travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Turks ve Caicos Adaları

Başkenti : Cockburn Town
Turks ve Caicos Adaları
Dili : İngilizce
Para Birimi

:

ABD Doları
Dini : Hristiyanlık
Önemli Şehirleri : Cockburn Town
Özet Bilgi
Turks ve Caicos Adaları (İngilizce: The Turks and Caicos Islands, Karayipler'de, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takımadadan oluşan adalar grubudur.
Diğer Bilgiler
Coğrafya
Turks ve Caicos Adaları, Karayipler'de, Kuzey Atlas Okyanusunda, Bahama'nın güneydoğusunda yer alırlar. Koordinatları; 21° 45' Kuzey enlemi, 71° 35' Batı boylamı. 389 km sahil şeridine sahiptir. Tropikal iklime sahip olup, arazi yapısı alçak, düz kireçtaşları, büyük bataklıklar arazi yapısını oluşturlar. 38 adadan oluşur. Bunlardan sadece 8'inde yerleşim vardır. 1962'de Jamaika'nın bağımsızlığını ilân etmesinden sonra bu adalar Birleşik Krallık'a bağlı kalmayı tercih etti.Toplam nüfusu 32.000'dir.Bu adalar zincirinin idarî ve siyasî başkenti Grand Turk'dır. Tüm hükümet binaları ve bakanlıklar Cockburn Town'dadır.
Ekonomi
Turks ve Caicos Adaları'nın 1999 verilerine göre, GSYMH'si 128 milyon dolar. İhracatı 4.7 milyon dolar olan adanın en büyük ihracat ortakları ABD ve İngiltere'dir. Adanın başlıca ihracat ürünü ise ıstakozdur. Adanın en büyük ithalat ortakları arasında yine ABD ve İngiltere. Bu iki ülkeden 50 milyon dolar civarında gıda,meşrubat,tütün, giysi, sanayi malları ve yapı malzemeleri ithal ediliyor.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.