Çin Vize Bilgileri

Çin Vize Bilgileri


Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi İçin Gereken Evraklar

İstanbul Konsolosluğu Ticari Vize Görev Bölgeleri:
Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İzmir, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Yalova, Manisa. 
Aydın, Muğla, İsparta, Burdur, Denizli, Uşak, Antalya.
DİĞER BÖLGELER İÇİN PASAPORTU ANKARADAN İŞLEME SOKMAKTAYIZ.

TİCARİ VİZE ( İŞVEREN-ÇALIŞAN )
1.
 Pasaport ( Vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği olmaktadır) 
2. İki adet arka fonu beyaz fotoğraf (33mm*48mm) Biometrik Resim
3. Faaliyet Belgesi (Son 3 aylık süre içerisinde çıkartılmış olup , orjinali gerekmektedir.)
4. Vergi Levhası 
5.
 Kimlik Fotokopisi ( Renkli fotokopisi) 
6. İşyeri tarafından hazırlanan şirketin antetli kağıdına vize talep dilekçesi
7. SSK işe giriş bildirgesi
8. SSK Hizmet dökümü ( Barkodlu )
9. Çinin Resmi Devlet Kuruluşlarının vereceği davet mektubu. (Belediye Davetiyesi.) 
10. Vize Başvuru formu ve sonuç belgesi imzalanmalıdır  ( sayfanın sonunda ''Applicant’s signature'' yazan kısım imzalanmalıdır ) ( Web sayfamızdan indirilmelidir )
11.Vize Başvuru Hizmet Sözleşmesi imzalanmalıdır. ( Web sayfamızdan indirilmelidir )

TİCARİ OLARAK SEYAHAT EDECEK YOLCULARIN; MUTLAKA ÇİN'DE İRTİBATTA OLDUKLARI FİRMANIN ADRES, SABİT TELEFON ve SAHIŞ ADI ile CEP TELEFONU NUMARASI KESİNLİKLE DAVET MEKTUBU ÜZERİNE YAZILMAK ZORUNDADIR. ( KONSOLOSLUK TARAFINDAN ARANACAKTIR)Not :Turizm amaçlı olarak Çin'e seyahat edecek olan kişilerin başvurduğu Turistik vize başvuruları kabul edilmeyecek olup, turistik amaçlı sadece grup vize başvuruları kabul edilecektir

Vize işlemleri için özel durumlar dışında konsolosluğa gelmenize gerek yoktur. Evraklarınızı kargo ile gönderebilirsiniz.

Not: Normal başvuru süreleri 1 hafta olmasına karşın vize işlemleriniz 10 gün sürebilmektedir. Çin Konsolosluğunda oluşabilecek gecikmeleri gözönünde bulundurarak yolculuğunuzu planlayınız. Oluşabilecek gecikmelerden Travel Terminal sorumlu tutulamaz.

Not: Çin Konsolosluğuna vize başvurusu için verilen pasaportlar işlem süresi sonlanmadan geri çekilemez ya da sonlandırılamaz. İşlem sonuçlanana kadar geçecek süre içinde pasaportunuzu hiç bir şekilde işlemden çekip bir başka ülke seyahatinizde kullanamayacağınızı unutmayınız.

Fiyat Tablosu

ÜLKE VİZE SÜRESİ VİZE TİPİ GİRİŞ SAYISI İŞLEM SÜRESİ TOPLAM ÜCRET
ÇİN 3 AY / 15 Gün Kalışlı Vize Ticari 1 Giriş 8 İş Günü 185 USD
ÇİN 3 AY / 15 Gün Vize+Davetiye Ticari 1 Giriş 15-25  Gün 550 USD
***  6 aylık vize alabilmek için daha önce 2 kere alınmış Çin vizesi bulunması gerekmektedir.
***  1 yıllık vize alabilmek için daha önce 3 , 4 kere alınmış Çin vizesi bulunması gerekmektedir.


Fiyatlandırma Detayları ;

* Vize fiyatlarımıza, tüm işlem masrafları dahil, Kdv hariçtir.
* Vize fiyatlarımız ofisimize elden teslim edilen evraklar için fiyatlandırılmıştır.
* Kargo ya da Moto Kurye ile tarafımıza ulaştırılan evrakların, geliş ve gidiş masrafları müşterimize aittir.
* Kargo ile evrak, pasaport gönderecek müşterilerimiz Yurtiçi Kargo aracılığı ile 'Travel Terminal' ismini belirterek şirketimize gönderim yapabilirler.
* Marmara Bölgesi dışında ikamet edenler için Ankara Büyükelçiliğinden müracaat etmekteyiz. Ankara Büyükelçiliğinden yapılan müracaatlar için 50 USD ek ücret talep edilmektedir.
* Ticari başvurularda Davetiye sağlanaması durumunda 50 USD ek ücret talep edilmektedir. 

Çin Halk Cumhuriyeti'nin, T.C. Pasaportları Vize uygulaması ;
Umuma Mahsus Pasaport ( Bordo Pasaport ) : Vize Gerekiyor.
Hususi Pasaport ( Yeşil Pasaport ) : Vizeden Muaf.
Hizmet Pasaportu ( Gri Pasaport ) : Vizeden Muaf.
Diplomatik Pasaport ( Kırmızı Pasaport ) : Vizeden Muaf.

Çin'e Uçak Bileti satın almak istiyorum;
Travel Terminal, tüm havayollarının biletlerini en ekonomik fiyatlara size sağlamaktadır. Seyahat danışmanlarımız kullandıkları uluslararası programlar sayesinde tüm uçuşları sizin için karşılaştırmakta ve sizin arzunuza, kriterlerinize göre uçuş sunmaktadırlar. Bu işlem için havayollarının belirlediği Bilet ve Hizmet bedeli dışında bir ücret talep edilmemektedir. Uçak bileti talepleriniz için iletişim hatlarımızı arayınız.

Çin'de Otel Rezervasyonu yapmak ve satın almak istiyorum;
Travel Terminal, gideceğiniz şehirde kalacağınız oteli zahmetsizce ve en ekonomik fiyatlara size sunabilmektedir. Seyahat danışmanlarımız kullandıkları uluslararası programlar sayesinde tüm müsait otelleri sizin için karşılaştırmakta ve sizin arzunuza, kriterlerinize göre otel sunmaktadırlar. Otel Rezervasyonu talepleriniz için iletişim hatlarımızı arayınız.

Çin Vize Başvuruları için özel uyarılar;

Vizeniz Çıkmadan Otel ve Uçak Bileti Satın Almayınız. 

Konsolosluğa Vize başvurusu yapıldığında vize alınacağının garantisi hiçbir zaman yoktur. Vize vermek sadece Konsolosluğun insiyatifinde bir durumdur. Başvurunuz olumsuz sonuçlandığında yaptığınız tüm harcama boşa gider ve yanar. Olumlu sonuçlanan başvurularda da vize alım sürecinin öngörülen zamandan daha uzun sürme riski vardır. Bu nedenlerden ötürü Vize işlemleri bitmeden Asla Bilet ve Otel satın almayınız veya başka bir ülkeye kesin seyahat planı yapmayınız. Eğer promosyon fiyatlardan yararlanmak veya zorunlu durumlar nedeniyle Uçak bileti ve Otel satın almışsanız sorumluluğun size ait olduğunu hatırlatmak isteriz. Yukarıda belirttiğimiz risklerden dolayı Vize sonuçlanmadan satın aldığınız Bilet ve Otelinizi kullanamayacak duruma düşmeniz durumunda Travel Terminal sorumluluk kabul etmemektedir. Bu uyarımız vize müracatı yapan tüm misafirlerimiz tarafından okunmuş kabul edillir.

Yıpranmış Pasaportlara dikkat ! 
Yıpranmış yada tahrip olmuş pasaportları konsolosluk işleme almamaktadır. Vize tatbik edilmiş fakat yıpranmış bir pasaporta sahipseniz ülkeye girişte pasaport polislerinin pasaportunuzdaki yıpranmadan dolayı sizi bekletmesi ya da daha fazla bir inceleme tatbik etmesi olasıdır. Hatta sadece bu yüzden ülkeye giriş yapamayabilirsiniz.

Eski Pasaportlarınız da Vize işlemlerinde gerekebilmektedir !
Konsolosluk özellikle ilk defa vize tatbik edilecek ( boş ) pasaportlar da eski pasaportları da talep etmektedir. Başvurunuz bu şekilde olacak ise mutlaka eski pasaportlarınızı da gönderiniz.

Uçak Bileti ve Otelimi satın almak istiyorum. 
Travel Terminal tüm havayollarının biletlerini en ekonomik fiyatlara size sağlamaktadır. Uluslararası tüm uçuşlardan sizin için en uygun olanını zahmetsizçe size sunabilmektedir. Aynı şekilde gideceğiniz şehirde kalacağınız oteli de zahmetsizce sizin için en ekonomik fiyatlara sunabilmektedir.

Turistik Vizeler : Çin vizesi talep eden müşterilerimizin nadiren kullandığı bir vize tipidir. Konsolosluk otelde kalacağı gün kadar bir vize süresi vermektedir. Bu nedenle daha uzun süreli olan Ticari vizeler daha fazla tercih edilmektedir.

Ticari Vizeler : En fazla talep edilen ve en yaygın kullanılan vize türüdür. Ticari vize işlemleri sizlerden istenilen evrakların konsolosluğa ibrazı ile yapılır. Ticari vizeler, iş adamlarının mal alması yada satması, anlaşmalar yapması için verilmektedir. Bu vizeler çalışma vizesi değildir. 1 Girişli, 2 Girişli, Çok girişli olarak 3 çeşidi bulunmaktadır. İlk defa Çin vizesi alacak vatandaşlarımız yalnızca 1 girişli vize alabilmektedir. Daha sonraki seyahatlerinde 2 girişli vize başvurusu yapabilirler.

Konsolosluk Çalışma Günleri
Konsolosluk Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri vize işlemlerini yürütmektedir. Bu sebeple vize başvurusunda bulunacak kişiler pasaportları ile birlikte gerekli tüm evrakları müracaat etmek istedikleri günden bir gün önce şirketimize ulaştırmaları gerekmektedir. Konsoloslukta Express vize uygulaması bulunmaktadır. Bu şekilde vize işlemi başlatıldığı zaman bir sonraki iş gününde vizeniz hazır olacaktır. Bu uygulama fiyatları yukarıda belirtilmektedir.

Pasaport Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
* Lacivert Pasaportlara Vize Verilmemekte
* Pasaport, sahibi tarafından mutlaka imzalanmış olmalıdır.
* Pasaport'un geçerlilik süresi seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay süresi olmalıdır.
* Vize gümrük sayfaları dolu olan pasaportlar yenilenmelidir. (Dışişleri Bakanlığının konsolosluklara gönderdiği genelge ile pasaportların yalnız vizeler, yazan bölümüne vize basılmalıdır. Döviz ve kayıtları ve açıklamalar yazan bölümlere vize basılmamaktadır.) Çin Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
* Çin'den HongKong'a geçiş yaptığınızda vize hakkınızı kullanmış olursunuz. Vizeniz Çift giriş veya Çoklu giriş değil ise yeni bir vizeye ihtiyacınız vardır.
* Hong Kong'ta 3 aydan az kalacak Türk Vatandaşları için Hong Kong'a vize uygulaması yoktur.

SEYAHAT BİLGİLERİ
Çin'de beklenmedik herhangi bir durum ile karşılaşılması halinde, Elçilik veya Konsolosluk ile irtibata geçiniz.

PEKİN TÜRKİYE BÜYÜK ELÇİLİĞİ TEL: +86 (10) 653 22 347

SHANGAİ TÜRKİYE KONSOLOSLUĞU TEL: +86 (21) 647 46 838

THY'nin aktarmalı uçuşlarında ve Hong Kong - Çin karayolu gümrüklerinden geçerken bagajların muhakkak araçtan indirilip, bagajlarla birlikte pasaport kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Uçuşlarda kişibaşı 20kg bagaj sınırına dikkat edilmesi, gümrük geçişlerinde kolaylık sağlayacaktır. 20kg üzeri bagajlar için ek ücret talep edilmektedir.  
Çin'de ve Hong Kong'da kredi kartı yaygın olarak kullanılmaktadır. Her yerde döviz bozdurmanız mümkün değildir. Bunun için yanınızda Amerikan Doları bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çin'de Uluslararası konuşmaya açık GSM telefonlarıyla görüşme imkanı olduğu gibi Çin'den temin edebileceğiniz kontörlü kartlarla da (100 Kontör, ortalama 15USD) Çin'de daha ucuz konuşabilir ve Türkiye'den aranabilirsiniz. Türk tarzı yemek isterseniz, Arap ve Uygur restaurantlarına gidebilirsiniz. Gittiğiniz restaurantların merkezi yerlerde olmasına dikkat ediniz.
Çinliler iş görüşmelerini yemekte yapmayı tercih ederler. Özellikle gidilecek akşam yemeklerinde balık restaurantlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.
Taksi fiyatları çok uygundur. Genellikle taksi kullanınız. Otobüslere binip inmekte zorluk çekebilirsiniz. Metro ise kullanımı kolay ve rahattır. Çin'de alışveriş yaparken pazarlık yapınız. Size çarşı pazarda verilen fiyatın dörtte birini önerebilirsiniz. Üzerinde fiyatların yazılı olduğu alışveriş merkezlerinde ise pazarlık yapmanız zordur.