Çek Cumhuriyeti Vize Bilgileri

Çek Cumhuriyeti Vize Bilgileri


Örnek vize başvuru dosyası

Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Gereken Evraklar

1. Pasaport (en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir) , Eski pasaportlar (var ise)
2. 2 adet fotograf (arka fonu beyaz, 35 x 45mm boyutunda)
3. Uçak / seyahat rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler
4. Otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler  
5. 30.000 EUR teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası
6. Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler: örnek: Son üç aylık hesap hareketlerini gösteren bankadan onaylı banka hesap dökümü (hesaptaki  son güncel bakiye, kisinin kalacağı her bir gün icin en az 100 TL olmalıdır.)
7. T.C Kimlik Fotokopisi
8.Ticari Seyahatler için;  Çek Cumhuriyeti`nden davet eden şirket / kurum tarafından hazırlanmış, kaşeli ve imzalı davetiye (okunaklı olması şartıyla taranmış belge de kabul edilmektedir.)
9. Evlilik Cüzdani (başvuru sahibinin evli olması halinde)
10. Başvuru sahibi çalışan ise: İşveren mektubu ve/veya izin onayı (sirket yazisi sirketin antetli kağidına yazılmış, orjinal kaşe ve imzalı olmalıdır), Faaliyet belgesi, Ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, Vergi levhası, SSK` lı calışanlar icin SSK İşe Giris Bildirgesi (kaşeli imzalı), Son 3 aylık hizmet dokümü (kaşeli imzalı), Düzenli geliri gösterir belgeler: örnek; son üç ayın maaş bordroları veya maaş yazısı (kaşeli imzalı), Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler : ( kredi kart fotokopileri vs.)
11. Başvuru sahibi şirket sahibi ya da ortağı ise:Şirketin antetli kağıdına gidiş tarihlerini ve sebebini belirten dilekçe Faaliyet belgesi, Ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, Vergi levhası, Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler: (kredi kart fotokopileri vs.)
12. Başvuru sahibi  emekli ise: Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya  emekli cüzdanı)
13. Vize Başvuru formu, Hizmet Sözleşmesi, Vekaletname ( imzalanmalıdır ) ( Web sayfamızdan indirilmelidir ) 

NOT 1 : Yukarıda belirtilen gerekli evraklar ,genel evrak listesi olup,konsolosluk ek evrak talep edebilmektedir.

Fiyat Tablosu

ÜLKE VİZE SÜRESİ VİZE TİPİ GİRİŞ SAYISI İŞLEM SÜRESİ TOPLAM ÜCRET
ÇEK CUMHURİYETİ Kons. belirler Ticari Kons. Belirler 7 İş Günü 155 Euro
ÇEK CUMHURİYETİ Kons. belirler Turistik Kons. Belirler 7 İş Günü 155 Euro
ÇEK CUMHURİYETİ Kons. belirler Özel Ziyaret Kons. Belirler 7 İş Günü 155 Euro

Fiyatlandırma Detayları ;
* Vize fiyatlarımıza, tüm işlem masrafları dahil, Kdv hariçtir. 
* Vize fiyatlarımız ofisimize elden teslim edilen evraklar için fiyatlandırılmıştır.
* Kargo ya da Moto Kurye ile tarafımıza ulaştırılan evrakların, geliş ve gidiş masrafları müşterimize aittir.
* Kargo ile evrak, pasaport gönderecek müşterilerimiz Yurtiçi Kargo aracılığı ile 'Travel Terminal' ismini belirterek şirketimize gönderim yapabilirler. 
* Sigortanın konsolosluk tarafından zorunlu tutulduğu işlemlerde, Sigorta bedelleri de fiyatlarımıza dahil edilmiştir. 
* Sigorta poliçelerinde 65 Yaş ve üzeri kişiler ayrıca fiyatlandırılmakta olup, müracatınız bu kapsama giriyor ise, oluşacak fiyat farkı sizden ayrıca talep edilecektir. 

ÇEk Cumhuriyeti'nin, T.C. Pasaportları Vize uygulaması ;
Umuma Mahsus Pasaport ( Bordo Pasaport )   : Vize Gerekiyor.
Hususi Pasaport                 ( Yeşil Pasaport )      : Vizeden Muaf.
Hizmet Pasaportu               ( Gri Pasaport )        : Vizeden Muaf.
Diplomatik Pasaport            ( Kırmızı Pasaport ) : Vizeden Muaf.

Çek Cumhuriyeti'ne Uçak Bileti satın almak istiyorum;
Travel Terminal, tüm havayollarının biletlerini en ekonomik fiyatlara size sağlamaktadır. Seyahat danışmanlarımız kullandıkları uluslararası programlar sayesinde tüm uçuşları sizin için karşılaştırmakta ve sizin arzunuza, kriterlerinize göre uçuş sunmaktadırlar. Bu işlem için havayollarının belirlediği Bilet ve Hizmet bedeli dışında bir ücret talep edilmemektedir. Uçak bileti talepleriniz için iletişim hatlarımızı arayınız.

Çek Cumhuriyeti'ne  Otel Rezervasyonu yapmak ve satın almak istiyorum;
Travel Terminal, gideceğiniz şehirde kalacağınız oteli zahmetsizce ve en ekonomik fiyatlara size sunabilmektedir. Seyahat danışmanlarımız kullandıkları uluslararası programlar sayesinde tüm müsait otelleri sizin için karşılaştırmakta ve sizin arzunuza, kriterlerinize göre otel sunmaktadırlar.  Otel Rezervasyonu talepleriniz için iletişim hatlarımızı arayınız.  

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuruları için özel uyarılar;

Vizeniz Çıkmadan Otel ve Uçak Bileti Satın Almayınız.
Konsolosluğa Vize başvurusu yapıldığında vize alınacağının garantisi hiçbir zaman yoktur. Vize vermek sadece Konsolosluğun insiyatifinde bir durumdur. Başvurunuz olumsuz sonuçlandığında yaptığınız tüm harcama boşa gider ve yanar. Olumlu sonuçlanan başvurularda da vize alım sürecinin öngörülen zamandan daha uzun sürme riski vardır.
Bu nedenlerden ötürü Vize işlemleri bitmeden Asla Bilet ve Otel satın almayınız veya başka bir ülkeye kesin seyahat planı yapmayınız. Eğer promosyon fiyatlardan yararlanmak veya zorunlu durumlar nedeniyle Uçak bileti ve Otel satın almışsanız sorumluluğun size ait olduğunu hatırlatmak isteriz. Yukarıda belirttiğimiz risklerden dolayı Vize sonuçlanmadan satın aldığınız Bilet ve Otelinizi kullanamayacak duruma düşmeniz durumunda Travel Terminal sorumluluk kabul etmemektedir. Bu uyarımız vize müracatı yapan tüm misafirlerimiz tarafından okunmuş kabul edillir. 

Yıpranmış Pasaportlara dikkat ! 
Yıpranmış yada tahrip olmuş pasaportları konsolosluk işleme almamaktadır. Vize tatbik edilmiş fakat yıpranmış bir pasaporta sahipseniz ülkeye girişte pasaport polislerinin pasaportunuzdaki yıpranmadan dolayı sizi bekletmesi ya da daha fazla bir inceleme tatbik etmesi olasıdır. Hatta sadece bu yüzden ülkeye giriş yapamayabilirsiniz.

Eski Pasaportlarınız da Vize işlemlerinde gerekebilmektedir !
Konsolosluk özellikle ilk defa vize tatbik edilecek ( boş ) pasaportlar da eski pasaportları da talep etmektedir. Başvurunuz bu şekilde olacak ise mutlaka eski pasaportlarınızı da gönderiniz.

Vize İşlem süreleri  ve Randevu sistemi :
Yukarıda belirtilen işlem süreleri Randevu aşamasından sonra pasaportunuzun konsoloslukta kalış süresini göstermektedir. Evraklarınızın acentamıza ulaşmasını takiben işlem günü için konsolosluktan randevu alınmaktadır. Bu randevu zamanı, konsolosluğun yoğunluğuna göre değişkenlik göstermekte olup, işlem öncesi randevu günü söylemek mümkün değildir.

Biometrik veri parmak izi hakkında:
25 Eylül 2014 tarihi itibariyle tüm Schengen ülkeleri; Biyometrik Veri Alımı ( parmak izi ve dijital fotoğraf) sistemine geçiş yapmışlardır.
Bu sistemle birlikte,  (daha önce schengen vizesi alınmış  olsa bile) başvuru sahibinin randevu saatinde şahsen Konsoloslukta/Vize Başvuru Merkezinde bulunması gerekecektir.  Biyometrik veri 5 yıl boyunca saklanacaktır. Mesela 30 Ekim 2019 da başvuru yapıp parmak izi veren bir kişi 30 Ekim 2024 e kadar parmak izinden muaftır, Bu süre zarfında acente olarak vize başvurunuzu sizin gelmenize gerek kalmadan yapabileceğiz.