travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Sao Tome ve Principe

Başkenti : Sao Tome
Sao Tome ve Principe
Dili : Sao Tome
Para Birimi

:

Dobra
Dini : Hristiyanlık
Önemli Şehirleri : Sao Tome, Santo Antonia

Özet Bilgi
Sao Tome ve Príncipe ya da resmî adıyla Sao Tome ve Príncipe Demokratik Cumhuriyeti (República Democrática de São Tomé e Príncipe), Orta Batı Afrika'nın Gine Körfezi açıklarında bir ada ülkesidir. Bu ülke iki adadan oluşmaktadır: Sao Tome ve Principe. Sao Tome ile Principe arası yaklaşık 140 kilometredir. Ülke, en yakın komşuları Gabon'a 225-250 kilometre arası bir mesafededir ve Gabon, ülkenin kuzeydoğusunda yer alır. İki adada da sönmüş volkanlar bulunmaktadır. Güneydeki ada olan São Tomé, ekvator çizgisinin hemen kuzeyinde yer alır. Sao Tome ve Principe, Seyşeller'den sonra, Afrika'nın en küçük ülkesidir. Ayrıca, dünyada Portekizce'nin resmi dil olduğu ülkeler içinde yüzölçümü en küçük olan ülkedir. Yüzölçümü 964 km², nüfus 165,034'tür; resmi dil Portekizce'dir.
Diğer Bilgiler
Ülke, Sao Tome ve Principe adlı iki adadan oluşur. Sao Tome adası, yaklaşık 50 km. uzunluğunda, 32 km. enindedir. Aynı adı taşıyan başkent bu adadadır. İki ada, Portekizliler tarafından 15. yüzyılın sonlarına doğru keşfedildikten sonra yerleşime açıldı. Kölelerin de kullanılmasıyla şeker üretimi yapıldı. 19. yüzyılda ise, kakao ve kahve üretimi yapılmaya başlandı ve 1908'de Sao Tome dünyanın en büyük kakao üreticisi konumuna geldi. Kakao halen ülke için en önemli kaynaktır. 1953'teki "Batepá katliamı"nda, Portekizli yöneticilerine karşı ayaklanan yüzlerce Afrikalı öldürüldü. Bu olay ülkenin tarihine geçti.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.