travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Singapur

Başkenti : Singapur
Singapur
Dili : Çince, Malay, Tamil, İngilizce
Para Birimi

:

Singapur Doları
Dini : Müslüman, Hristiyan, Hindu, Sikh, Taoist, Konfüçyanist  
Önemli Şehirleri : Singapur 

Özet Bilgi
Singapur Cumhuriyeti, Malay Yarımadası'nın güney ucunda, Ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada devletidir. Kuzeyde Malezya'nın Johor Eyaleti, güneyde ise Endonezya'nın Riau Adaları ile çevrili, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir.
Konum: Güneydoğu Asya, Malezya ve Endonezya arasında adalar
Coğrafi konumu: 1 22 Kuzey enlemi, 103 48 Doğu boylamı
Haritadaki konumu: Güneydoğu Asya
Yüzölçümü: 647.5 km²
Sınırları: 0 km
Sahil şeridi: 193 km
İklimi: tropikal
Arazi yapısı: alçak
Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Singapur Şeridi 0 m
en yüksek noktası: Bukit Timah 166 m
Nüfus: 4,657,542 
Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 80.17 yıl
Ulus: Singapurlu
Nüfusun etnik dağılımı: Çinli %76.7, Malay %14, Hintli %7.9, diğer %1.4
Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler toplam nüfusta: %93.5
Singapur
Singapur
Ekvatorun yalnızca bir derece kuzeyinde yer alan Singapur, Asya ve Avrupa kültürlerinin egzotik bir karışımını sunan modern ve kozmopolit bir şehirdir. Yıl boyunca hava sıcaklıkları 27 -30 derece arasında değişmektedir. Singapur'un kültürü, geçmişindeki sömürge döneminin ve kültürel çeşitliliğin izlerini taşır. Singapur, Tayland ve Malezya'dan Sonra güney Asya'nın en çok ziyaret edilen Üçüncü turizm merkezidir. Her yıl ülkenin belli başlı festivallerinin kutlandığı tarihlerde sokaklarda gece ve gündüz devam eden danslar ve sokak performansları sergilenir.
Singapur'da Eğlence
Singapur da Orchard Streetta gezip dolaşırken, bir yanda küçük objeler satan dükkanlar bir yanda bar ve kulüpleri ile eğlenceli caddelerden sadece biridir. Sentoza İsland ise kentin karşısındaki küçük bir adada kurulan eğlence merkezidir. Disneyland'ın Singapur tarzı olan eğlence merkezinde her yaştan insanın eğlenebileceği bir yerdir.
Singapur'da Damak Zevki
Singapur da tropikal tatlar, değişik soslarla bezenmiş yemeklerin tadına bakmalısınız. Singapur da, her yerde her ülkenin mutfağını bulabilmeniz mümkün. Keyifle yemek yemek için özellikle Singapur Nehri'nin kıyısını tercih edebilirsiniz; bir yanda yeşil bir doğa, bir yanda nehir manzarası "değmeyin keyfinize" Singapur da yemek, için genellikle "deniz ürünleri merkezi" ya da Çin meydanı merkezi" diye adlandırılan çeşitli sokaklarda, bu isimlerde merkezler vardır. Burada aradığınız her türlü, yemek tarzını kolaylıkla bulabilirsiniz.


Singapur, küçük, düzenli, sevimli ve çok temiz bir ülke... Çevre temizliğine çok dikkat ediyorlar, yollara sigara izmaritini atmanın bedeli bile çok ağır.
Singapur; göklere uzanan gökdelenleri, değişik yapıları, Singapur Nehri ve Singapur Limanı ile gezilmeye değer yerler arasındadır. Doğaya ve hayvanlara çok düşkün olan Singapur halkı, bu sevgilerini içlerinde tutmayı bırakmış ve çok güzel hayvanat bahçeleri, parklar ve tabii ki de orkide bahçeleri oluşturmuşlardır. Böylece hem kendileri için bir görsel şölen hazırlamışlar, hem de turistleri bu ülkeye çekmeyi başarmışlardır.
Sentosa Adası: Bu adaya "Faber Tepesindeki" teleferikle ulaşabilirsiniz. Adaya giden yoldayken göreceğiniz manzara sizi büyülemeye yetecektir. Sentosa Adası yemyeşil bir cennet gibidir adeta. Bu adada büyük bir hayvanat bahçesi olmasına karşın etrafta özgürce uçan kuşlar, maymunlar ve birçok sevimli hayvanla karşılaşmanız mümkün.
Sanki denizi yarmışsınız ve onun içinde yürüyormuşsunuz gibi bir duygu yaşamak istemez miydiniz? Öyleyse "Akrilik Akvaryumunu" görmelisiniz.
Ulusal Orkide Galerisi:
Rengarenk mükemmel görüntüleri olan ve ülkemizde çok pahalıya satılan orkidelerin bu galeride 60 binden fazla çeşidini bir arada görmek adeta büyüleyici...
NE ALSAK?
Ana Cadde (Orchard Road): Singapur'un çok meşhur olan bu caddesi alışveriş tutkunlarını büyüleyecek türden, caddede çok şık mağazalar bulabilirsiniz. Singapur';un kendi gibi küçük ve sevimli ara sokaklarında gezerken küçük mağazalardan çok hoş ve ülkeye özgü objelerden satın alabilirsiniz.
Orkide çiçeğini satmak için farklı bir ticaret yöntemi oluşturan Singapurlular, özel bir madde ile orkide çiçeğini kaplayıp rengini bozmadan mücevher haline getiriyorlar. Kendinize ve sevdiklerinize Singapur'dan alacağınız en güzel hediyelerden bir tanesi bu takılar olabilir.
Singapur';a özgü olan diğer bir şey ise, siyah incisidir. Ülkede çıkan safir, zümrüt gibi değerli taşlardan takı haricinde, vazolar, tablolar ve birçok objelerde satılmaktadır.
"Sim Lim Tower" adı verilen ve bir hana benzeyen yerde aradığınız her türlü elektronik eşyayı çok uygun fiyata bulabilmeniz mümkün. Eğer Singapur'da büyük bir alışveriş merkezi arıyorsanız "Takashimaya" adı verilen alışveriş merkezinde birçok kaliteli mağazayı bir arada bulabilirsiniz.
Alışveriş için küçük bir uyarı; Alacaklarınız için çok dikkatli pazarlık yapın, ticarete çok fazla kafası çalışan Singapur halkı cebinizdeki bütün parayı alabilir.
EĞLENCE ZAMANI
Singapur da "Orchard Streetta" gezip dolaşırken, bir yanda küçük objeler satan dükkanlar bir yanda bar ve kulüpleri ile eğlenceli caddelerden sadece biridir. "Sentoza İsland" ise kentin karşısındaki küçük bir adada kurulan eğlence merkezidir. Disneyland'ın Singapur tarzı olan eğlence merkezinde her yaştan insanın eğlenebileceği bir yerdir.
Diğer Bilgiler
Singapur, Endonezya ve Malezya toprakları arasına sıkışmış, küçücük bir ada devletidir. Kuzey ve batıdan Johore boğazı ve doğu ve güneyden Singapur Boğazı ile kapalı dikdörtgen şeklinde bir ülke olan Singapur’un, kendisine âit 40 kadar adacıkla birlikte yüzölçümü yaklaşık olarak 622 km2 civârındadır. Singapur, Malay Yarımadasına 1200 m uzunlukta olan bir demir ve karayolu ile irtibatlıdır. Singapur, Adasının uzunluğu, yaklaşık 43 km ve eni ise 22,5 km’dir. Ülke ekvatorun yaklaşık 130 km kadar kuzeyinde bulunmaktadır. Malezya batı kıyısı ile Sumatra Adası arasındaki bir su yolu olan Malacco Boğazının hemen ağzında yer alır.
Singapur arâzisi kıyı bölgelerde alçak ve orta bölgelerde az yüksektir. Bu yükseklik tatlı bir meyil hâlindedir. Ülkenin en yüksek noktası yaklaşık 177 m’lik Timah Dağıdır.
 Singapur, tropikal iklime sâhiptir. Sıcaklık ve nem miktarı yüksektir. Yağışlar çok fazladır. Mevsimlere göre nem, ısı ve yağış değişikliği oldukça azdır. Ekvatorun hemen kuzeyinde yer aldığı ve arâzisinin alçak olması sebebiyle hava sıcaklığı, özellikle yaz aylarında çok fazla artmaktadır. Genellikle Ekim-Mayıs ayları arasında yağışlar şiddetlenir.
 Etrafı Hint Okyanusunun suları ile çevrili, bu küçük ada devletinin bir zamanlar toprakları tamâmen tropikal ormanlarla kaplıydı. Bugün bunların % 85’i kalmamıştır. Dolayısıyla vahşi hayvanlar da çok azalmıştır. Arâzi alçak olup, ülkede tabiî kaynaklar hemen hemen hiç mevcut değildir.
Nûfus ve Sosyal Hayat [değiştir] Singapur’un 2006 yılının verilerine göre nüfusu yaklaşık olarak 4.484.000 kişidir. Bunun yaklaşık olarak 3.608.500'i Singapur'un yerleşik nüfusunu oluşturur. Nûfusun %76,8’ini Çin asıllılar, %13,9’unu Malaylar ve %7,9’unu Hintliler, gerisini de diğer azınlıklar meydana getirir. Ülkedeki nüfus yoğunluğu, 622 km²'lik bir yüzölçümüne sahip olması bakımından çok yüksek olup, kilometre kareye yaklaşık 4488 kişi düşer. Yıllık nüfus artış oranı yaklaşık %1,2’dir. Nüfusun çoğu genç ve şehirlidir. Yalnızca %25’lik bir kısmı köylerde ve kırsal bölgede yaşar.
Nüfusun çoğunluğunu teşkil eden Çinliler, beş ana grupta toplanırlar ve beş büyük lehçeyi kullanırlar: Hokkien, Kanton, Teochev, Hainanese ve Hakka. Bunlar genellikle Konfüçyüsçü, Budist veya Taoisttir.
Malaylar ise ikinci büyük grup olup, Malay dilini konuşurlar ve tamamına yakını Müslümandır. Nüfusun %7’lik bir bölümünü meydana getiren Hintlilerin ve Pakistanlıların büyük bir kısmı Müslüman, az bir kısmı ise Hindudur. Genellikle Tamil lisanını kullanırlar. Bir miktarda da Avrupalı ve Avrasyalı nüfus vardır. Din bakımından halkın %42,5'i Budist, %14,9'u Müslüman, %14,6'sı Hıristiyan, %4'ü Hindu, %8,5'i ise Taoist ve geri kalan %0,7'si diğer dinleri oluşturur.
Din ve dil farklılıklarının büyük boyutlara ulaşması üzerine Singapur hükümeti, Malay dilini millî dil îlân etti. Diğer Mandarin (Çin lehçelerinden bir kısmı), Tamil ve İngilizceyi de resmî dil olarak kabul etti.
Singapur, diğer Asya ülkelerine nazaran okuma-yazma oranı yüksek olan bir ülkedir. Nüfusun hemen hemen % 95,4’ü okur-yazardır. Genç nüfusun % 65’i okula devam etmektedir. Birçok sanat okulu ile teknik ve özel okul mevcuttur. Ülkede 4 tane üniversite vardır: National University of Singapore, Nanyang Technological University, SIM University ve Singapore Management University
Singapurluların sağlık, sosyal ve kültür hayatları oldukça iyidir. Ülkede 17 modern hastane vardır. İnsan ömrü ortalaması 70 yaşın üzerindedir.
 Singapur Cumhûriyeti parlamenter demokrasi sistemine dayanır. Yasama gücü tek meclisli Millet Meclisinin elindedir. Meclis, 79 üyeli olup, üyeler beş senede bir seçilir.
Ekonomi [değiştir] Singapur ekonomisinin büyük bir kısmı ticârete dayanır. Ayrıca ulaştırma, bankacılık, sigortacılık, haberleşme, tâmirat ve depolama gibi hizmetlerden de önemli ölçüde gelir elde edilmektedir. Singapur ekonomisinin dayandığı diğer önemli gelir kaynağı endüstridir. Son zamanlarda mevcut işçi gücünün % 52’sine yakın bir bölümü, endüstri alanında istihdam edilmiştir. İşçi gücünün % 33’lük bir bölümü ticâret ve hizmetlerdeyken, tarım alanında % 2 gibi küçük bir işçi grubu kalmıştır. Singapur’un önde gelen endüstri dalları; gemi yapımcılığı, petrol rafinerileri, elektronik âletler, tekstil, gıdâ ve kereste endüstrisidir. Turizm ülke için önemli bir gelir kaynağıdır. Balıkçılık da, özellikle son zamanlarda ülke ekonomisine önemli ölçüde gelir sağlamaktadır.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.