travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Hindistan Turu

2650 € (10.946,09 TL) 'den Başlayan Fiyatlar

10 Gece 11 Gün

Yurtdışı Kültür Turu 

Tur Tarihleri
En az 10 Kişiden başlayan gruplar için istenilen tarihte gerçekleştirilmektedir.
ucak2.jpg
Uçuşlar; Türk Hava Yolları ile,
Tur Programı
DELHİ-VARANASİ-JAİPUR --AGRA-KHAJURAHO-BOMBAY

1.Gün – 1 Şubat : İstanbul - Delhi Gidiş Seyahati

İstanbul – Delhi THY 19.45 uçağıyla hareket ediyoruz.

2.Gün – 2 Şubat : Delhi Varış, Dinlenme ve Delhi Turu
Delhi 04.45 de Delhi’ye varıyoruz. Otelimize transfer olup dinleniyoruz. Öğleden sonra Yeni Delhi turumuza başlıyoruz. Öğleden sonra “Delhi şehir turu” yapmak üzere otelden hareket edeceğiz. Tarih boyunca çeşitli imparatorluk ve krallıklara başkent olan Delhi, günümüzde ülkenin en önemli ekonomi ve yerleşme merkezidir. Delhi şehri, eski ve yeni kısım olmak üzere 2’ye ayrılmıştır. Eski Delhi, 17. yüzyılda İmparator Şah Cihan tarafından yaptırılan kale surları içerisinde kalan bölüm iken, Yeni Delhi, 1920’li yıllarda İngilizler tarafından tasarlanan ve inşa edilen bölümdür. 1911 yılında Delhi, Hindistan İmparatorluğu’nun son başşehri, 1947 yılında ise Hindistan’ın, Kalküta’nın yerine, başkenti olmuştur. Bugünkü turumuza ilk olarak şehrin “Eski Delhi” denilen bölümünde yer alan ve 12. yy da Hindistan’ın ilk Müslüman hükümdarı Kudbettin Aibak tarafından yaptırılan “Qutup Minar” ile başlayacağız. Unesco Dünya Miras Listesi’nde bulunan, 72 metrelik dünyanın en yüksek tuğla minaresine sahip bu yapı, Hint-İslam mimarisinin en dikkate değer örneklerinden biridir. Buradan sonra, şehrin yeni tarafında yer alan ve Unesco Dünya Mirası ilan edilen “Hümayun’un Türbesi” ni gezeceğiz. 16. yy’da, Babür Türk İmparatorluğu II. Şahı olan Hümayun'un ölümü üzerine, eşi Hamida Banu Begüm tarafından yaptırılan bu türbe, kızıl kum taşlarıyla Moğol mimarisinin en güzel örneklerinden biri olup, görkemli bahçeleri, terasları ve mermer oyma pervazları ile Taj Mahal’e de ilham kaynağı olmuştur. Şehrin modern yüzü “Yeni Delhi” , geniş bulvarları, gösterişli hükümet binaları, yeşil park ve bahçeleri ile modern bir kent görünümündedir. Gezimizi, Mahatma K. Gandhi’nin son 4 ayını geçirdiği ve 30 Ocak 1948’de suikaste uğradığı “Birla Evi”, şehrin ticaret ve finans merkezi “Connaught Meydanı ve Parlamento Binası” ve 1. Dünya Savaşı sırasında hayatlarını kaybeden askerlerin anısına dikilen “Hindistan Kapısı Anıtı” ile tamamlayacak ve otelimize döneceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Delhi 'de otelimizde.

3.Gün – 3 Şubat – Delhi Turu, 
Delhi Sabah kahvaltısı sonrasında otelimizden çıkacak ve Delhi şehir turuna devam edeceğiz. Bugün ilk olarak otobüsümüzle Eski Delhi’ye gidecek ve güne Rikşa’larla (insan gücü ile yürütülen, 2 yolcu kapasiteli, Hindistan’a özgü üç tekerlekli bisiklet. Diğer adı: Tuktuk) yapacağımız bir gezinti ile başlayacağız. Yolculuğumuz sırasında, Eski Delhi’nin dar sokakları ve kalabalık çarşıları ile ünlü “Chandni Chowk” mahallesinden geçecek, Hindistan’ın telaşlı, rengârenk ve unutulmaz sokak manzaralarına şahit olacağız. Rikşalarımızdan, “Kızıl Kale” de inecek ve Moğol İmparatorluğu’nun bu en süslü ve görkemli sarayını gezeceğiz. Daha sonra tekrar Rikşa ile kısa bir yolculuk yapacak ve “Jama Mescid” de ineceğiz. Şah Cihan’ın 1658 yılında yaptırdığı bu cami, 25 bin kişinin namaz kılabileceği avlusu, 4 kulesi ve 40 m. yüksekliğindeki 2 minaresi ile Hindistan’ın en büyük camisidir. Cami ziyaretimizin ardından, şehrin en modern yüzünü tanımak adına, Metro ile birkaç duraklık kısa bir yolculuk yapacağız. Öğle saatlerinde şehrin tartışmasız en lüks ve tarihi oteli “Imperial”de hafif bir ikram alacağız. 1911 yılında Delhi’nin başkent ilan edilmesinin şerefine inşa edilen bu muhteşem otel, yıllarca birçok siyasetçi, iş adamı ve ünlüyü ağırladı. Şehrin en prestijli adresinde alacağımız hafif öğle yemeği sonrası turumuza “Lotus Tapınağı” ile devam edeceğiz. Bahaî dinine ait bu tapınak, 1986 yılında, Lotus çiçeğinden esinlenerek inşa edilmiş ve dünya çapında sayısız mimari ödül kazanmıştır. Akşamüzeri ise muhteşem “Akshardham Tapınağını” na gideceğiz. Ziyaretimiz esnasında tekne turu yapacak, su ve ışık gösterisi izleyecek ve tapınağı gezeceğiz. Tur bitiminde otelimize döneceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Delhi 'de otelimizde. Yemekten sonra özel bir shova gidiyoruz. ( Kingdom of dream show : Hint kültürü anlatan görsel bir şov )

4 .Gün – 4 Şubat : Delhi -Jaipur Seyahati, Jaipur Turu
Sabah kahvaltısı sonrasında otelimizden ayrılacak ve otobüsümüzle Jaipur’a doğru hareket edeceğiz. Delhi – Jaipur arası 250 km’lik yolu yaklaşık 5 saatte katettikten sonra Jaipur’daki otelimize varacak ve odalara yerleşeceğiz. Jaipur, Hindistan'ın 28 eyaletinden en büyüğü olan Rajastan’ın başşehridir. Aynı zamanda Jaipur, kaleleri, sarayları, tarihi binaları ve Raj Mandir isimli müthiş sineması ile Hindistan’ın en turistik şehirleri arasında yer almaktadır. 1876 yılında, Jaipur’un Maharajası Ram Singh, şehre gelecek olan Galler Prensi Edward’ı karşılamadan önce eski şehirdeki her binayı, konukseverlikle ilintili olarak, kırmızı-kiremit renge boyatmış ve yıllar içerisinde Jaipur, “Pembe Şehir” adı ile anılır olmuştur. Öğle yemeğini bir Raja sarayında Samode’da alacağız. Bu rüya gibi yemekten sonra eski şehrin karmaşık ve renkli sokaklarında yürüyerek “gerçek Hindistan’ı” göreceğiz. Akşam ise Choki Restoranda rajastan mutfağını tadacağız. Sonrasında da panayırdayız… Konaklama Jaipur'daki otelimizde.

5.Gün – 5 Şubat : Jaipur Gezisi
Sabah kahvaltısı sonrasında “Amber Kalesi gezisi” için otelimizden hareket edeceğiz. Rajput mimarisinin en harika örneklerinden biri olan kale, surları ve teraslarıyla geçmişte Maharajaların ne kadar görkemli hayatlar yaşadığının izlerini bugüne taşımaktadır. Jaipur’un 11 km. dışında yer alan kaleye, ikişerli olarak, fillerin sırtında çıkacağız. (Fil sırtında gideceğimiz süre 10 dakikadır). Kalenin içindeki sarayları ve ayna, cam, fildişi, eşsiz duvar tabloları ile süslü salonlarını gezeceğiz. Gezi sonrası jipler ile kaleden aşağıya inecek ve otobüsümüze binerek Jaipur’a geri döneceğiz. Göreceğimiz yerler sırasıyla; muhteşem göl sarayı “Jal Mahal”, eski Jaipur’un tam ortasında bulunan, çeşitli bahçeleri ve binaları ile çok geniş bir araziyi kaplayan “Şehir Sarayı ve Müzesi”, 18. yy. da yapılan gökyüzü gözlem merkezi “Jantar Mantar” ve Jaipur’un simgesi “Hawa Mahal” diğer bir adıyla “Rüzgar Sarayı” olacak… Vaktimizin müsaitliği durumunda bir de “İpek Yolu Çarsışı” adı verilen alışveriş merkezine gideceğiz. Burada, Hindistan’ın Keşmir bölgesinden gelen dünyaca ünlü kaşmir ürünleri ve ipekten yapılmış her türlü giysi, ev tekstil ürünlerini görebilirsiniz. Akşam yemeği ve Konaklama Jaipur'daki otelimizde. 

6.Gün – 6 Şubat : Jaipur – Agra Seyahati, Fatehpur Sikri, Taj Mahal ve Agra Turu
Sabah kahvaltısı sonrasında Agra’ya gitmek üzere Jaipur’daki otelimizden ayrılacağız. Otobüsümüz ile yaklaşık 4 saat sürecek yolculuktan sonra ilk olarak, yolumuz üzerindeki, 16. yy. sonlarında, İmparator Ekber zamanında, Moğol hükümdarlığına başkentlik eden “Fatehpur Sikri” şehrini ziyaret edeceğiz. Unesco Dünya Miras Listesi’nde bulunan ve kırmızı kum taşlarıyla inşa edilen şehir, 1585’te kuraklık ve susuzluk sebebiyle, birdenbire terk edildiği için “hayalet şehir” adını almıştır. Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra otobüsümüze binecek ve 1 saat daha yol kat ederek, Taj Mahal’in bulunduğu meşhur Agra şehrine varacağız. Agra, 1526 - 1858 yılları arasında Hindistan'da hüküm sürmüş Babür İmparatorluğu, diğer bir deyişle Türk Hun İmparatorluğu'nun eski başkentidir. İlk olarak, Şah Cihan’ın ölmeden önceki 7 yılını hapis olarak geçirdiği “Agra Kalesi” ni ve daha sonra dünyanın 7 harikasından biri seçilen, yapımı 21 yıl süren ve aşk uğruna inşa edilen en güzel yapı olan “Taj Mahal” i gezeceğiz. Gezi sonrası otelimize yerleşecek ve akşam yemeğimizi alacağız. Yemekten sonra özel bir showa gideceğiz. ( Hint Kültürü görsel Şovu ) Konaklama Agra'daki otelimizde.

7.Gün - 7 Şubat Agra - Jhansi ( Tren ) / Jhansi- Orcha - Khajuraho (otobus) Seyahatleri
Sabah kahvaltısı sonrasında Agra’daki otelimizden ayrılacağız. Önce Agra tren istasyonuna transfer olacak ve Shatabadi Express ile “Jhansi” ye hareket edeceğiz. Trenin 1. sınıf bölümünde yapacağımız 2 saatlik yolculuktan sonra, Jhansi’de inecek ve burada bizleri bekleyen otobüsümüz ile Khajuraho’ya doğru hareket edeceğiz. İlk olarak yolumuz üzerinde, bir zamanlar Bundela Krallığı’nın başkenti olan, Betwa nehri kıyısında kurulu “Orcha” kasabasını ziyaret edeceğiz. 17. yy Moğol Hanedanlığı zamanından kalma “Cihangir Mahal” ve “Raj Mahal” saraylarını, Hindu tapınağını ve renkli Orcha pazarını gezdikten sonra, öğle yemeğimizi alacağız. Yemek sonrasında tekrar otobüsümüze binerek yolumuza devam edecek ve 4 saatlik yolculuk sonrası, Khajuraho’daki otelimize varacağız. Akşam yemeği otelimizde. Yemekten sonra özel bir showa gideceğiz. ( Dans şovları )

8.Gün – 8 Şubat : Khajuraho - Varanasi Seyahati ( havayolu ), Varanasi Turu
Sabah kahvaltısı sonrasında, otelimizden ayrılacak ve Hindistan’ın en değişik tapınaklarını göreceğimiz gezimize başlayacağız. 10. yy.’da, Chandela Krallığı zamanında, nasıl ve neden inşa edildiği hala tam olarak bilinmeyen, duvarlarında binlerce erotik figür kabartmaları bulunan tapınakları gezeceğiz. Zamanında 80 civarında olduğu düşünülen tapınaklardan günümüze sadece 20 kadarı ulaşabilmiştir. Unesco Dünya Miras Listesi’nde bulunan Khajuraho Tapınakları, Hindistan’ın en önemli ziyaret noktalarından biridir. Öğle saatlerinde turumuzu tamamlayarak havalimanına transfer olacak ve yerel havayolları ile yapacağımız 40 dakikalık uçuş sonrasında, Varanasi’ye ineceğiz. Bagaj işlemlerini tamamladıktan sonra, bizi bekleyen otobüsümüz ile Varanasi’deki otelimize geçip, yerleşeceğiz. Otelimizde kısa bir dinlenme molasından sonra, akşamüzeri “Ganj’da Gece Ayini” ni izlemek için otelimizden ayrılacağız. Tanrı Shiva’nın kenti Varanasi, Hindistan’ın en eski ve en kutsal kentidir. Bu nedenle Hindu hacılar günahlarından arınmak için, ülkenin her yerinden buraya gelmekte ve ibadetlerini gerçekleştirmektedirler. Ganh Nehri’ne kadar, Hindistan’a özgü tipik ulaşım aracı olan “rikşa” lara binerek ulaşacak ve bizi bekleyen teknemize bineceğiz. Burada, hava kararınca başlayan, Ganj Nehri’nin kıyısındaki “ghat” larda yapılan “Ganj’ı kutsama törenleri” ni izleyeceğiz. Ayinleri izledikten sonra tekrar rikşalarımıza binerek otele döneceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Varanasi 'deki otelimizde.

9.Gün – 9 Şubat : Varanasi – Bombay Seyahati ( havayolu ), Bombay Turu
Sabah erken saatlerde, Ganj nehrinde gün doğumu ile başlayan “Ganj’da Sabah Ayinleri” ni izlemek üzere otobüsümüzle nehir kenarına giderek, teknemize bineceğiz. Bir Hindu için Varanasi’de ölmek, ruhun tekrar dünyaya gelmesinden kurtulmasını ve “Moksha” ya ulaşmasını sağlar. Tekne turumuz esnasında, Ganj nehri kıyısındaki ghat’larda yıkanan insanlara ve ölü yakma törenlerine şahit olacağız. Tur bitiminde tekrar otobüsümüz ile otelimize dönüp, kahvaltımızı alacağız. Biraz dinlendiktan sonra Varanasi’nin önemli tapınaklarını gezeceğiz. Sonra havaalanına transfer olup Bombay’a uçacağız. Uçaktan indikten sonra bir şehir turumuz olacak. Akşam yemeği ve konaklama Bombay’da otelimizde. 

10. Gün- 10 Şubat : Bombay – Bollywood Stüdyoları gezisi
Sabahtan dinleniyoruz. Çünkü geç saatlerde uçağımız var. Öğle saatlerinde ise Bollywood stüdyolarına gidiyoruz. Önce kısa bir bilgilendirme alıyoruz. Daha sonra stüdyoları geziyoruz. Film dizi gibi çekimlerini izliyoruz. Belki de kısa bir rol kaparız. Daha sonra kamera arkasında olanları görüyoruz. Akşama doğru Bollywood yıldızları Juhu ve Bandra ile sohbet ediyoruz. Sonrasında da Bombay’ın tarihi sinemalarından Eros sinemasına gidiyoruz. Burada izleteceğimiz filmin ardından yemeğe gidiyoruz. Yemek sonrasında uçağımızın kalkışını bekliyoruz.

11. Gün -11 Şubat : Bombay - İstanbul Dönüş Seyahati
İstanbul 06.45 de THY ile hareket ediyoruz. 10.35 ‘de İstanbul’dayız.

Program özel uyarı ve Notları :
* Bu turumuzun seyahat öncesinde ofsimizde info ve tanışma toplantısı yapılacak olup, detaylı bilgiler ve özel uyarılar katılımcılarımıza birebir aktarılacaktır.
* Programda ağır yürüyüş ve treking bulunmamaktadır. Geziler şehir turu şeklinde hazırlanmıştır.  
* Turumuzda birçok karayolu transferi olup, ülke yol şartlarının elverişsiz olması nedeniyle, tur programında zamanlama aksaklıklarına yol açabilmektedir.
* Tur programımızda ulaşımlar, Karayolu, Tren ve içhat uçuş olarak hazırlanmıştır. Yol mesafesine göre en ideal ulaşım aracı tercih edilmiştir.  
*  Programın Son günü Otel konaklaması bulunmamaktadır. Son gün tur dönüşü saat 22:00 civarında otele dönecek grubumuz, saat 02:00 de dönüş uçuşu için otelden ayrılacaktır. Bu nedenle son gece için sadece kıyafet değişimi için 1 oda hizmet verecektir. Misafirlerimiz lobi de uçuş saatine kadar serbest olarak bekleyeceklerdir. Bu süre için oda talebi olan misafirlerimizin kişibaşı 100 Euro fark ödemeleri gerekmektedir.
* Tüm grubumuz için Vize gerekmekte olup, acentamız vize alımı konusunda size hizmet verecektir. Rezervasyon aşamasında konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
* Akşam yemekleri genellikle otellerimizde, Öğlen yemekleri de restoranlarda olacaktır. Bu programda ücrete dahil olmayan hiçbir öğün bulunmamaktadır.
* Tur esnasında bazı tapınaklarda ayakkabı çıkartılması gerekmektedir. Bu nedenle kolay çıkarılabilir bir ayakkabı tercih edebilirsiniz. Galoş ile de girilebilmektedir.
* Bu turumuzda 3 kişilik konaklama alternatifi bulunmamaktadır.
* Bu turumuza ( 0- 6 yaş ) Bebek kabul edilmemektedir.
* Bu turumuza Aile yanında ( 6 yaş üzeri ) Çocuk katılımcı kabul edilmektedir. Rezervasyon yetkilinizden bu durumla ilgili fiyat ilavesini ayrıca sormanız gerekmektedir.

Tur Dahil Olanlar -Tura Dahil Olmayanlar
   Ücrete Dahil Olan Hizmetler 
* İstanbul – Delhi ve Bombay - İstanbul Dışhat uçuşları.
* Khajuraho - Varanasi iç hat uçuşu,
* Varanasi - Bombay iç hat uçuşu, 
* Agra - Jhansi Tren seyahati,
* Klimalı araçlarla tüm karayolu transferleri,
* 9 Gece 5* Şehir Otellerinde konaklama,
* 9 Sabah kahvaltısı, ( Otellerimizde )
* 9 Öğlen yemeği, ( Restoranlarımızda )
* 9 Akşam yemeği, ( Otel ve Restoranlarımızda )
* Seyahat günleri yemek öğünleri uluslar arası uçuşlarda havayolu tarafından verilmektedir.
* Programda belirtilen tüm turlar.
* Programda belirtilen Tüm Müze vb. giriş ücretleri.
* Varanasi’de bisiklet turu.
* Varanasi ganj nehrinde bot turu.
* 4 gece özel Dans ve gösteri Şovları
* Zorunlu Seyahat Sigortası
* Tüm Program süresinde Türkçe Rehberlik hizmeti
* Tüm Program süresince Yerel Rehberlik hizmeti

   Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler 
* Hindistan Vizesi, ( 90 USD )
* Alan vergisi, ( Yaklaşık 165 EURO ) 
* Yemeklerdeki tüm içecekler, 
* Özel harcamalar,
* Türkiye Çıkış Harç Pulu, ( 15 TL )

Yurt Dışı Turlarımız Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Uyarıları Okumak İçin Lütfen Tıklayınız.


Tur Fiyatları
 Kültür Turu
Havayolu
Otel
2 Kişilik Odada(Kişibaşı)
Tek Kişilik Odada(Sngl)
Nakit veya Havale
THY
5* Oteller
2650  €
3150 €
Kredi Kartı  ( 6 Taksit )

THY
 
5* Oteller 
2800  €
3350 €
* Taksit seçeneği Sadece Bonus ve World Card kullanıcıları için geçerlidir. 
* Tüm kredi kartlarından tek çekim işlem yapılabilmektedir.

Almanya - Berlin

 Berlin Şehri Almanya’nın başkentidir.  1943′te Almanya ikiye bölününce, Berlin de Doğu Berlin ve Batı Berlin diye ikiye bölündü. Doğu Berlin, Doğu Almanya’nın başşehri, Batı Berlin ise Bat...

Almanya - Münih

Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih, Bavyera Eyaleti’nin de başkentidir. Uzun zamandır Münih şehrinin sloganı “Yürekli Dünya Şehri (Die Weltstadt mit Hertz)” olmuş...

Almanya - Mitte Bölgesi

Eskiden Yahudi mahallesi yeniden restore edilerek Scheunenviertel mahallesi sayesinde çok popüler ve şehrin en hareketli kısmı ( Mitte orta-merkez anlamında)....

Almanya - Tiergarten, Zoologischer Garten

Tiergarten : Mitte bölgesinde yer alan dünyanın en büyük kent parklarından olan Tiergarten içinde yer alan Zoologischer Garten (Berlin Hayvanat Bahçesi) Avrupa’nın en çok ziyaret edilen hayvanat bahçe...

Almanya - Breitschmmeidplatz ve Ku’damm Caddesi

Brandenburg Kapısı’ndan batıya doğru ilerlediğinizde önce Tiergarten Parkı’nı geçecek, ardından Kurfürstendamm semtine varacaksınız. Berlinliler bu semte kısaca Ku’damm demektedirler. Aynı ismi taşıya...

Almanya - Reichstag

Reichstag, Brandenburg Kapısı’nın iki sokak kuzeyinde yer alır ve Alman hükümet merkezi olarak kullanılır. Fakat bu gösterişli binanın, bir yönetim merkezi olmaktan daha ilgi çekici özellikleri vardır...

Almanya - Alexanderplatz

Şehrin bir diğer görülmeye değer meydanı Brandenburg Kapısı ve Reichstag’ın doğusunda bulunmaktadır. İsmini Rus Çarı I. Alexander’dan alan Alexanderplatz, geçmişinde hem şiddet olaylarının yaşandığı h...

Almanya - Berliner Dom / Berlin Katedrali

Neptunbrunnen'den iki cadde batıya ilerlediğinizde, Berlin'in en önemli protestan kilisesine varırsınız. Yapı, fiziki olarak birçok değişime uğramakla birlikte 15. yüzyıldan beri ayaktadır. Şehirdeki ...

Almanya - Checkpoint Charlie

Şehirde Soğuk Savaş yıllarından geriye kalan en önemli hatıra, bir zamanlar Doğu Berlin ile Batı Berlin arasındaki ana geçiş noktası olan Checkpoint Charlie’dir. İki bölge arasındaki geçişlerin engell...

Almanya - Schloss Charlottenburg / Charlottenburg Sarayı

Tiergarten’in batısına doğru ilerlendiğinde, Charlottenburg semtine varılır. Berlin’in en eski sarayı olan Schloss Charlottenburg, bu semtte yer almaktadır. Hohenzollern ailesinden kalma bu saray, 17....

Almanya - Marienplatz / Meryem Ana Meydanı

Bu meydanda en dikkat çeken yapı Mariensäüle (Meryem Ana Sütunu)’dır. Bu sütun, I. Maximilian’ın kentin vebadan kurtuluşuna şükretmek amacıyla diktirdiği bir sütundur. Meryem Ana sütununun alt kısmınd...

Almanya - Peterkirsche

Münih’in en eski kilisesi olan Peterkirsche, bu meydanda bulunur. Kilise; rönesans çizgileriyle inşa edilmiş, kulelerdeki saatler asimetrik şekilde düzenlenmiştir. Saat kulesine çıkarak şehir meydanın...

Almanya - Schwabing

Kentin en popüler mahallelerinden biri olan Schwabing, Odeonsplatz meydanının hemen kuzeyinde yer almaktadır. Ludwig Maximilian Üniversitesi’nin bu bölgede oluşu sebebiyle, öğrenci mahallesi görünümün...

Almanya - Deutches Museum

Dünyadaki en geniş ve en büyük bilim ve teknoloji koleksiyonunun bulunduğu müze, küçük büyük herkesin beğenisini toplamaktadır. Çok büyük olmasına karşın, müzeyi gezmek yorucu olmayacaktır; çünkü müze...

Almanya - BMW Museum

Bavyera Motor Fabrikaları tarihçesiyle ilgili tüm eseri barındıran bu müzede BMW’yi dünyaya tanıtan tüm klasik tasarımların orijinallerini görebilirsiniz. BMW’nin en klasik otomobilleri, motosikletler...

Almanya - Bayerisches National Museum

Farklı sanat evlerinin izlerini yansıtan Ulusal Bavyera Müzesi binası, ortaçağdan 19. yüzyıla uzanan muhteşem koleksiyonları bünyesinde barındırmaktadır. Müzede çoktan yok olmuş kilise, manastır ve ku...

Almanya - Stuttgart

Almanya’nin güneybati bölümünde yer alan Stuttgart, Baden-Württemberg Eyaleti’nin baskenti ve Almanya’nin 6. en kalabalik kentidir. Kent, ülkenin sarap üretilen asma baglarina sahip en büyük bölgesind...

Almanya - Mercedes-Benz Müzesi

Mercedes-Benz Müzesi, 160 araçlık koleksiyonu ve sayısız sergi örneğiyle başlangıcından bugüne otomotiv tarihini yakından tanıma fırsatını sunuyor. Müzede, ilk dikkat çeken şey binanın kendisi...

Almanya - Porsche Müzesi

1.stuttgart'ta porsche genel merkezinin yakınlarında 2009 yılında açılan yeni porsche müzesi. 5600 m² sergileme alanı olup 100 mi. euroya malolmuştur. mimari proje delugan-meissl'e aittir. ...

Almanya - Wilhelma Hayvanat Bahçesi

19. yüzyilda insa edilmis olan Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçeleri, Almanya'da bir benzeri bulunmayan ve Avrupa'daki, kendi türünde, en iyi bahçelerdendir. 1.000 tane hayvan türü ve toplamda 9.000 ...

Almanya - Potsdam

Brandenburg eyaletinin başkenti olan Potsdam özellikle sayısız ve benzersiz saray ve parklarıyla bir zamanlar Prusya'nın konut şehri olarak tarihi vasiyeti ile tanınmaktadır. Prusya Kralları I. Friedr...

Almanya - Sanssouci Parkı

Potsdam Şehrinin en fazla ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi Sanssouci Parkı’dır. Park çok sayıda kraliyet konutuna ev sahipliği yapar. 287 hektar alanı kaplayan muhteşem park, farklı dönemlerde, f...

Almanya - Neuer Garten

Potsdam şehir merkezinin kuzeydoğusunda Neuer Garten yer alır. Çok büyük bir alanı kaplayan bu parkın içinde  Heiliger See ile çok sayıda tarihi köşk, anıt ve binayı görebilirsiniz.  Bu...

Almanya - Bremen

Bremen, Almanya Federal Cumhuriyeti'nde büyük, işlek bir liman ve sanayi kentidir. Kuzey Denizi'nden 77 km içeride, Weser Irmağı kıyısındaki kent Bremen eyâletinin başkentidir. Batı Berlin'den bile kü...

Almanya - Bremen Mızıkacıları

Grimm Kardeşler (Jacob Grimm-Wilhelm Grimm)'in yazdığı masallardan biridir. Fabl uslübunda yazılmıştır. Sahiplerinin kendilerine olan kötü tutumundan dolayı evden kaçan bir eşek, bir köpek, bir kedi v...

Almanya - Hamburg

Hamburg Almanya'nın ikinci büyük şehri olup kendi başına ayrı bir eyâleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği'ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya'nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Alman...

Almanya - Wiesbaden

Wiesbaden, Almanya'nın Hessen eyâletinin başkentidir. İkinci dünya savaşında ağır bombardımana tutulan şehir kısmen yıkılmış olarak çıkar. Tekrar yapılanma ve yenilenme sonucu tekrar güzel ve cezbedic...

Almanya - Schwerin

Schwerin, Kuzey Almanya'da, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin başkentidir. Schwerin'in çevresi göllerle kaplanmıştır. Bunların en büyüğü 60 km²'lik Schweriner Gölü dür. Gölün çevresine ilk y...

Almanya - Hannover

Hannover, Almanya'nın Aşağı Saksonya (Niedersachsen) eyâletinin başkentidir. Oldukça geniş yeşil alanlara ve parklara sahip olan kent, aynı zamanda Almanya'nın en büyük fuar kentidir. Dünyaca ünl...

Almanya - Düsseldorf

Düsseldorf, Kuzey Ren-Vestfalya eyâletinin başkentidir. Ayrıca Düsseldorf Vilayeti´nin (Regierungsbezirk)´de merkezidir. Ren Nehri kıyısında kurulmuş moda ve fuar kentidir. Kuzeyinde Ruhr Bölgesi, gün...

Almanya - Mainz

Mainz, Ren Nehri kıyısında, Rheinland-Pfalz eyâletinin başkenti ve eyâletteki en büyük kenttir. Verimli Ren vadisinin ticaret merkezi olan Mainz aynı zamanda Avrupa'nın belli başlı deniz, demir, hava ...

Almanya - Saarbrücken

Saarbrücken, (Luksemburgca: Saarbrécken; Fransizca: Sarrebruck) Almanya'nın batısında, Saarland eyâletinin başkentidir. Aynı zamanda Stadtverband Saarbrücken (Saarbrücken İli)´in merkezidir. Şehir Kel...

Almanya - Dresden

Dresden, Almanya'nın Saksonya eyaletinin merkezidir. Elbe Nehrinin kenarında kurulan Dresden'e "Elbe'nin Floransa'sı" da denir. Dresden çok sayıda sanat eseri koleksiyonları barındırır. Bugü...

Almanya - Magdeburg

Sachsen-Anhalt Eyaletinin başkentidir. 1.200 yıllık tarihiyle Almanya'nın en eski şehirlerinden biri olan Magdeburg, uzun tarihi boyunca her zaman güzel günler görmedi. İmparatorluk konağı, Hansa şehr...

Almanya - Kiel

Kiel, Almanya'nın kuzeyinde, Schleswig-Holstein eyaletinin merkezidir. Kiel Kanalı nın doğu ucunda, Baltık Denizindeki Kiel Fiyordu'nun (Kieler Förde) her iki yakasında toprakları olan bir liman kenti...

Almanya - Erfurt

Erfurt, Almanya'nın Thüringen eyâletinin 202,619 nüfuslu başkentidir. 100 km güney-batısında Leipzig, 113 km güneydoğusunda Kassel ve 180 km güneydoğusunda Hannover şehirleri bulunmaktadır....

Beyaz Rusya - Minsk

Minsk, yemyeşil, tertemiz, düzenli,güvenli,altyapı ve toplu taşım sorununu çözmüş bir başkent.Ülkenin tam ortasındaki bu şehrin her tarafında yürüyüş alanları, heykeller, çeşmeler, göletler ve havuzla...

Beyaz Rusya - Güzel Sanatlar Müzesi

ülkenin en büyük müzesi.Belarus ve Rusya’nın yanında, Batı’nın ve Doğu’nun zengin sanat koleksiyonlarını barındırıyor. 11-20.yy arasına tarihlenen, 25 binin üzerinde obje var. 1939’da kurulmuş,II. ...

Beyaz Rusya - Ulusal Savaş Tarihi Müzesi

Dünyanın en büyük savaş müzelerinden birisidir. II.Dünya savaşında yaşanan olayları ve kahramanlıkları yansıtıyor. Üniforma, silah, foto, askeri belgeler, yayınlar, askerlerin kişisel eşyaları türünd...

Beyaz Rusya - Nazi Kampı

II.Dünya savaşının en büyükyahudi gettolarından biri Minsk’in Ragov mahallesinde kurulmuş. Belarus’lu Yahudilere ek olarak Orta ve Doğu Avrupa’dan getirilen 100.000’i aşkın Yahudi, çok sıkı bir den...

Beyaz Rusya - Aziz Peter ve Paul Kilisesi

Minsk Şehrinde çok sayıda kilise var. Bunların içinde en eski olanı “Aziz Peter ve Paul Kilisesi” 17.yüzyılda inşa edilmiş, yakın zamanda da restorasyonu yapılmış ve ikiz kuleler eklenmiştir...

Beyaz Rusya - Brest

Brest, Belarus’un en batısında, Mukhavets ve Bug nehirlerininbirleştiği noktada yer alıyor. Polonya ile sınır kenti. Tam karşısında Polonya’nın Terespol kasabası var. 320 000’lik nüfusuyla,Brest...

Beyaz Rusya - Brest Kalesi

Brest Kalesi, 19. Yüzyılda Ruslar tarafından yapılmış.İnşası 1842’de tamamlanan kale, 4 km2’lik bir alan kaplıyormuş.Ama daha sonra yapılan restorasyonlar ve eklemeler sonucunda, 1914’e gelindiğind...

Beyaz Rusya - St. Nikola kilisesi

Brest Kalesinin batısındaki St. Nikola kilisesi ise şehrin en eski kilisesi.Yaldızlı kubbeleri, mavi ve sarıya boyalı bir dış cephesi var.  Bizans yapısı olan kilise,önceleri bir manastırın parça...

Beyaz Rusya - Gomel

Gomel, Belarus’un güney-doğusunda yer alan 500 000nüfuslu bir şehir. İçinden Sojnehri geçiyor. Soj nehrinde seyrüsefer yapılabiliyor. Kentin Belarus dilindeki adı “Homiyel”.Ülkenin en eski kentlerinde...

Peru - Lima

İspanyollar 1533’de buraya ilk geldiklerinde vadi, üç önemli İnka tarafından yönetilmekteydi; kuzeye uzanan şehir kompleksleri Carabayllo; şimdi kısmen yıkılmış olan ve modern şehir ile Callao limanı ...

Peru - Cuzco

Çoğu kişinin zihninde Cuzco Vadisi ile İnkalar aynı anlama gelse de aslında İnkalardan önce buraya yerleşilmiştir. M.S. 700-800 arasında bu bölgeye hakim olan Killkiler, esas olarak bir tarım devletiy...

Peru - Puno

Puno; Cusco Bolivya ve Şili arasında bir kavşaktır. Çok zengin bir geleneğe sahip bu şehir, hayranlık verici bir Pre-Kolombiya tarihine sahiptir. Burada 3000 yıl önce ortaya çıkan Pukara kültürü,...

Peru - Nazca - Paracas

Nasca Çizgileri Bu çizgiler hakkındaki en büyük uzman kuşkusuz 1930’larda Nazi Almanyasından Peru’ya kaçam Maria Reiche’dir. Reiche, 1946’dan 1998’deki ölümüne dek burada neredeyse aralıksız çalı...

Peru - Peru Amazonları

And Dağları'nın doğusunda “Selva” adı verilen Yağmur Ormanları bölgesi başlar. Ilıman iklimin hüküm sürdüğü bu tropik bölgede mevsimler arası geçişler yumuşak olur. Isı farklılıklarının az olduğu bölg...

Vietnam - Edebiyat Tapınağı

Hanoi’deki en eski ve muhtemelen en güzel mimari kompleks olan Van Mieu, yani Edebiyat Tapınağı, 1070 yılında, Ly Hanedanlığı sırasında, Çinli filozof Konfüçyüs onuruna kurulmuştur. Fransız sömürge...

Vietnam - Ha Long Körfezi

Efsaneye göre, Vietnamlılar, Çinli istilacılarla savaşırken, tanrılar yurdu korumalarına yardımcı olmak için onlara bir ejderha ailesi yolladı. Ejderhalar, ağızlarından elmaslar, yeşimler ve mücevherl...

Vietnam - Hue

HUE KALESİ: Hue kalesi, 1805 yılında İmparator Gia Long tarafından yaptırılmıştır. Devasa kale, iç içe üç bölümden oluşmaktadır. Sivil şehir, İmparatorluk şehri ve Mor Yasak Şehir. Kale, Çinliler...

Vietnam - Ho Chi Minh

Ho Chi Minh Şehri, ya da eski adıyla Saygon, Vietnam'ın en büyük şehridir. Mekong Delta'sı kenarına kurulmuş bu şehrin nüfusu 6,5 milyondur. İsmini, Komünist Parti lideri Ho Chi Minh'den alır. Şehir e...

Küba - Havana

Nüfus: 2.3 milyon Yüzölçümü: 727 km2 Küba’nın siyasal, kültürel ve ekonomik merkezidir. 1515’te keşfedilen Havana, Avrupalılar tarafından bulunan en eski şehirdir. Ada altın,gümüş ve değerl...

Küba - Cienfuegos

Aynı isimli eyaletin başkenti olan bu şehir, iyi korunmuş tarihi bir merkeze ve Karaip Denizi’ndeki en güzel kumsallardan birine sahip bir liman şehridir. Koloni Dönemi’nde verilen “Güneyin İncisi” is...

Küba - Trinidad

Küba’nın Koloni Dönemi kimliğini en iyi şekilde koruyabilmiş Trinidad, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde. Sokakları, mavi, yeşil, kırmızı, sarı boyalı evlerle dolu. Buraya ilk yerleşim 1513’de, Di...

Küba - Santa Clara

Yaklaşık 200.000 nüfuslu bu yerleşim, güneyinde ve doğusunda Sierra de Escambray sıradağlarının tepeleri ile çevrilidir. Tipik Küba taşra yerleşimlerinin özelliklerini taşıyan kentteki en önemli sa...

Küba - Santiago de Cuba

Küba’nın en küçük eyaleti olan Santiago de Cuba Sierra Maestra dağları içine doğru sokulan bir koyun kıyısında yer alır. 1514 te Küba’nın ilk valisi Diego Valasquez tarafından kuruldu. 1522 de bugü...

Küba - Pınar del Rio

Adanın en batı ucunda bulunan Pinar Del Rio, Küba'nın en etkileyici manzaralarına sahip eyaleti.Bu bölge, kilometrelerce uzanan mağaraları ve mağara resimleri ile ünlü. İspanyollar adayı ele geçirdi...

Küba - Varadero

Varadero, Matanzas bölgesinde yer alan bir tatil beldesidir ve Karayipler'de bulunan en büyük tatil beldelerinden birisidir.Varadero aynı zamanda “Playa Azul” olarak da bilinir, anlamı İspanyolca' da ...

Nepal - Kathmandu

Kathmandu Vadisi, artık birbirine komşu olmuş ve sınırları nehirlerle ayrılan üç şehirden oluşuyor. Kathmandu, Patan ve Bhaktapur. Denizden 1336 m yüksekte bulunan bu vadi, eski ve gizemli Newari kült...

Nepal - Pokhara

Kathmandu Vadisi’nden ayrılıp Nepal’in diğer bölgelerini görmek isteyenler için en uygun ve güzel yerlerden biri Pokhara. Bu şehir, kıyısında kurulduğu gölle ve etrafını saran, hayal gücünü zorlayacak...

İran - Tahran

İran İslam Cumhuriyeti'nin başkenti ve Tahran vilayetinin merkezidir. Tahran, 11 milyona yaklaşan nüfusu ile İran'ın en büyük şehri ve başkentidir. Tahran ülke nüfusunun %15'ine ev sahipliği yapm...

İran - Şiraz

Şiraz, tarihi eserler, şairler, filozoflar, savaşçılar, krallar, güller şehridir. Bunun kanıtı, şehirden havaalanına giden yolun iki yanında 8 km. Boyunca göreceğiniz gül bahçeleridir. Şir...

İran - İsfahan

İran’ın önemli sanat eserlerinin bulunduğu bir şehirdir. 16. yüzyılda çıkarılmış bazı madeni paraların üzerinde bu şehrin önemini belirtmek için yer alan “İsfahan dünyanın yarısıdır” deyimi boşuna söy...

İran - Kum

Tahran 150 Km güneyinde bulunan Kum, Şiilerin öenmli bir merkezidir. Günümüzde de yaklaşık 40 bin öğrenciye burda İslami seminerler ve eğitim verilmektedir. Bugün 200 tane İslami araştırma ve kültür m...

İran - Yezd

İran’ın güneyine veya güneydoğusuna yapılacak bir yolculuk mutlaka Yezd’den geçer. Tarih boyunca, ipek yolunu izleyen kervanlar için de Yezd, önemli bir yol ayırımı olma özelliğini korumuştur. Yezd’in...

Meksika - Mexico City

Mexico City gibi büyük şehirler, çeşitli şehir ve kasabaların zaman içinde birbirleriyle birleşmeleri sonucu oluşurlar. Meksika’nın başkentinin kökenleri de tarihsel merkez denilen ve Azteklerin bir z...

Meksika - San Cristóbal

Bu şehir 31 Mart 1528’de Diego de Mazariegos tarafından kurulmuştur ve Chiapa de los Españoles diye bilinir. Chiapas eyaletinin eski başkentidir. San Cristóbal, Meksika’daki en güzel koloni şehirlerin...

Meksika - Merida

Yucatan Eyaletinin başkenti olan Merida, Atlas Okyanusu’na yakındır. Yucatan Yarımadası tarihi öneme sahip bir şehir.  Maya Uygarlığı burada yaşamış. Görkemli kilise binaları, tek ya da iki katlı...

Meksika - Cancun

Cancún, Meksika'nın güneydoğu kesiminde, Quintana Roo eyaletinde tatil kentidir.Yucatán Yarımadasının kuzeydoğu kıyılarının açığında, 21 km uzunluğunda ve 0,4 km genişliğinde, L biçimli bir adada yer ...

Meksika - Campeche

Campeche Eyaleti’nin başkenti olan bu kıyı şehri 1531’de kurulmuştur. Daha sonra terk edilmiş ve 1540’da Francsico de Montejo tarafından tekrar iskân edilmiştür. Konumu nedeniyle Yucatán Yarımadası’nı...

Meksika - Uxmal

UXMAL Uxmal (ya da okunuşuyla Uşmal) Maya uygarlığının Kolomb öncesi kentlerinden biri olup, Mérida’nın 78 km. güneyinde yer alır. Adının anlamı Maya dillerinden Yukateco dilinde “üç kez”dir. G...

Meksika - Oaxaca

Aynı isimli eyaletin başkenti olan Oaxaca (Wa-ha-ka diye okunur) kenti, Montealban şehrine 9 km. uzaklıkta kurulmuştur. Oaxaca eyaleti, plajları, dağları, ormanları, vadileri, arkeolojik bölgeleri,...

Meksika - Puebla

Melekler Şehri olarak bilinen Puebla Mexico City’den 136 km. mesafede bulunmaktadır. Puebla, Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Şehirde 16. yy. da barok tarzı inşa edilmiş 5000 kadar kolon...

Meksika - Chichen Itza

Bu şehir, iki kısma ayrılır: Eski Chichén (Maya) ve yeni Chichén (Maya-Toltek). Önemli binalar arasında El Castillo, Kukulcán Piramidi, Kutsal Cenote (insan kurban edilen yer), Balo Salonu (Orta Ameri...

Guatemala - Guatemala City

Guatemala’nın başkenti olan Guatemala City, Merkezi Amerika’nın en büyük şehridir. Şehrin tarihi,  arkeolojik verilere göre 9000 yıl öncesine kadar gidiyor. Şehir, 1821 yılında Orta Amerika'nın ...

Guatemala - Flores

Bu sevimli Maya şehri, Tikal’den 30 km. mesafede, Peten İtza Gölü’nün üzerinde bir adadır. Flores, Itza Maya’lar tarafından 13. yüzyılda kurulmuştur ve o dönemdeki adı Tayasal veya Noh Petén’dir. Lati...

Guatemala - Antigua

Agua (Su), Fuego (Ateş) ve Acatenango yanardağları ile çevrili Antigua, Latin Amerika’nın en güzel sömürge şehirlerinden biridir. XVI. yüzyıllın başında kurulan eski başkent 1773 depremiyle kısmen yık...

Kamboçya - Phnom Penh

1 milyon nüfüsu olan Phnom Penh, Kamboçyanın başkenti olmakla beraber, aynı zamanda en kalabalık ve ekonomik olarak en büyük şehridir. Phnom Penh şehiri ismini, şehirde bulunan Wat Phnom Daun Penh'den...

Namibia - Windhoek

Ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Ülkenin ortasındaki Khomas bölgesinde bulunur. Nüfusu yaklaşık 280.000'dir. Windhoek'de, eskiden Herero'lar yaşardı. 19.yüzyılda Herero'ları yenen Namalar buraya...

Namibia - Swakopmund

Atlantik kıyısında, Windhoek'in 280 km batısında yer alır. Nüfusu yaklaşık 28.500'dür. Swakopmund bir sahil kasabasıdır ve Alman kolonyal mimarisinin bir örneğidir. 1892 yılında, Alman Güneybatı Afrik...

Namibia - Cape Cross

Swakopmund'un 120km kuzeyinde bulunan Cape Cross'ta, her yıl Ekim-Aralık ayları arasında yaklaşık 100.000 nüfuslu fok kolonisinin üreme dönemidir. Haç Burnu anlamına gelen Cape Cross, ismini, Portekiz...

Namibia - Twyfelfontein

Twyfelfontein'de, 2000'den fazla kaya üzerine kazınarak çizilmiş resim bulunur. 2007 yılında, UNESCO tarafından, Namibia'nın ilk Dünya Mirası olarak onaylanmıştır. Twyfelfontein'deki resimler, iki bin...

Namibia - The White Lady

Beyaz Kadın, Namibia'nın en yüksek dağı olan Brandberg'de yer alan bir kaya resmidir. Bu resim, uzun zamandır arkeologlar için bir tartışma konusu olmuş ve kökenleri ve yapıldığı tarih hakkında çeşitl...

Namibia - Himba Köyleri

Himba'lar, Kuzey Namibia'da, Kunene bölgesinde, yaşayan yaklaşık 20.000-50.000 arası nüfusa sahip bir etnik gruptur. Göçebe ve doğal yaşayan bir halktır ve Herero'larla akraba olmakla beraber aynı dil...

Namibia - Etosha

Etosha Ulusal Parkı, Namibia'nın kuzeybatısındaki Kunene bölgesinde yer alır. İlk başta 1907 yılında, Namibia bir alman sömürgesiyken kurulmuştur. O zaman, 100.000 km2'lik yüzölçümüyle dünyanın en büy...

Namibia - Caprivi

bölgesi, Namibianın kuzeydoğusunda bulunan, kuzeyde Angola, doğuda Zambia ve güneyde Botswana ile sınırlara sahip, göreceli olarak “dar”  bir coğrafi bölgedir. Bölge, Okavango, Kwando, Chobe ve Z...

Peru - Titicaca Gölü

Van Gölü’nün üç katı büyükliğe sahip Titikaka Gölü, dünyanın en yüksekteki yüzülebilen gölüdür, 248 m derinlik ve 8500 km² yüzölçümü ile de en büyüğüdür. Gölün kuzey batı-güney doğu yönünde uzunluğu 3...

Vietnam - Kılıç Gölü - Ho Hoan Kiem

Hanoi’nin merkezinde bulunan bu güzel gölün, Vietnam halkı için, yaygınca bilinen önemli bir efsaneye ev sahipliği yapması açısından, büyük bir önemi var. Bu efsaneye göre 15. yüzyılın başlarında, Vie...

Vietnam - Tek Sütun Pagodası

Hanoi’nin en önemli yerlerinden biri olan Tek Sütun Pagodası, MÖ 1049 yılında, İmparator Ly Thai Tong tarafından yaptırılmıştır. Dien Huu Pagodasının içinde, nilüferlerle bezeli şık bir gölün içindeki...

Vietnam - Quan Thanh Tapınağı

Hanoi’nin batısındaki büyük Ho Tay gölünün kıyısında kurulmuş olan bu tapınak Ly Hanedanının kurucusu olan İmparator Ly Thai To tarafından 1020 yılları civarında yapılmıştır. Banyan ağaçlarıyla bezenm...

Vietnam - 36 Sokak

36 Sokak, Hanoi’nin en eski ve en canlı ticaret mahallesinin takma adı. Bu takma adı, mahallede kurulmuş olan 36 tane farklı loncadan alıyor. 13. yüzyılda birkaç zanaatkarın, sarayın ihtiyaçlarını kar...

Vietnam - Su kuklaları

1000 yıllık bir geçmişi olan “Roi Nuoc” yani Su Kuklacılığı, Vietnam halkının en otantik ifade biçimlerinden biridir. Eski zamanlarda gösteriler köylerde, nehir kenarlarındaki, göl kenarlarındaki ya d...

Vietnam - Mağaralar

Hang Thien Cung – Kutsal Saray Mağarası: Dau Go adasında bulunan bu mağara, 1990’ların ortasında keşfedilmiştir. Pembe, yeşil ve mavi ışıklarla aydınlatılmış yüksek tavandan sarkan sarkıtlar bulunmakt...

Vietnam - İmparatorluk Şehri

Beş Ankâ Kulesi - Ngo Mon: İmparatorluk Şehrinin kapısının üzerinde bulunan bu süslü gözcü kulesinde, bazı özel durumlarda İmparator tahtıyla beraber otururdu. Yukarıdan bakıldığında beş ankâ kuşuna b...

Vietnam - Mor Yasak Şehir

İmparator dışında hiçbir erkeğin 10 hektarlık alandaki yasak şehre adım atmaya izni yoktu. Mor Yasak Şehir’in sınırını geçen her erkek ölüme mahkum edilirdi. Sadece kraliçe, dokuz ayrı cariye sınıfı, ...

Vietnam - Parfüm Nehri

Thien Mu Pagodası: Parfüm nehrinin sol kıyısındaki bir kayalığın üzerine kurulmuş Thien Mu Pagodası, Hue’nin ikonası haline gelmiştir. 1601 yılında Lord Nguyen Hoang tarafından kurulmuştur. Pagoda’nı...

Botswana - Chobe Ulusal Parkı

Botsvana'nın kuzeybatısında yer alan Chobe Ulusal Parkı, Afrika katısındaki vahşi hayvanların yoğun oranda bulundukları en büyük yerlerden biridir. Botswana'nın içinde en türün yaşadığı parkıdır. Ayrı...

Brezilya - Rio de Janerio

Bu atmosferde gezerken tüm ziyaretçiler tarafından tanınan keyif ve eğlenceyi seven carioca (Rio’lu) ruhu bu muhteşem şehri görmeye gelen herkesi sarmalayacak ve herkesin içini hemen aynı havaya girip...

Brezilya - İguazu Şelaleleri

Iguazu Şelalesi İguazu 1320 km. uzunluğunda Güney Amerika’da bulunan bir nehirdir. İguazu kelimesi Guarani dilinde Büyük Su anlamına gelmektedir. İki farklı nehrin(Irai ve Atuba) Curitiba şehri y...

Brezilya - Manaus

Eski adı Barra do Rio Negro olan Manaus, Amazonas Eyaletinin başkenti olup 17nci yüzyılda Negro Nehrinin Amazon Nehri ile buluştuğu yerde kurulmuştur. Manaus’a ulaşıldığında modern binalarla 19uncu yü...

Brezilya - Amazonlar

Amazon Nehri havzası dünyanın denizlerden sonra gelen en büyük oksijen kaynağı olan bir doğa harikası olup nehir Atlantik Okyanusuna her gün 10 milyon nüfuslu bir şehrin dokuz yıllık su ihtiyacını kar...

Brezilya - Brasilia

El değmemiş doğanın ortasında 1959 yılında kurulmuş modern bir şehir olan Brasília, dünyanın en genç başkentlerinden biridir. Uçaktan bakıldığında uzun kanatları hafifçe aşağıya doğru kıvrılmış bir uç...

Brezilya - Sao Paulo

São Paulo, olağanüstü büyük bir şehir olması nedeniyle şehri ziyaret edenlerin duygularının şaşmasına neden olur. 17 milyon nüfusuyla dünyanın üçüncü büyük be Güney Amerika’nın en büyük şehri olan São...

Arjantin - Buenos Aires

Buenos Aires Arjantin’in başkenti, aynı zamanda en büyük şehridir. Şehir Atlantik Okyanus’unun kıyısında, Rio Parana ve Rio Uruguay nehirlerinin oluşturduğu huni biçimindeki Rio de la Plata adı verile...

Arjantin - Patagonya

 Güney Amerika'nın güney ucunda aynı adı taşıyan bir büyük adası da olan adalar topluluğu.  Macellan'ın 1520'de keşfettiği, 19. yüzyılda yerleşilen takımadalar, 1881 yılında Şili ve Arjantin...

Arjantin - Ushuaia

Ushuaia, Arjantin'in en güneydeki şehri. Diğer birkaç şehirle, Dünyanın en güneydeki şehri unvanı için tartışma halinde olan bir şehirdir. Esasında, Ushuaia'dan daha güneyde yerleşim yerleri olsa da, ...

Lübnan - Beyrut

Beyrut  Lübnan'ın başkentidir. Nüfusu 1,5 milyonun üzerinde olan Beyrut, deniz etkisinden biraz korunan bir körfezin kıyısındadır. Beyrut'ta tipik bir Akdeniz iklimi görülür. Uzun yıllar Ortado...

Lübnan - Bekaa Vadisi

Baalbek'e giderken Bekaa Vadisi'nin en onemli kenti Zahle'deki sarap mahzenlerini gezip Bekaa saraplarini tadabilirsiniz. Bekaa Vadisi’nin uzum baglari arasinda, Ksara ayni zamanda, mahzenlerini gez...

Lübnan - Jeita Mağarası

Jeita Mağarası Beyrut’a 18 km. uzaklıkta. Dünyanın en büyük kireçtaşı mağaralarından biri... İki kısımdan oluşan mağaranın ilk kısmı (aşağı mağara) 1836 yılında rastlantı eseri bulunmuş. İçinden bir y...

Ekvator - Quito

Resmi adı, San Fransisco de Quito. Ekvador'un başkentidir. Şehrin yüksekliği 2,500 metredir ve bu onu dünyadaki ikinci en yüksekte yer alan başkent yapar. Quito, Ekvator'un 25 km. güneyinde yer alır. ...

Ekvator - Cuenca

Resmi adı Santa Ana de los cuatro ríos de Cuenca olan şehir 467.000 nüfusuyla ülkenin 3. büyük şehridir.  Azuay eyaletinin başkentidir.  Ülkenin güneyinde 2500 m. de yer alır. Şehir merkezi ...

Ekvator - Guayaquil

Resmi adı Santiago de Guayaquil, Ekvador’un en büyük şehri ve ülkenin ticaret limanıdır. Şehir aynı zamanda Guayas eyaletinin başkentidir. Guayaquil,  Guayaquil körfezinde Pasifik Okyanusuna dökü...

Ekvator - Otavalto Pazarı

Otavalo kantonunun başkenti olan Otavalo, İmbabura eyaletindeki en geniş yerli halkı barındırır. Kasabanın nüfusu 50.000 kadardır ve  Imbabura 4,630m, Cotacachi 4,995m ve Mojanda volkanları ile ç...

Ekvator - Papalacta

Papallacta (Papajacta diye okunur) Quito’dan Amazon Ormanlarına giden yol üzerinde 3.300 metre irtifada kurulmuş bir köydür. Papallacta termal havuzları ile Ekvador’da önemli turizm merkezlerinden bir...

Ekvator - Cotopaxi

Ekvador'un 5.897 m yüksekliği ile ikinci en yüksek dağı ve ülkenin en yüksek aktif volkanıdır.  Aynı zamanda dünyanın en yüksek aktif volkanlarından biridir. Bir Ekvador dağı olarak 6310 m. ile C...

Ekvator - Riobamba

Chimborazo volkanının yanında yer alan bu şehir, Chimborazo eyaletinin başkentidir. Riobamba Quito’dan Quayaquil’e giden yol üzerinde önemli bir kavşaktır. Riobamba aynı zamanda Sibambe ve Ekvador’un ...

Ekvator - Galapagos Adaları

Galapagos Adaları (İspanyolca: Islas Galápagos, resmi: Archipiélago de Colón), Colón Takımadaları olarak da bilinir, Büyük Okyanusun doğusunda Ekvador'a bağlı takımadalar. Uzak ve izole bir konumda ol...

Gürcistan - Tiflis

Tiflis Tiflis, Gürcistan’ın başkentidir. Nüfusu yaklaşık 1.253.000’dir. Başkent ismini, ülkede bulunan kükürt kaynaklarından dolayı, sıcaklık anlamına gelen Tiflis kelimesinden almıştır. Tiflis’te göz...

Gürcistan - Batum

Batum  Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olan liman kenti. Nüfusu 121.806’dır (2002). Turizm merkezi olan Batum’un yaz aylarında bu nüfus 400.000′i bul...

Venezuela - Caracas

CARACAS, Venezuela’nın başkenti, federal idare bölümünün merkezi; yüksl. 1 050 m, Caracas vali veya Chacao val’inde Guaire nehri kıyılarında; 1 371 000 nüf. (banliyölerle birlikte). Diego de Losada...

Venezuela - Canaima Lagünü

Canaima Ulusal Parkı, Venezuella’nın güneydoğusunda Guyana ve Brezilya sınırı boyunca 3 milyon hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Parkın yaklaşık %65’i masa dağ (tepui) oluşumlarıyla kaplıdır. Tepui’l...

Venezuela - Angel Şelalesi

Kerepakupai Meru Şelalesi (İspanyolca: El salto Ángel), Venezuela'da bulunan dünyanın en yüksek çağlayanıdır. National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında yapılan resmî ölçüme göre 979 m yüksekli...

Venezuela - Merida

And dağlarında koloniyel mimarinin en güzel örneklerinin olduğu şehir.  Santiago de los Caballeros de Mérida Libertador belediyesi ile Mérida eyaletinin başkenti. 1558'de kurulan şehir, And Dağla...

Kolombiya - Bogota

Kolombiya'nın ve Kolombiya'daki Cundinamarca departmanının başkentidir. Şehir içinde 6,8 milyon kişi nüfusu ve aglomerasyonda 7,9 milyon kişi nüfusu ile Bogotá, Kolombiya'nın en büyük şehri ve Güney A...

Kolombiya - Cartegena

1533 yılında Pedro de Heradia tarafından kurulan Cartagena de Indias, alçak tepelerle korunan demirleme yeri sayesinde büyük bir sömürge limanı oldu. 1582 yılından itibaren her yıl Cadiz'den gelen flo...

Bolivya - La Paz

Dünyanın en yüksek irtifadaki başkenti olan La Paz, 3660 m yükseklikte, La Paz Nehri’nin ortasından geçtiği uzun dar bir vadiye kurulmuştur. Bir zamanlar bir İnka köyü olan bu yer, kışın 430 m kadar y...

Şili - Santiago

12 Şubat 1541 tarihinde Pedro Valvida tarafından kurulan şehir Rio Mapocho nehrinin kıyısında, And Dağları’nın zirveleri ile çevrili bir vadi yatağında bulunmaktadır. Denizden yüksekliği 520 m.’dir. ...

Özbekistan - Taşkent

Taşkent  Özbekistan Cumhuriyeti'nin başkenti. Özbekistan'ın doğusunda yer alır. Orta Asya'nın nüfus bakımından en büyük kenti olan Taşkent, eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde de Moskova , St. Pete...

Özbekistan - Semerkant

Semerkand,  Özbekistan'ın güney kesiminde kent. Zeravşan ırmağının vadisinde, Taşkent'in 275 km güneybatısında yeralan Semerkand'ın nüfusu 566,000'dir. Önemli bir sanayi (otomotiv sanayisi; trakt...

Özbekistan - Buhara

Buhara Orta Asya'nın en eski yerleşim bölgelerinden olan ve günümüzde Özbekistan sınırları içinde bulunan tarihî şehir. Arkeolojik bulgular şehrin tarihinin en az 2500 yıl civarında olduğunu göstermiş...

Güney Afrika - Cape Town

Cape Town için Güney Afrika’nın farklı bir yüzü yakıştırması oldukça uygun bir tanımlama olacaktır. Alabildiğine uzun kumsallar, şarap mahzenleri, altın madenleri, birbirinden farklı türde binlerce ku...

Güney Afrika - Sun City

Güney Afrika'nın şans oyunları merkezi olan Sun City, Johannesburg'a 2 saat uzaklıkta yer alıyor. Güney Afrika'nın en lüks tatil merkezi olarak kabul edilen Sun City, farklı beklentilere hitap edebile...

Güney Afrika - Johannesburg

Johannesburg, 3 milyon nüfusuyla Güney Afrika'nın en kalabalık ikinci şehri olduğu gibi, Afrika kıtasının da Kahire, Lagos ve Cape Town'ın ardından en kalabalık dördüncü şehirdir. Johannesburg, altı...

Güney Afrika - Pretoria

Pretoria, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin yönetsel başkenti. Apies Irmağının her iki yakasında yer alan kent doğuda Magalies Dağının batı eteklerine kadar uzanır.Yüzölçümü 1.644 km²'dir. Adını aldığı B...

Fas - Casablanca

Kazablanka, İspanyolca; Casablanca (Beyaz Ev),  Fas'ın batısında, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan liman kenti. Aynı zamanda Fas'ın en büyük şehridir. Nüfus; 3.800.000 (2006) 1942'de efsanevi ...

Fas - Marakeş

Bugun nufusu 1.5 milyonu asmis olan Marakes, Atlas daglarinin eteginde verimli bir vahada 1062 yilinda Almoravide hanedanliginin baskenti olarak kurulmus baskent olma ozelligini 12. yuzyila kadar deva...

Tayland - Bangkok

Bangkok Tayland'ın en büyük şehri ve başkentidir. Tayca Krung Thep  olarak anılır. 1990'daki sayıma göre nüfusu 8.538.610'dur. 13°45′Kuzey 100°31′Doğuda yer alan şehir, Chao Phraya Nehrinin doğu ...

Tayland - Pattaya

Pattaya (Thai: พัทยา, RTGS: Phatthaya) Tayland'ın önemli şehirlerinden biridir. Başkent Bangkok'un yaklaşık 135 km kadar güney doğusunda ve Tayland Körfezi kıyısında yer alan şehir, idari bakımdan Cho...

Tayland - Phuket

Phuket eskiden batı dilinde Tha-Laang, Talang veya Junk Ceylon olarak bilinen Güneydoğu Asya ülkesi Tayland'ın Dünyaca ünlü Turizm adası. Başkenti Phuket City'dir. Phuket Uluslararası Havaalanına sahi...

Tayland - Chiang Mai

Chiang Mai, Tayland'ın önemli şehirlerinden biridir.   Son yıllarda, Chiang Mai giderek modern bir şehir haline gelmiştir. Kim her yıl gelen yaklaşık 1 milyon ziyaretçi için çeşitli konumlar v...

Tayland - Koh Samui

Koh Samui Adası Tayland Körfezinde karaya yaklaşık 15 km mesafede yer alan bir adadır. 247 km² büyüklüğündeki Samui Adasında yaklaşık 48.000 kişi yaşamaktadır. Tüm adayı saran hindistan cevizi ve pa...

Suriye - Şam

Şam,  Suriye'nin en büyük şehri olup, aynı zamanda başkentidir. Ayrıca, Şam Valiliği'nin ve Rif Şam Valiliği'nin de idari başkentidir. Şam, dünya tarihi boyunca, hiç aralıksız en uzun süre kullan...

Suriye - Halep

Halep  Suriye'nin 2. en büyük kentidir. Halep merkezin 2007 nüfusu 1.7 milyon civarında olup, Halep'e bağlı olan yerleşim yerleri ile toplam nüfusu 4.393.000 'dur. Bazı eserlere göre Halep'in nüf...

Suriye - Humus

Suriye'nin üçüncü büyük şehridir. Halep-Şam karayolu üzerindeki bu kalabalık endüstri şehri Hama'ya 47 km mesafededir. Suriye'nin diğer şehirlerine göre yapıların ve temizliğin daha düzenli olduğu göz...

Suriye - Palmira

Tedmur adıyla da bilinen Palmira, Humus şehrinin 155 km. doğusunda olan, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden birisidir. Burada antik Palmira şehrinin harabeleri bulunmaktadır. Suriye çölünün ortas...

Ürdün - Amman

Amman Ürdün Krallığının başkenti. 635 yılında müslümanların eline geçen Amman, 1516'da Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Osmanlı topraklarına katıldı. II. Abdülhamit devrinde Rusya'dan...

Ürdün - Petra

Petra, Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir. M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmıştır. Roma İmparatorluğu tarafından...

Ürdün - Lut Gölü

Lut Gölü veya Ölü Deniz Yeryüzü'nün en alçak ve en tuzlu gölü. Günümüzde akarsularla beslenmeyen ve 600 km² civarında bir alanı kaplayan Lut Gölü, Afrika-Suriye ayrımındaki en alt noktada yer alır. ...

Kenya - Nairobi

Nairobi, Kenya'nın başkentidir. 1899 yılında kurulmuş, 1905 yılında başkent statüsünü Mombasa'dan devralmıştır. Ayrıca Nairobi eyaletinin de başkentidir. Ülkenin güneyindeki Nairobi Nehri üzerine kuru...

Kenya - Masai Mara Parkı

Dunyanin en buyuk Vahsi hayvan gocu Kenya ve Tanzanya arasinda gerceklesir. Tanzanyanin Serengeti ulusal parkinin duzlukleri ile Kenyanin Masai Mara ulusal parkinin, sulak arazilerindeki yesil otlakla...

Mısır - İskenderiye

İskenderiye  Mısır'ın Akdeniz kıyısında bulunan ikinci büyük şehridir. M.Ö. 332 yılında Büyük İskender tarafından kurulmuş ve adını kurucusundan almıştır. Eski çağlarda dünyanın yedi harikasından...

Mısır - İskenderiye Feneri

İskenderiye Feneri, Mısır'ın İskenderiye şehrinde inşa edilmiş; ancak günümüzde bulunmayan, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri ve tarihte inşa edilmiş deniz fenerlerinin en yüksek olanı. İnşaası MÖ 28...

Mısır - İskenderiye Kütüphanesi

İskenderiye Kütüphanesi, M.Ö. 3. yüzyılın başlarında Mısır'ın İskenderiye kentinde Ptolemaios hanedanı tarafından kurulmuş olan antik kütüphane. İskenderiye Müzesi olarak bilinen araştırma enstitüsünü...

Mısır - Kahire

Kahire  Mısır'ın başkenti ve Arap dünyasının en kalabalık kentidir. Şehirin ismi Mısırlılar tarafından çoğu kez ülkenin ismi olan Arapça Misru, Mısır Arapçası Masr olarak adlandırılır. Kahire ş...

Mısır - Kahire Kalesi

Kahire Kalesi  Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan tarihi bir kaledir. Yapımına 12. yüzyıl'da Eyyubi hanedanının kurucusu Selahaddin Eyyubi tarafından başlanmış ve Osmanlı Devleti döneminde bitir...

Mısır - Piramitler

Mısır Piramitleri, Mısır’da yer alan eski piramit şekillerde yapılardır. Mısır’da 100’den fazla piramit vardır. Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi'nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar firavunların mez...

Mısır - Luksor

Luksor, Güney Mısır'da Al Uqsur valiliğinin başkenti olan şehir. Nüfusu yaklaşık 200.000 kadar olan şehir, antik Mısır şehri Thebes'in harabelerinin üstüne kurulmuş olduğundan dolayı dünyanın en büyük...

Mısır - Asvan

Asvan ya da Asuan  güney Mısır'da Nil ırmağı kıyısında bir kent ve turizm merkezidir. Asvan aynı zamanda Mısır'ın Asvan ilinin idari merkezidir. Nüfusu yaklaşık 200,000 kadardır. Nil ırmağının do...

Mısır - Kızıldeniz

Kızıldeniz  Afrika ile Asya (Arap Yarımadası) arasında yer alan, Hint Okyanusu'na bağlı bir denizdir. Uzunluğu yaklaşık 2000 km olup, bazı kaynaklarda 1900 km. ya da 2350 km diye geçmektedir. Kuz...

Mısır - Süveyş Kanalı

Süveyş  Mısır'ın kuzeydoğusunda, Süveyş Körfezi'nin kuzeyinde, Süveyş Kanalı'nın güney ucunda bir liman şehridir. 16. yüzyılda şehir Osmanlı Devleti'nin deniz mevki kumandanlıklarındandı. Liman...

Tunus - Hammamet

Son derece verimli bir bölgedir. Uzum baglari ve meyve bahceleri ile unludur. En önemli yerlerinde biri 15. yy'dan kalma Medinadir. Baskent Tunusa yaklasik 80 km mesafede bulunan Hammamet, ince kum p...

Tunus - Kartaca

MÖ 814 yılında, Tunus yarımadasında kurulmuş olan bir Fenike kolonisidir. Kartaca, Fenike dilinde Kart-hadaşt yani "Yeni Şehir" anlamına gelmektedir. Kart Hadaşt, 22 sessiz harften oluşan Fe...

Senegal - Dakar

Dakar, Senegal Cumhuriyeti'nin başkenti. Batı Afrika'nın en batı ucundaki yarımada üzerinde yer alır. Afrika'nın en kalabalık şehirlerinden olan Dakar Senagal'in siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve ...

Senegal - Goree Adası

Gorée Adası , Senegal'in Dakar şehrinin 19 idari bölgesinden birisidir. Ada 0.182 km2 lik yüzölçümüyle Dakar ana limanının yaklaşık 2 km batısında bulunmaktadır. 31 Ocak 2005 resmi tahminleri itibar...

Senegal - Dakar Rallisi

Dakar Rallisi (kısaca "Dakar"; eski adıyla "Paris Dakar Rallisi", şu an "Lizbon Dakar Rallisi"), Amaury Sport Organisation tarafından her yıl düzenlenen prestijli yol dış...

Senegal - Touba

Touba Senegal'in merkezi şehirlerinden bir tanesidir. Bu kutsal şehrin kurucusu Şeyh Aamadu Bàmba Mbàkke ve onun mezarının hemen yanına bir camii inşaa edilmiştir. Camii 1963 yılında tamamlanmıştır. ...

Senegal - saint Louis

Senegal Cumhuriyeti, Senegal Nehri'nin güneyinde, Batı Afrika'da yer alan bir ülkedir St Louis, Senegal’in St Louis bölgesinin başkentidir. Senegal’in kuzeybatısında yer alan şehire Senegalliler Ndar ...

Malezya - Kuala Lumpur

Gombak ve Klang Nehirlerinin kesişme noktasında 1800'lerin başında kalay madenlerinin keşfedilmesiyle küçük bir madenci köyü olarak kurulan Kuala Lumpur, 'çamurlu kavşak' anlamına gelir. Kısaca 'KL' d...

Malezya - Perlis

Malezya'nın en küçük eyaleti Perlis, Yarımadanın kuzeybatı köşesinde, Kedah eyaleti ve Tayland'la komşudur. Eyaletin en çekici özelliği, dingin atmosferiyle şehir yaşamının keşmekeşinden kaçma olanağı...

Malezya - Pahang

35,000 km2 alana yayılı Pahang, Malezya Yarımadasının en geniş eyaletidir. Bilim adamları, eyaletin büyük kısmını kaplayan sık yağmur ormanlarının oluşturduğu Taman Negara Milli Parkı ormanlarının 130...

Malezya - Sarawak

Malezya'nın en büyük eyaleti Sarawak, Borneo adasının güneybatısında yer alır. Geniş ilkel yağmur ormanları, devasa dağlar, mağaralar, eşsiz flora ve fauna ile farklı etnik topluluklardan oluşan Saraw...

Malezya - Sabah

Sabah eyaleti, Borneo adasının kuzeydoğu bölümünde yer alır. Güney Çin Denizine bakan Sabah'ın başkenti Kota Kinabalu eyaletin önemli etkinliklerine evsahipliği yapar. İngiliz yönetimi boyunca Jesselt...

Malezya - Langkawi

Dünyaca ünlü Langkawi, güneşin yıkadığı kumsallar, açık mavi sular ve doğal zenginliklerle sizi bekliyor. Langkawi; Malezya yarımadasının kuzey-batı ucunda, Kedah Eyaleti sahillerinin karşısında say...

Singapur - Singapur

Ekvatorun yalnızca bir derece kuzeyinde yer alan Singapur, Asya ve Avrupa kültürlerinin egzotik bir karışımını sunan modern ve kozmopolit bir şehirdir. Yıl boyunca hava sıcaklıkları 27 -30 derece aras...

Moldova - Kişinev

Moldova’nin baskenti Kisinev, Dinyester Nehri’nin kollarindan birinin kiyisinda, çok verimli topraklar üzerine kuruludur. Nüfusun çogunlugu Moldovalilardan (Romanlar) olusmasina ragmen Ukraynali, Bulg...

Birleşik Arap Emirlikleri - Dubai

Dubai , Arap Yarımadası'ndaki yedi  emirlikden biridir. Bazen kendi emirliğinden Dubai Kenti olarak ayırt edilir.1960'larda yalnızca balıkçı kenti olan Dubai, 1990'lar sonrası uygulanan politikal...

Birleşik Arap Emirlikleri - Abu Dabi

 Birleşik Arap Emirlikleri'nin kuzeyinde yer alır ve BAE'nin ve Abu-Dabi Emirliği'nin başkentidir. Ülke topraklarının %80'ini içine alır.Deniz seviyesine yakın yükseltiye sahip bir ada üzerinde b...

Birleşik Arap Emirlikleri - Acman

Acman veya Ucman, Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) oluşturan yedi emirliğin en küçüğü.Üç bölümden oluşan emirliğin Basra Körfezi kıyısındaki ana bölümü, bütünüyle Şerce Emirliği'yle çevrilidir. Emir...

Birleşik Arap Emirlikleri - Füceyre

Füceyre, Birleşik Arap Emirlikleri'ni oluşturan emirliklerden biri.Basra Körfezine kıyısı bulunmayan tek emirliktir. 1150 km²'lik yüzölçümüyle BAE'nin 4. büyük emirliğidir. Nüfus; 130,000 dir....

Birleşik Arap Emirlikleri - Resü'l Hayme

Resü'l-Hayme, Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) oluşturan emirliklerden biri. Umman Burnu üzerinde yer alır. Kuzeyde Basra Körfezi üzerinde yaklaşık 56 km'lik bir kıyı şeridine sahiptir. Yaklaşık 1,7...

Kanada - The Rideau Canal Waterway

Küçük teknelerin geçmesi için tasarlanmış The Rideau Canal Waterway, tam bir eğlence mekanı. Teknelerin kanala girmesi için su seviyesinin yükselmesini bekle...

Kanada - Le Moulin de Provence

   Le Moulin de Provence biraz garip gelse de aslında bir pastane ve şehrin son dönemde en ilgi çeken yeri . Şehir merkezindeki bu pastanenin dünya çapında ü...

Kanada - Vancouver Limanı

Washington Eyaleti sınırı yakınında Büyük Okyanus kıyısında bulunan kentin limanı Kanada’nın batı kıyısındaki en büyük limanıdır. Vancouver Limanı yılda 60 milyon tonluk y&uu...

Kanada - CN Kulesi

Toronto şehrinin simgesi konumundadır. Kanada Ulusal Demiryolu Şirketi tarafından yaptırılmıştır. Kule içerisinde 50'den fazla restorant bulunmaktadır. Ayrıca kule tepesinin zemininin bazı ...

Kanada - CN Kulesi

Toronto şehrinin simgesi konumundadır. Kanada Ulusal Demiryolu Şirketi tarafından yaptırılmıştır. Kule içerisinde 50'den fazla restorant bulunmaktadır. Ayrıca kule tepesinin zemininin bazı ...

Kanada - Ontario Gölü

 Büyük Göller'in en Doğuda olanıdır. Kanada ile ABD arasında yer alan göl, Niyagara aracılığıyla Erie Gölüne bağlanır ve sularının fazlasını Saint-Laurent Nehrin...

Kanada - McGill Üniversitesi

 Kanada'nın Montreal şehrinde bulunan devlet üniversitesidir. Adını kurucusu James McGill'den alan üniversite dünyanın en saygın üniversiteleri arasındadır. 1821 yıl...

Kanada - Montreal Olimpik Stadyumu

Montreal'de bulunan ve 1976 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmış stadyumlardan birisidir. Stadyum, Kanada'da beyzbol ve Kanada Futbolu maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.Stadyum...

Kanada - Château Frontenac

Büyük bir otel olarak inşa edilen bu görkemli yapı Quebec Şehri'nin en önemli turistik ve de tarihi yapılarından biridir. Canadian Pacific Railway firması için mimar Bru...

Kanada - Quebec Kalesi

 İlk olarak 18’inci yüzyıl başında inşa edilmiş. Bugün gördüğünüz ve yıldız şeklinde bir plana oturtulmuş yapı ise 19’uncu yüzyıl eseri. Bir dö...

Kanada - Sainte-Anne-de-Beaupré Bazilikası

Erken Hristiyan ve Ortaçağ mimarilerinde, yan geçitleri bulunan (yan nef), galerili veya galerisiz kilise; bazilikal planlı kilise. Bazilikal planda ölçü birimi genellik...

Kanada - Montmorency Şelalesi

Şelale kentin 9 km kuzeydoğusunda. Merkeze sadece 10 dakika uzaklıkta. Filmlere konu olmuş Niagara Şelalesi’nden çok daha yüksek. Ziyaretçilerin gezmesini kolaylaştırmak amacı...

Kanada - Tadoussac Kasabası

 Saint Lawrence ve Saguenay nehirleri arasında bulunan kent Fransa'nın 17. yy ile en eski ticaret değiştokuş yani nakil noktasıdır. Eski yerleşim planını ve yapılarını gözlemleyebildiğim...

Kanada - Niagara Şelalesi

Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büy&uum...

Kanada - West Edmonton Mall

Kuzey Amerika'nın en büyük,dünyanın onuncu büyük alışveriş merkezidir.Toplamda 490,000 m2'lik bir alanda kuruludur ve 800 mağazası mevcuttur.20.000 araç i&ccedi...

Bulgaristan - Bansko Kayak Merkezi

Bansko kayak merkezi  Pirin Dağları'nın en güzel kısmında yeralmaktadır. Bansko kayak merkezinin yerleşim birimini oluşturan ve Pirin dağlarının yamacında kurulu 930 metre rakımlı Bansko...

Bulgaristan - Sveta Troitsa Kilisesi

Bansko şehrin merkezinde bulunan ve çanlı kule ile birlikte şehrin simgesi haline gelmiştir. Bulgaristan'daki ikinci büyük kilisedir,eşssiz oymalı ikonları,telkari detayları,kolon...

Bulgaristan - Bansko müze Kompleksi

Bansko ilçesinde 7'si ulusal öneme sahip  130 üzerinde mimari ve tarihsel anıtlar vardır.100'den fazla arkeolojik yerler kaydı bulunmaktadır. Müze kompleksi ülk...

Bulgaristan - Uspenie Bogorodiçno Kilisesi

Kilise Osmanlı işgali sırasında yıkılan ortaçağ kilisenin temelleri üzerine xıı-xıv yüzyılda inşa edilmiştir.içerisindeki eşsiz ahşap oyma ikonlar oldukça değerlidir. ki...

Bulgaristan - Nikola Vaptsarov Müzesi

Nikola Vaptsarov /1909-1972/ dikkate değer eserleri XX yüzyılın en popüler şairler arasında yer veren anti faşist bir şairdir.şiirleri 50 dilde tercüme edilmiştir.Vaptsarov 1952 yılında...

Bulgaristan - Neofit Rilski müzesi

Ulusal öneme sahip tarihsel bir anıt,Neofıt Rilski'nin doğduğu ev 1981 yılında müze haline getirilmiştir.Neofit Rilski Bulgar laikeğitim kurucusu ve ilk Bulgar ansiklopedici'dir. ev ...
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.