travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Yurt İçi Turlar hakkında

 • Bireysel katılıma açık Paket Tur ne demek?

  Belirli bir kişi sayısı hedeflenerek, satış fiyatı belirlenmiş, tüm detayları önceden hazırlanmış ve genel satışa açılmış seyahat planlarına Bireysel katılıma açık Tur Paketleri denilmektedir. Halk arasında yaygın kelime olarak TUR adıyla yerleşmiştir. Bu tip turlara bir kişi olarak katılabileceğiniz gibi, eşiniz, aileniz ya da kalabalık arkadaş grupları ile de katılabilirsiniz.
 • Ben tur düzenleyebilir miyim?

  Ülkemiz kanunlarınca Turlar, sadece SEYAHAT ACENTELERİ tarafından hazırlanıp satılabilmektedir. Grup halinde bir gezi organizasyonu yapmayı planlıyorsanız veya var olan bir tura katılmayı planlıyorsanız; mutlaka yasal bir seyahat acentesinden satın almanız gerekmektedir. Zor durumda kalmamak için tur satın aldığınız şirketin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Tursab’a bağlı bir Seyahat Acentesi olduğundan emin olunuz. Seyahat Acentesi olmadan organize edilmiş turlar Kaçak Tur adı ile anılır ve Hapis cezasına varan yaptırımları bulunmaktadır.
 • Gruplara Özel tur ne demek?

  Belirli bir grup ( Aile, Arkadaş, Şirket, Dernek, Okul vb. ) tarafından özel olarak sipariş edilmiş, içeriği, fiyatı ve kişi sayısı tamamen bu grubun taleplerine göre hazırlanmış Paket Turlara Gruplara Özel Paket tur denilmektedir. Mesleki dille KAPALI GRUP adı altında anılmaktadır. Bu tip turlara paketi hazırlatan grubun dışında bireysel katılımcı alınmadığı için bu isim ile adlandırılmıştır.
 • Grup olarak kendimiz tur düzenleyebilir miyiz?

  Ülkemiz kanunlarınca Turlar, sadece SEYAHAT ACENTELERİ tarafından hazırlanıp satılabilmektedir. Grup halinde bir gezi organizasyonu yapmayı planlıyorsanız; mutlaka yasal bir seyahat acentesinden satın almanız gerekmektedir. Zor durumda kalmamak için tur satın aldığınız şirketin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Tursab’a bağlı bir Seyahat Acentesi olduğundan emin olunuz. Seyahat Acentesi olmadan organize edilmiş turlar Kaçak Tur adı ile anılır ve Hapis cezasına varan yaptırımları bulunmaktadır.
 • Yurt İçi Turları Nasıl Hazırlanmaktadır?

  Yurt İçi turları gidilecek bölgeye ve tur paketine göre değişkenlik gösterse de genel olarak şu şekilde hazırlanmaktadır.

  Destinasyon Belirleme :
  Ülkemizin birbirinden güzel ve özel gezi bölgeleri bulunmaktadır. Fakat öncelikle bu güzelliklerin farkedilmesi, belirlenmesi ve incelenmesi gerekmektedir. Bu nedenle ülkemizin değişik bölgelerine yapılan çeşitli profesyonel keşif seyahatleri ile muhtemel gezi parkurları saptanır. Bölgenin, genel yapısı, tarihi ve doğal güzellikleri, arkelojik ve kültürel zenginliği gibi tüm ana unsurları belirlenerek, muhtemel bir turda katılımcıları cezbedecek konular detaylıca incelenir. Tur bütçesi, gezi süresi ve görülecek yerler eğer tatmin edici ise bu bölgeye tur planlamaya hazır hale gelinmiş demektir. Bu hazırlıklar sonucu gezi destinasyonumuz oluşmuştur ve bu destinasyonda sunulabilecek profesyonel bir programın ilk adımı atılmış durumdadır.

  Tur Detaylarını Belirleme : 
  Tur planlanacak bölgedeki hizmet alınması düşünülen tüm işletmeler araştırma süzgecinden geçirilerek detaylıca incelenir. Tavsiyeler değerlendirilir, gerekli durumlarda yetkililerce bizzat gidilip otelde kalınır, restoranda yemekler yenilir. Tüm bu çalışmaların sonucunda Otellerimiz ve  Restoranlarımızda belirlenmiştir. Gezi detaylarını oluşturan Müzeler, Milli parklar vs. incelendikten sonra en iyi zamanlama ve maliyet dengesine sahip tur planı hazırlanır. Hangi rehberimiz ve aracımızın görev alacağı gibi diğer hizmet detayları da belirlendikten sonra artık turumuz büyük oranda satışa hazır hale gelmiştir.

  Turun Satışa açılması :
  Tur planı oluştuktan sonra, detaylı bir fiyat çalışması yapılır. Bu kapsamda varsa benzer turların satış fiyatları ve içeriklerinin incelenmesi ve piyasa analizinin yapılması akabinde fiyat aralığı belirlenir.  Satış fiyatına etki eden, pazarlama giderleri, kur riskleri, sigortalar, kâr gibi finansal faktörler de  hesaplandıktan sonra tur satış fiyatı belirlenerek satışa açılır.

 • Yurtiçi Turlara nasıl katılabiliriz?

  Travel Terminal internet sayfasında ilan edilmiş olan tüm turları inceleyebilirsiniz. Bu turlardan bazıları 15 ve üzeri grup katılımlarına müsait, bazıları da bireysel olarak katılabileceğiniz paket programlardır. Tur takviminde tarihi belirlenmiş tüm turlarımıza bireysel olarak başvurabilirsiniz. Turlarımıza katılmak için mutlaka rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Tercih ettiğiniz tur için isterseniz bulunduğunuz sayfadan online başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz 0212 587 22 22 numaralı telefonumuzdan Yurtiçi Turlar Bölümü ile iletişime geçerek Rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.
 • Yurtiçi Turlara nasıl rezervasyon yapabiliriz?

  Turlarımıza katılmak için Rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Tercih ettiğiniz tur için isterseniz bulunduğunuz sayfadan online başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz 0212 587 22 22 numaralı telefonumuzdan Yurtiçi Turlar Bölümü ile görüşerek de Rezervasyon yapabilirsiniz.
 • Tur Ödemesini ne zaman yapacağız?

  Tur ödemenizi Rezervasyon aşamasında yapabileceğiniz gibi, önce rezervasyon, sonra ödeme alternatifini de tercih edebilirsiniz. Bu durumda size bir opsiyon süresi verilecek olup, size tanınan bu süre içerisinde ödemenizi yapabilirsiniz. Ödeme opsiyon süresi, tur tarihine yakınlık, doluluk gibi nedenlerle değişkenlik göstermektedir. Eğer rezervasyondan sonra ödeme yapmayı planlıyorsanız size tanınan opsiyonu öğrenmenizi ve bu süre bitmeden ödeme işleminizi tamamlamanızı tavsiye ederiz. Aksi halde rezervasyonunuz iptal olacaktır. 
 • Tur iptal olur mu?

  Grup Turları belirli bir kişi sayısı hedefi ile fiyatlandırılmaktadırlar. Bu sayı hedefine ulaşan turlar sorunsuz bir şekilde gerçekleşir, ulaşamayan turlar da iptal edilir. Turun iptal olması durumunda Travel Terminal tüm katılımcılara iptali duyurmak zorundadır. Tur iptallerinde önemli olan katılımcılara iptal bilgisini olabildiğince erken verebilmek ve yeni planlar yapabilmelerine fırsat tanımaktır. Bu nedenle çok zorunlu bir durum oluşmadıkça Tur hareketine belirli bir süre ( son 48 saat ) kala tur iptali yapılmaz. Bu süre içerisinde tur iptali yapılmışsa Mücbir sebepler nedeniyle zorunlu iptal durumları oluşmuş demektir. Hava koşulları, tur bölgesindeki güvenlik koşulları, vb. Tur programının gerçekleşmesini engelleyebilecek olaylar, zorunlu haller, Mücbir sebepler olarak adlandırılmaktadır. Böylesi iptal durumlarında Travel Terminal iptal koşulları geçerli olup tüm müşterilerine haber vermek ile yükümlüdür.
 • Kesin hareketli tur ne demek?

  Kesin hareketli tur, kişi sayısına bakılmaksızın o turun gerçekleşeceği anlamına gelmektedir. Bazı tur tarihleri yeterli sayıya ulaştıklarında da Kesin hareket verilmektedir. Kesin hareket belirtilmiş turlar zorunlu haller dışında iptal edilmez. Bu tip turlar genellikle seyahat yoğunluğunun yaşandığı dönemlerde planlanmaktadır. Kesin hareketli turlar sayesinde, Katılımcıların iptal endişesi taşımadan rezervasyon yapabilmelerine veya işyerlerinden tur süresi için izin alabilmelerine imkan sağlanmaktadır. 
 • Tur iptalinde ödememi geri alabilir miyim?

  Tur iptali Travel Terminal tarafından yapılan tüm turlarda; ödemenizi eksiksiz olarak geri alabilirsiniz. İptal edilen turun bütçesi ile farklı bir tarihe yada tur planına katılabilirsiniz. Eğer böyle bir alternatifi değerlendirmek istemezseniz ödemenizi iade isteyebilirsiniz. Bu durumda tura katılırken ödeme yaptığınız ( Kredi Kartı, Havale, Nakit ) ödeme türü yöntemi  ile para iadeniz geri gönderilir.

  Tur iptali sizin tarafınızda yapıldığı hallerde; Katıldığınız turun türüne, iptal zamanını aşıp aşmadığınıza göre değişiklik göstermektedir. İptal taleplerinde, Tur sözleşmesinde yazan iptal koşullarına göre hareket edilmektedir. Tur iptal süresi aşılmış ve sizin tarafınızdan son dakika bir iptal gerçekleşmiş ise tur ödemeniz yanacaktır. Tura katılamamanız sağlık, vefat vb. zorunlu nedenlerden kaynaklı bir iptal ise, bu durumda Tur sigortanızda yazan şartlar doğrultusunda sigorta şirketimizden tur bedelinizi iade alabilirsiniz. 
 • Tarih Değişikliği nasıl yapabilirim?

  Rezervasyon ve ödemesini tamamladığınız bir tura, çeşitli sebeplerden dolayı katılamayacağınızı fark ettiniz ve tarih değiştirmek istiyorsunuz. Bu durumda bu talebi ne zaman yaptığınız önem kazanmaktadır. Tur sözleşmesinde belirlenmiş ve tur tiplerine göre farklılık gösterebilen, iptal ve değişiklik süreleri yer almaktadır. Bu iptal ve değişiklik sürelerini aşıp aşmadığınıza bakılarak size yanıt verilecektir. Genel olarak değerlendirmek gerekirse, değişiklik talebi tur hareketine çok kısa bir süre kala yapılmış ise mümkün olamayacaktır. Bu durumda ya tura katılacak ya da ödemenizi yakmak durumunda kalacaksınız. Sağlık, Vefat vb. gibi zorunlu hallerden kaynaklanan bir durumdaysanız, Sigortanızı kullanarak ödemenizi iade alabilirsiniz. Tur iptal ve değişiklik süresi aşılmamış durumlarda da;  müsait olan başka bir tarihe rezervasyonunuzu rahatlıkla aktarabilirsiniz. 0212 587 22 22 numaralı telefonumuzdan Tur yetkilinize ulaşıp değişikliğinizi yapabilirsiniz.
 • Turları sürekli takip etmek istiyorum, Turlardan nasıl haberim olabilir?

  Travel Terminal Turları internet sitesi aracılığı ile tüm halkımıza açık bir şekilde ilan edilmektedir. Ayrıca haber bültenleri, mail grupları, facebook, görsel ve yazılı reklam yayınları İnternet reklamları gibi yollarla tüm halkımıza duyurulmaktadır. Tur programlarını düzenli takip etmek isteyen müşterilerimizin Mail gruplarımıza, Facebook sayfamıza, İnternet sayfamıza üye olmalarını tavsiye etmekteyiz.
 • Tur araçlarında oturma planı nasıl yapılmaktadır?

  Tur rezervasyonunda kimin hangi koltukta oturacağı belirli değildir bu nedenle rezervasyon aşamasında bu konuda bir garanti ya da bilgi verilemez. Yerleşim planı yapılabilmesi için turun tamamen satışa kapanması ve sayının sabit hale gelmesi beklenir. Tur satışa kapandıktan sonra ilk önce görev yapacak araç boyutu belirlenir ve bu aracın koltuk planına göre yerleşim yapılmaya başlanır. Araç yerleşim planları yapılırken rezervasyon detayları ve görevlilerin aldıkları özel notlar incelenir. Grup katılımlar, 3’lü, 4’lü katılımlar, tek bayan, tek erkek katılımcılar, özel talepleri olanlar vb. birçok detay göz önünde bulundurularak en ideal yerleşim planı oluşturulmaktadır. Haftalık yada daha uzun süreli turlarda misafirlerimizin eşit derecede tur imkanlarından faydalanması için her gün araç içerisindeki oturma planı kaydırma yöntemi ile değiştirilmektedir. Kısa turlarda bu yöntem uygulanmamakta ve her misafirimiz tur başlangıcında belirlenmiş koltukta seyahatini tamamlamaktadır. 
 • Tura katılırken yanıma neler almalıyım?

  Tur seyahatinin süresine göre bir çanta hazırlamanızı ve gereksiz hiçbir yük taşımamanızı tavsiye ederiz. Tüm seyahati göz önünde bulundurarak, size gerekli olacağını düşündüğünüz,  her eşyanın yanınızda olmasını sağlayacak, taşıması kolay, hafif bir çanta tercih ediniz.  Uçaklı seyahatlerde belirlenmiş bagaj hakkınızı aşmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca gideceğiniz bölgeden alış veriş yapmayı planlıyorsanız dönüşte onların da kilonuza dahil olacağını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Aksi durumda uçak şirketince belirlenmiş fazla bagaj ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  Kısa turlarda, fazla eşya size gereksiz bir yük yapacağı için birkaç yedek iç çamaşırı ve kıyafet almanız yeterlidir. Bu tip turlarda küçük bir sırt çantası size yeterli gelecektir.

  Uzun süreli turlarda, her gün duş alacağınızı düşünerek, gün sayısına göre iç çamaşırı ve en az iki günde bir değiştirebileceğiniz kıyafet yanınıza alabilirsiniz. Programda özel bir akşam yemeği varsa şık bir kıyafet, yüzme imkanı varsa mayo, terlik vb. kıyafetleri de yanınıza alabilirsiniz.

  Mevsim koşullarına dikkat edin! Kıyafetlerinizi hava koşullarına göre tercih ediniz. Yağışlı ve soğuk mevsimlerde tura katılırken kalın ve su geçirmez kıyafetlerin yanı sıra, şemsiye, atkı, bere, eldiven gibi sizi koruyacak aksesuarları da almayı unutmayınız. Sıcak mevsimlerde ince ve serin tutacak kıyafetlerin yanı sıra, güneş gözlüğü, şapka, güneş kremi gibi sizi koruyacak aksesuarları da almayı unutmayınız. Yaz mevsiminde yapılan turlarda terleme nedeniyle fazla sayıda üst giyim kullanacağınızı öngörmelisiniz. Bu nedenle yanınıza her gün için en az bir T-Shirt almanızı tavsiye ederiz. 

  Günübirlik Treking ( Yürüyüş ) Turlarında, turun içeriğine göre tedarikli olmanız gerekmektedir. bu tur aktivitelerinde yanınıza yedek bir kıyafet ve ayakkabı almanızı tavsiye ederiz. Yedek iç çamaşırı, çorap gibi gereksinimlerde zorlu yürüşlerde gerekli olabilmektedir.

  Günübirlik Şehir ve Doğa Turlarında, Fazla efor gerektirmediği için fazla ekipman ve giysi almanıza gerek yoktur. Gün içinde ihtiyaç duyacağınız malzemeleri küçük bir bel veya el çantasına almanız yeterli olacaktır. Bu tip turlarda, aşırı yürüyüş, zorlu doğa koşulları bulunmadığından günlük kıyafetinizle rahatlıkla turu tamamlarsınız. Mevsime koşullarına göre giyinmeniz ve ayağınızda rahat bir ayakkabı olması yeterli olacaktır. Soğuk mevsimlerde tek bir kalın kıyafet yerine kat kat giyinmeniz tavsiye edilir. Bu şekilde araç içi sıcak ortamda bir anda ince kıyafete, dış mekanda da kalın giyisilere geçme olanağınız olacaktır. 

  Kişisel eşyalarınızı almayı unutmayınız! Seyahatinizde, otelinizde ve serbest zamanlarda gerek duyabileceğiniz kişisel eşyalarınızı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Uyuma yastığı, okuma gözlüğü, kitap, sürekli kullanılan ilaçlar, müzik çalar, telefon ve şarjı, kamera, fotoğraf makinesi, yedek pil, vs. gibi size özel eşyaları bu kapsamda değerlendirebilirsiniz.
   
 • Hareket yeri, zamanı ile ilgili nelere dikkat etmeliyim?

  Turun buluşma noktası, saati, iletişim kuracağınız bir telefon gibi bilgileri tur günü mutlaka yanınıza alınız. Turunuzun buluşma durağına hareket saatinden daha erken ulaşınız. Unutmayınız ki, tur aracı içindeki misafirler ile sizi beklemez. Siz durağınızda tur aracını beklemek durumundasınız.
 • Tur esnasında özel taleplerim karşılanabilir mi?

  Turlar grup halinde gerçekleşen sosyal aktivitelerdir. Hazırlanan programlar ve paket detayları, ülkemizin genel örf ve ananeleri, sosyal dokusu, ortalama gelir düzeyleri ışığında otalama bir memnuniyet derecesine göre hazırlanmış durumdadır. Tüm katılımcılarımız turun başından sonuna kadar, tur programının bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle, hizmet veren tüm ekibimiz, her katılımcımıza eşit bir hizmet üretmeye çaba göstermektedirler. Tur süresince rehberin veya yetkililerin size özel muamele etmelerini beklememeli ve  tüm özel taleplerinizi ikinci planda tutmalısınız. Tur süresince gelişen olaylar, özel durumlar ve taleplerde hizmet ekibimiz kadar tura katılan diğer müşterilerimizin de söz ve itiraz hakkı bulunduğunu unutmamalısınız. Turlarda kişisel talepler, yöneticilerin, rehberin, kaptanın, otelin ve hatta grubun onayını gerektirebilmektedir. Bu bilgiler ışığında kişisel her türlü talebin ancak imkanlar dahilinde karşılanabileceğini söyleyebiliriz. Bu konularda katılımcımızın anlayışlı olmasını rica ederiz. Turlarda Travel Terminal görevlilerinin ana amacı, taahhüt edilen tüm hizmetlerin her katılımcımız için eksiksiz şekilde yerine getirilmesidir. Bu nedenle Travel Terminal, tur programlarında taahhüt ettiği hizmet ve servislerin dışında hiçbir talebi karşılamak ile yükümlü değildir.
 • Zorunlu Seyahat Sigortası ne demek?

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1618 sayılı yasa çerçevesinde yapılan değişik ile Seyahat Acentalarından ürün satın alan müşterilerin seyahat detaylarını garanti altına alacak içerikte Zorunlu Seyahat Sigortası getirilmiştir. Sigorta konaklama içeren yurt içi paket turlarında ve yurt dışı turlarında kullanılmakta olup sadece Seyahat Acentaları tarafından sağlanabilmektedir. Kapsamı Acentanın iflasını dahi kapsayan bu özel sigorta, katılımcı istemediğini belirtse dahi kesilmek zorundadır. Bu nedenle de Zorunlu Sigorta olarak anılmaktadır.
 • Zorunlu Seyahat Sigortası neleri kapsamaktadır?

  Yurt içi ve Yurt dışı seyahatlerde sizin elinizde olmayan nedenlerden ( Vefat, Hastalalık, vb. ) ötürü, seyahatin gerçekleşemeyeceği durumlarda Zorunlu Seyahat Sigortası devreye girmektedir. 

  Sigorta Kapsamında aşağıdaki konularda oluşan hasarlar teminatlar dahilinde geri ödeme yapılmaktadır.

  YURT İÇİ TURLARINDA TEMİNATLAR
  1) Tıbbi Tedavi Teminatı
  2) Sigortalının Tıbbi Nedenlerle Nakli 
  3) Geri Dönüş Seyahati
  4) Sigortalının Cenazesinin Nakli
  5) Bagaj Kaybı veya Hasarı
  6) Seyahat Acentesinin İflası ve Taahhütün Yerine Getirilememesi
  7) Katılımcının Tur İptali

  YUR DIŞI TURLARINDA TEMİNATLAR
  1.  Tıbbi Tedavi Teminatı
  2.  Sigortalının Seyahati veya Nakli
  3.  Sigortalının Daimi İkametgaha Nakli
  4.  Sigortalının Cenazesinin Nakli
  5.  Tıbbi Danışmanlık
  6.  Acil Mesajların İletilmesi
  7.  Bagaj kaybı, çalınması
  8.  Katılımcının Tur İptali
  9.  Seyahat Acentesinin İflası ve Taahhütün Yerine Getirilememesi
 • Zorunlu Seyahat Sigortasını nasıl alabilirim?

  Zorunlu Seyahat Sigortası, katıldığınız turun içeriğine göre ya katıldığınız anda, ya da tur grubu oluştuktan sonra tüm grubu içeren toplu sigorta olarak Sigorta şirketimiz tarafından kesilmektedir. Sigorta poliçesi Bakanlık denetlemelerinde tur rehberinde bulunması gereken zorunlu bir belge olup, diğer evraklarla birlikte rehberinize teslim edilir. Sigorta poliçenizi görmek istediğiniz takdirde tur rehberinizden size poliçenizi göstermesini talep edebilirsiniz.
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.