İsveç Vize Bilgileri

İsveç Vize Bilgileri


Örnek vize başvuru dosyası

İsveç Vizesi İçin Gereken Evraklar

Turistik Vize
1. Pasaport (en fazla 10 sene önce çıkartılmış ve dönüşten itibaren 3 ay geçerli olmalı)
2. Var ise Eski pasaportlarınız
2. Fotoğraf  (35 x 40 mm, renkli, arka fonu beyaz, son altı 6 içinde çekilmiş)
3. Uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler
4.  Arkadaş/Aie Ziyareti için: Davetiye: İsveççe veya İngilizce dillerinde doldurulmuş, imzalı ve tarih atılmış davetiye 
-Personbevis - Bu belge, İsveç’teki en yakın vergi dairesinden temin edinilebilir ve son 3 ay içinde düzenlenmiş olmalıdır.
- Sizi davet eden eden kisinin İsveç kimliği veya pasaportunun fotokopisi, yada Türk pasaportu ve oturma izinin fotokopisi.  veya Turistik Seyahat için; Otel Rezervasyonu veya
5. Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler: Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü, ve düzenli geliri gösterir belgeler , son üç ayın maaş bordroları (ya da benzeri)
6. Vize talep dilekçesi
7. Aile bağlarının olduğuna dair belge (Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği-Anne,baba ve kardeşler, var ise eş ve çocuklar gözükecek).
8. 30.000 Euro teminatlı Seyahat Sigortası. (Orjinal olması zorunludur)
9. Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise:
 - İşveren mektubu ve/veya izin onayı (ingilizce olmalıdır)
 - SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi  ve SGK "hizmet dökümü", Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin  kopyası, Vergi levhası, İmza sirküleri (Bu belgelerin ‘’mümkünse’’ orjinalini getirmeniz rica olunur) 
10. Vize Başvuru formu, Hizmet Sözleşmesi, Vekaletname ( imzalanmalıdır ) ( Web sayfamızdan indirilmelidir ) 

Ticari Vize
Yukarıda belirtilen evraklara ek olarak;
-Firmanıza fakslanmış yazışma ve Ticari davetiye
 
NOT 1 : Yukarıda belirtilen gerekli evraklar ,genel evrak listesi olup,konsolosluk ek evrak talep edebilmektedir.

Fiyat Tablosu

ÜLKE VİZE SÜRESİ VİZE TİPİ GİRİŞ SAYISI İŞLEM SÜRESİ TOPLAM ÜCRET
İSVEÇ

Kons.Belirler

Ticari Kons.Belirler 7 İş Günü 155 EUR
İSVEÇ Kons.Belirler Turistik Kons.Belirler 7 İş Günü 155 EUR
İSVEÇ Kons.Belirler Özel Ziyaret Kons.Belirler 7 İş Günü 155 EUR

Fiyatlandırma Detayları ;
* Vize fiyatlarımıza, tüm işlem masrafları dahil, Kdv hariçtir. 
* Vize fiyatlarımız ofisimize elden teslim edilen evraklar için fiyatlandırılmıştır.
* Kargo ya da Moto Kurye ile tarafımıza ulaştırılan evrakların, geliş ve gidiş masrafları müşterimize aittir.
* Kargo ile evrak, pasaport gönderecek müşterilerimiz Yurtiçi Kargo aracılığı ile 'Travel Terminal' ismini belirterek şirketimize gönderim yapabilirler. 
* Sigortanın konsolosluk tarafından zorunlu tutulduğu işlemlerde, Sigorta bedelleri de fiyatlarımıza dahil edilmiştir. 
* Sigorta poliçelerinde 65 Yaş ve üzeri kişiler ayrıca fiyatlandırılmakta olup, müracatınız bu kapsama giriyor ise, oluşacak fiyat farkı sizden ayrıca talep edilecektir. 

İsveç'in, T.C. Pasaportları Vize uygulaması ;
Umuma Mahsus Pasaport ( Bordo Pasaport )   : Vize Gerekiyor.
Hususi Pasaport                 ( Yeşil Pasaport )      : Vizeden Muaf.
Hizmet Pasaportu               ( Gri Pasaport )        : Vizeden Muaf.
Diplomatik Pasaport            ( Kırmızı Pasaport ) : Vizeden Muaf.

İsveç'e Uçak Bileti satın almak istiyorum;
Travel Terminal, tüm havayollarının biletlerini en ekonomik fiyatlara size sağlamaktadır. Seyahat danışmanlarımız kullandıkları uluslararası programlar sayesinde tüm uçuşları sizin için karşılaştırmakta ve sizin arzunuza, kriterlerinize göre uçuş sunmaktadırlar. Bu işlem için havayollarının belirlediği Bilet ve Hizmet bedeli dışında bir ücret talep edilmemektedir. Uçak bileti talepleriniz için iletişim hatlarımızı arayınız.

İsveç'da Otel Rezervasyonu yapmak ve satın almak istiyorum;
Travel Terminal, gideceğiniz şehirde kalacağınız oteli zahmetsizce ve en ekonomik fiyatlara size sunabilmektedir. Seyahat danışmanlarımız kullandıkları uluslararası programlar sayesinde tüm müsait otelleri sizin için karşılaştırmakta ve sizin arzunuza, kriterlerinize göre otel sunmaktadırlar.  Otel Rezervasyonu talepleriniz için iletişim hatlarımızı arayınız.  

İsveç Vize Başvuruları için özel uyarılar;

Vizeniz Çıkmadan Otel ve Uçak Bileti Satın Almayınız.
Konsolosluğa Vize başvurusu yapıldığında vize alınacağının garantisi hiçbir zaman yoktur. Vize vermek sadece Konsolosluğun insiyatifinde bir durumdur. Başvurunuz olumsuz sonuçlandığında yaptığınız tüm harcama boşa gider ve yanar. Olumlu sonuçlanan başvurularda da vize alım sürecinin öngörülen zamandan daha uzun sürme riski vardır.
Bu nedenlerden ötürü Vize işlemleri bitmeden Asla Bilet ve Otel satın almayınız veya başka bir ülkeye kesin seyahat planı yapmayınız. Eğer promosyon fiyatlardan yararlanmak veya zorunlu durumlar nedeniyle Uçak bileti ve Otel satın almışsanız sorumluluğun size ait olduğunu hatırlatmak isteriz. Yukarıda belirttiğimiz risklerden dolayı Vize sonuçlanmadan satın aldığınız Bilet ve Otelinizi kullanamayacak duruma düşmeniz durumunda Travel Terminal sorumluluk kabul etmemektedir. Bu uyarımız vize müracatı yapan tüm misafirlerimiz tarafından okunmuş kabul edillir. 

Yıpranmış Pasaportlara dikkat ! 
Yıpranmış yada tahrip olmuş pasaportları konsolosluk işleme almamaktadır. Vize tatbik edilmiş fakat yıpranmış bir pasaporta sahipseniz ülkeye girişte pasaport polislerinin pasaportunuzdaki yıpranmadan dolayı sizi bekletmesi ya da daha fazla bir inceleme tatbik etmesi olasıdır. Hatta sadece bu yüzden ülkeye giriş yapamayabilirsiniz.

Eski Pasaportlarınız da Vize işlemlerinde gerekebilmektedir !
Konsolosluk özellikle ilk defa vize tatbik edilecek ( boş ) pasaportlar da eski pasaportları da talep etmektedir. Başvurunuz bu şekilde olacak ise mutlaka eski pasaportlarınızı da gönderiniz.

Vize İşlem süreleri  ve Randevu sistemi :
Yukarıda belirtilen işlem süreleri Randevu aşamasından sonra pasaportunuzun konsoloslukta kalış süresini göstermektedir. Evraklarınızın acentamıza ulaşmasını takiben işlem günü için konsolosluktan randevu alınmaktadır. Bu randevu zamanı, konsolosluğun yoğunluğuna göre değişkenlik göstermekte olup, işlem öncesi randevu günü söylemek mümkün değildir.

 Biometrik veri parmak izi hakkında:

25 Eylül 2014 tarihi itibariyle tüm Schengen ülkeleri; Biyometrik Veri Alımı ( parmak izi ve dijital fotoğraf) sistemine geçiş yapmışlardır.
Bu sistemle birlikte,  (daha önce schengen vizesi alınmış  olsa bile) başvuru sahibinin randevu saatinde şahsen Konsoloslukta/Vize Başvuru Merkezinde bulunması gerekecektir.  Biyometrik veri 5 yıl boyunca saklanacaktır. Mesela 30 Ekim 2019 da başvuru yapıp parmak izi veren bir kişi 30 Ekim 2024 e kadar parmak izinden muaftır, Bu süre zarfında acente olarak vize başvurunuzu sizin gelmenize gerek kalmadan yapabileceğiz.