travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Senegal

Başkenti : Dakar
Senegal
Dili : Fransızca
Para Birimi

:

Frank (XOF)
Dini : %92 Müslüman,
%6 Yerel inanç
%2 Hristiyan  
Önemli Şehirleri : Dakar, Touba, Saint Louis
Özet Bilgi
Senegal  resmi adıyla Senegal Cumhuriyeti  , Senegal Nehri'nin güneyinde, Batı Afrika'da yer alan bir ülkedir. Batıda Atlas Okyanusu 531 km, kuzeyde Moritanya 813 km , doğuda Mali 419 km, güneyde ise Gine 330 km ve Gine Bissau 338 km sınırı bulunan Senegal'in toplam sınır uzunluğu Atlas Okyanusu dahil 3171 km' dir. Yeşil Burun adaları Senegal kıyılarının 560 km ötesindedir.
Ülkenin başkenti Dakar'dır. Dakar ülkenin ve afrika kıtasının en batısında bulunan Cap-Vert yarımadasında kurulmuştur. Atlantik okyanusuna 531 km kıyısı bulunan Senegal'de tarihte çeşitli sömürge kolonileri kurulmuştur. Dakar'ın 300 metre açıklarında bulunan Gorée Adası 19. yüzyılda köle ticareti için kullanılmaktayken, günümüzde ise bir turizm merkezi olarak tüm dünyaya köle ticaretinin dehşetini göstermek için kullanılmaktadır.
Senegal Fransa'dan bağımsızlığını 4 Nisan 1960  tarihinde kazanmıştır.

Konum: Batı Afrika, Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında, Gine Bissau ve Moritanya arasında yer alır.
Coğrafi konumu: 14 00 Kuzey enlemi, 14 00 Batı boylamı
Haritadaki konumu: Afrika
Yüzölçümü: 196,190 km²
Sınırları: toplam: 2,640 km
sınır komşuları: Gambiya 740 km, Gine 330 km, Gine Bissau 338 km, Mali 419 km, Moritanya 813 km
Sahil şeridi: 531 km
İklimi: tropikal
Arazi yapısı: Genellikle alçak, inişli çıkışlı ovalar, güneydoğuda dağ eteği tepeler yer alır.
Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Atlas Okyanusu 0 m
Nüfus: 13,711,597 (Temmuz 2009 verileri)
Ortalama hayat süresi: toplam nüfus: 62.56 yıl
Ulus: Senegallı
Nüfusun etnik dağılımı: Wolof %43.3, Pular %23.8, Serer %14.7, Jola %3.7, Mandinka %3, Soninke %1.1, Avrupalılar ve Lübnanlılar %1, diğer %9.4
Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için verilertoplam nüfusta: %39.3
Dakar
Dakar
Dakar, Senegal Cumhuriyeti'nin başkenti. Batı Afrika'nın en batı ucundaki yarımada üzerinde yer alır. Afrika'nın en kalabalık şehirlerinden olan Dakar Senagal'in siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve dinî merkezidir. Milletlerarası hava ve deniz ulaşımında da önemli bir yere sahiptir. Yüzyıllardır Avrupa-Afrika-Amerika üçgenindeki deniz trafiğinde önemli bir kilometre taşı olmuştur.
 Dakar'da yaşayan halk çeşitli etnik gruplara mensuptur. Şehrin nüfusunun % 8'ini Avrupalılar oluşturur. Şehirde yaşayanların ancak dörtte biri Dakar doğumludur. 19. asrın sonlarında 2.000 olan şehir nüfusu günümüzde 2 milyonu aşmıştır.
Şehir nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman, % 8' ise Hıristiyan'dır. Dakar'da 1963 yılında inşa edilen Dakar Ulu Camii ile birlikte çok sayıda cami, mescid ve dini eğitim kurumu bulunmaktadır. Dakar çevresinde bulunan tarikat merkezlerini her yıl binlerce kişi ziyaret etmektedir.
Dakar'a ilk gelen Avrupalı güç Portekizlilerdi. 1444 yılında Portekizlilerin Gorée Adası üzerinden ticarete başlamasıyla birlikte bir köy kurulur. Portekizlilerden sonra Hollandalılar en son olarakta Fransızlar bölgeyi ele geçirdi. 1862 yılında inşa edilen liman şehrin önemini daha da arttırdı ve Avrupalı tüccarlar Dakar'a yerleşmeye başladı. Fransızların burada inşa ettiği deniz üssü şehrin askeri yönden de önemini arttırdı. 1909 yılında Osmanlı Devleti Dakar'da fahri bir başkonsolosluk kurdu. 1924 yılında açılan Bamako Dakar demiryolu şehrin ticari önemini daha da arttırdı.
Dakar uzun süren Fransız sömürge yönetiminin ardından kısa bir süre Mali Federasyonunun, 20 mayıs 1960 tarihinden itibaren ise Senegal Cumhuriyetinin başkenti oldu.
Goree Adası
Gorée Adası , Senegal'in Dakar şehrinin 19 idari bölgesinden birisidir. Ada 0.182 km2 lik yüzölçümüyle Dakar ana limanının yaklaşık 2 km batısında bulunmaktadır.
31 Ocak 2005 resmi tahminleri itibariyle nüfusu 1056 kişidir. Gorée Dakar'daki 19 idari bölgedeki en az nüfus yoğunluğuna sahip bölgedir.

Gorée Adası köle ticaretinde çok önemli bir yere sahipti çünkü Afrika'nın içlerine kadar uzanan yolların ve nehirlerin kesişim noktasında yer alıyordu. Köleler adadaki mahzenlerde tutulur ve gelen gemilerle gönderilirlerdi. Ada günümüzde köle ticaretinin dehşetinin gözler önüne serilmesi için, turizme açılmış ve kölelerin saklandığı mahsenler, yemek yedikleri kaplar, bileklerine takılan pırangalar gibi şeyler sergilenmektedir.
Gorée'de Cap-Vert yarımadasına bakan küçük bir liman vardır. Uzunluğu 900 metre genişliği ise 350 metredir. Neredeyse içme suyundan yoksun olan Gorée'de avrupalılar gelmeden önce yerleşim yoktu, Portekizliler 1450 yılında küçük bir taş kilise (St Charls Kilisesi) inşa etmiş ve ada mezarlık olarak kullanılmaya başlanmış.
1780-1784 yılları arasında Afro-Fransız bir ailenin inşa ettiği bilinen Kölelerin Evi (İngilizce: Gouse of Slaves) adanın en ünlü yapısıdır. Bu bina bir turizm merkezi olarak köle ticaretinin ayrıntılarını göstermektedir.
Fransa 1677 yılında adadaki kontrolü kazandı, Fransa-İngiltere savaşları sırasındaki kısa süreli İngiliz işgalleri hariç ada 1960 yılına kadar sürekli Fransa'da kaldı.
Gorée'de ticaret idari olarak başkent St. Louis ve Senegal Kolonisine bağlıydı. Adada köle ticareti hariç balmumu, deri ve tahıl takas edilirdi. Adanın nüfusu birkaç özgür Afikalı, 1500 civarında köle ve bazende birkaç Avrupalı olurdu. Gorée Fransızlar için Afrika kıyılarının giriş noktası oldu. 1848 yılında Fransa'da köleliğin kalkmasının ardınan ada köle ticaretindeki rolünü kaybederek deniz güvenliği için ileri bir karakol olarak kullanılmaya başlandı.


Dakar Rallisi
Dakar Rallisi (kısaca "Dakar"; eski adıyla "Paris Dakar Rallisi", şu an "Lizbon Dakar Rallisi"), Amaury Sport Organisation tarafından her yıl düzenlenen prestijli yol dışı yarışı. Yarış amatör ve profesyonel yarışçılara açıktır, amatörler toplam katılımın %80'ini oluşturmaktadır.

İsmine rağmen, bir ralliden çok yol dışı dayanıklılık yarışmasıdır. Parkur, çok kötü durumdaki yollar veya yol olmayan alanlardan geçmekte, yarışan araçlar da rallilerdeki değiştirilmiş sedanlar yerine gerçek yol dışı araçlarından seçilmektedir. Özel etapların çoğu yol dışı, kumluklar, çamurlu alanlar, kayalıklar gibi yerlerde yapılmaktadır. Her etapta kat edilen yol birkaç kilometre ile birkaç yüz kilometre arasında değişir. En uzun etap 800 Km.den fazladir.17 Etaptan olusur. Yarisma macera arayanlar icin bulunmaz bir firsat gibi görünsede bircok tehlikeler ve kazalarida göze almak gerekmektedir yarismanin basladigi 1978 yilindan buyana 30 yil icerisinde 56 kisi hayatini kaybetmis, bircok insanda sakatlanmistir.
Touba
Touba
Touba Senegal'in merkezi şehirlerinden bir tanesidir. Bu kutsal şehrin kurucusu Şeyh Aamadu Bàmba Mbàkke ve onun mezarının hemen yanına bir camii inşaa edilmiştir. Camii 1963 yılında tamamlanmıştır.
Shaikh Aamadu Bàmba Mbàkke, yaygın olarak bilinen adıyla "Cheikh Amadou Bamba" (1853-1927)'nın Touba şehrini büyük bir ağacın altına kurduğu söylenir. Arapçada ṭūbā 'nın anlamı "saadet" veya "mutluluk" anlamına gelmektedir, ayrıca ṭūbā İslam geleneğinde cennetteki ağaç anlamında da kullanılır.

Aamadu Bàmba Touba'yı 1887'de buldu. Bu kutsal yer camii yapmak için vahşi doğada izole edilmiş bir yerdi. Sonunda camii 1963 yılında bitirildi ve camiinin halka açılışından sonra şehir hızla büyüdü: 1964 yılında nüfus 5,000'in altındaydı fakat 2005 yılında Touba'nın nüfusu tahminin olarak 475,755'dir. Touba Dakar'dan sonra Senegal'in en büyük kentsel yaşam alanıdır.

Touba Merkez Camii Afrika'nın en büyük camiilerinden bir tanesidir. Camii 1963 yılında bitirilmiş olmasına rağmen günümüze kadar sürekli genişletilmiş ve süslenmiştir. Camii'de beş minare, üç büyük kubbe ve Aamadu Bàmba'nın mezarı bulunmaktadır. Camii'nin 87 metre yüksekliğindeki merkez minaresindeki Fall'ın Lambası, Senegal'in en büyük anıtlarından birisidir. Anıt adını Aamadu Bàmba'nın müridlerinden Şeyh Ibrahima Fall'dan almıştır.
saint Louis
saint Louis
Senegal Cumhuriyeti, Senegal Nehri'nin güneyinde, Batı Afrika'da yer alan bir ülkedir St Louis, Senegal’in St Louis bölgesinin başkentidir. Senegal’in kuzeybatısında yer alan şehire Senegalliler Ndar derler. Şehir Senegal Nehri’nin ağzında bir adanın üstünde konumlanır. Senegal’in eski Fransız  Koloni Merkezi olan St Louis, Unesco Dünya Mirasını Koruma Listesi’nde yer almaktadır.

Düzenli şehir planı, rıhtım sistemleri ve karekteristik koloniyel mimari yapısı ile Goree Adası gibi St. Louis de farkını ortaya koyan bir şehirdir. Repentigny, Anne-Marie Javouhey, Blanchot, Pierre Loti gibi isimleri olan cadde ve sokakları sizi geçmişe götürecek. Şehir, şeker üretimiyle de adını duyurmuştur.

 
Uluslararası müzik festivalleri, kültürel aktiviteler ve diğerlerinden ayrılan karakteristik özelliklerinden dolayı bu şehir, her yıl hatırı sayılır sayıda turist çeker. Afrika’nın en önemli caz festivali St Louis’de gerçekleşmektedir.

Faidherbe Köprüsü, St Louis adasını kara parçasına bağlayan, 507 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde metalden yapılmış bir köprüdür. 19. yüzyıla kadar şehre ulaşım teknelerle gerçekleşiyordu. 1897 yılında yapılan köprü, gemilerin geçebilmesi için 90 derece dönebilen bir bölmeye sahip… Köprünün inşası Eyfel kulesinin tasarımcısı Gustave Eifell’e atfedilmiş. Bir iddiaya göre, köprünün metal kısımları Romanya’daki bir köprü için dizayn edilmiş ama sonra bir şekilde bu köprü için kullanılmış.


 
Köprüyü geçince bölgenin idari binalarıyla karşılaştığınız bir alana geleceksiniz. Kalın duvarlarla çevrilmiş, eskinin izlerini taşıyan Mille Lacroix Caddesi’ni göreceksiniz. Köprüden batıya doğru gittikçe, gölge bir meydana geleceksiniz. Bu meydanda şehrin festivalleri ve çeşitli aktiviteleri yapılıyor. Meydanın kuzey ve güneyi birbirinin eşi olan iki yapıyla çevrelenmiş. Bu iki yapı eskiden askeri garnizonlar için kullanılıyormuş. Bu meydanın her iki tarafında adanın iki bölgesiyle karşılaşırsınız, Sindone ve Lodo. Güzergah boyunca eski binaları ve şehrin tipik karakterini gözlemleyebilirsiniz. Güney tarafına giderseniz, Avrupalıların yerleşim bölgelerinin ilk kısmını görebilirsiniz. Bu bölgeye kertian da deniyor (Hıristiyan kelimesinden türemiş), burada 1828 yılında yapılan Batı Afrika’nın ilk katedralini (neoklasik yapısını) görebilirsiniz.

Batıya doğru giderken aynı hizada, 1841 yılında yapılmış olan Rahipler Okulu(Ploërmel Monks)nu göreceksiniz. İlerlerken, demir balkonları ve zengin işlemeleri ile eskiden yönetim merkezi olan bugün Kültür Merkezi binası dikkatinizi çekecek. Tahta kapısından içeri girdikten sonra gene tahta olan renkli tavanlarını görebilirsiniz.

Adanın güneyine doğru gittikçe, anıtsal merdivenleri, dairesel ve simetrik kanatları ile bugün maliye hizmetleri veren eski rahibe manastırı Saint Joseph de Clunny’yi göreceksiniz. Bu bina, St Louis’in en ilginç orijinal yapılarından biridir. Adanın güney burnuna gelmeden, 1840 yılında ilk Hristiyan mezarlığı yanında halk hastanesi olarak yapılan ve daha sonra kızlar okulu olan Ameth Fall High School isimli okulu görebilir, görkemli avlusuna hayran kalabilirsiniz. Mimari olarak da oldukça güzel bir yapıdır. Hemen bu yapının yanında ise,  1954 yılında Kara Afrika’nın Fransız Enstitüsü olan, bugün ise önemli bir kütüphane olarak kullanılan Senegal Doküman ve Araştırma Merkezini göreceksiniz. Kütüphanenin arşivi oldukça zengindir. Ayrıca burada gene görmeniz gereken bir müze ve sanat galerisi vardır.

 
Diğer Bilgiler
Bölge genelinde bulunan arkeolojik bulgular, Senegal'de tarih öncesi çağlarda da yerleşim olduğunu göstermektedir. Senegal'in bilinen ilk sakinleri Takruriler'dir, 11. yüzyılda ise müslümanlığı kabul etmişlerdir. Portekizlilerin 15. yüzyılda Senegal Nehri kıyılarında bazı kolonileri vardı ve ilk Fransız yerleşimi 1659 yılında St Louis'de yapıldı . Ülkenin kuzey batısında bulunan St Louis kenti Fransız Batı Afrika Sömürge Kolonisinin başkentiydi, 1902 yılında ise başkent Dakar'a taşındı.
İngilizler çeşitli zamanlarda Senegal'e sömürge amacıyla saldırdı fakat 1840 yılında Fransa Senegal'i feth etti ve 1895 yılında Fransız Batı Afrika Kolonisinin bir parçası haline getirdi. Senegal 1946 yılında Fransız Batı Afrika Kolonisinin diğer parçaları ile birlikte Fransanın deniz aşırı topraklarından birisi oldu. 1960 yılının başlarında Mali ile birlikte federe bir federasyon oluşturdular fakat bu federasyon 4 ay içinde çöktü.
Stratejik olarak önemli bir yerde olan Senegal 4 Nisan 1960 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte Afrika siyasetinde önemli bir rol oynadı. %90'ı siyah ve müslüman bir millet olarak islam-afrika dünyası arasında diplomatik ve kültürel bir köprü olmuştur.
Bağımsızlığını kazandıktan sonra Senegal, Fransanın nüfuzu altında demokratik hayatına girdi. Léopold Sédar Senghor ilk devlet başkanı oldu ve 1963 yılındabir ihtilal teşebbüsü atlatıldı [4]. 1981 yılında gönüllü olarak emekliliğine kadar Senghor ülkenin siyasi hayatı üzerinde çok önemli bir rol oynadı. Senghor'dan sonra devlet başkanı Abdou Diouf oldu.
Abdou Diouf 1981 ve 2000 yılları arasında devlet başkanlığı yaptı. Diouf daha geniş alanlarda siyasi katılımı sağladı ve ekonomide devlet katılımını azaltmaya çalıştı, diğer gelişmekte olan ülkelerle ilişkilerini güçlendirdi. Zaman zaman iç siyaset üzerinde sıkıntılar yaşadı sokakta şiddet, sınır gerginliği ve Casamance güney bölgesinde şiddetli ayrılıkçı hareketler oldu. Yine de, demokraside kararlılığını sürdürdü ve insan haklarını güçlendirdi. Diouf cumhurbaşkanı olarak dört dönem görev yaptı.
1999 yılında uluslararası gözlemcilerin özgür ve adil gürdüğü bir seçimde muhalefet lideri Abdoulaye Wade, Diouf'u mağlup etti. Senegal, bir siyasi partiden diğerine barışçıl bir geçiş yaşadı. 30 Aralık 2004 günü Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade Casamance bölgesindeki ayrılıkçı grub ile bir barış antlaşması imzalamak istediğini duyurdu ancak uygulama aşamasına bir türlü geçilemedi. 2005 yılında müzakerelere hız verildi fakat halen bir sonuca ulaşılamadı.
 Senegal'de ekili alanların önemli bir bölümü yerfıstığına ayrılmıştır. Bundan başka darı, pirinç, pamuk ve şekerkamışı yetiştirilir. Bol miktarda balık avlanır. En gelişmiş sanayileri yerfıstığı yağı işleme ve balık konserveciliğidir.
1973 yılında Senegal ve diğer batı afrika ülkeleri Batı Afrika Ekonomik Topluluğunu (ECOWAS) oluşturdu. Petrol ve Senegalin en büyük ihraç ürünü olan yer fıstığının [5] fiyatlarının yükselmesi sebebiyle 1970'li yıllarda ekonomide kötü dalgalanmalara sebep oldu, bundan dolayı Senegal turizm ve balıkçılık gibi yeni endüstrilere yönelmek zorunda kaldı.
Ülke için en önemli döviz getirici kalemler arasında turizm sektörü sayılabilir. 1970’li yıllarda başlayan süreç önemli bir döviz getirici kalem olmuştur. Dakar, Thies ve Ziguinchar turizmde hareketliliğin yaşandığı bölgelerdir. Gelen turistlerin çoğunluğu Avrupalı, yarıdan fazlası ise Fransız’dır.
Casamance Bölgesinden Bir Peyzaj ;Güneydoğusu dışında, Senegal oldukça düz ve alçak bir ülkedir. İklimi çok sıcaktır. Kuzeyde sakızağacı ve mimoza, Senegal Irmağı vadisinde de arapzamkı çıkarılan akasya ağaçları yetişir. Orta kesimi çöl gibi kumluk bir alandır. Güneyi ise tropik bitki örtüsüyle kaplıdır. Ülkede yaşayan yabancıl hayvanlar arasında en önemlileri maymun, antilop, aslan ve sırtlandır. Akarsularda timsah, suaygırı ve kaplumbağa bulunur.
Senegal'in başkenti Dakar'daki pembe göl bakteriler hariç hiçbir canlının yaşayamayacağı kadar tuzludur.
Hava Taşımacılığında Dakar Léopold Sédar Senghor International Airport, Batı Afrika hava ulaşımında önemli bir yere sahiptir. İç havayolları olan Air Senegal International Dakar’dan Senegal’in diğer şehirleri yanında uluslararası alanda da gittikçe büyüyen bir şekilde Afrika’nın diğer bölgelerine ve Fransa’ya uçuşlar gerçekleştirmektedir. Diğer taraftan, bir çok bölgesel havayolu Dakar’a uçuşlar gerçekleştirmektedir. Turkish Airlines,Ivorian Airlines, Royal Air Maroc, TunisAir, AirMauritanie, Air Cap Vert, Gambia International, Air Algerie, Air Gabon, Cameroon Airlines, Air Guinea Paramount, Air Burkina bunlardan en önemlileri olarak söylenebilir. Ayrıca, Avrupa’dan Dakar’a Air France, SN Airlines, Alitalia, TAP ve Iberia Airlines uçuşlar gerçekleştirmektedir.
Dakar-Bamako(Mali) arasında trenle seyahat etmek mümkün olmakla beraber eski teknoloji ve bozuk raylardan dolayı gecikmelere sıklıkla rastlanmakta ve çok kalabalık olmaktadır.
Birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi, Senegal halkının etnik kökenide çeşitlilik göstermektedir. Senegal nüfusunu oluşturan birçok etnik grup vardır, bunların  %43,3'ü Wolof, %23,8 Pular, %14,7 Jola, %3 Mandinka, %1,1 Soninke ve %1 Avrupalı ve Lübnanlıdır. Birkaç küçük etnik grupta nüfusun kalan %9,4'ünü oluşturur. Ülkenin %92'si Müslüman, %2'si ise Hristiyandır, yerli dinler ise geri kalan 6'sını oluşturmaktadır. Ülkenin resmi dili Fransızcadır fakat birçok kişi Wolof, Pulaar, Jola veya Mandinka gibi yerli dilleri de konuşmaktadır.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.