travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Batman

Batman
Batman,Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ildir. Dicle'nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf,bini aşkın mağaralarıyla,tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır.Batman kuzeyinde Muş,batısında Diyarbakır, doğusunda Bitlis ve Siirt güneyinde Mardin bulunmaktadır.
Özet Bilgi
İl merkez ilçenin kurulu olduğu alan, Dicle Nehri ve bu nehrin yan kolları olan Batman ve Garzan Çayları arasında kalan Batman Ovası üzerindedir. Bu ovanın etrafı Raman, Garzan ve Aydınlık dağları ile çevrilidir.
Batman Dicle Nehri ve onun yan kolları olan Batman ve Garzan Çayları arasındaki havzada kurulmuş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini orta doğuya bağlayan karayolunun kenarında iskâna açılmıştır. Orta çağda bu bölgede dolaşan Evliya Çelebi, Şerefhan Bidlisi ve Moltke gibi müslüman ve ecnebi gezginlerin tümü, yazdıkları gezi notlarında ve yayınladıkları eserlerinde, Batman isminden sıkça bahsetmektedirler. Batman Nehri kenarındaki Batman Köyü, Batman Eyaleti veya Batman Beyliği gibi meskûn yerleşim birimlerinden bahisle, Maiferkeyn (Silvan) ve Hezo (Kozluk) Beyleri ile olan çatışmalarından, talan ve ganimetlerinden söz etmektedirler. Bilimsel bir kanıt olan bu örneklerde görüldüğü gibi, Batman ismi Orta çağdan beri kullanıla gelmiş ve Batman Çayı ile bütünleşen bir isim olarak karşımıza çıkmıştır.
Batman Tarihi Mekanlar
Hasankeyf Mağaraları
Hasankeyf'te bulunan mağaralar, çok eski dönemlerden bu yana sağlamlığını korumaktadır. İnsanlığın çok eski bir yerleşim alanı olan Hasankeyf, günümüzde mağaralarıyla da tarihte etkileyici bir yolculuk sunuyor.

Hasankeyf'teki mağaralar, her dönem işlevselliğini korumayı başarmıştır. Sümerler, Asurlular ve Babilliler tarafından barınak olarak kullanılmıştır. Yerleşim alanı olarak kullanılan mağaralar, kayalıklara oyulan kanallarla oluşmuştur. Bölgede yaklaşık 4000 civarında mağara vardır.
El Rızk Camii
Dicle Nehri üzerindeki On Kemerli DDY Köprüsü'nün yanında bulunan El Rızk Camii, çok eski bir dönemden günümüze gelebilmiş yapılardan biridir.

Caminin birçok bölümü yıkılmış olsa da ince bir işçiliğe sahip olan minaresi sağlam bir şekilde Dicle Nehri'ne eşlik etmektedir. El Rızk Camii, Hasankeyf'in simgelerinden biridir. 1409 yılında inşa edilmiş olduğu bilgisi kitabesinde yazıyor olsa da yapılış yılı kesin olarak bilinmemektedir. Caminin banisi ise Eyyubi Sultan Süleyman'dır.

Batman'ın sınırları içerisinde bulunan Hasankeyf'te yapacağınız yolculuğa mutlaka dahil olması gereken bir yapıdır El Rızk Camii. Zaten sizin gezi listenizde olmasa bile, Hasankeyf'te gezerken bir yerden selam verecektir heybetli minaresiyle…
Hasankeyf Ören Yeri
Mezopotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden biridir Hasankeyf Ören Yeri. Bu bölge, hem insan elinin yarattığı hem de doğal oluşumlarla şekillenen yapılar ve kanyonlarla doludur.

Batman'da bulunan Hasankeyf Ören Yeri'ndeki mağara evler, derin kanyonlar ve vadiler görülmeye değer bir güzellikte… Hasankeyf, yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı durumundadır. Benzerine az rastlanan doğa oluşumlarını ve insanların bu doğada yaptıkları evler arasında keyifli ve bir o kadar tarih kokan bir gezi yapabilirsiniz.

İnsanlığın geçmişini gözler önüne seren Hasankeyf Ören Yeri, her köşesinde farklı bir dönemin izlerini taşımaya devam ediyor.
Yol Geçen Hanı
Yol Geçen Hanı sözünün nereden geldiğini biliyor musunuz?

Günlük hayatımızda, girenin çıkanın belli olmadığı mekanlar için kullanılan "yol geçen hanı" sözünün çıkış noktası Batman'dır. Evet, bu söz esasında doğal bir mağaranın adıdır. Hasankeyf'te bulunan Yol Geçen Hanı, Hasankeyf Kalesi'nin altında bulunmaktadır. Mağaranın ağzı ise Dicle Nehri'ne açılır.

Yol Geçen Hanı'nda Hasankeyf Kalesi'ne çıkan gizli bir geçit vardır. Eski dönemlerde bu mağara ulaşım için kullanılıyordu. Mağaranın içi yazın serin, kışın ise ılıktır. Bu sebepten dolayı insan bünyesine çok uygundur.

Bir ulaşım yolu olduğu ve girenin çıkanın belli olmadığı bu mağara Yol Geçen Hanı olarak adlandırılmıştır.

Mağara, hem yurt içinden hem de yurt dışından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Eğer yolunuzu Hasankeyf'e düşerse Yol Geçen Hanı'nı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.
On Kemerli DDY Köprüsü
Batman'ın mimari eserlerinden biri olan On Kemerli DDY Köprüsü, 1939-1944 yılları arasında inşa edilmiştir.

II. Dünya Savaşı'nın yaşandığı o yıllarda, döneminin en iyi yapıtı olan köprü, hem tren geçişleri için hem de insan ve hayvan geçişleri için kullanılmıştır.

On Kemerli DDY Köprüsü şehir merkezine 7 kilometre uzaklıktadır ve Batman Çayı üzerinde bulunmaktadır.

Batman'ın gizli kalmış yapıtlarını en yakın zamanda ziyaret etmeyi düşünüyorsanız On Kemerli DDY Köprüsü'nün yanı sıra Memikan Köprüsü'nü de gezebilirsiniz.
Malabadi Köprüsü
Diyarbakır-Batman yolu üzerinde bulunan Malabadi Köprüsü, köklü bir tarihe sahiptir. 883 yılında Mervaniler tarafından inşasına başlanan köprü 1147 yılında Artuklu Beyi Timurtaş tarafından tamamlanmıştır.

Malabadi Köprüsü Evliya Çelebi'nin Seyahatname adlı gezi kitabında da anlatılmıştır. Köprü, Mostar Köprüsü'nün ikizi olarak görülmektedir.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesine 20 kilometre uzaklıkta olan ve Batman Çayı üzerinde yer alan Malabadi Köprüsü, tarih meraklıları tarafından ziyaret edilebilecek bir eser.
Mor Kiryakus Manastırı

Batman-Beşiri’de yer alan Mor Kiryakus Manastırı, bulunduğu bölgedeki 80’e yakın kiliseyle şehrin en gezilesi noktalarından biridir.
Batman-Beşiri’de yer alan Mor Kiryakus Manastırı, bulunduğu bölgedeki 80’e yakın kiliseyle şehrin en gezilesi noktalarından biridir. Mor Kiryakus Manastırı, bir dönem Hasankeyf bölgesinde kalmaktaydı. Manastır, çevresindeki 80’e yakın kiliseden en önemli ibadet mekânıdır.
Manastırın 2 kitabesi olsa da yapılış yılı ve kim tarafından yaptırıldığı hakkında kesin bilgi yoktur. Bunun sebebi, Hristiyanların kitabelerde İncil’den dini metinler yazmasıdır. Fakat araştırmalara göre 4. yüzyıla ait olduğu tahmin edilmektedir.

Hızır Bey Camisi
Batman-Kozluk’ta bulunan Hızır Bey Camisi, 1512 yılında Hızır Bey tarafından yaptırılmıştır. Hızır Bey, Sason ve Hezo Beyi Ebubekir Roşkin’in oğludur.
Hızır Bey Camisi’nin ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı kitabesinde yazmaktadır. Kozluk’un en büyük camisi olan Hızır Bey Camisi, Batman’ın tarihsel sürecine tanıklık etmiş yapılardan sadece biridir.
Bu şehirde gezip keşfetmeniz gereken daha birçok tarihi güzellik bulunmakta.
ZEYNELBEY TÜRBESİ HASANKEYF
Hasankeyf’in en önemli tarihî eserlerinden olan Zeynel Bey Türbesi ve Külliyesi ile Osmanlı Hamamı, Miniatürk’te sergilenmeye başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Hasankeyf Kaymakamlığı’nca yürütülen ortak proje çerçevesinde hazırlanan maketler, 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. 1/25 ölçeğinde küçültülerek hazırlanan maketler, Safranbolu Evleri’nin karşısında ve Malabadi Köprüsü’nün yanında yer alıyor. Akkoyunlular’dan kalan tek eser Zeynel Bey Türbesi 1462-1482 yıllarında Hasankeyf’te hüküm süren Akkoyunlular’dan kalan tek eser olma özelliği taşıyor. Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu olan Zeynel Bey’in, Osmanlı İmparatorluğu’nun kazandığı 1473 yılındaki Otlukbeli Savaşı’nda hayatını kaybettiği biliniyor. Zeynel Bey Türbesi, dışarıdan silindirik, içeriden sekizgen miğfer başı şeklinde iki katlı bir yapıya sahip. Türbenin mimarî önemi, Azerbaycan ve Türkistan yöresi mimarî özelliklerini Anadolu’ya taşımış olmasından kaynaklanıyor. Göz alıcı renklere sahip gövde süslemesi ile dikkat çeken türbenin çini mozaiklerinin ise Anadolu’da bir benzeri yok. Zeynel Bey Külliyesi Zeynel Bey Külliyesi, Hasankeyf’te 2004-2005 yıllarında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış. Külliye 3 medrese, 1 imaret, 1 türbe, 1 han ve Dicle kenarına yapılmış bir hamamdan oluşuyor. Artuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait yapılardan oluşan külliyenin medreselerinde geometrik ve bitkisel süslemeler ve çeşitli üsluplarda yazı örnekleri bulunuyor Zeynel Bey Hamamı Zeynel Bey Külliyesi’nin bir parçası olan bu hamam, Artuklu dönemine ait. Dicle nehrinin taşması sonucu yıkılmış ve Osmanlı döneminde yeniden yapılmış. Soğukluk bölümü ayakta kalan hamamın diğer bölümleri kazılarda ortaya çıkarılmış ve koruma altına alınmış.
Batman Seyyid Bilal Türbesi
İlimiz Gercüş ilçesine bağlı Vergili (Becirman) köyünde bulanan Seyyid Bilal Türbesi, inanç turizmi açısından Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en hareketli merkezidir. Türkiye genelinde özellikle seyyidler köyü olarak bilinen Vergili (Becirman) köyünün Seyyid Bilal ismiyle ünlenmesinin haklı bir gerekçesi vardır. Çünkü Hz. Muhammed’in torunu ve Hz. Hüseyin’in soyundan geldiği bilinen Seyyid Bilal gibi ehli beyt silsilesine mensup müstesna bir şahsiyete ev sahipliği yapmaktadır. Türbesindeki kitabede, 1132-1212 yılları arasında yaşadığı belirtilen Seyyid Bilal, ömrünün bir kısmını Irak’ın Kerbela bölgesinde geçirmiş, 1154 yılında Bağdat’tan Hasankeyf sancağı olan Vergili (Becirman) köyüne göç ederek yaşamının geri kalan kısmını bu köyde geçirmiş ve burada vefat etmiştir. Beylikler döneminin başından, Osmanlı saltanatının son dönemine kadar, her devirdeki yöneticilerden saygı görmüş olan Seyyid Bilal, halk arasına yaydığı barış, kardeşlik ve sevgi mesajları sayesinde sağladığı birlik ve beraberlik nedeniyle, Sultan Abdülhamit tarafından metfun olduğu Vergili (Becirman) köyü vergiden muaf tutulmuştur. Seyyid Bilal türbesine ev sahipliği yaptığı nedeniyle Bölgemizin Seyyidler köyü olarak bilinen ve kutsal kabul edilen Vergili (Becirman) köyü, tarihi dokusuyla da ünlüdür. Köyün çevresinde çok sayıda mağara, tarihi hanlar ve su değirmenleri mevcuttur. Her yıl Eylül ayının ikinci haftasında bu köyde Seyyid Bilal’i anma gönleri düzenlenmektedir. Bu anma günlerinde yurdun dört bir tarafından insanlar Becirman’a akın etmektedir.
BATMAN KOZLUK ( HEZO) KALESİ
Hasankeyf, Siirt ve Maiferkeyn (Silvan) arasındaki üçgende yer alan Erzen bölgesinin önemli kalelerinden biri olan bu kale, M.S. 416 yılında Pers Hanedanı için dini bir merkez olarak kayalık bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Ancak zamanla ortaçağın bu bölgesinden geçen ipek yolunun önemli bir üssü olarak bütün ulaşımı kontrol eder bir konuma gelmiştir. Uzun yıllar İran İmparatorluğuna bağlı kalan Kozluk Kalesi, 5. Yüzyılda bir Nasturi piskoposluğunun merkezi durumunda iken, M.S.639 yılında İyaz Bin Ganem komutasındaki Müslüman orduları tarafından ele geçirilmiştir. Oldukça harap durumda olan kale, Kozluk ilçe merkezinin kale mahallesinde bulunmaktadır
Diğer Bilgiler
Tarih
Batman tarihi itibarıyla yeni bir şehir olmasına karşın yerleşim alanında kurulan şehirlerin tarihi Sümerlere kadar uzanır. İluh Tepesi'nin bulunduğu alanda bir Sümer şehir yerleşiminin bulunduğu, ancak bataklık bir arazi üzerine kurulu olduğundan şehrin zaman içerisinde yeraltına göçtüğü düşünülmektedir.Ayrıca İluh Tepesi olarak adlandırılan arazi,araştırmalar sonucunda doğal olmadığı ve yapay bir tepe olduğu kanıtlanmıştır.Batman'ın adını "batmak" teriminden bu nedenle almış olabileceği düşünülmektedir.1940 yılında bulunan petrol ile Batman civarından yöreye akın olmuştur. Batman kısa zaman içerisinde Güneydoğu insanına ekonomik tesirin yanı sıra düşünce hayatına da etki etmeye başlamıştır.
Coğrafya
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Batman ilinin, kuzey ve kuzeydoğusu yüksek, sarp ve dağlık olup güneyi ise dağlık ve engebelidir. Dicle nehri batıdan doğuya akarak il topraklarının içinden geçer. Batman çayı, Batman-Diyarbakır il sınırını çizerek Dicle nehri ile birleşir.4000′i aşkın mağaranın bulunduğu bu bölge dünyada benzeri az bulunan bir doğa harikasıdır.Batman’da karasal iklim hüküm sürmektedir. Bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Batman ilinin ilçeleri; Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk ve Sason’dur.
HASANKEYF
Dicle'nin kıyısında, zamanında medreseler, rasathane, darüşşifa ve diğer eğitim kurumlarıyla bölgenin ilim ve kültür merkezi olan Hasankeyf, ulaşım yolları ve ticaret merkezlerinin yer değiştirmesiyle günümüzde önemini yitirmiştir.İlçe, sahip olduğu zengin tarihsel yapılar nedeniyle 1981 yılında bütünüyle sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. GAP projesi kapsamında bulunan Ilısu Barajı nedeniyle bu tarihsel yapılar bütünüyle sular altında kalacaktır. Bu konuda çalışmalar Kültür Bakanlığı ve DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.
Tarihçe: Hasankeyf’in ne zaman kurulduğu tam olarak bilinememektedir. Şehrin jeopolitik yapısı çok eski bir yerleşim merkezi olduğu ihtimalini kuvvetlendirmektedir.Bugün bile zaman zaman bazıları mesken olarak kullanılan çok sayıdaki mağaralar, insanların çok eski çağlarda burada yerleştiklerini göstermektedir.Mevcut bilgilere göre, Hasankeyf Kalesi'nin kurulması, MS.4′üncü yüzyıla rastlamaktadır. Bu yüzyıl ortalarında, Diyarbakır çevresini ele geçiren Bizans İmparatoru Konstantinos, bölgeyi korumak amacıyla iki sınır kalesi inşa ettirmiştir. Bu iki kaleden birisi Hasankeyf Kalesi'dir.Kale, Sasanilere karşı siyasi bir önem kazanınca, daha sağlam bir şekilde yeniden tahkim edilmiştir. Hasankeyf, MS.639 yılında Emeviler tarafından fethedilmiştir. Bu tarihten sonra; Abbasiler, Hamdaniler,Mervaniler, Artuklular, Eyyubiler ve Osmanlılar hakimiyet kurmuşlardır. Hasankeyf en parlak dönemini Artuklular döneminde yaşamıştır. Merkezde bu dönemden kalan pek çok tarihi eser mevcuttur.Bölgeye hayat veren Dicle Nehri, yörenin iklimini de etkilemektedir. Nehir kış aylarının ılıman geçmesini sağlamaktadır. Ortalama sıcaklık 25° C olup en yüksek ortalama ısı 40-43°C, en düşük ortalama ısı 6-8°C arasında değişmektedir.

Ne Yenir?
Bol yağlı et yemekleri, hamur işleri, yöreye özgün çorbalar, tiftik kıçıl denilen ve çamurdan yapılmış ocaklarda pişirilen tandır ekmeği ve taş ekmeği Hevranın tadına doyum olmaz.

Ne Alınır?
Dokumacılık, parlak ipek sim işlemeli kumaşlar, oya, dantel ve kanaviçe işlemeleri, yün patik, çeşit çeşit renklerde yöreye özgü motifli yün çorap çoraplar yöreden alınabilecek hediyelik eşyalardır.Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.