travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Saint Pierre ve Miquelon

Başkenti : Saint-Pierre
Saint Pierre ve Miquelon
Dili : Fransızca
Para Birimi

:

Euro
Dini : Hristiyanlık
Önemli Şehirleri : Langlade, Saint-Pierre, Miguelon

Özet Bilgi
Saint Pierre ve Miquelon, Atlas Okyanusu'nda, Kanada'nın doğu kıyılarında, Newfoundland'e oldukça yakın bir noktada bulunan adalar grubudur. En önemli iki ada Saint Pierre ve Miquelon'dur. Adalar, Fransa'nın denizaşırı topraklarındandır ve ikisi birlikte Collectivité territoriale de Saint-Pierre-et-Miquelon adı altında bir birlik oluştururlar. Her bir Avrupa Birliği vatandaşının Amsterdam Antlaşması uyarınca sahip olduğu serbest dolaşım hakkı, adaların Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Grönland'ın da seyahat alanına girmesinden dolayı bu adalarda geçerli değildir.
Diğer Bilgiler
Tarih
kımadalar 1520'de Portekizli José Alvares Faguendez tarafından keşfedildi. Adalarda kurulan ilk Fransız yerleşmesi (1604) küçük bir balıkçı köyüydü. Fransızlarla İngilizler arasında sürekli el değiştiren adalar, Paris Antlaşması (1814) gereğince 1816'da kesin olarak Fransa'ya verildi. Saint Pierre ve Miquelon 1946'da Fransa'nın denizaşırı toprağı (territoire d'outre mer) oldu. 1976'da ise Fransa'daki illerle (département) eşit statü kazanarak denizaşırı il (département d'outre mer) yapıldı. Ama bu statü Fransa'nın üyesi olduğu Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun (AET) gümrük yapısına uymadığından adalara Mayıs 1985'te toprak topluluğu (collectivité territoriale) adlı yeni bir statü verildi.
Ekonomi
Son 4 yüzyıl içinde adaların çevresindeli sular morina balıkçılığı için en uygun yerler olmuştur. Ancak aşırı avlanma nedeniyle Kanada bu sektörü durdurmak zorunda kalmış ve bugün bile adada balıkçılığa kota uygulamaktadır. Bağlı olunan Fransa yerine, Kanada'nın bunu belirlemesinin nedeni karasularının birbirlerine çok yakın olmasındandır. Saint Pierre ve Miquelon'da Fransa Hükûmeti'nin de yardımlarıyla ekonomik faaliyetleri canlandırmak ve çeşitlendirmek için büyük çalışmalar yapılmaktadır. Ülkede turizm, balık çiftlikçiliği, tarım ve yengeç avcılığı hızla gelişmektedir. 1948 yılında basılan iki metal para dışında adalılar her zaman Fransız para birimini kullanmışlar bugün de avro kullanmaktadırlar. 1990'lara kadar Fransız posta pullarını kullanırlarken bugün kendi pullarını basmaktadırlar. Fransa'dan adaya mektup ve havale işlemleri hava yoluyla yapılır. Fransa'ya bağlı olan posta kodları 97500'dür. En büyük dış satımı Amerika Birleşik Devletleri, Zambiya, Ekvador ve Fransa'ya yapar. Balık, deniz yumuşakçaları, tilki ve vizon derisi dışsatımda başı çeken ürünlerdir. En çok ithal edilen ürünler ise, yapı gereçleri, elektrik malzemeleri, yakıt, giyecek ve ettir.
Kültür
Adalıların ana dili Fransızca'dır fakat sözcükleri söyleyiş biçimleri daha çok Normandiyalılara benzer. Adada her yıl festivaller düzenlenir. Bunlardan en bilineni Bask Festivali'dir. Bu festivalin en büyük eğlencesi taş kaldırma yarışmalarıdır. Adada en yaygın spor hokeydir. Bir çok oyuncu bu adadan yetişmiş ve Fransa'ya gitmiştir. Birçok kez Fransa'yı olimpiyat oyunlarında bu adadan çıkan oyuncular temsil etmiştir. Saint Pierre ve Miquelon'da cadde ve sokak adları genelde kullanılmaz ve büyük bir bölümünün de zaten adı yoktur.
Ulaşım
Saint Pierre ve Miquelon'da demiryolu yoktur. 114 kilometre uzunluğunda karayolu ve 45 kilometre uzunluğunda döşenmemiş yol bulunur. Tek ve en büyük limanı Saint Pierre'dedir. Ülkede deniz ticareti yapılmamaktadır. Adalarda, biri 1.524 - 2.437 metrelik, diğeri ise 914 - 1.523 metrelik pisti olan iki havaalanı bulunur. Newfoundland ve Saint Pierre Adası arasında düzenli feribot seferleri yapılır. Havayolu ulaşımı Air Saint Pierre adındaki bir şirket tarafaından sağlanır. İki ada arasında uçuş seferleri bulunduğu gibi uçak ile birçok Kanada şehrine de ulaşım sağlanır.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.