Edirne

Edirne


Edirne, camiler, çarşıları, köprüleri, tarihi evleriyle özellikle de Muhteşem Selimiye ile ülkemize gelenleri ilk karşılayan ve bir sınır kenti olma özelliğini en iyi yansıtan kentimizdir.

Trakya soylarından olan Odis’ler tarafından M.Ö. 5.Yüzyılda ilk defa kent olarak kurulan ve zaman içinde değişik milletler tarafından değişik isimler verilen kentimizin adı I.Murat zamanında Edirne olarak anılmıştır.

1361 yılınıda I.Murat tarafından fethedilen ve ebedi Türk yurdu olan Edirne, konumu nedeniyle İstanbul’un alınışına kadar Osmanlı Devleti’nin başkenti olmuştur.

Anadolu’yu Avrupa’ya birleştiren konumu nedeniyle çeşitli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan ilimiz zengin bir tarihi eser mirasına sahiptir. Bu eserlerin en eskisi Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan Edirne kalesinden günümüze kalan sur ve burç duvarlarıdır. Ayrıca Edirne’de Osmanlı Mimarisinin çok değerli örnekleri mevcuttur. Selimiye Camii bunlardan en ünlüsüdür.

Edirne’nin 2000 nüfus sayımına göre merkez nüfusu (119.298), İl toplam nüfusu ise  (402.606) dır.

Edirne, gerek Osmanlı İmparatorluğu gerekse Cumhuriyet döneminde bir eğitim ve kültür merkezi olmuştur. Merkezi ilimizde bulunan Trakya Üniversitesi ülkemizin hızlı gelişen üniversitelerindendir.

Edirne, ikisi demiryolu, üçü karayolu giriş kapıları olmak üzere toplam (5) sınır kapısı ile Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya bağlanmaktadır.