ortasında bulunan platoda, 250.000 nüfuslu başkent Windhoek bulunur. Ülkenin güneybatısındaki Namib Çölü, kıyı boyunca sıralanan kumullardan oluşur ve kuzeybatı kıyısında yer alan İskelet Kıyısı'na kadar uzanır. Başkent Windhoek dışında başlıca şehirleri, Walvis Körfezi ve Swakopmund limanları ile Oshakati ve Grootfontein'dir.
 
Windhoek
Windhoek
Ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Ülkenin ortasındaki Khomas bölgesinde bulunur. Nüfusu yaklaşık 280.000'dir. Windhoek'de, eskiden Herero'lar yaşardı. 19.yüzyılda Herero'ları yenen Namalar buraya yerleşmiştir. 1885 yılında Almanlar bölgeyi kontrol etmişlerdir ve 1892 yılında bu sömürgenin başkenti olmuştur. Güney Afrika'nın işgali sırasında da bölgenin başkenti olmuştur ve Namibia'nın bağımsızlığını kazandığı 1990 tarihinden beri de ülkenin başkentidir. Nama dilinde Ai-Gams, Herero dilinde ise Otjomuise adıyla bilinir. Her ikisi de bir zamanlar şehirdeki kaplıcalara atıfta bulunur. Windhoek ismi ise, Afrikaan dilinde, Rüzgar Köşesi anlamına gelmektedir.
Swakopmund
Swakopmund
Atlantik kıyısında, Windhoek'in 280 km batısında yer alır. Nüfusu yaklaşık 28.500'dür. Swakopmund bir sahil kasabasıdır ve Alman kolonyal mimarisinin bir örneğidir. 1892 yılında, Alman Güneybatı Afrika'nın ana limanı olarak kurulmuştur. Nama dilinde, taşan çamurlu suları yüzünden yakındaki nehire verdikleri, “Atık deliği” manasına gelen “Tsoakhaub” ismi, Alman yerleşimciler tarafından “Swachaub”'a çevrilmiş ve sonunda da nehrin ağzında bulunan bu şehire “Swakop Ağzı” yani “Swakopmund” adı verilmiş. Namibyalıların tatil için en çok tercih ettikleri şehir olan Swakopmund, aynı zamanda çeşitli değişik sporların yapıldığı bir merkez haline gelmiştir.
Cape Cross
Swakopmund'un 120km kuzeyinde bulunan Cape Cross'ta, her yıl Ekim-Aralık ayları arasında yaklaşık 100.000 nüfuslu fok kolonisinin üreme dönemidir. Haç Burnu anlamına gelen Cape Cross, ismini, Portekizli Diego Cao'nun 1486 yılında buraya diktiği taştan bir haçtan alır.
Twyfelfontein
Twyfelfontein'de, 2000'den fazla kaya üzerine kazınarak çizilmiş resim bulunur. 2007 yılında, UNESCO tarafından, Namibia'nın ilk Dünya Mirası olarak onaylanmıştır. Twyfelfontein'deki resimler, iki bin yıllık bir süreye yayılır. M.Ö. 1000 yıllarından önce yapıldığı tahmin edilmektedir. Resimler, bölgede yaşayan avcı-toplayıcı kabileler tarafından, ayin amacıyla yapılmıştır. Gergedan, fil, devekuşu, zürafa, insan ve ayakizi gibi şekiller kayaların üzerine kazınmıştır. Ayrıca, arkeologlar bölgededen, o döneme ait taştan eşyalar, kolyeler ve boncuklar çıkarmışlardır.
 
The White Lady
Beyaz Kadın, Namibia'nın en yüksek dağı olan Brandberg'de yer alan bir kaya resmidir. Bu resim, uzun zamandır arkeologlar için bir tartışma konusu olmuş ve kökenleri ve yapıldığı tarih hakkında çeşitli hipotezler öne sürülmüştür. Şu an ise, Buşmen'ler tarafından en az 2000 yıl önce yapıldığı kabul dilmektedir. Brandberg'de, mağaralara ve kayalara yapılmış 1000'in üzerinde Buşmen resmi bulunur. Beyaz Kadın grubu, Maack mağarasında bulunur ve birkaç insan ve antilopların resimlerini kapsar. Resmin bir çeşit ayini gösterdiği ve “Beyaz Kadın”ın bir şaman ve şifacı olduğu tahmin edilir. Resim, ilk defa 1918 yılında, Brandberg'i incelemekte olan alman kaşif ve topograf Reinhard Maack tarafından keşfedilir. Maack, mısır-akdeniz stiline benzettiği bu resmin kopyasını çizer ve Avrupa'da yayınlar. 1929 yılında, Maack'ın notlarını okuyan ünlü Fransız antropolog Henri Breuil, bu resim ve Girit'teki sporcu resimleri arasında benzerlikler keşfeder ve Brandberg'in Akdeniz bölgesinden gelen seyyahlar tarafından ziyaret edilmiş olabileceğini savunur. Resime “Beyaz Kadın” adını ilk defa Breuil verir. 1945 yılında Breuil, Brandberg'i ziyaret eder gerçek resmi görür ve teorilerini ilk önce Güney Afrika'da, daha sonra Avrupa'da yayınlar. Bu teoriler bir süre desteklense ve resmin Fenike kökenli olduğu iddia edilse de, daha sonra resmin, Brandberg'deki diğer resimler gibi Buşmen kökenli olduğu kabul edilir.
 
Kunene
Himba Köyleri
Himba'lar, Kuzey Namibia'da, Kunene bölgesinde, yaşayan yaklaşık 20.000-50.000 arası nüfusa sahip bir etnik gruptur. Göçebe ve doğal yaşayan bir halktır ve Herero'larla akraba olmakla beraber aynı dili konuşurlar. Sığır ve keçi beslerler. Çocuklara kadın bakar ve her kadın, başka bir kadının çocuklarına da bakar. Kadınlar, erkeklerden daha çok iş yapar ve çalışırlar(su getirmek, ev yapmak, inek sağmak vb.). Himba'lar az giysi giyerler fakat kadınlar güneşten korunmak için vücutlarını toprak, yağ ve otlardan yaptıkları bir karışımla sıvarlar. Kadınlar birbirlerinin saçlarını örer ve yine aynı karışımla sıvarlar. 1990 yılından beri, Himba'lar topraklarını koruyorlar ve vahşi hayatla iç içe yaşayarak kültürlerini devam ettiriyorlar.
 
Etosha
Etosha Ulusal Parkı, Namibia'nın kuzeybatısındaki Kunene bölgesinde yer alır. İlk başta 1907 yılında, Namibia bir alman sömürgesiyken kurulmuştur. O zaman, 100.000 km2'lik yüzölçümüyle dünyanın en büyük av alanıydı. Siyasi değişikliklerden dolayı, park şu an 22.270km2 yüzölçümüne sahip, fakat hala oldukça geniş ve önemli bir vahşi hayat koruma alanı. Parkın büyük bölümünü genellikle kuru fakat yazın biraz suyla dolan, Etosha tuzlası oluşturuyor. Özellikle suyla dolduğu yaz döneminde, bölgeye pelikanları ve flamingoları çekmektedir. Etrafındaki su kaynakları, tehlike altındaki siyah Gergedan ve yöreye özgü siyah impala antilopu da dahil olmak üzere çeşitli kuşları ve hayvanları bölgeye çeker. Bölgenin korunması için etrafına 850km'lik bir çit çevrilmiştir. Hayvanlar su çukurlarının yakınlarında yoğunlaşır ve otlarlar. Parkta, hayvanların gözlemlenmesini kolaylaştırmak ve turizmi arttırmak için 50 su çukuru yapılmıştır.
Caprivi
bölgesi, Namibianın kuzeydoğusunda bulunan, kuzeyde Angola, doğuda Zambia ve güneyde Botswana ile sınırlara sahip, göreceli olarak “dar”  bir coğrafi bölgedir. Bölge, Okavango, Kwando, Chobe ve Zambezi nehirleri ile çevrilidir. Bölgedeki en büyük yerleşim yeri Katima Mulilo'dur. 1890 yılında, İngiltere ile Almanya arasında yapılan bir anlaşmayla, o dönemde Almanya'nın sömürgesi olan Namibia'nın sınırlarına dahil edilmiştir ve anlaşmayı yapan Alman Şansölye Leo von Caprivi'nin ismini almıştır. Caprivi bölgesi, birçok nehire ve diğer bölgelere ulaşım imkanı verdiği için stratejik önem taşır. Caprivi, tropikal iklime sahiptir ve bataklıklardan, havzalardan, sulak arazilerden ve ormanlardan oluşur. Başta filler olmak üzere, 450'den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapar. Bölge aynı zamanda önemli bir kuş gözlemleme alanıdır. Namibia'daki kuş türlerinin %70'i burada bulunur.
Diğer Bilgiler
Tarih: Eski zamanlardan beri güney Afrika yerlilerinin yaşadığı bu topraklar, 19.yüzyıla kadar Avrupalılar tarafından keşfedilmemiştir. 1884 yılında Almanya sömürgesi olmuş ve Alman Güneybatı Afrika adını almıştır. Sadece Walvis Körfezi, İngiizlerin kontrolü altında kalmıştır. Birinci Dünya Savaşında, Güney Afrika tarafından işgal edilmiş ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra tek taraflı olarak ilhak etmiştir. 1966 yılında, bir gerilla grubu olan Namibia Halk Kurtuluş Ordusu, bağımsızlık savaşı başlatmıştır. 1988 yılında, Birleşmiş Milletler'in tüm topraklar için barış planı başlatmasıyla, Güney Afrika, Namibia'dan çekilmeyi kabul eder. Namibia 1990 yılında bağımsız bir cumhuriyet olur. Güney Afrika'da ırk ayrımcılığının bitmesiyle beraber, 1994 yılında Walvis Körfezi de Namibia'ya bırakılır.

Ekonomi: Namibia'nın ekonomisi, büyük ölçüde, GSYİH'in yüzde sekizini oluşturan madencilik ve imalata dayanır. Ekonomi paylaştıkları yakın tarih dolayısıyla ağırlıklı olarak Güney Afrika'ya bağlıdır. İthalatının %80'ini sağlayan Güney Afrika ile, daha yoğun nüfuslu olan kuzeydeki ülkeler arasında köprü konumundadır. Namibia'da işsizlik %30-40 arasındadır. Namibia, Afrika'da dördüncü en büyük cevher ihracatçısı olmakla beraber, dünyanın beşinci en büyük uranyum üreticisidir ve uranyum madenciliğine önemli yatırımlar yapılmaktadır. Ayrıca zengin elmas kaynakları bulunmaktadır. Bunun yanında, büyük miktarlarda kurşun, çinko, kalay, gümüş ve tungsten üretmektedir. Nüfusun yarısı çiftçilik ile geçinmekte ve çoğunluğu kendilerine yetecek kadar ürün yetiştirerek hayatlarını sürdürmektedir. Afrika'nın en fakir ülkelerindeki kişi başı gelirin beş katı kişi başı gelir olmasına rağmen, nüfusun büyük bölümü taşralarda yaşar ve kendi geçimini çiftçilikle sağlar. Dünyada en fazla gelir eşitsizliğinin olduğu ülkelerden biridir. Ülkede, özelleştirmelerle birlikte yeni yatırımlar beklenmektedir. Ayrıca, taşrada yaşayan işsiz halk için oldukça önemli olan, doğal yaşamı koruma alanları hızla gelişmektedir. Namibia'da çocuk işçiliğini kaldırma ve AIDS'liler ve hamilelere yönelik iş ayrımcılığını engelleme gibi konularda önemli programlar başlatılmış ve yasalar geçirilmiştir.

Halk: Namibia, 2 milyondan az nüfusu ile, Moğolistan'dan sonra dünyanın en az nüfus yoğunluğuna sahip ikinci ülkesidir. Namibia'lıların büyük çoğunluğunu Afrikalı Siyahlar oluşturur. Bunların yaklaşık yarısı Ovambo'lardır. Herero, Himba, Buşmen, Bantu, ve Nama'lar diğer önemli etnik gruplardır. Ayrıca daha az sayıda azınlık olarak melez gruplar olan Renkliler ve Baster'lar nüfusun %6,5'ini; Portekiz, Flemenk, Alman, İngiliz ve Fransız kökenli beyazlar ise nüfusun %6'sını oluşturur. Bu oranla, Güney Afrika Cumhuriyeti'nden sonra, bölgedeki en yüksek beyaz oranına sahip ülkedir. Beyazların büyük çoğunluğu Afrikaans konuşur ve Güney Afrika'daki beyazlarla neredeyse aynı kültürü paylaşırlar. Beyazların küçük bir kısmı, aileleri Alman kökenli oldukları için, Alman kültür ve eğitimiyle yaşarlar. Portekiz kökenlilerin ise neredeyse tamamı, eski portekiz sömürgesi olan Angola'dan gelmişlerdir.
1990 yılına kadar Almanca, Afrikaans (Güney Afrika Flemenkçesi) ve İngilizce, Namibia'da resmi diller idi. Namibia bağımsızlığını kazandıktan sonra, Almanca ve Afrikaans konuşan gruplar arasındaki çekişmeyi desteklememek için, sadece İngilizce resmi dil olarak kabul edildi. Namibia'lıların yarısı Oshiwambo dilini konuşur fakat en çok anlaşılan dil Afrikaans'dır. Genç jenerasyonlar ise daha çok İngilizce kullanılmaktadır.
En yaygın din, hristiyanlık olmakla beraber, Lüteryen kilisesi başı çekmektedir. Onun ardından ise katolikler gelir. Yaklaşık %10-20 arası yerli dine inanan bulunduğu tahmin edilmektedir. Halkın %3'ü ise müslümandır.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.