travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Kanada

Başkenti : Ottawa
Kanada
Dili : İngilizce,Fransızca
Para Birimi

:

Kanada Doları
Dini : Hristiyanlık
Önemli Şehirleri : Vancouver, Toronto, Montreal, Edmonton

Özet Bilgi
Kanada eski adı ile Kanada Dominyonu, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen, 1867'de Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur. Kanada'nın başkenti Ottawa'dır. Eski bir Fransız ve İngiliz kolonisi olan Kanada, hem Frankofon, hem de İngiliz Milletler Topluluğuna bağlıdır. Ülke alan bakımından dünyanın en geniş ikinci ülkesidir.Kanada çağdaş ve teknolojik olarak ilerlemiş bir ülkedir ve fosil yakıt kaynakları, nükleer enerji üretimi ve hidro-elektrik güç üretim imkânları ile enerji bakımından genelde kendine yeterlidir. Ekonomisi geleneksel olarak yüksek miktarlardaki doğal kaynaklarına dayalıdır. Her ne kadar çağdaş Kanada ekonomisi çeşitlenmişse de doğal kaynakların kullanımı halen çoğu bölgesel ekonominin önemli bir parçasıdır. Güney komşusu Amerika Birleşik Devletleri'nin onda biri nüfusu ile, Kanada'nın ekonomik gücünün de onda biri olması beklenirken; gerçekte bu oranı genellikle aşar.
Ottava
The Rideau Canal Waterway
Küçük teknelerin geçmesi için tasarlanmış The Rideau Canal Waterway, tam bir eğlence mekanı. Teknelerin kanala girmesi için su seviyesinin yükselmesini beklemek şehirde yapılacak en güzel aktivitelerden biri. Teknelerin kanala girmesi için 6 bölümden oluşan su havuzlarının sırayla dolmasını beklerken yapılacak en güzel şey etrafınızdaki kalabalığın her dakika arttığını izlemek. Artan kalabalıkla birlikte kanal hakkında yapılan sıradışı yorumlar yeni arkadaşlıklar kurmak için en ideal yöntem. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yeralan Rideau kanalı, Kuzey Amerika'da ki en eski su kanalı. Kimilerine göreyse küçük teknelerin cenneti. 1832 yılından bu yana çalışan kanalda bütün işleyiş halen insan gücüyle devam ediyor. Ontario gölü ile Ottawa nehrinin birbirine bağlayan Rideau kanalı, Fransızca perde anlamına geliyor.1812'deki İngiliz birlikleriyle Kanadılar arasındaki savaşın bir ürünü olarak ortaya çıkan kanal, bugün 202 kilometrelik bir su yolunun oluşmasına da gerekçe oluşturmuş. Her yıl Temmuz sonu ile Ağustos ayı ilk günlerinde 3 günlük bir festival de ev sahipliği yapan Rideau kanalı için 2011'deki festival tarihi, 29 Temmuz ile 1 Agustos. İki resmi dile (İngilizce ve Fransızca) sahip olan tek kent Ottawa'yı gezmek için en ideal mevsim yaz.
Le Moulin de Provence
 
 Le Moulin de Provence biraz garip gelse de aslında bir pastane ve şehrin son dönemde en ilgi çeken yeri . Şehir merkezindeki bu pastanenin dünya çapında üne kavuşmasının tek sebebiyse ABD başkanı Barack Obama. 2009 Şubat'ta Ottawa'yı ziyaret eden Obama, onuruna verilen onca güzel yemeğe rağmen başkent Washington DC'ye dönmeden Le Moulin de Provence uğraması ve kurabiye alması bu pastanenin dünya çapında üne kavuşmasına neden olmuş. Şehire gelen her turistin en az bir kez uğradığı Le Moulin de Provence, bu fırsatı değelendirerek Obama'nın aldığı kurabiyelere 'Obama kurabiyesi' ismini vererek, ABD başkanının alışveriş yaparken çekilen fotoğraflarını pastanenin duvarlarına asmış. Her daim dolu dolu Le Moulin de Provence birşeyler atıştırmak ve Obama kurabiyesinin tadına bakmak için kuyrukta beklemeyi göze almak gerekiyor. 
Vancouver
Vancouver Limanı
Washington Eyaleti sınırı yakınında Büyük Okyanus kıyısında bulunan kentin limanı Kanada’nın batı kıyısındaki en büyük limanıdır. Vancouver Limanı yılda 60 milyon tonluk yük kapasitesiyle, dünyanın en büyük 11. limanıdır (buğday, kereste, selüloz-kâğıt, konserve balık, sülfür, potas, kömür, demir filizi yükleme boşaltması). Batı Kanada’nın, ham madde ve endüstri ürünleri büyük ölçüde buradan pazarlanır.
Toronto
CN Kulesi
Toronto şehrinin simgesi konumundadır. Kanada Ulusal Demiryolu Şirketi tarafından yaptırılmıştır. Kule içerisinde 50'den fazla restorant bulunmaktadır. Ayrıca kule tepesinin zemininin bazı kısımları camla kaplıdır. Buradan ziyaretçiler aşağıya bakabilirler. Yılda 2 milyon ziyaretçisi vardır.İsmi Canadian National'ın kısaltmasıdır. Kat sayısı 147'ye denk gelmektedir. Mimarı John Andrews'dır. İnşa maaliyeti 330 Milyon $'dır.
Ontario Gölü
 Büyük Göller'in en Doğuda olanıdır. Kanada ile ABD arasında yer alan göl, Niyagara aracılığıyla Erie Gölüne bağlanır ve sularının fazlasını Saint-Laurent Nehrine akıtır. Öbür dört göl gibi buzul asıllı olan Ontario Gölünde kışın buzlar seferleri ciddi bir şekilde engellemez. Nehrin kıyılşarı boyunca gelişen büyük bir sanayi karmaşası, kanallarla Saint-Loren Vadisine ve New York'a bağlanmıştır.Uzunluk 311 km, genişlik 85 km 'dir. Yüzölçümü ise 18.529 km²'dir. Ortalama derinlik 86 m olup en derin noktası 244 m'dir.Su hacmi 1.639 km³'tür. Kıyı uzunluğu 1.146 km olarak büyük göllerden olduğu buradan da anlaşılmaktadır.
Niagara Şelalesi
Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyükleridir. American Falls ve Bridal Veils Fall diğer iki küçük şelalelerdir.Niagara Şelalesi'nden yarım dakikada 168.000 m³ su akar. Kuzey Amerika'nin en büyük şelalesi olan Niagara, 10.000 yıl önce Kuzey Kutbu'ndan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerdir. Şelalenin çevresi Niagara Şelaleleri Parkıdır ve kardeş şehirler olan Niagara Falls-Ontario ve Niagara Falls-New York tarafından doğal koruma altındadır. Niagara isminin yerli dilindeki "Onguiaahra" (düz) kelimesinden geldiği sanılmaktadır.Nehir çevresindeki Nikola Tesla tarafından yapılan birkaç hidroelektrik santrali hem ABD hem Kanada için elektrik üretmektedir. Şelale çevresinde yapilabilecek aktiviteler, Niagara Parkından büyük şelaleyi ve havaya uçan suların oluşturduğu gökkuşağını izlemek, şelalenin altına kadar ilerleyen bot gezilerine katılmak, ortası sınır kabul edilen Rainbow köprüsünden diğer ülkeye geçmek veya gümrüksüz mağazalardan alışveriş yapmaktır. Niagara Şelalesi 1932 yılında tamamen donarak buz olmuştur.Niagara şelalesi dünyada tek ters akan şelaledir . Şelalenin suyu taşlara çarparak geri gelir.Bu da dünyada eşi benzeri görülmemiş bir durumdur. Şelalenin Kanada tarafı Amerika tarafına nazaran daha gelişmiştir. Şelale bot turlarıyla ünlüdür.
Montréal
McGill Üniversitesi
 Kanada'nın Montreal şehrinde bulunan devlet üniversitesidir. Adını kurucusu James McGill'den alan üniversite dünyanın en saygın üniversiteleri arasındadır. 1821 yılında kurulan Mcgill Üniversitesi Kanada'nın en eski üniversitesidir. Mcgill Üniversitesi kampüsü 32 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. 34 bin öğrenci kapasitesine sahip üniversitede toplam 21 fakülte bulunmaktadır. Dil olarak İngilizce ve Fransızca eğitim verilmektedir. Mcgill Üniversitesi'nin sekiz nobel ödülü sahibi, üç astronot, iki de Kanada Başbakanı mezunları arasındadır.
Montreal Olimpik Stadyumu
Montreal'de bulunan ve 1976 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmış stadyumlardan birisidir. Stadyum, Kanada'da beyzbol ve Kanada Futbolu maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.Stadyumun inşası esnasında yaşanan grev, yapının (özellikle kule) tamamlanmasında büyük gecikmeye ve aksaklıklara neden olmuştur. Bu yüzden çatı için gerekli malzeme 1982'ye kadar Fransa'da bir depoda çürümeye terk edilmiştir. 1987 yılında kule ve çatı kısmı tamamlanabilmiştir. Gösterişli ve ilgi çekici bir stadyumdur.
Quebec
Château Frontenac
Büyük bir otel olarak inşa edilen bu görkemli yapı Quebec Şehri'nin en önemli turistik ve de tarihi yapılarından biridir. Canadian Pacific Railway firması için mimar Bruce Price tarafından dizayn edilen yapı 1893 yılında hizmete açılmıştır.
Quebec Kalesi
 İlk olarak 18’inci yüzyıl başında inşa edilmiş. Bugün gördüğünüz ve yıldız şeklinde bir plana oturtulmuş yapı ise 19’uncu yüzyıl eseri. Bir dönem Kanada Genel Valisi’nin ev olarak kullandığı kalede bir de müze var. Kanada’nın askeri tarihini anlatan Royal 22e Régiment Müzesi rehber eşliğinde gezilebiliyor.
Sainte-Anne-de-Beaupré Bazilikası
Erken Hristiyan ve Ortaçağ mimarilerinde, yan geçitleri bulunan (yan nef), galerili veya galerisiz kilise; bazilikal planlı kilise. Bazilikal planda ölçü birimi genellikle transept karesidir. Pek çok roman kilisesi bu ilke üzerine kurulmuştur. Bazilikal plan tipi Gotik Sanat döneminde doruk noktasına ulaşmıştır. Kubbeli bazilika naosun (ana nef) üzeri kubbe ile örtülü bazilika. İstanbul'da bulunan, Justinianus devri yapıtı Hagia Eirene (Aya İrini) kilisesi bir kubbeli bazilikadır. Halk arasında hastaları iyileştirme konusunda mucizeler yaratan Azize Anne (St. Anne) efsanesinin anlatıldığını sıkça duyabilirsiniz. Bu bazilika Azize Anne anısına 17’inci yüzyıl ortalarında yaptırılmış. Sadece taş işçiliğinin değil çevre düzenlemesi de mükemmeldir.
Montmorency Şelalesi
Şelale kentin 9 km kuzeydoğusunda. Merkeze sadece 10 dakika uzaklıkta. Filmlere konu olmuş Niagara Şelalesi’nden çok daha yüksek. Ziyaretçilerin gezmesini kolaylaştırmak amacıyla yürüyüş yolları ve bir de asma köprü mevcuttur. Şelalenin en altından en yukarıya çıkan teleferik ise hem şelaleyi hem de etrafındaki parkı daha iyi görmenizi sağlıyor.
Tadoussac Kasabası
 Saint Lawrence ve Saguenay nehirleri arasında bulunan kent Fransa'nın 17. yy ile en eski ticaret değiştokuş yani nakil noktasıdır. Eski yerleşim planını ve yapılarını gözlemleyebildiğimiz kent,tekne turlarıyla da keyifli turistik gezi imkanı sağlar.
Edmonton
West Edmonton Mall
Kuzey Amerika'nın en büyük,dünyanın onuncu büyük alışveriş merkezidir.Toplamda 490,000 m2'lik bir alanda kuruludur ve 800 mağazası mevcuttur.20.000 araç için parkedilebilir alan mevcuttur. 24.000 insan için de iş imkanı sağlamaktadır. İrandan 1959 göçmüş İranlı Ghermezian ailesi tarafından 1981 yılında kurulmuştur. Ghermezian ailesi Amerika,Kanada ve çevresinde mücevher mağazaları ve alışveriş merkezi zincirleriyle bilinen ailedir.2004 yılına kadar dünyanın en büyük alışveriş merkeziydi.
Diğer Bilgiler
Tarih
Kanada'da en az 10,000 yıl boyunca İlk Halklar olarak tanınan yerliler yaşamıştır. Avrupalılar tarafından ilk ziyaret 1000 yılı civarında kısa bir süre Newfoundland'e yerleşen Vikingler tarafından yapılmıştır. Daha “temelli” Avrupalı ziyaretleri 16. ve 17. yüzyıllarda Fransızların yerleşimi ile başladı. 1763'de Yedi Yıl Savaşı'ndan sonra Fransa, Karayip Adaları'nı tutup Kuzey Amerikan kolonisi Yeni Fransa'yı İngiliz Krallığı'na bırakmaya karar verdi. Amerikan Devrimi'nden sonra İngiliz Birleşik Krallığı'na sadık olanlar Kanada'ya yerleştiler. 1 Temmuz 1867'de İngiliz Kuzey Amerika Yasası'nın geçmesiyle Birleşik Krallık, Kuzey Amerikan kolonisi dört eyaletinden oluşan federasyona kendini yerel yönetim hakkı verdi. Bu eyaletlerden “Kanada” ikiye ayrılıp Quebec ve Ontario eyaletlerini meydana getirdi, diğer iki eyalet de New Brunswick ve Yeni İskoçya'ydı. Kanada Konfederasyonu terimi bu birleşimi ifade eder, ve genellikle sonuçlanan federasyon için de kullanılır. Diğer İngiliz koloni ve bölgeleri de kısa zamanda Konfederasyon'a bağlandılar. 1880'de Kanada, Newfoundland ve Labrador dışında (1949'da katıldılar) şu anki alanını kaplıyordu. Dominyon'un tüm ilişkilerinin kontrolü Westminster Tüzüğü ile 1931'de, ve 1982'de Kanada Anayasası'nın kabulü ile sağlandı. 20. yüzyılın ikinci yarısında, çoğunluğu Fransızca konuşan Quebec eyaletinin bazı vatandaşları 1980 ve 1995'teki iki referandum ile bağımsızlık kazanmaya çalıştılar. Her iki referandum da Quebecois Partisi liderliğindeydi, ve ilki %60, ikincisi %50.6 hayır oyu ile reddedildi.
Eyalet ve Bölgeler
Kanada 10 eyalet ve 3 bölgeye ayrılmıştır. Eyaletlerin federal yönetimden geniş oranda özerkliği varsa da bölgelerin bağımsızlığı daha azdır. Eyaletler, Kanada'nin sosyal programlarının çoğundan (örneğin sağlık sistemi, eğitim ve refah) sorumludur; ve toplamda federal hükümetten daha fazla gelir toplarlar. Federal hükümetin politikalarından muaf tutulabilirler, ancak bu federal gelirlerden alınan payın kaybı riskini de taşır. Ceza kanunları kesinlikle federal hükümetin sorumluluğu altında olan az sayıdaki alanlardan biridir ve suç ve ceza Kanada'nın çoğunda tek biçimlidir.
Ekonomi
Varlıklı ve yüksek teknolojiye sahip endüstriyel bir toplum olarak Kanada bugün, serbest pazar merkezli ekonomik sistemi, üretim modelleriyle ve yüksek yaşam standartları ile ABD'ye çok benzer. II. Dünya Savaşı'ndan bu yana imalat, madencilik ve hizmet sektörlerindeki artış Kanada'yı kırsal ekonomiden endüstriyel ve şehirsel bir toplum haline getirdi. Enerji üretimi bakımından kendine yeterli olan Kanada'nın doğu kıyısında ve batıdaki üç eyaletinde engin doğal gaz yatakları ve fazlaca diğer doğal kaynakları bulunmaktadır. 1989'daki Kanada-ABD Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) ve 1994'deki Meksika'yı da içeren Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) ABD ile olan ticari ve ekonomik bütünleşmede hızlı bir artışa neden oldu. Bu yakın ilişkiden dolayı, 2001'de ABD'de ekonominin kötüye gitmeye başlaması Kanada ekonomisinde de olumsuz etkiye yol açtı, ancak Kanada ekonomisi beklenenden daha az etkilendi. 1993-2000 arası reel büyüme ortalama %3 iken, bu oran 2001'de azaldı. 2003'te imalat ve doğal kaynaklar sektörlerindeki küçülmeden dolayı işsizlik arttı. Bunlara rağmen Kanada 2001'den sonra ekonomik gerilemeyi durdurmayı başardı ve G7 grubu içerisindeki en iyi ekonomik büyüme oranını tutturdu.
Ekonomik durumun üzerine düşmekte olan iki gölgeden birincisi İngilizce ve Fransızca konuşan bölgeler arasında devam eden anayasal çıkmazın federasyonun bölünmesi olasılığını ortaya çıkarmasıdır. Süregelen belirsizlik Kanada'nın borçlarından kimin sorumlu olacağı, ticari ilişkilerin nasıl bir hal alacağı gibi birçok soruyu da beraberinde getirmektedir. Diğer bir uzun vadeli endişe de “beyin göçü” olarak da bilinen profesyonellerin daha yüksek ücret, daha düşük vergi gibi nedenlerle ABD'ye akmaya başlamasdır. Aynı anda da önemi pek farkedilmese de göçmenlik yoluyla bir “beyin kazanımı” da devam etmektedir . Çoğu batı ülkesinde olduğu gibi Kanada'da da bu durumun faydaları yabancıların niteliklerinin tanınmasi kurallarıyla sınırlanmıştır; çok sayıda eğitimli ve yetenekli göçmen Kanada'da niteliksiz işlerde çalışmaktadırlar, çünkü sicilleri devlet, işverenler ve Kanada Medikal Birliği gibi çeşitli profesyonel kurumlarca tanınmamaktadır.
Önemli Kentler
Kanada'nın eyalet ve bölge başkentleri şunlardır: Charlottetown (Prince Edward Adası eyaletinin başkenti), Edmonton (Alberta eyaletinin başkenti), Fredericton (Yeni Brunswick eyaletinin başkenti), Halifax (Yeni İskoçya eyaletinin başkenti), Iqaluit (Nunavut bölgesinin başkenti), Quebec (Quebec eyaletinin başkenti), Regina (Saskatchewan eyaletinin başkenti), St. John's (Newfoundland ve Labrador eyaletinin başkenti), Toronto (Ontario eyaletinin başkenti), Victoria (Britanya Kolumbiyası eyaletinin başkenti), Whitehorse (Yukon bölgesinin başkenti), Winnipeg (Manitoba eyaletinin başkenti) and Yellowknife (Kuzeybatı Toprakları bölgesinin başkenti).

Ottawa, Kanada Genel Valisi, Kanada Başbakanı ve Kanada Medeniyetler Müzesi'nin (Canadian Museum of Civilization) evidir. Aralarında Paul Anka, Dan Aykroyd, Bryan Adams, Bruce Cockburn, Peter Jennings, Yousuf Karsh, Tom Cavanagh, Alanis Morissette, Jessica Holmes, Matthew Perry ve Alex Trebek'in olduğu bir çok ünlü bu kentten çıkmıştır.
Vancouver, Hollywood ve New York'un ardından, en fazla Amerikan yapımı filmlerin üretildiği üçüncü merkezdir. Kent, 2010 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacaktır.
Toronto, Kanada'nın en kalabalık ve Kuzey Amerika'nın en büyük beşinci kentidir. Dünyanın sayılı finans ve ticaret merkezlerinden biri olan kentte, dünyanın en büyük borsalarından biri olan Toronto Borsası (Toronto Stock Exchange) kentin kalbinin attığı cadde olan Bay Street'tedir.
Montréal, Kanada'nın en büyük ikinci kenti olmasının yanında, Paris'in ardından Fransızca konuşulan en büyük ikinci kent olma ünvanını taşır. Eski kent merkezi (Vieux-Montréal), Fransız ve İngiliz koloni döneminde köklerini bulur. Uluslararası Montréal Jazz Festivali, tüm dünyada düzenlenenler arasında en büyük olanıdır.
Edmonton, Alberta'nın başkenti, Kanada'nın nüfusu 1 milyonu aşan kentleri arasında en kuzeyde olanıdır.
Winnipeg, Manitoba'nın başkenti, Toronto ve Calgary arasında bulunan en büyük kenttir; Kanada Çayırları'nın kültürel ve sanatsal merkezi olarak tanınır.
Québec, Kanada'nın Québec eyaletinin başkenti olup 2005 yılı nüfus sayımına göre şehir sınırları içindeki nüfusu 528,595 kişidir. Metropolitan alanda ise 717,600 (2005) kişi yaşamaktadır. Montreal'den sonra başkenti olduğu aynı adlı Québec ilinin ikinci büyük şehridir. Şehrin tarihi eski merkezi (Vieux-Québec), Meksika hariç, Kuzey Amerikadaki halen surları olan tek şehirdir ve de 1985'ten beri UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. Şehir Kuzey Amerika'nın en eski şehirlerinden olup kuruluş yılı 1608'dir
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.