Edirne Kakava Şenlikleri Günübirlik Turu

Fiyat Hesaplayın / Rezervasyon

EDİRNE KAKAVA ŞENLİKLERİ  VE KÜLTÜR TURU

YÜRÜYÜŞ & FOTOĞRAF & KÜLTÜR & KEYİF TURU

İstanbul'dan  en ekonomik ve keyifli dolu şehir ve kültür turları...
(Tur tarihini seçip Rezervasyon yapabilirsiniz....)

GÜNÜBİRLİK TUR - Tur Mevsimi: İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış

Tur Hareket Detayları

Tur Tarihleri: 05 Mayıs
Hareket Noktaları:
  • 0. Kadıköy (07:00)
  • 1. Mecidiyeköy (07:15)
  • 2. Cevizlibağ (07:20)
  • 3. Bakırköy (07:30)
  • 4. Avcılar (07:45)
  • 5.Beylikdüzü (08:00)

 Detaylı Durak tarifleri için Tıklayınız....

Tur Programı

Edirne Kakava Şenlikleri Günübirlik Turu

Sabah saatlerinde buluşma noktalarımızdan hareketle Edirne'ye doğru yola çıkıyoruz. Araç içerisinde ikramlarımızla kahvaltımızı yaptıktan sonra Tem otoyolu üzerinde molamızı takiben Edirne'ye ulaşıyoruz. Edirne'de ilk durağımız Balkan Savaşları sırasında savunma görevi gören Tabyalardan müzeye çevrilmiş olan Kıyık Tabya. Tabya'da bulunan Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaşı Müzesi 'ni ziyaret ediyor ve o dönemlerde yaşanan sıkıntıları daha yakından görme imkanı buluyoruz. Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra, görkemiyle insanı büyüleyen Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan olan Selimiye Camii ziyaret durağımız. Dünyada bir eşine rastlanmayan mimari niteliği bulunan bu camiiyi gezdikten sonra Üç Şerefeli Camii 'yi ziyaret ediyoruz. Yol üzerinde Peykler ve Saatli Medreseyi de görüyoruz. Edirne'nin ünlü badem ezmesi, meyve sabunları, süs süpürgelerini bulabileceğimiz Ali Paşa Çarşısı 'nı gezdikten sonra aracımızla Sarayiçi'ne hareket ediyoruz. Sarayiçine ulaşmadan önce, yolumuz üzerinde bulunan II. Beyazıt'ın inşa ettirdiği ve içinde cami, medrese, bimarhane, tabhane ve aşevinin bulunduğu II.Bayezid Darüşşifası nı geziyoruz. Avrupa Birliği'nden ödül alan Tıp Tarihi Müzesi'ni de içine alan Külliye'yi gezdikten sonra eski saray kalıntılarını görüyor ve sarayiçine ulaşıyoruz. Tarihi Kırkpınar Er Meydanı, Adalet Kasrı, Kanuni (Saray) Köprüsü ve Fatih (Bönce) Köprüsü , Sarayiçi Balkan Şehitliği 'nin bulunduğu ve Tunca'nın ayrılan iki kolu arasında yer alan Sarayiçi'ni gezdikten sonra Kakava Şenlik Ateşini yakmak üzere Sarayiçi şenlik alanında serbest zaman veriyoruz.
Gece saatlerinde tur programımızı burada sonlandırıyor ve dönüşe geçiyoruz. Gece geç saatlerde İstanbul'a ulaşıyor ve yeni bir turumuzda buluşmak üzere sizlerden ayrılıyoruz.

KAKAVA ŞENLİKLERİ NEDİR? NASIL KUTLANIR?:
Edirne'de Romanların baharın gelişini kutlamak için yaptıkları Kakava Şenlikleri her yıl, 5 Mayıs ve 6 Mayıs tarihlerinde kutlanır. Kakava; Halk arasında HIDIRELLEZ adıyla da bilinen, çok eski bir gelenekten günümüze ulaşmış bir kültür mirasıdır. Kakava Şenlikleri 5 Mayıs ve 6 Mayıs günleri yapılan bir dizi tören ile kutlanır. Şenliğin en renkli bölümü 5 mayıs gecesi yapılan Roman eğlencesidir. 
Kakava Şenlikleri, 5 Mayıs gecesi Sarayiçi mevkiinde yakılan büyük Hıdırellez ateşi ile başlar ve ertesi gün sabah saatlerinde Tunca nehri kenarında bir dizi seremoni ile sona erer. Geleneğe göre Hıdırellez ateşinden üç kez atlamak uğur, ertesi sabah Tunca nehrinde yüzmek ise bereket getirdiğine inanılmaktadır.
Oldukça renkli geçen Kakava şenliklerini seyretmek için, her yıl binlerce kişi Edirne'ye gelir. Şenlik öncesinde Romanlar kendi aralarında yaptıkları bir seçim ile Çeribaşı denilen törenlerin yöneticisini seçerler. Seçimlerin ardından, akşam saat 18.00'de Sarayiçi'nde Kakava Ateşinin yanması ile başlayan etkinlikler gece boyunca devam eder. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar müzik susmaz ve eğlence durmaz. Hem Edirneli Romanlar, hemde dışarıdan gelen misafirler oyunlar oynar ve roman havaları eşliğinde keyifli bir gece geçirirler. Eğlence tamamlandıktan sonra Roman mahallesine dönülür ve her sokak başında eski hasır yakılır. Yörede bu ateş üzerinden üç kez atlamak uğur sayılır. Gece boyunca, evli kadınlar maniler eşliğinde dileklerini yazıp niyet çömleğine atar. Ertesi günü çömlek açılarak yine maniler eşliğinde okunur erkeklere okunur. Ayrıca ertesi gün sabahın erken saatlerinde kalkıp nehir kenarına gider, ellerinde su kaplarıyla yüzlerini yıkarlar. Genç kadınlar gelinlik veya en yeni elbiselerini giyerek Sarayiçi'nde ellerinde ve başlarında söğüt dallarıyla yürüyüş yaparlar. Bazıları şafak vaktinde günahlardan arınmak, zinde kalmak için ve yılın bereket, bolluk getirmemesi adına Tunca nehrinin sularında yüzerler. Ayrıca hıdırellez süresince evlerin kapılarına söğüt dalları asılır.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Gidiş-dönüş ulaşım 
  Araç içi ikramlar 
  Sabah ikramı ( Araç içerisinde Kahvaltı paketi ) 
  Öğle Yemeği Set Menü  ( Meşhur Edirne Ciğeri Menüsü ) 
  Rehberlik 
  Müze giriş ücretleri.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  Yolculuk süresince alınan ekstra yiyecek ve içecekler 
  Bahşiş ve  diğer harcamalar

Öneli Dip Notlar :
* Bu tur programı Günübirlik bir turdur. Tur aynı gün İstanbul 'dan hareketle başlar ve İstanbul 'a dönüş ile tamamlanır.
* Tura sadece belirlenmiş duraklardan katılım sağlanır.
* 10 kişi üzeri Grup Rezervasyonlarda ; tamamı aynı duraktan binmek şartı ile güzergah üzerinden farklı bir durak eklenebililir. Grup tarafından rezervasyon esnasında talep edilmelidir. 
* Tur programı, Tur Fiyatları ve bu tura ait sirküler bir bütündür. Her yeni sirkü bir önceki sirküleri geçersiz sayar.

Harita

Hava Durumu

EDIRNE EDIRNE

Fiyatlar

Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi Ek Yatak1. Çocuk2. ÇocukTaksitler
05.05.2018120.00 TL120.00 TL 120.00 TL0 - 2 Yaş Ücretsiz
3 - 12 Yaş 100.00 TL
0 - 2 Yaş Ücretsiz
3 - 12 Yaş 100.00 TL
Taksitler »

Yorumlar


Edirne Kakava Şenlikleri Günübirlik Turu Hakkındaki Düşünceleriniz

Ad Soyad

Yorumunuz

Doğrulama Kodu:
Sayıyı yazın:

Tur Hakkında Genel Bilgilendirme

Tur Genel Detayları ve Uyarılar

 * Satışa açık tüm turlarımızı TravelTerminal.net internet adresimizden online olarak yada ofisimizi 0212 587 22 22 numaralı hattından arayarak satın alabilirsiniz.  Ofisimiz hafta içi 09:00 - 18:00 Cumartesi 09:00 - 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Acil bir durumda 0535 611 72 68 numaralı hattımızdan destek alabilirsiniz. 

 * Günübirlik Turlarımızda katılımcı sayısı en az 12 olmalıdır. Turda yeterli doluluk sağlanamazsa acente tura 1 gün kala turu iptal edebilir. Tur katılımcısı 12 - 15 arası ise Minibüs araç, 16 - 31 arası ise Midibüs araç, 32 üzeri sayılarda Otobüs sınıfı araç hareket etmektedir.

* Turlarımızda araç kapasitesi üzerii yolcu alınmamaktadır. Tumuzu satın alan 3 yaşından büyük tüm misafirlerimiz için koltuk tahsis edilmektedir.  0 - 2 Yaş grubu Bebekler turumuza ücretsiz ve koltuk almadan katılmaktadır. 

* Tur araçlarımızda Hiçbir surette Koltuk numarası garantisi verilmemektedir. Araçlarımızın yerleşim Planları rezervasyon sırası ve katılımcı sayıları göz önüne alınarak hazırlanır. Misafirlerimizden gelen aracın Ön / Arka / Koridor / Cam kenarı gibi koltuk talepleri yerleşim planı hazırlama anında değerlendirilir ve mümkünse yapılır. Tüm misafirlerimiz hazırlanmış araç yerleşim planına uymakla yükümlüdür. 

* Tur programında gezilecek yerlerdeki süreler değişmemek şartıyla Rehber ve Acente tur programın gidişatı ve gezilecek yerlerin sıralamasını değiştirme hakkını tur boyunca saklı tutar.

* Tur esnasında Mücbir Sebep olarak adlandırılan; güzergah üzerinde yolun kapanması, kaza halleri, arıza halleri, gezi noktasında restorasyon çalışması, güvenlik nedeniyle giriş kısıtlaması, olumsuz hava koşulları vs. gibi durumlar oluşması durumlarında plan üzerinde yaşanabilecek aksamalardan acentemiz sorumlu tutulamaz. İptal Şartları

* Misafirlerimiz satın aldıkları tüm günübirlik turlarda; tur hareketine  7 gün kalan %100 iade ve tarih değişikliği hakkına sahiptir.

* Tur Hareketine 7 günden daha az zaman kala Tur İptali yada tarih değişikliği yapılamaz. Bu süre içerisinde İptal ve Değişiklik işlemleri yalnızca iptal iade güvence paketi satın almanızla mümkündür. İptal iade güvence paketi tura 48 saat kala acenteye bildirmek şartıyla kullanıcıya % 100 Kesintisiz ücret iadesi sağlar. İptal iade güvence paketi yalnızca rezervasyon ve satın alma işlemi esnasında yapılır. Tur paketinin bir parçasıdır ve daha sonra kesinlikle yaptırılmamaktadır. İptal iade güvence paketi ücreti günübirlik turlar için 15 TL dir. Satın almak istediğinizde rezervasyon esnasında personelimize bildirmeniz, yada online rezervasyon sırasında İptal iade güvence paketini de seçerek işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.