travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Guatemala

Başkenti : Guatemala City
Guatemala
Dili : İspanyolca ve Maya dilleri
Para Birimi

:

Guatemala Quetzal'ı (GTQ)
Dini : Hristiyanlık
Önemli Şehirleri : Guatemala City, Flores, Antigua

Özet Bilgi
GENEL BAKIŞ: Guatemala Cumhuriyeti Pasifik Okyanusu ile Atlas Okyanusu (Karayib Denizi)’ne kıyısı olan bir Orta Amerika Ülkesi’dir. Kuzeyinde Meksika Birleşik Devletleri ve Belize, güneyinde ise Honduras Cumhuriyeti ve El Salvador ile sınırlarını paylaşmaktadır. Guatemala  Eski çağlarda Maya Uygarlığının merkezi olmuş ve halen bu uygarlığın izlerini taşıyan bir ülkedir. Ülke, nefes kesen dağ ve göl manzaralarıyla, halen varolan yerlilerin yaşam biçimi ve pazarlarıyla çok renkli bir kültür sunmaktadır.

NÜFUS: 13,276,517 (2009) (Dünyada 69’uncu)

YÜZÖLÇÜMÜ: 108,890 km2 (Dünyada 106’ncı)

OKUR YAZAR ORANI: %69.1

YÖNETİM : Başkanlık tipi Demokratik Anayasal Cumhuriyet. Álvaro Colom Cabelleros  9 Eylül 2007 başkanlık seçimlerinde, Sosyal Demokrat Ulusal Umut Birliği (Unidad Nacional de la Esperanza-UNE) Partisi lideri olarak 2008-2012 dönemi için Devlet Başkanı olarak seçilmiştir.

ETNİK DAĞILIMI:Guatemala nüfusunun % 55’ini Mestizo’lar oluşturur. Bu grup yerel dilde Ladino diye de adlandırılır ve Maya ve İspanyol karışımı olan bir etnik gurubu ve asimile olmuş Mayaları içerir. Bu etnik grup Maya inançlarını ve yaşayışını değil, Avrupa giyim ve yaşam tarzını benimsemiştir. Nüfusun % 43’ünü yerel halk meydana getirir. Bu grup Maya inançlarını sürdürmekte ve Maya dillerini konuşmaktadırlar. % 2’si beyaz ırktır. Bunlar sömürge döneminden kalan İspanyollar ve 19.yy’ın sonlarına doğru kahve ticareti için ülkeye gelen Almanlardır.İKLİM:Tropik iklim kuşağında olan Guatemala’nın yüzölçümünün yarısından fazlası yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Ülkede genel olarak iki mevsim yaşanır: Kasım ve Nisan ayları arasındaki kurak mevsim ile Mayıs ve Ekim ayları arasındaki yağışlı mevsim. Hava koşulları bölgelere ve mevsimlere göre alt iklim kuşaklarını meydana getirmiş olup Guatemala’da 3 alt iklim kuşağı vardır. Bu farklı iklim kuşakları Guatemala’ya çok geniş bir ekolojik hayat çeşitliliği sağlamıştır.

EN YÜKSEK NOKTASI: Tajumulco yanardağı 4,211 m

EKONOMİ: Guatemala’nın coğrafi konumu, ülkeye önemli bir lojistik avantaj sağlar, dünyanın en büyük pazarı olan Kuzey Amerika’ya ve en hızlı büyüyen pazarı olan Güney Amerika’ya bir köprü vazifesini görür. Guatemala, Orta Amerika’daki en büyük ve en güçlü ekonomidir. 14 Milyona yaklaşan nüfusu, kişi başına düşen 5.000 USD milli geliri ile komşularını geride bırakmaktadır. Ülkede GSYH 2009 yılında 67 milyar USD’a ulaşmıştır.

DOĞAL KAYNAKLAR: Petrol, nikel, ormancılık, hidro enerji.

TARIM: Şekerkamışı, mısır, muz, kahve, fasulye, büyükbaş hayvan, koyun, domuz, tavuk

ENDÜSTRİ: Şeker, tekstil, giyim eşyaları, mobilya, kimyasallar, petrol, metaller, kauçuk, turizm

EĞİTİM: Eğitim sistemi oldukça yetersizdir. Devletin yönetimindeki okullar maddi imkansızlık, kalifiye olmayan öğretmenler ve eğitim malzemesi yetersizliği sorunlarını yaşamaktadır. Ülkedeki özel okulların şartları iyi olsa da öğrencilerin küçük bir kısmı gidebilmektedir. 6 yaşına kadar kreş sistemi vardır. 7 yaşından itibaren 5 yıl devam eden ilköğretim zorunludur. Daha sonra 3 yıllık ortaokul dönemi ve ardından 3 yıllık genel lise veya meslek lisesi eğitimi uygulanmaktadır..
Guatemala City
Guatemala City
Guatemala’nın başkenti olan Guatemala City, Merkezi Amerika’nın en büyük şehridir. Şehrin tarihi,  arkeolojik verilere göre 9000 yıl öncesine kadar gidiyor. Şehir, 1821 yılında Orta Amerika'nın
İspanya'dan bağımsızlığının ilanı sonucu,Birleşik Orta Amerika vilayetlerinin başşehri oldu. Guatemala City, sonradan başkent olmuş bir yer. Ülkenin ilk başkenti Antiguadır.Yıllar önce Antigua Bölgesi’nde
yaşanan depremler sonucu, başkent, şu anki vadiye taşınmış ve ismi Guatemala City olmuş.
 
Kentin merkezinde geniş bir meydan var. Meydanın bir tarafında park, diğer tarafında tarihi binalar yer alıyor. Bu meydan, başkentin kalbi adeta. Şehirde, sokaklarda gezdikçe sokak müzisyenlerine ve yolda dans edenhalka rastlamanız mümkün. Etrafta kurulu halk pazarlarında
alışveriş yapabilirsiniz. Şehir, 21 ayrı bölgeye ayrılmış durumda. İlk bölge, tarihi merkez. Burada ulusal köşk, cumhurbaşkanlığı köşkü, katedral, ana meydan bulunuyor. Dokuzuncu ve onuncu bölge ise birinci sınıf otelleri, restoranları, cafeleri, barları ve alışveriş merkezleriyle ünlü. Onuncu bölgenin bir kısmı, Zona Viva olarak geçiyor, bunun anlamı da “yaşam dolu bölge”, çünkü burada gece hayatı çok hareketli.

Guatemala City ya da bilinen adıyla “Guate”  gerçek bir kültür başkentidir. Ülkedeki sanatçılarnı, yazarların ve düşünürlerin birçoğu burada yaşar. El işi ürünlerle ile ilgilenen ziyaretçilerin adresi Katedral’den birkaç blok ötedeki Central Market’dir. Burada Guatemala’nın benzersiz el işçiliğinin yanı sıra, oldukça renkli çiçekler, meyve ve sebze de satılmaktadır. Eğer henüz Paris’e gitme fırsatı bulamadıysanız Eyfel Kulesinin dünyadaki tek ölçekli kopyası olan  “Torre el Reformador” u burada görebilirsiniz.
Flores
Flores
Bu sevimli Maya şehri, Tikal’den 30 km. mesafede, Peten İtza Gölü’nün üzerinde bir adadır. Flores, Itza Maya’lar tarafından 13. yüzyılda kurulmuştur ve o dönemdeki adı Tayasal veya Noh Petén’dir. Latin Amerika’da İspanyollar tarafından en son istila edilen yerlerdendir. 1697’de İspanyolların girmesiyle şehir tahrip edilmiş ve 18. yy’a kadarterk edilmiştir. Flore ismi adaya, İspanyollara karşı bağımsızlık savaşını başlatan ilk direnişçilerden olan Cirilo Flores’e ithafen verilmiştir.
Küçük bir şehir olan Flores, kırmızı çatılı binaları, dar parke taşlı yollarıyla, tarihi kilisesi ve İspanyol meydanı ve restoranlarıyla oldukça keyifli, sakin ve emniyetli bir şehirdir.

YAXHA
Son zamanlarda daha popüler olan Yaxhá, Tikal’den sonra bölgede en çok ziyaret edilen arkeolojik alanlar arasında yer alır.Yaxhá, Yaxhá lagününün kıyılarında yer alır ve Flores ile Guatemala-Belize sınırının arasında bulunmaktadır. “Yeşil Sular” anlamına gelen Yaxhá, muhteşem iki gölün arasında bulunur. Tapınaklara tırmanıldığında bu iki gölün ve bu gölleri besleyen “Rio Azul” ün  (Mavi Nehir) eşsiz manzarası ile karşılaşırsınız. M.Ö 600 ile M.S. 900 arasında yaşanılan bölge Mayalara özgün düzenli yolları ve Teotituacan’dan etkilenmiş dikili taşları  ile ünlüdür.


Bugüne kadar kazısı yapılan yerler arasında en bilineni Kuzey Akropolisidir.  “Plaza of the Shadows” (gölgeler plazası) ve Astronomi Plazası Mayaların gökyüzünü haritalamasına en iyi iki örneği oluştururlar.
Yaxhá, sadece bir arkeolojik bölge olmayıp aynı zamanda “Maya Biyosfer Rezervinin”de kalbinde yer almaktadır ve ülkenin doğal ve kültürel abidesidir. Tapınakları gezerken kuşların cıvıltısı, maymunların bağırmaları sizlere eşlik edecektir. Aynı zamanda Yaxhá ve Sacnab lagünlerinin turkuaz renklerini ve bölgede yaşayan Morelet timsahlarını (meksika timsahı) görebilirsiniz. 2005 yılında Amerikan TV lerinde yayınlanan “Survivor” programı Yaxhá’da çekilmiştir.

TİKAL
Tikal Ulusal Parkı, yağmur ormanlarındaki Peten bölgesinde yer alan ve dünyada UNESCO tarafından hem Dünya Kültür Mirası hem de Dünya Doğa Mirası listesine alınmış olan tek örnektir.Yağmur ormanlarının arasında yükselen Maya şehrinin muhteşem kalıntıları gerçekten büyüleyicidir ve Guatemala’yı ziyaret etmek için en iyi nedenlerden biridir.

Kuruluşu M.Ö. IV. yüzyıla dayanan antik kent-devleti, altın çağını M.S. 200 ile 900 yılları arasında yaşamış. Bu tarihten sonra yaşanan gerileme dönemi 10. yy. a kadar devam etmiş ve şehir sonunda tamamen terkedilmiştir. Tikal, matematik, astronomi ve sanat konularında döneminin en gelişmiş merkezlerinden biriydi. Tikal ören yeri, saray, tapınak-piramit, tören platformu, adak taşı, top oyun sahası, teras, yollar ve buhar hamamı gibi 3.000 civarında yapıdan oluşmakta. Tropikal ormanın arasında kuşların ve maymunların sesi eşliğinde yürüyerek gezeceğiniz bölgede Plaza Mayor Meydanı, Büyük Jaguar Tapınağı, Maskeler Tapınağı, yüksekliği 64 metreye ulaşan Orta Amerika’nın en yüksek piramidi "Çift Başlı Yılan" Tapınağı, Kayıp Dünya Piramidi Tikal’in gün ışığına çıkarılmış en önemli alanlardır
   
Tikal Milli Parkı antik bir Maya şehri olmanın ötesinde bağrışan maymunları, çığlık atan papağanlarıyla doğanın sesinin duyulduğu ve pekarilere (G. Amerika’ya özgü bir domuz türü) geyiklere, tukanlara, macawlara (bir papağan türü),  racunlara, yaban kedilerine ve nadir görülse de jaguarlara ev sahipliği yapan doğal yaşam parkıdır.
Antigua
Antigua
Agua (Su), Fuego (Ateş) ve Acatenango yanardağları ile çevrili Antigua, Latin Amerika’nın en güzel sömürge şehirlerinden biridir. XVI. yüzyıllın başında kurulan eski başkent 1773 depremiyle kısmen yıkılınca hükümet 30 kilometre uzaklıktaki Guatemala City’ye taşındı. Panchoy vadisinde yer alan bu koloniyal şehrin original adı “La Muy Noble y Muy Leal Ciudad de Santiago de Los Caballeros de Goathemala” dır. ( Guatemala Şövalyelerinin çok soylu ve çok sadık Aziz James Şehri).

Antigua, zamanında -Lima ve Mexico City ile beraber -İspanya İmparatorluğunun en muhteşem sehirlerinden biriydi. Gelen tüm ziyareçilerin belirttiği gibi, olağanüstü mimari ve tarihi mirası bugüne kadar taşıyan Antigua’da zaman durmuş gibidir. Barok mimarisinin birer mücevheri olan La Merced Kilisesi, San Francisco Katedrali, Convento de Capuchinas Manastırı gibi yapılar şehre cazibe katmaktadır.
Batı yarımkürede en büyük çaplı Paskalya ve Lent (Paskalya’dan önceki 40 gün süren büyük perhiz) kutmaları Antigua’da yapılmaktadır.
Kutlamalar için oluşturulan kortejin tarihi 1500’lerin başına kadar uzanmaktadır. Bu dönemde İspanya’nın Guatemala Valisi Don Pedro de Alvarado’nun Antigua’ya gelmesiyle birçok kişi dinsel bir coşkuyla, kortej için hazırlanan halıların üzerinde yürümüştür.
Antigua, herkesin ağız tadına uyabilecek yerel ve uluslararası eşssiz mutfaklara sahip restoranlara da ev sahipliği yapar. Şehir Latin Amerika’da, 75’in üzerinde okuluyla İspanyolca eğitimi vermesiyle de ünlüdür. 

ATİTLAN GÖLÜ
Yükseklikleri 3000-3500 metre arası değişen San Pedro, Toliman ve Atitlan yanardağların ayaklarında yer alan 1500 metre yükseklikteki ve dünyanın en güzel göllerinden biri olan Atitlan Gölü harika manzaralar oluşturmaktadır. Atitlan, Nahuatl dilinde “suların yeri” demektir. Bölgede Maya’lardan önce Nahuatl kabileleri yaşamaktaydı.
Buradan bota binerek gölün etrafındaki topraklarda yaşayan bir başka Maya topluluğu olan Zutuhil’lerin Kolomb öncesi dönemde başkentleri olan Santiago’yu ziyaret edeceğiz.  Zutuhil’ler yeraltı dünyası tanrısı Maximon’a yaptıkları likör ve tütün adakları ile ünlüler. Burası aynı zamanda, yerlilerce, evrenin merkezi olarak kabul edilir ve Orta Amerika’daki en büyük yerli yerleşiminin olduğu kasabadır. Halen eski gelenekleri gözlemek mümkün olsa da zamanın değişimi kendini günden güne daha kuvvetli göstermektedir.

CHICHICASTENANGO
2200 metre yükseklikte çam ağaçların ortasında yer alan Chichicastenango, yüzyıllar boyunca Guatemala’nın en büyük hazinelerinden birini gizlemiş. Guatemala’da yaşayan en büyük Maya topluluğu olan Quiche’lerin “Popol Vuh” adlı kutsal kitabı 1800’lerde Peder Francisco Ximenez tarafından Aziz Tomas Kilisesinde ortaya çıkarılıp İspanyolcaya tercüme edilmiş.

Chichicastenango aynı zamanda Orta Amerika’nın en büyük ve en renkli pazarlarından birine ev sahipliğini yapmakta. Pazarda yerli tekstil ürünlerinin yanı sıra el işleri, çanak çömlek, şifalı
bitkiler, baharatlar, sebze, meyve ve diğer gıda ürünleri satılmakta.Dağlardan inen Quiche halkının ürünlerini satmak veya alıveriş yapmak için çok uzaklardan geldiği büyük pazarın kuruluş günleri Perşembe ve Pazar. Alışverişten hoşlanmayanların bile ilgisini çeken bu pazar turistlerin olduğu kadar yerel halkında alışveriş yaptığı bir yerdir. Erkekler geleneksel kostümlerini artık giymiyor olsa da kadınlar yerel kıyafetleriyle geliyorlar pazar yerine. Kadınların giyim tarzlarından hangi bölgeden geldiği anlaşılabilir zira her kasabanın kendine has geleneksel kıyafet tarzı var.
Diğer Bilgiler
Mayalar Dönemi
Guatemala’nın Pasifik Okyanusu kıyısındaki Maya uygarlığına ait balıkçı köylerinin tarihi M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Bölge Mayaların parlak dönemlerindeki merkezi olmuştur. M.S. 250 yılında Guatemala’nın yüksek kesimlerinde tapınak şehirler kurulmaya başlanmıştır. M.S. 600 ve M.S. 900 yılları arasında Mayaların egemenlik merkezi yüksek bölgelerden düzlük alana inmiş, El Peten çevresinde toplanmıştır. El Peten Maya uygarlığının en güçlü dönemlerinde yönetim merkezi haline gelmiştir. Bu dönem, Maya kültürünün yükselme dönemidir. Mayalar 1500’lü yılların başına kadar bölgede egemen olmuşlardır.


İspanya Krallığı Sömürge Dönemi
İspanyollar 1519 yılında Aztekleri bozguna uğratıp Meksika’yı ele geçirdikten sonra Orta Amerika’nın diğer ülkelerine yayılma planları yapmaya başlamışlardır.1523 yılında İspanyol komutan Pedro De Alverado, İspanya Kralı adına bölgeyi yönetmek için Orta Amerika’ya gelmiştir.1524’de Alverado, İspanyollar ve Tlaskanlardan oluşturduğu bir ordu ile Meksika üzerinden Mayaların üzerine yürümüş, Mayaları bozguna uğratarak bu topraklara yerleşmiştir. 1528 yılından itibaren bütün Orta Amerika İspanyolların eline geçmiştir. Bu tarihden itibaren bölge İspanyol İmparatorluğunun bir parçası olmuş ve İspanyol Kralı’nın Meksika Genel Valisi’ne bağlanmıştır.
Meksika İmparatorluğu Dönemi
1810’lu yılların başlarında, Napolyon Savaşları sonucunda, Fransız birlikleri İspanya’yı işgal etmiştir. İspanyol’ların Avrupa kıtasındaki yenilgileri, Amerika kıtasındaki sömürgelerin bağımsızlık taleplerini de beraberinde getirmiştir. 1821 yılında Orta Amerika’daki İspanyol İmparatorluğu yıkılmış, Guatemala ve diğer Orta Amerika ülkeleri Meksika İmparatorluğunun egemenliği altına girmiştir.
Orta Amerika Birleşik Devletleri ve Bağımsızlık Dönemi
İki yıl sonra, 1823 yılında, Guatemala’da toplanan Orta Amerika ülkelerinin temsilcileri Birleşik Orta Amerika Devletleri’ni kurma kararı almıştır. Bu Federasyon; Guatemala, El Salvador, Honduras, Kosta Rika ve Nikaragua’dan oluşmuştur. Fakat birliği meydana getiren ülkeler arasındaki siyasi ve dini anlaşmazlıklar federasyonun ilk gününden itibaren giderek artmıştır. 1838 yılında federasyon dağılmış, birliği oluşturan ülkeler bağımsız olarak yönetilmeye başlanmıştır.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.