travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Ukrayna

Başkenti : Kiev
Ukrayna
Dili : Ukraynaca
Para Birimi

:

Grivna
Dini : Hristiyanlık
Önemli Şehirleri : Odessa, Simferepol, Yalta, Donetsk, Lviv, Harkiv 
Özet Bilgi
Ukrayna,Doğu Avrupa'da yer alır ve doğusunda Rusya, kuzeyinde Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova, güneyinde Karadeniz ve Azak Denizi bulunur.İlk Slavların bugünkü Ukrayna topraklarında görülmesi M.S. 6. yy'a uzanır. Efsaneye göre, Kiev şehri 5. yy'ın sonlarında, 6. yy'ın başlarında Kiy, Şek ve Koriv isimli üç erkek ve Lıbid isimli kızkardeşleri tarafından kurulmuş ve şehre, en büyük kardeş Kiy'in adı "Kyiv" olarak verilmiştir. Kiev merkezli olarak kurulan ve 9. yy'ın sonları itibariyle bölgedeki diğer Doğu Slav kavimlerini de bünyesinde bir araya getiren Kiev Rus, tarihteki ilk Slav devletidir. 9. yüzyıldan itibaren güçlü bir devlet olmaya başlamış ve Prens Volodimir'in 988'de Hrıstiyanlığı devletin resmi dini olarak kabul etmesinden sonra başta Bizans olmak üzere bölgede yerleşik milletlerle siyasi ve kültürel temasları artmıştır. Hrıstiyanlık Rusya'ya Kiev yoluyla geçmiş ve 11.yy'da Kiev, Hıristiyanlık aleminin en büyük merkezlerinden biri haline gelmiştir. Büyük göçlerin yolu üzerinde olan Kiev Rus toprakları sürekli istilalara maruz kalmış, komşu Litvanya, Lehistan ve Rusya'nın egemenliği altına girmiş, 1648'de Lehistan'a karşı ayaklanma sonucu Kiev ve bir kısım topraklar kurtarılmış, ancak komşularla başedilemeyince 1654 Pereyaslav Antlaşması ile Rusya ile birleşme yoluna gidilmiş ve bu tarihten sonra Rusların egemenliği altına girilmiştir. Bu arada, sık sık cephe değiştiren Ukrayna Kozakları 1648-1654 arası dönemde kısa bir süre ve daha sonra 1670'ler civarında yine kısa sürelerle Osmanlı himayesi altına girmişlerdir. Ülke, yüzyılın başında Polonya ve Rusya arasında paylaşılmış, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra 1918-1922 arası kısa bir bağımsızlık döneminin ardından tümüyle SSCB'ye bağlı bir cumhuriyet olmuş, bu arada İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgaline uğramıştır. SSCB'nin dağılma sürecine girmesi üzerine Parlamento 24 Ağustos 1991'de Ukrayna'nın bağımsızlığını ilan etmiştir.
Diğer Bilgiler
İKLİM VE COĞRAFİ ÖZELLİKLER
Ülke toprakları, Doğu Avrupa Ovasının büyük bölümünü kaplar. Kuzeydoğusunda Orta Rusya Platosunun bir uzantısı yer alır. Karadeniz kıyıları boyunca uzanan Karadeniz düzlüğü, Kırım Yarımadasında Kuzey Kırım Düzlüğünü meydana getirir. Batıda yer alan Karpat Dağlarının uzunluğu 240 km'yi geçer. Karadeniz ile Azak Denizi arasında kalan Kırım Dağları birbirine paralel üç alçak sıradan meydana gelir. Bu sıralar arasında vadiler yer alır.Başlıca akarsuları Dinyester ve Dinyeper nehirleri olup, Azak-Karadeniz Havzasına doğru akar. Pripet Bataklıklarının bir bölümü ve bir içdeniz olan Azak Denizi ülke sınırları içinde kalır. Ukrayna ılıman bir iklim kuşağında yer alır.
KÜLTÜR SANAT VE SOSYAL HAYAT
Ukrayna'nın nüfusu 45.905.000 olup, nüfus yoğunluğu 86'dır. Nüfusun % 77,8'i Ukraynalı, % 17'si Rus, % 5'i diğer milletlerden meydana gelmektedir. Halkın % 67'si şehirlerde, % 33'ü köylerde yaşamaktadır.Ukrayna'da 7-17 yaşları arasında eğitim mecburi ve parasızdır. Eğitim Ukraynaca yapılmaktadır. Ayrıca Rusça, Moldavya dili, Lehçe, Bulgarca, Macarca, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve İngilizcenin kullanıldığı okullar da vardır. Ülkede 140'tan fazla yüksek öğretim kurumu ile Ukrayna Cumhuriyeti Bilimler Akademisine bağlı çok sayıda ilmi çalışmalar yapan kurum vardır. Ukrayna'da okuma yazma bilmeyen hiç yok gibidir.
EKONOMİ
Tüm SSCB devletlerinde olduğu gibi Ukrayna'da da ekonomi ve üretimin bütün sektörleri başta Rusya olmak üzere diğer Sovyet Cumhuriyetlerine bağlıydı. 1991'de SSCB dağıldıktan sonra Ukrayna'da bir çok fabrika ve işletme kalmıştı, ancak yeni kurulan ülkeler derin ekonomik ve siyasal krizler yaşamakta oldukları için Sovyetler zamanındaki ilişkiler kesilmişti; ve bu nedenle işletmeler, fabrikalar çalışamıyordu. Yeni piyasa koşullarında ekonominin yeniden yaşama dönüştürülmesi ve canlandırılması yıllar aldı; haksız özelleştirme sonucu SSCB'den kalan fabrikaların çoğu yeni oligarşinin temsilcilerine neredeyse bedava satılmıştı.Şimdi Ukrayna'nın ekonomisi canlanmış durumda, çok iyi çalışmaktadır. Ukrayna'da maden kömürü rezervleri çoktur, ancak yeni teknolojilerin yetersizliği nedeniyle maden kömürü çıkarımı pek gelişmiş değildir ve ocaklarda sık sık gaz patlamaları meydana gelmektedir. Başlıca ihracatlar, maden kömürü, büyük çaplı borular ve hurda demirdir. Ukrayna'nın tarımı gelişmiştir ancak AB ve WTI (DTÖ) engelleri yüzünden Ukrayna tarım ürünlerini fazla ihraç edemiyor. Doğalgaz konusunda Ukrayna, tüm Avrupa gibi Rusya'ya bağlıdır; petrol konusunda da Rusya'ya ve Asya ülkelerine bağımlılık söz konusudur. Ukrayna'da sıradan yurttaşların yaşam düzeyi orta; yoksul sayılabilen insanların sayısı, tüm nüfusun %0,7'si civarındadır. Aynı zamanda iktidarda bulunanlar çok zenginlerdir. Sonuç olarak Ukrayna Doğu Avrupa'nın 2.gelişmiş ülkesidir.

UKRAYNA MUTFAĞI
Ukrayna mutfağında, ekmek sofranın ana malzemesidir. İçki kültürüde çok yaygındır.Favori içkileri votka, ama şarapdır. bunun dışında  çay günün her saatinde içilir.Pastalar ise çok şekerli ve çok renkli.
Ünlü “Borç” çorbası
Aslında bütün slavların geleneksel çorbası olan Borç çorbasının doğum yeri Ukraynadır. Çorbanın ana maddesi pancardır ve çorbanın koyu kırmızı renk olmasının sebebide pancardır. İsteğe göre çeşitli sebzeler (fasülye, lahana, havuç, salatalık, patates, soğan ya da domates) ve et de (tavuk, domuz ya da inek) eklenebilir. Ukrayna borç’unda, pancarın yanı sıra domates de çorbanın temel maddesidir. Krema, ekmek ve sarımsakla, sıcak ya da soğuk olarak servis ediliyor.
Varenyky de çok popüler, iri parçalarla doldurulmuş bir tür mantıdır. Zaten kelime anlamı da “haşlanmış şey” demekdir. içine genel olarak patates, isteğe göre de peynir, mantar, lahana konuyor. Vişnelisi bile bulunabilir. Diğer slav ülkelerinde de çok yapılan bir yemekdir. Bazilarına göre, Varenyky’nin kökeni bildiğimiz Türk mantısıdır.Ukrayna’nın bir diğer ünlü yemeği de, Türkiye’de de iyi bilinen Kievski usulü tavuk. Bu, bir tür tavuk sarması. Rulo edilerek kızartılmış piliç göğüs etinden yapılıyor. Genellikle patates eşliğinde yeniyor. Ukrayna’da soğuğa dayanıklı lahana, patates, pancar ve şalgam çok tüketiliyor.Tavuk, et ve balık köftelerine “katleta” deniyor. Ülkede, tatlı su balığı da çok revaçta ve genellikle aynalı sazan, yayın, mersin balığı ve turna tercih ediliyor. Deniz balıklarından ise iri cins bir barbunya türü olan barabulga, uskumru ve kalkan tercih ediliyor. Siyah ve kırmızı havyar da çok tüketilenler arasındadır. Sofralarda her zaman“Smetana” denilen krema bulunuyor, her yemeğe ve tatlıya ilave edilebiliyor. Kaşar, lor, yoğurt ve kefir favoriler arasındadır. Reçel ve turşu çeşitleri de gayet bol. Kırım’ın mutfak deyince akla ilk gelen ürünü ise çiğ börekdir. 

Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.